کسب و کارمدیریت

فرآیند تصمیم گیری موثر

تصمیم گیری موثر چیست و چگونه باید تصمیم گرفت

اغلب افراد می گویند که تصمیم گیری صحیح بسیار سخت است. ولی همه ما مجبوریم در شرایط مختلف تصمیم گیری کنیم ، اعم از مسائل کم اهمیتی مانند انتخاب غذا، تا تصمیمات مهم زندگی مثل انتخاب رشته دانشگاهی و اینکه با چه کسی ازدواج کنیم نیاز به تصمیم گیری موثر دارند.

برخی از افراد با جستجوهای بی پایان اطلاعات، یا انتظار دریافت توصیه از سایر افراد فرآیند تصمیم گیری را متوقف می کنند. برخی افراد دیگر با توسل به شانس و غیره مجبور به تصمیم گیری نادرست می شوند.

تصمیم گیری موثر چیست ؟

در ساده ترین مفهوم ، تصمیم گیری موثر انتخاب صحیح بین دو یا چند روش عملیاتی است.

در فرآیند گسترده تر حل مسئله ، تصمیم گیری شامل انتخاب بین راه حل های ممکن برای یک مسئله است. تصمیم گیری می تواند از طریق یک فرآیند شهودی یا استدلال یا ترکیبی از این دو انجام شود.

شهود

شهود از «حس درونی» شما در مورد روش های عملی ممکن استفاده می کند.

اگرچه اکثر مردم آن را یک حس جادویی می دانند ، شهود در واقع ترکیبی از تجربه گذشته و ارزش های شخصی شما است. اینکه شهود خود را در نظر داشته باشید ارزشمند است ، زیرا منعکس کننده یادگیری شما از زندگی است. با این وجود همیشه مبتنی بر واقعیت نیست ، زیرا فقط درک شما است، که بسیاری از آنها ممکن است در کودکی آغاز شده باشد و ممکن است خیلی به بلوغ نرسیده باشد.

بنابراین ارزش دارد که حس درونی خود را از نزدیک مورد بررسی قرار دهیم ، به خصوص اگر در برابر یک روش خاصی از اقدام ، احساس بسیار شدیدی دارید ، تا ببینیم که آیا می توانیم علت آنرا متوجه شویم ، و آیا این احساس ارزیابی شده است یا خیر.

استدلال

استدلال استفاده از حقایق و ارقام پیش روی شما برای تصمیم گیری است.

استدلال ریشه در اینجا و حال حاضر و واقعیت دارد. با این وجود ، می تواند جنبه های عاطفی نسبت به تصمیم و به ویژه موضوعاتی از گذشته را که ممکن است بر نحوه اجرای تصمیم تأثیر بگذارد، را نادیده بگیرد.

شهود ابزاری کاملاً قابل قبول برای تصمیم گیری است ، اگرچه معمولاً مناسب برای مواقعی است که تصمیم از ماهیت ساده ای برخوردار باشد و یا نیاز به سرعت در تصمیم گیری است.

تصمیمات پیچیده تر نیاز به یک رویکرد رسمی و نظام مندتری دارند که معمولاً شامل شهود و استدلال است. مهم است که نسبت به واکنشهای یکباره نسبت به یک وضعیت محتاط باشید.

استفاده همزمان از استدلال و شهود

یک راه برای انجام این کار استفاده به موقع از هر دو جنبه است. شروع با استدلال ، و جمع آوری حقایق و ارقام مفید است. وقتی تصمیم “آشکار” گرفتید ، نوبت شهود است. به این سوال جواب دهید: چه احساسی دارید؟ آیا احساس خوبی دارید؟

اگر نه ، نگاه دیگری داشته باشید و اگر می توانید مجددا بررسی کنید. اگر از نظر احساسی به تصمیمی که اتخاذ کرده اید متعهد نیستید ، آن را به خوبی یا به طور موثری اجرا نخواهید کرد.

تصمیم گیری موثر

تصمیمات باید چه در سطح شخصی و چه سازمانی قابل اجرا باشند. بنابراین ، شما باید شخصاً به تصمیم خود پایبند باشید و بتوانید دیگران را به مزایای آن ترغیب کنید.

بنابراین ، یک فرایند تصمیم گیری موثر باید اطمینان حاصل کند که شما قادر به انجام آن کار هستید.

چه چیزی می تواند از تصمیم گیری موثر جلوگیری کند ؟

تعدادی از مشکلات وجود دارد که می تواند از تصمیم گیری موثر جلوگیری کند. این موارد شامل:

1. اطلاعات نا کافی

اگر اطلاعات کافی ندارید ، ممکن است احساس شود که بدون هیچ مبنایی تصمیم می گیرید.

زمانی را صرف کنید تا اطلاعات لازم را برای اتخاذ تصمیم جمع آوری نمایید ، حتی اگر بازه زمانی بسیار محدود باشد. در صورت لزوم ، با تعیین اینکه کدام اطلاعات برای شما مهمتر است ، جمع آوری اطلاعات را اولویت بندی نمایید.

2. اطلاعات بسیار زیاد

از طرف دیگر مشکلی که اغلب با آن روبرو می شوند، داشتن اطلاعات متناقض و زیاد است که باعث عدم تشخیص صحیح می شود.

این موضوع گاهی اوقات به عنوان از کار افتادن تحلیل نامیده می شود ، و همچنین به عنوان یک تاکتیک برای به تأخیر انداختن تصمیم گیری سازمانی مورد استفاده قرار می گیرد ، که افراد درگیر قبل از تصمیم گیری می خواهند اطلاعات بیشتری کسب کنند.

این مشکل اغلب می تواند با جمع شدن همه افراد برای تصمیم گیری در مورد اینکه چه اطلاعاتی واقعاً مهم هستند و چرا ، با تعیین یک بازه زمانی مشخص برای تصمیم گیری ، از جمله مرحله جمع آوری اطلاعات ، حل شود.

3. افراد زیاد

تصمیم گیری توسط کمیته کاری دشوار است. هر کس دیدگاه های خود و ارزش های خود را دارد. و گرچه دانستن این دیدگاه ها مهم است ، و چرا و چگونگی آنها مهم می باشد ، ولی ضروری است که یک شخص مسئولیت تصمیم گیری را بر عهده بگیرد. بعضی اوقات ، هر تصمیمی بهتر از هیچ است.

4- منافع ذی نفعان

فرآیندهای تصمیم گیری اغلب توسط منافع ذی نفعان از مسیر خارج می گردد . این منافع اغلب آشکارا ابراز نمی شوند ، اما ممکن است یک انسداد مهم باشند. از آنجا که به صورت صریح بیان نمی شوند ، شناسایی روشن آنها دشوار است و بنابراین به آنها پرداخته نمی شود ، اما گاهی اوقات می توان با کاوش توسط یک شخص خارج از فرآیند ، اما در موقعیتی مشابه ، این کار را انجام داد.

همچنین جنبه های منطقی / شهودی با کمک کلیه ذینفعان می تواند کشف شود، و همچنین با کمک یک فرد بیرونی برای پشتیبانی از فرآیند تسهیل شود.

5- دلبستگی های عاطفی

افراد غالباً به وضع موجود وابسته هستند. تصمیم گیری ها مستلزم چشم انداز تغییر است که بسیاری از افراد آن را دشوار می دانند.

بخاطر داشته باشیم که “تصمیم گیری برای عدم تصمیم گیری” نیز یک تصمیم است.

6. عدم دلبستگی عاطفی

بعضی اوقات تصمیم گیری دشوار است زیرا شما به یک روش یا دیگری اهمیتی نمی دهید. در این حالت ، اغلب یک فرآیند تصمیم گیری ساخت یافته می تواند با شناسایی برخی از جوانب مثبت و منفی اقدامات خاص ، که شاید شما قبلاً به آن فکر نکرده اید ، کمک کند.

بسیاری از این موارد با استفاده از یک فرایند تصمیم گیری ساختار یافته می توانند برطرف شوند. این به شما کمک می کند تا:

  • تصمیمات پیچیده تر را به مراحل ساده تر کاهش دهید
  • ببینید چطور به تصمیم گیری رسیده اید
  • تصمیم گیری را برای رعایت مهلت زمانی برنامه ریزی کنید

بسیاری از تکنیک های مختلف تصمیم گیری توسعه یافته اند ، اعم از قوانین ساده سر انگشتی ، تا مراحل بسیار پیچیده. روشی که استفاده می شود بستگی به ماهیت تصمیمی که باید گرفته شود و میزان پیچیدگی آن دارد.

منبع:

https://www.skillsyouneed.com

همچنین بخوانید:

تکنیک های مذاکره

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا