فرهنگ و هنرهنر و معماری

شیشه و انواع آن

شیشه درزندگی ما و بخصوص در شاختمان بسیار پرکاربرد است. با پیشرفت تکنولوژی نیز انواع مختلف آن نیز تولید شده است که قابلیت های زیادی به آن ها افزوده است. با انواع آن بیشتر آشنا شوید.

شیشه فلوت

ایده این تکنولوژی متعلق به خانواده پیلکینگتون می باشد. بر مبنای شناور شدن شیشه مذاب روی یک سیال جهت دستیابی به حداکثر یکنواختی ضخامت و تختی درنظر گرفته شده است. جهت ایجاد سیال مورد نظر از قلع مذاب استفاده می گردد که دمای ذوبی بین 270 تا2270 در

ایده این تکنولوژی متعلق به خانواده پیلکینگتون می باشد.  بر مبنای شناور شدن شیشه مذاب روی یک سیال جهت دستیابی به حداکثر یکنواختی ضخامت و تختی درنظر گرفته شده است. جهت ایجاد سیال مورد نظر از قلع مذاب استفاده می گردد که دمای ذوبی بین 270 تا2270  درجه سانتیگراد را داراست. علاوه بر کیفیت ، ظرفیت های بسیار بالای تولید شیشه تخت نیز با این تکنولوژی میسرگردید. به طور مثال یک خط با ظرفیت 700 تن در روز می تواند 70000 متر مربع شیشه 4 میلیمتر در یک روز تولید نماید.

ایده این تکنولوژی متعلق به خانواده پیلکینگتون می باشد.  بر مبنای شناور شدن شیشه مذاب روی یک سیال جهت دستیابی به حداکثر یکنواختی ضخامت و تختی درنظر گرفته شده است. جهت ایجاد سیال مورد نظر از قلع مذاب استفاده می گردد که دمای ذوبی بین 270 تا2270 درجه سانتیگراد را داراست.

علاوه بر کیفیت ، ظرفیت های بسیار بالای تولید شیشه تخت نیز با این تکنولوژی میسرگردید. به طور مثال یک خط با ظرفیت 700 تن در روز می تواند 70000 متر مربع شیشه 4 میلیمتر در یک روز تولید نماید.

علاوه بر کیفیت ظرفیت های بسیار بالای تولید شیشه تخت با این تکنولوژی میسرگردید به طور مثال یک خط با ظرفیت 700 تن در روز می تواند 70000 متر مربع شیشه 4 میلیمتر در یک روز تولید نماید.

تولید شیشه فلوت

مواد اولیه مورد نیاز شامل سیلیس، کمک ذوب و شیشه ضایعاتی خرد شده در بچینگ با یکدیگر مخلوط می شوند. سپس توسط نوار نقاله های مخصوص حمل و آماده تزریق به کوره می گردند. در کوره ابتدا دمای مواد ورودی تا 1600 درجه افزایش و اختلاط مواد صورت می پذیرد.

شیشه با توجه به چگالی کمتر نسبت به قلع مذاب، روی حمام شناور شده و به حرکت در می آید.  جهت کنترل ضخامت شیشه در حمام قلع از غلطک های بالایی استفاده می شود.

مواد اولیه مورد نیاز شامل سیلیس، کمک ذوب و شیشه ضایعاتی خرد شده در بچینگ با یکدیگر مخلوط و به سمت کوره توسط نوار نقاله های مخصوص حمل و آماده تزریق به کوره می گردند. در کوره ابتدا دمای مواد ورودی تا 1600 درجه افزایش و اختلاط مواد صورت می پذیرد

شیشه با توجه به چگالی کمتر نسبت به قلع مذاب، روی حمام شناور شده و به حرکت در می آید.  جهت کنترل ضخامت شیشه در حمام قلع از غلطک های بالایی استفاده می شود

شیشه های فوق شفاف Ultra Clear  یا کریستال

جهت تولید شیشه های Ultra Clear از راهکارهای زیر استفاده می گردد.

1- استفاده از سلیس مرغوب با حداقل آهن

2- استفاده از مگنت های خاص صنعتی در کوره جهت کاهش مقدار آهن

شیشه های اسپندرال

شیشه های اسپندرال در رنگ و طرح های مختلف و به صورت غیر شفاف تولید می شوند. بیشترین مورد استفاده از آن ها در قسمت نمای ساختمان می باشد.

معمولا در نقاطی از ساختمان که به دلیل وجود مصالح مختلف و عبور داکت های تاسیسات، نمای جالب و زیبایی وجود ندارد، از شیشه اسپندرال استفاده می شود.در اصل آن بخش را به نوعی کاور کرده و ظاهری زیباتر به نمای ساختمان بدهد.

شیشه های اسپندرال به دلیل اینکه اکثرا در معرض نور خورشید هستند، معمولا به صورت سکوریت اجرا می گردند. این کار باعث می شود  تا در تغییرات دمایی مختلف دچار آسیب نشود.

این شیشه در کنار سایر شیشه ها با رنگی متفاوت در نماهای کرتین وال قرار می گیرد. پس  بهتر است به صورت دوجداره به کار برده شود، به نحوی که این شیشه در قسمت داخلی آن و شیشه ای مشابه سایر شیشه های نما در جدار بیرونی قرار گیرد. با این کار تناسب و هماهنگی آن با سایر شیشه ها بیشتر می شود.

استفاده از این شیشه ها علاوه بر نمای ساختمان، در دکوراسیون داخلی و حتی نورگیر های سقفی و چارسیک وود قابل استفاده است.

شیشه مسلح

شیشه مسلح را با توری فلزی که در داخل آن قرار میگیرد میسازند. برای فضاهایی که خطر شکستن شیشه وجود دارد مانند کارگاه ها آسانسورها و غیره مناسب میباشد. به دلیل وجود توری هنگام شکستن خرد نمیشود و نمیریزد.این ویژگی باعث کاهش خسارت و آسیب دیدگی میشود

شیشه لمینت

شیشه لمینت یکی از انواع شیشه های ایمنی می باشد که از روی هم قرار گرفتن دو یا چند لایه شیشه تخت که توسط لایه میانیPVB بهم متصل شده اند، تهیه می شود. در این فرآیند لایه PVB به شیشه می چسبد و باعث پیوستگی شیمیایی و فیزیکی می شود. این لایه میانی، پیوستگی شیشه را در هنگام شکست حفظ می نماید. در برابر صوت  نیز نقش عایق را داشته وباعث کاهش اشعه UV تا میزان 99% می شود.

مزایای شیشه لمینت

شیشه لمینت به دلیل داشتن طلق PVB ، نیروی حاصل از برخورد را می گیرد. در نتیجه در مقابل ضربه ایجاد شده مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد. در صورت شکسته شدن شیشه لمینت، لایه PVB میانی، مانع از پاشیده شدن قطعات خرد شده به اطراف می شود. به بیان دیگر لایه مذکور با چسبیدن به قطعات شیشه شکسته شده، آنها را در کنار هم نگه می دارد. بدین ترتیب خطر آسیب به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.
مقاومت در برابرعبور صوت درشیشه لمینت قابل توجه است. این شیشه مانع از ورود اصوات از خارج می گردد و در مقایسه با شیشه معمولی عایق صوتی محسوب می شود. علل عمده فرسایش و رنگ رفتگی مبلمان و فرشها، فعل انفعالات شیمیایی ایجاد شده توسط تابش اشعه UV خورشید می باشد. افزودنی های جاذب UV بکار رفته در میان لایه PVB در شیشه لمینیت، می تواند تا حدودی جلوی این اشعه های مضر را گرفته واز خسارات وارده بکاهد

موارد استفاده شیشه لمینت

از اين نوع شيشه مي تـوان در ساختمان هاي تجـاري و مسكوني، اداري، فرودگاه ها، بانـك ها، بيمارستان ها وكارخانه ها استفاده کرد. این شیشه ها در كابيـن و کف آسانسور، پوشش سقف، استخر و نورگيرها، ويترين فروشگاه ها، گلخانه ها، پارتيشن ها نیز قابل استفاده است. به طـور كلي در اماكنـي كه ايمني و امنيت و همچنين كاهش آلودگي صوتي و اشعه هاي مضر خورشيدي اهميت چشمگيري دارد استفاده می شود. همچنین شیشه لمینت در مناطقی که بادهای سهمگین می وزد و خطر ایجاد طوفان و گرد باد وجود دارد گزینه مناسبی جهت استفاده در ساختمانها می باشد. در مواقع بروز زلزله شیشه لمینت بکار رفته در ساختمان ایمنی بسیار بالاتری از خود نشان می دهد  

شیشه نانو

قسمت بیشتر شیشه‌های مصرفی در صنعت ساختمان  است. در ساخت درب و پنجره به کار می رود. به دلیل ماهیت و محل قرارگیری آن‌ها بیشترین اتلاف انرژی از طریق آن‌ها اتفاق می‌افتد. شکل، ماهیت و ابعاد و اندازه پنجره در سال‌های اخیر به دلیل پیشرفت تکنولوژی تغییرات زیادی یافته‌است. پنجره هابه دلیل ماهیت نور گذر بودن و تأمین نور فضاهای داخلی بنا و ضمن تأمین دید در مقابل شرایط نامساعد جوی نیز پایدار می‌باشند. اما شیشه به دلیل خاصیت شکنندگی بسیار زیاد نیاز به نگهداری بالایی دارد. در سال‌های اخیر و با پیدایش فناوری نانو تحولاتی بزرگ در کلیه صنایع از جمله ساختمان به وجود آمده است و شیشه هم از نظر مقاومت و هم از نظر عبور نور و دما تغییرات بسیار زیادی نمود.

فن آوری نانو در تولید شیشه

در این میان فناوری نانو به کمک مهندسان آمد وباعث تغییرات شگرفی در صنعت ساختمان وصنایع وابسته شد. از شیشه‌های تولید شده با روش نانو تکنولوژی می‌توان به شیشه‌های خود تمیز شونده، کنترل‌کننده، محافظ آتش و غیره را نام برد. برای شیشه خود تمیز شونده از دی اکسید تیتانیوم در ساخت این شیشه استفاده می‌شود. این نمونه از شیشه‌ها خاصیت ضدلک و ضدعفونی‌کنندگی را داراهستند. ساخت شیشه‌های خود تمیزشونده که مشکل تمیزکاری پنجره‌ها بخصوص در ساختمان‌های بلند را از میان برمی‌دارد، با کمک فناوری نانو حاصل شده‌است. شیشه های ضد انعکاس بازتاب‌های نامطلوب شیشه را به حداقل میرساند. این شیشه‌ها توانایی افزایش میزان عبور نور خورشید را دارند که از تکنولوژی نانو به دست آمده‌است.

 شیشه‌های ضد آفتاب

بیشترین شیشه‌هایی که در نمای ساختمان استفاده می‌شوند شیشه‌های ضد آفتاب هستند که با خاصیت فتوکرومیک ساخته می‌شوند.  

همچنین بخوانید:

پرداخت شیشه

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن