سلامتسلامت و تغذیه

عوارض آلودگی هوا بر سلامتی

6 عامل اصلی آلودگی

آلاینده های هوا در همه جای محیط روزمره ما وجود دارند و می توانند در اثر انتشار گازهای ناشی از اگزوز خودرو ، کارخانه ها و سایر منابع در جوامعی که در آن زندگی می کنیم حاصل شوند. هنگامی که به طور روزانه در معرض آلاینده های هوا تنفس کنیم ، این آلاینده ها می توانند در سیستم بدن ما تاثیر منفی بگذارند و باعث بیماری ما شوند. لذا دانستن عوارض آلودگی هوا بر سلامتی انسان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

ولی ممکن است متوجه عوارض آلودگی هوا بر سلامتی خود نباشیم. یک مطالعه نشان داده که 16٪ از مرگ و میرها در سراسر جهان در سال 2015 یا به طور مستقیم یا غیرمستقیم با آلودگی هوا مرتبط بوده اند. علاوه بر این ، اثرات ناشی از آلودگی هوا می تواند باعث افزایش هزینه های مراقبت های پزشکی شود. و افراد با افزایش پرداخت هزینه های درمانی و پزشکی مواجه گردند.

هرچه عوارض آلودگی هوا بر سلامتی را بهتر درک کنیم ، می توانیم برای به حداقل رساندن این خطرات و نیز جلوگیری از پرداخت هزینه های بیشتر برای مراقبت های پزشکی ، اقدامات بهتر و بیشتری انجام دهیم.

عوارض آلودگی هوا بر سلامتی

استمرار قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا تأثیرات مضر برای سلامتی انسان دارد. آلودگی هوا باعث ایجاد مشکلات بهداشتی بی شمار و شرایط حاد سلامتی مانند بیماری های قلبی عروقی ، بیماری های کبدی و خونی ، سردرد ، اضطراب ، سوزش چشم و بینی / گلو ، شرایط تنفسی مانند آسم ، اختلالات سیستم عصبی ، سرطان ریه ، مشکلات دستگاه تناسلی ، بیماریهای مزمن و غیره می شود.

آلاینده های عمومی

آلاینده هوا به عنوان هر ماده موجود در هوا تعریف می شود که می تواند سلامت انسان یا محیط زیست را تحت تأثیر قرار دهد. سازمان بهداشت جهانی شش آلاینده اصلی هوا را شناسایی کرده است:

1- آلودگی ذرات

آلودگی ذرات مخلوطی از ذرات موجود در هوا هستند که بیشتر با مشکلات ریوی و قلبی مرتبط می باشند. آلاینده های ذرات کوچک به قلب و ریه ها می رسند و می توانند منجر به سکته قلبی ، آسم ، کاهش عملکرد ریه ، سرفه ، خس خس سینه ، برونشیت و در نهایت کاهش امید به زندگی شوند. مهمترین عوارض آلودگی هوا بر سلامتی انسان توسط آلودگی ذرات می باشد.

2- ازن سطح زمین

مقدار بالای ازن سطح زمین خطراتی را برای انسان ، حیوان و زندگی گیاهان به همراه دارد. این امر باعث تحریک سیستم تنفسی می شود و می تواند مشکلات سلامتی مانند آسم ، آمفیزم و برونشیت را تشدید کند. ادامه قرار گرفتن در معرض ازن سطح زمین همچنین می تواند به توانایی سیستم ایمنی بدن در مقابله با عفونت های باکتریایی آسیب برساند. ادامه قرار گرفتن در معرض ازن سطح زمین می تواند آسیب دائمی ریه ها را ایجاد کند.

3- مونوکسید کربن

مونوکسید کربن برای انسان خطرناک است ، به خصوص که گازی بی رنگ و بی بو است و سطح خطرناک موجود در هوا قابل کشف نیست. مسمومیت با مونوکسید کربن می تواند کشنده باشد. قرار گرفتن در معرض آن می تواند باعث سردرد ، سرگیجه ، تهوع ، استفراغ و بیهوشی شود و ادامه قرار گرفتن در معرض آن می تواند به بیماری های قلبی عروقی از جمله آنژین زودرس و آریتمی کمک کند.

4- اکسیدهای گوگرد

اکسیدهای گوگرد در نتیجه مصرف سوخت فسیلی مانند بنزین که برای خودروهای خود استفاده می کنیم تولید می شوند. قرار گرفتن انسان در معرض اکسیدهای گوگرد می تواند بیماریهای تنفسی و بیماریهای قلبی عروقی ایجاد کند. اکسیدهای گوگرد توسط تنفس از طریق دهان نسبت به تنفس از طریق بینی راحتتر جذب می شوند. این باعث می شود افرادی مانند دونده ها که در مناطق آلوده ورزش می کنند بیشتر در معرض خطرات سلامتی قرار بگیرند.

5- اکسیدهای نیتروژن

اکسیدهای نیتروژن از موتورهای وسایل نقلیه موتوری منتشر می شوند و افرادی که در معرض سطح بالایی از این آلاینده ها قرار دارند می توانند دچار ورم ریوی شوند. از دیگر اثرات سلامتی آن می توان به سرفه ، خس خس سینه ، سوزش گوش / بینی / گلو ، سردرد و درد قفسه سینه اشاره کرد.

6- سرب

سرب برای انسان سمی است و آلودگی آن ممکن است از منابع داخلی و خارجی حاصل شود. کارگاه تولید باتری ، فاضلاب و چاههای آبیاری می توانند منبع انتشار احتمالی سرب به محیط باشند. رنگ سرب منبع مهمی از آلودگی است هنگامی که در فضا پخش می شود و ذرات سرب هوا را آلوده کنند. رنگهای تولید شده قبل از سال 1978 احتمالاً حاوی سرب هستند. مسمومیت با سرب به ویژه برای کودکان خطرناک است ، به طور بالقوه باعث آسیب مغزی و آسیب رساندن به سایر ارگان های حیاتی از جمله کلیه ها می شود.

هزینه واقعی آلودگی هوا

در حالی که آلودگی هوا می تواند اثرات جدی بر سلامتی شما داشته باشد ، اما همچنین می تواند پول شما را نیز تحت تأثیر قرار دهد. با افزایش نیاز به مراقبت های بهداشتی ، پتانسیل افزایش هزینه های درمانی و پزشکی به وجود می آید.

براساس مطالعه ای که از طرف شرکت RAND انجام شده ، 30،000 نفر بین سالهای 2005 تا 2007 به دلیل بیماری آسم ، تنفسی و قلبی عروقی در رابطه با کیفیت هوای کالیفرنیا در بیمارستان یا اورژانس بستری شده اند. این مطالعه نشان داد که سه چهارم موارد می تواند به سطح بالای ذرات ریز محیط نسبت داده شود ، در حالی که بقیه مربوط به سطح زیاد ازن است. در نتیجه بیمارستان ها ، شرکت های بیمه درمانی دولتی و خصوصی و کارفرمایان و کارمندان در نهایت حدود 193 میلیون دلار برای مراقبت های پزشکی پرداخت کردند.

هزینه در کنار مشکلات سلامتی

این مطالعه تنها نمونه ای از هزینه های مالی است که می تواند از عوارض آلودگی هوا ناشی شود. در مقیاس بزرگتر ، هزینه های مراقبت های بهداشتی مرتبط با آلودگی هوا می تواند حق بیمه درمانی افراد و هزینه های داروها و خدمات مرتبط با این اثرات مانند موارد تنفسی مانند آسم را افزایش دهد. و بسته به نوع مشکل ، هزینه های مرتبط با این اثرات بهداشتی می تواند حتی بیشتر باشد.

در حالی که عوامل خاص زیادی وجود دارند که در هزینه واقعی آلودگی هوا نقش بازی می کنند ، خطرات سلامتی می تواند تهدیدی مهم برای وضعیت مالی شما باشد. درک روش های جلوگیری از عوارض آلودگی هوا اکنون می تواند در آینده در حفظ پس انداز شما موثر باشد.

آنچه می توانید برای مقابله با آلودگی هوا انجام دهید

همه ما می توانیم نقش خود را جهت کاهش آلودگی هوا و عوارض ناشی از آن برای سلامتی و وضعیت مالی خود انجام دهیم. آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA  ) چندین نکته از جمله موارد زیر را ارائه می دهد:

کارپول (استفاده اشتراکی از خودرو) برای کاهش تعداد وسایل نقلیه در جاده

از رنگها و محصولات تمیز کننده بی خطر در خانه استفاده کنید

ترکیب فعالیتها برای کاهش تعداد سفرهایی که با اتومبیل انجام می دهید

وسیله نقلیه خود را بدون نیاز روشن نگذارید

از استفاده از تجهیزات چمن زنی و یا سایر تجهیزات دیزلی خودداری کنید

برای به حداقل رساندن سفرهای جاده ای ، نیازهای منزل را در یک محموله سفارش دهید

در شرایط آلودگی هوا چه چیزهایی بخوریم ؟

منبع:

https://www.thebalance.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن