پزشکیسلامتسلامت و تغذیه

ضدعفونی با الکل

اثر الکل بر ویروس و باکتری

مسائل پیرامون ضدعفونی با الکل با حواشی و مسائلی همراه بوده است. در این مطلب این موارد به طور علمی مورد بررسی و واکاوی قرار می گیرند. اگر از خود می پرسید که آیا الکل – مانند اتانول یا ایزوپروپانول – می تواند میکروب ها و ویروس های روی پوست شما و سطوح خانه از بین ببرد، پاسخ کوتاه بله است، به طور بالقوه می تواند.

الکل دارای خواص ضد میکروبی است. این بدان معناست که در غلظت (قدرت) مناسب می تواند میکروب هایی مانند باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد. اما مانند بیشتر موارد اثربخشی آن به عوامل مختلفی بستگی دارد.

بیایید ببینیم که الکل در از بین بردن میکروب های مختلف، از جمله ویروس کرونا که باعث بیماری COVID-19 می شود (SARS-CoV-2) چقدر خوب عمل می کند.

آیا الکل میکروب ها و ویروس ها را از بین می برد؟

الکل میکروب ها را از طریق یک فرآیند شیمیایی ساده که به عنوان دناتوراسیون شناخته می شود، از بین می برد.

دناتوراسیون زمانی اتفاق می افتد که مولکول های الکل پروتئین های موجود در ساختار میکروب ها را تجزیه کنند. هنگامی که پروتئین ها تجزیه می شوند و ساختار خود را از دست می دهند، سلول ها نمی توانند به درستی عمل کنند. آنها محافظ غشای خود را از دست می دهند، کم آب می شوند و به سرعت می میرند.

این فرایند شبیه به آن چیزی است که هنگام شستن دستان با آب و صابون اتفاق می افتد. با این حال، صابون حتی موثرتر از الکل است.

اکثر ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل حاوی اتانول (اتیل الکل) یا ایزوپروپانول (ایزوپروپیل الکل) هستند. اتانول از نظر شیمیایی همان الکل نوشیدنی است. شاید شنیده باشید که ایزوپروپانول به عنوان الکل مالشی نامیده می شود.

هر دو در از بین بردن باکتری ها و ویروس ها روی پوست و انواع مختلف سطوح نسبتاً موثر هستند. به طور کلی، اتانول قوی تری از ایزوپروپانول است، اگرچه بستگی به نوع میکروبی دارد که می خواهید از بین ببرید.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) غلظت الکل را بین 60 تا 90 درصد برای اهداف ضد عفونی توصیه می کند.

هنگام جستجوی محصولاتی مانند پاک کننده های خانگی یا ضد عفونی کننده دست که می توانند میکروب ها را از بین ببرند، محصولاتی را انتخاب کنید که حداقل 60 درصد اتانول یا 70 درصد ایزوپروپانول را به عنوان یک جزء داشته باشند. ضدعفونی با الکل فقط در این غلظت ها موثر واقع می شود.

به خاطر داشته باشید که این محصولات نباید خورده شوند. آنها به از بین بردن میکروب های موجود در بدن شما کمک نمی کنند. به علاوه، خوردن این محصولات خطرات سلامتی را برای زندگی به دنبال دارد.

آیا الکل همه انواع میکروب ها را از بین می برد یا فقط برخی از انواع میکروب ها را؟

در غلظت های مورد نظر – بین 60 تا 90 درصد – الکل می تواند طیف وسیعی از میکروب ها، از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را از بین ببرد.

به عنوان مثال، الکل می تواند باکتری های رایج مانند ای کولی، سالمونلا و استافیلوکوکوس آریوس را از بین ببرد. باکتری های دیگر مانند انتروکوکوس فاکالیس در برابر اثرات ضد عفونی کننده های حاوی الکل مقاوم تر هستند.

همچنین نشان داده شده است که الکل می تواند ویروس هایی مانند تبخال، هپاتیت ب، اچ آی وی، آنفلوانزا، رینوویروس ها و کرونا ویروس ها را از بین ببرد.

یک مطالعه در سال 2020 نشان می دهد که الکل به طور موثر SARS-CoV-2، ویروسی که باعث COVID-19 می شود را از بین می برد.

با این حال ، الکل در از بین بردن ویروس های ایجاد کننده هپاتیت آ یا فلج اطفال موثر نیست.

در نهایت ، الکل همچنین در از بین بردن قارچ ها مانند Blastomyces dermatitidis و Coccinidiodes immitis موثر است که می توانند باعث بیماری های قارچی شود.

نحوه استفاده موثر از ضدعفونی با الکل

هنگام انتخاب ضدعفونی کننده حاوی الکل، به یاد داشته باشید که به دنبال محصولی باشید که الکل آن حداقل 60 درصد باشد.

محصولات حاوی الکل را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. همچنین به یاد داشته باشید که محصولات حاوی الکل قابل اشتعال هستند و باید از شعله دور نگه داشته شوند. این محصولات را برای جلوگیری از تبخیر در داخل بسته بندی نگه دارید، زیرا تبخیر می تواند غلظت الکل را کم کند.

هنگام استفاده از محصول برای برای ضدعفونی با الکل دست یا سطوح خانگی، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

برای دست

قبل از استفاده از ضدعفونی کننده جدید دست، مطمئن شوید که این محصول در لیست محصولات مورد تایید قرار دارد.

برای ضدعفونی با الکل دستان خود مراحل زیر را دنبال کنید:

  • هرگونه آلودگی یا زباله را از دستان خود بزدایید. ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل هنگامی که دست ها به طور قابل توجهی کثیف هستند، کمتر موثر هستند.
  • محلول ضدعفونی کننده را روی یک کف دست بمالید. مقدار مایع به اندازه یک سکه کافی است (یا اگر از دستمال مرطوب استفاده می کنید، یک دستمال مرطوب). اگر برچسب محصول میزان استفاده را نشان می دهد، آن را دنبال کنید.
  • دستان خود را به هم بمالید، مطمئن شوید که تمام پوست هر دو دست، از جمله پشت دست، کف دست، نوک انگشتان و بین انگشتان را پوشش می دهید.
  • مالش را تا زمانی که محلول ضدعفونی کننده جذب شده و دستان شما خشک شود ادامه دهید.
  • هر زمان که معمولاً دستان خود را می شسته اید اما به آب و صابون دسترسی ندارید، دوباره از ضدعفونی کننده استفاده کنید.

برای سطوح خانگی

هنگام استفاده از ضدعفونی با الکل در خانه، این دستورالعمل ها را دنبال کنید:

  • برای محافظت از دستان خود دستکش بپوشید و مطمئن شوید که در منطقه با تهویه خوب کار می کنید.
  • قبل از ضدعفونی با الکل، از صابون و آب برای از بین بردن هرگونه آلودگی یا باقی مانده قابل مشاهده استفاده کنید.
  • تمام دستورالعمل های برچسب محصول را بخوانید و رعایت کنید.
  • سطح را پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که حداقل 30 ثانیه مرطوب باشد. برخی از محصولات ممکن است دستورالعمل های بیشتری ارائه دهند.
  • به یاد داشته باشید که ویروس هایی مانند کرونا ویروس جدید بسته به سطح می توانند تا یک هفته روی سطوح زنده بمانند. سطوح مکرر لمس شده را حداقل یک بار در روز تمیز کنید – و حتی بیشتر وقتی کسی در خانه شما بیمار است.

چه چیز دیگری می تواند میکروب های روی دست یا سطوح را از بین ببرد؟

استفاده از آب و صابون بهترین راه برای از بین بردن میکروب های دست است. برای شستن دست ها، آنها را کاملاً با آب خیس کنید، آنها را با صابون کفی کنید، و حداقل 20 ثانیه مالش دهید. سپس آنها را بشویید و خشک کنید.

اگر الکل برای ضدعفونی سطوح خانه ندارید، می توانید از طیف وسیعی از محصولات دیگر، از جمله سفید کننده ها استفاده کنید.

آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) لیستی از مواد ضدعفونی کننده دارد که در برابر SARS-CoV-2 موثر است. هنگام استفاده از محصول جدید، مطمئن شوید که در این لیست موجود است.

آیا نوشیدن الکل می تواند ویروس ها و باکتری ها را از بین ببرد؟

نوشیدن مشروبات الکلی مانند آبجو، شراب، ویسکی یا ودکا به بدن شما در مقابله با عفونت کمک نمی کند.

هنگام نوشیدن، غلظت الکل که در واقع وارد جریان خون شما می شود برای از بین بردن موثر میکروب ها کافی نیست. این موضوع حتی در سطوح الکل خون مرتبط با مسمومیت بالقوه کشنده با الکل نیز صادق است.

نوشیدن مواد ضدعفونی کننده دست یا محصولات پاک کننده حاوی الکل نیز خطرات جدی را شامل می شود ، از جمله:

تشنج

کما

مرگ

اگر نمی دانید که آیا می توانید از یک نوشیدنی الکلی برای ضدعفونی دست ها یا سطوح خانگی استفاده کنید، باید بدانید که این یک گزینه موثر نیست.

نوشیدنی های الکلی به طور کلی حاوی 5 تا 30 درصد الکل هستند، بنابراین به عنوان ضد عفونی کننده موثر نیستند. علاوه بر این، آنها طوری فرموله نشده اند که به اندازه کافی روی پوست یا سطوح شما بمانند تا میکروب ها را از بین ببرند. این بدان معناست که احتمالاً آنها خیلی زودتر از آن تبخیر می شوند تا موثر واقع شوند. ضدعفونی با الکل متفاوت از نوشیدن مشروبات الکلی است

نتیجه نهایی در مورد ضدعفونی با الکل

در غلظت های بیش از 60 درصد، الکل به طور موثری میکروب های دست و سطوح خانگی شما را از بین می برد و ضدعفونی با الکل موثر است.

میکروب ها از جمله باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها حسای به اثرات میکروب کشی الکل هستند. این موضوع شامل کروناویروس جدید نیز است که باعث بیماری تنفسی COVID-19 می شود.

اما مواد ضدعفونی کننده و ضدعفونی کننده های مبتنی بر الکل نباید خورده شوند. آنها عوامل بیماری زا را در بدن شما از بین نمی برند.

مهم است که همیشه دستورالعمل های روی برچسب محصول را دنبال کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

منبع:

https://www.healthline.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا