سلامتسلامت و تغذیهصنعتعلوم و تکنولوژی

صابون دست ساز و صابون صنعتی

تفاوت صابون های دست ساز با صابون های صنعتی

آیا تفاوت های عمده بین صابون های دست ساز و صابون های صنعتی را می دانید؟ تفاوت های زیادی وجود دارد و با خواندن این مقاله متوجه این تفاوت ها می شوید. با توجه به اینکه شرکت های صابون سازی تجاری هر ساله هزینه های هنگفتی صرف تبلیغات گمراه کننده می کنند، قابل درک است که چرا یک مصرف کننده این سوال برایش پیش می آید. صابون های معمولی فروشگاهی یا “تجاری” ممکن است دارای برچسب “طبیعی” باشند، در واقع مواد شوینده ای هستند که شامل سخت کننده های شیمیایی، مواد کف کننده و مواد معطره مصنوعی هستند.

ارگانیک

برخلاف کلمه “ارگانیک” که ممکن است توسط سازمان های نظارتی دولتی ارائه شود، کلمه “طبیعی” با مجموعه ای از استانداردهای کیفیت یا قوانین محدود کننده برای اجزای آن همراه نیست. ما به عنوان مصرف کننده مسئول درک آنچه که در بدن و روی بدن خود به کار می گیریم، هستیم و بهترین راه برای انجام این کار خواندن برچسب های معتبر محصولات و پرسیدن سوال و جستجوی اطلاعات است.

فقط صابون های صنعتی گمراه کننده نیستند بلکه مواد معطره مصنوعی در مقادیر زیاد در بعضی صابون های دست ساز نیز دیده می شود، بنابراین اشتباه نکنید باید سوال کنید و از منابع معتبر تهیه نمایید. یک روش عالی این است که بپرسید سازنده صابون از چه روشی برای ساخت صابون خود استفاده می کند، چه موادی را به کار می برد و از چه عواملی برای خوشبو کردن صابون خود استفاده می نماید.

از آنجا که صابون دست ساز در اینجا مورد بحث است، بنابراین تفاوت های واقعی بین صابون دست ساز و صابون صنعتی را به اشتراک می گذاریم تا بتوانید با اطلاعات بیشتری تصمیم بگیرید. این تفاوت های بنیادی را بخوانید و به عزیزانتان نیز بگویید.

صابون دست ساز حاوی گلیسیرین است

گلیسیرین نرم کننده طبیعی پوست است که رطوبت را از هوای اطراف جذب می کند. به همین دلیل، گلیسیرین در صابون ها، لوسیون ها و کرم ها برای حفظ رطوبت پوست در طول روز بسیار ارزشمند است. در چربی های حیوانی و روغن های گیاهی بین 7 تا 13٪ گلیسیرین به عنوان بخشی از ترکیب طبیعی آنها است.

در طی فرآیند صابون سازی، چربی ها / روغن ها و هیدروکسید سدیم یا پتاسیم با هم مخلوط می شوند و صابون تشکیل می شود و مقداری گلیسیرین نیز در طی فرآیند صابون سازی ایجاد می گردد، گلیسیرین طبیعی یکپارچگی خود را حفظ می کند و اساساً بین مولکول های صابون مستقر می شود.

از صابون های معمولی صنعتی، تمام گلیسیرین آن را استخراج می نمایند و در محصولات دیگر مانند لوسیون ها و کرم ها به کار می برند. دلیل آن این است که مصرف کننده به جای خرید یک محصول تمیزکننده و مرطوب کننده (مانند صابون دست ساز) اکنون مجبور است دو محصول را برای همان هدف خریداری کند، بنابراین باعث افزایش سود برای شرکت می شود.

وقتی سود و منافع در اولویت بالاتر نسبت به کیفیت زندگی قرار گیرد، مصرف کننده تنها کسی است که متضرر می شود. با حذف گلیسیرین، صابون صنعتی باعث حذف رطوبت پوست می شود که منجر به خشک شدن پوست و آسیب پذیری آن در برابر ترک خوردگی و پوسته شدن می شود.

صابون دست ساز واقعی از “مواد شیمیایی معطره” استفاده نمی کند

سازمان های نظارتی غذا و دارو برای افشای مواد معطره استفاده شده توسط یک شرکت بر روی برچسب آن اجبار ندارند. این بدان معنی است که صابون معطر با بوی میوه ها می تواند شامل صدها ماده شیمیایی مضر باشد. مشخص شده است که برخی از این ترکیبات شیمیایی محرک های پوستی و بعنوان مواد سرطان زا شناخته شده اند.

صابون های دست ساز اصیل به طور سنتی با روغنهای ضروری خالص معطر می شوند و هرگز از مواد معطره شیمیایی استفاده نمی کنند زیرا هدف طبیعی بودن خود را از دست می دهند. هنگامی که از صابون های معطر با روغنهای اساسی استفاده می کنید، نه تنها از خطر مواد شیمیایی مضر در امان می مانید، بلکه در واقع از خواص درمانی روغن های اساسی نیز بهره مند می شوید. نیازی به گفتن نیست که بوی طبیعی آنها نیز شگفت انگیز است!

وقتی بدانید خواص صابون برای بدن شما چه کاری انجام دهد، این می تواند یک ویژگی هیجان انگیز برای مصرف کننده باشد. مثال: صابون اسطوخودوس به خاصیت آرام سازی و ترمیم پوست، و صابون مرکبات دارای ویژگی های تقویت کنندگی و ضد میکروبی است.

صابون ساخته شده به روش قدیمی

نیاکان ما می دانستند که چه می کنند و هزاران سال این کار را انجام می دادند. چرا آن را تغییر دهیم! صابون های دست ساز سنتی به یکی از این دو روش ساخته می شوند: فرآیند گرم و فرآیند سرد. صابون به روش سرد با مخلوط کردن هیدروکسید سدیم با آب، سپس مخلوط کردن آن با روغن، افزودن روغنهای اساسی و رنگ های طبیعی و در انتها ریختن آن در قالب ها برای شکل گرفتن، تولید می شود. این مخلوط به مدت 24 ساعت درون قالب می ماند تا صابون تشکیل شود سپس از قالب خارج می شود تا به مدت 24 ساعت خشک شود، سپس برش داده می شود و به مدت 3-6 هفته در هوا خشک می گردد. این فرآیندی کاملا طبیعی است.

روش داغ در اصل با روش سرد یکسان است، اما به جای قرار دادن صابون در قالب برای تشکیل صابون، مایع اولیه توسط حرارت گرم می شود و صابونی شدن سریع انجام می شود. انتخاب روش ترجیح شخصی است، گرچه برخی می گویند که فرآیند سرد شکل واقعی و اصلی تولید صابون است.

این روش های صابون سازی دستی البته برعکس روش تولید صابون صنعتی توسط کارخانه ها است. صابون صنعتی با استفاده از یک روش جریان مداوم و پیوسته ساخته می شود. با مواد پرکننده و مواد شیمیایی مانند سدیم ایزتیونات (کف ساز) و دیپروپیلن گلیکول (یک حلال شیمیایی) مخلوط شده و قالب گیری می شود. صابون سازی درست مثل آشپزی، مراقبت از کودک یا سالخوردگان است. همه اینها به عشق، توجه و وقت نیاز دارد.

صابون دست ساز برای پوست شما بسیار شگفت انگیز است!

صابون دست ساز یکپارچگی روغن ها / چربی ها / کره ها را حفظ می کند. روغن نارگیل وارد می شود و روغن نارگیل صابونی شده (صابون شده) خارج می شود. کره شی داخل می شود، کره شی بیرون می آید. به همین دلیل، روغن ها / چربی ها / کره ها ویتامین ها، مواد معدنی و کیفیت محافظت از پوست خود را در محصول نهایی صابون حفظ می کنند.

مواد طبیعی به جای مواد شیمیایی

یک صابون ساز ماهر می تواند به جای افزودن مواد شیمیایی برای دستیابی به همان هدف، دستورالعمل خود را برای تولید خصوصیات در صابون اصلاح کند. برای تهیه یک صابون سخت تر، پیه یا روغن زیتون بیشتری اضافه می کند. برای تهیه یک صابون با کف غلیظ، مقداری عسل اضافه می نماید. همانطور که در بالا بحث شد، صابون صنعتی به احتمال زیاد دارای مواد شیمیایی مصنوعی برای تولید نتایج مشابه است که مضر هستند.

بهترین راه برای فهمیدن این است که آن را امتحان کنید! یک صابون دست ساز از یک صابون ساز محلی خریداری کنید و آن را امتحان کنید. به شما اطمینان می دهیم، این تجربه ارزش آن را خواهد داشت.

نتیجه گیری

صابون دست سازی را که مطابق با میل و نظر خودتان ساخته شده است را خریداری نمایید. عطر و رنگ مورد نظرتان را استفاده نمایید. رنگ های طبیعی مانند قهوه و کاکائو هم خواص خوبی دارند و هم بو و رنگ جذابی ایجاد می نمایند. تنها نگرانی مصرف کننده ها از قیمت این نوع صابون های دست ساز است که اگر با نگاه مراقبتی و سلامتی پوست آن را مورد توجه قرار دهیم، قابل توجیه است. علاوه بر اینکه وقتی از صابون های دست ساز استفاده می کنیم، نیازی به کاربرد بسیاری از نرم کننده ها و محصولات جانبی مراقبتی نیز حذف می گردد.

منبع:

https://www.patch.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا