اجتماعیتربیت کودکروانشناسی

علت استرس در کودکان و راه های رفع آن

دلایل مختلفی مانند کمبود وقت، کم خوابی، مشکل تغذیه یا تنش در خانواده و عوامل بسیار دیگری می تواند علت استرس در کودکان باشد. ولی هر چه که باشد شما می توانید سهم بزرگی در رفع آن داشته باشید. در اینجا به بعضی ازعلت استرس در کودکان اشاره خواهیم کرد و به راه های کمک به آنها به طور اجمالی خواهیم پرداخت.

علت استرس در کودکان: زمان بسیار کم

مشغله زیاد در زندگی می تواند بر سلامت خانواده شما تأثیر بگذارد. مطالعات نشان می دهد که استرس طولانی مدت باعث می شود بدن بیش از حد کورتیزول تولید کند ، هورمونی که باعث افزایش اشتها می شود – و منجر به پرخوری می شود. استرس همچنین باعث می شود شما بخواهید برای راحتی به سمت غذا بروید.

راه رفع استرس

خانواده خود را تشویق کنید هر روز ریلکسیشن را انجام دهند. حتی 10 دقیقه هم به حساب می آید. مجلات را ورق بزنید، بنشینید و صحبت کنید، یا به یک پیاده روی آرام بروید – هر چیزی برای مکث و تغییر شرایط به شما کمک می کند.

علت استرس در کودکان: خواب خیلی کم

این دلیل می تواند هر کسی را خسته و بد خلق کند. همچنین باعث کاهش سرعت متابولیسم و ​​افزایش اشتها می شود. این بدان معناست که شما احتمال پرخوری، انتخاب مواد غذایی ناسالم و بی تحرکی را دارید.

راه حل

همه را بخوابانید! یک روال آرامش بخش – مانند خواندن کتاب – و یک ساعت خواب منظم به همه کمک می کند ساعت های لازم خواب برای سن خود را تامین کنند.

کودکان 6 و کوچکتر: 11 تا 13 ساعت

• دانش آموزان ابتدایی: 10 یا 11 ساعت

• نوجوانان: 8 تا 10 ساعت

• بزرگسالان: 8 ساعت یا بیشتر

علت استرس در کودکان: مشکلات مالی

وقتی از نظر مالی استرس دارید، فرزندانتان نیز می توانند این مسئله را داشته باشند. شاید به این دلیل است که آنها امکانات اضافی مانند فیلم یا کفش جدید را از دست داده اند – اما برای بچه های کوچکتر ، ممکن است بخاطر این باشد که آنها احساس می کنند مشکلی وجود دارد.

راه حل

 در مورد نگرانی های روزمره صادق باشید، اما مثبت باشید: “مثلا تعطیلات خارج از شهر امسال مقدور نیست، اما بیایید برای همینجا برای یک سرگرمی برنامه ریزی کنیم.” به آنها اطلاع دهید که در دراز مدت اوضاع خوب می شود.

علت استرس در کودکان: دعوای والدین

 وقتی والدین دعوا می کنند، بچه ها تنش می بینند. این امر به ویژه در مورد کودکان 10 ساله و کمتر که احساس امنیت آنها منوط به محیط خانه است، بیشتر صادق است.

راه حل

اگر فرزند شما از شنیدن مشاجره ای بین شما و همسرتان ناراحت شد ، آن مشاجره را تأیید کنید. به آنها یادآوری کنید که همه گاهی اوقات بحث می کنند – و آنچه مهم است این است که آن را حل کنید.

علت استرس در کودکان: والدین پراسترس

بچه های شما یاد می گیرند که به استرس هماند شما پاسخ دهند. آنها تقلید می کنند که چگونه شما خیلی دیر بیدار می مانید، با عجله غذا می خورید یا چگونه حساسیت نشان می دهید.

راه حل

به بچه های خود نشان دهید که چگونه از پس فشارهای زندگی خود به روشی سالم برمی آیید. وقتی در زندگی احساس استرس می کند، تصدیق کنید و نکته ای را برای آرامش خاطر و مراقبت از خود بیان کنید. شما یک مثال خوب برای فرزندتان می زنید و احساس بهتری هم خواهید داشت.

علت استرس در کودکان: دوستان

وقتی بچه ها به کلاس سوم یا چهارم می رسند ، بیشتر ارزش خود را بر پایه دوستان شان قرار می دهند. بنابراین احساسات صدمه دیده یا قلدری می تواند برای آنها بسیار استرس زا باشد.

راه حل

اگر بچه هایتان شکایت دارند که دوستانشان “بد” هستند یا اگر آنها با حساسیت برخورد می کنند، توجه کنید. خطوط ارتباطی را باز نگه دارید تا بدانید در زندگی آنها چه می گذرد. اگر متوجه شدید آنها خیلی ناراحت هستند یا دیگر معاشرت نمی کنند ، با یک متخصص روانشناس صحبت کنید.

علت استرس در کودکان: مدرسه

در جامعه رقابتی ما، حتی بچه های جوان می توانند نگران این باشند که در کلاس خوب عمل نکنند یا ورزش و فعالیت خود را بخوبی ادامه ندهند.

راه حل

به کودک خود کمک کنید فعالیتهایی را که در آنها خوب است یا از آنها لذت می برد پیدا کند و آنها را تشویق کنید که سخت تلاش کنند، به تمرین ادامه دهند و موفقیتهای کوچک را جشن بگیرند. برای کارهای مدرسه به آنها کمک کنید تا مرتب بمانند. سعی کنید لیست های هفتگی تهیه کنید و موارد را بررسی کنید تا آنها ببینند که به موفقیت خود رسیده اند.

علت استرس در کودکان: بی حوصلگی

بچه ها اشتیاق به برنامه ریزی و هیجان دارند ، بنابراین نداشتن هیچ کاری بعد از مدرسه می تواند آنها را بی قرار کند. سپس می توانند در نهایت گزینه های نادرستی را انتخاب کنند – مانند خوردن غذای بی ارزش و صرف وقت زیاد برای بازی های ویدیویی یا رایانه.

  راه حل

 یک برنامه بعد از مدرسه و فعالیتهای بدنی منظم به مدت یک ساعت یا هر روز می تواند ساختار کافی برای پر کردن وقت خالی را به بچه ها بدهد.

علت استرس در کودکان: خوردن نامنظم

با کنار گذاشتن وعده های غذایی یا جایگزینی آنها با اسنک ها، بچه ها به سختی می توانند انرژی خود را در طول روز حفظ کنند.

راه حل

سه وعده و دو میان وعده در روز را رعایت کنید، که برای بیشتر خانواده ها مفید است. بعلاوه، مطالعات نشان می دهد که وقتی بچه ها چندین بار در هفته با خانواده غذا می خورند، تمایل به شادی بیشتری دارند و غذای سالم هم می خورند.

علت استرس در کودکان: تغییراتی در برنامه خانه

 کودکان زیر 6 سال هنوز نمی توانند در مورد استرس صحبت کنند. آنها فقط وقتی احساس اشتباه می کنند واکنش نشان می دهند.. هرگونه تغییر در روال – یک مدرسه جدید، یک حرکت، یک شغل جدید برای مادر یا پدر – می تواند دنیای آنها را دگرگون کند. این امر می تواند باعث استرس والدین یا خواهر و برادرها نیز شود.

راه حل

به چند رسم روزانه پایبند باشید: وعده های غذایی در زمان های خاص ، زمان ثابت داستان خوانی یا پیاده روی بعد از ظهر. کودکانی که می دانند چه انتظاری باید داشته باشند، آرامش بیشتری دارند و بقیه نیز چنین خواهند کرد.

علت استرس در کودکان: زمان حضور زیاد جلوی صفحه نمایش

 بازی های ویدئویی ، تلویزیون یا رسانه های اجتماعی به نظر می رسد وقت گذرانی هستند، اما صفحه نمایش به اندازه خواندن کتاب یا گفتگو با دیگران آرامش ندارد. به علاوه، زمان نمایش اغلب منجر به صرف میان وعده عجولانه می شود.

راه حل

زمان حضور خود جلوی صفحه نمایش خانواده خود را به 2 ساعت در روز محدود کنید. و اجازه ندهید جلوی تلویزیون غذا بخورید. وقتی حواس شما پرت می شود، به میزانی که می خورید ، احساس سیری یا ارتباطات خانوادگی فکر نمی کنید.

علت استرس در کودکان: انجام چند کار همزمان

ممکن است نوجوانان هنگام ارسال پیام کوتاه به دوستان خود، گوش دادن به موسیقی و انجام تکالیف درسی، خوشحال و آرام به نظر برسند. اما چند وظیفه ای بیش از آنچه فکر می کنید خسته کننده و استرس زاست.

راه حل

با نوجوانان خود در مورد تمرکز هر بار بر روی یک فعالیت و نحوه انتخاب آن صحبت کنید. این یک فرصت عالی برای کمک به آنها برای کاهش زمان استفاده از صفحه نمایش هایی مانند گوشی و تلویزیون است.

منبع:webmed.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا