دانستنی های ITفناوری و اطلاعات

فناوری اطلاعات چیست

IT یا information technology

فناوری اطلاعات (IT) استفاده از رایانه ها ، ذخیره سازی ، شبکه سازی و سایر دستگاه های فیزیکی ، زیرساخت ها و فرآیندهای ایجاد ، پردازش ، ذخیره ، ایمن سازی و تبادل انواع داده های الکترونیکی است. به طور معمول ، فناوری اطلاعات در زمینه عملیات سازمانی در مقابل فناوریهای شخصی یا سرگرمی استفاده می شود. استفاده تجاری از فناوری اطلاعات شامل فناوری رایانه و تلفن همراه است.

اصطلاح فناوری اطلاعات توسط Harvard Business Review ابداع شده است ، تا بتواند تمایزی بین ماشینهای ساخته شده جهت هدفی معین برای انجام دامنه محدودی از عملیات و ماشینهای محاسباتی با هدف کلی که می تواند برای کارهای مختلف برنامه ریزی شود ، ایجاد کند. با پیشرفت صنعت IT از اواسط قرن بیستم ، قابلیت محاسبات پیشرفت کرد در حالی که هزینه دستگاه و مصرف انرژی پایین آمد ، چرخه ای که امروزه با ظهور فن آوری های جدید ادامه می یابد.

نرم افزار و سخت افزار IT

فناوری اطلاعات شامل چندین لایه از تجهیزات فیزیکی (سخت افزار) ، ابزار مجازی سازی و مدیریت یا اتوماسیون ، سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی (نرم افزاری) است که برای انجام وظایف اساسی مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه های کاربر ، لوازم جانبی و نرم افزار ، مانند لپ تاپ ، تلفن های هوشمند یا حتی تجهیزات ضبط ، می توانند در دامنه IT قرار گیرند. IT همچنین می تواند به معماری ها ، روش ها و آیین نامه های حاکم بر استفاده و ذخیره داده ها اشاره کند.

نرم افزار

برنامه های تجاری شامل بانکهای اطلاعاتی مانند SQL Server ، سیستم های معامله ای مانند ورود سفارش بصورت آنلاین، سرورهای ایمیل مانند Exchange ، سرورهای وب مانند Apache ، مدیریت ارتباط با مشتری و سیستم های برنامه ریزی منابع سازمان می باشند. این برنامه ها دستورالعمل های برنامه ریزی شده را برای دستکاری ، ادغام ، پراکندگی یا تأثیرات دیگر بر داده ها برای یک هدف تجاری انجام می دهند.

سرورهای رایانه برنامه های تجاری را اجرا می کنند. سرورها با کاربران مشتری و سایر سرورها در یک یا چند شبکه تجاری ارتباط برقرار می کنند. ذخیره سازی نوعی فناوری است که اطلاعات را به عنوان داده نگه می دارد. اطلاعات می توانند به هر شکلی از جمله داده های پرونده ای ، چندرسانه ای ، داده های تلفن و داده های وب ، داده های مربوط به سنسورها یا قالب های آینده باشد. ذخیره سازی شامل حافظه موقت دسترسی تصادفی (RAM) و همچنین نوارهای غیر موقت ، دیسک سخت و فلش ها است.

معماری های فناوری اطلاعات توسعه یافته اند که شامل مجازی سازی و محاسبات ابری می شود ، جایی که منابع فیزیکی برای برآورده کردن نیازهای برنامه در تنظیمات مختلف انتزاع و جمع می شوند. ممکن است ابرها در همه مکان ها توزیع شده و با سایر کاربران IT به اشتراک گذاشته شوند ، یا در یک مرکز داده های سازمانی یا ترکیبی از هر دو استقرار یابند.

آموزش IT و کارکردهای فناوری اطلاعات

تیمی از مدیران و سایر کارمندان فنی زیرساخت ها و دارایی های فناوری اطلاعات شرکت را مستقر و مدیریت می کنند. تیم های فناوری اطلاعات بستگی به یک رنج وسیعی از اطلاعات و مهارت های تکنولوژی و دانش ساپورت کردن تجهیزات، نرم افزارها و فعالیتها دارد. پیمانکاران شخص ثالث و فروشنده های فناوری اطلاعات از پرسنل IT پشتیبانی می کنند.

حرفه فناوری اطلاعات بسیار متنوع است. کارمندان فناوری اطلاعات می توانند در زمینه هایی مانند توسعه نرم افزار ، مدیریت برنامه ، اجزای سخت افزاری مانند پشتیبانی دسک تاپ ، سرور یا مدیر ذخیره سازی و معماری شبکه تخصص داشته باشند. بسیاری از مشاغل به دنبال متخصصان فناوری اطلاعات با مجموعه مهارتهای مختلط یا چند تخصصی هستند.

مشاغل رایج فناوری اطلاعات

مسئول ارشد اطلاعات: این فرد مسئول سیستم های IT و رایانه ای است که اهداف شرکت را پشتیبانی می کنند.

مدیر ارشد فناوری: این فرد کلیه اهداف و سیاست های فناوری را در یک سازمان تعیین می کند.

مدیر IT : این فرد وظیفه عملکرد کلیه ابزارها و فرآیندهای فناوری کسب و کار را بر عهده دارد. این نقش معمولاً مدیر IT یا رهبر IT نامیده می شود.

مدیر سیستم ها: این شخص یک محیط محاسبات چند کاربره را پیکربندی ، مدیریت ، پشتیبانی و عیب یابی می کند. در یک شرکت ، این نقش را می توان با فناوری تقسیم کرد و به یک مدیر یا تیم اختصاص داده شده به سرور ، دسک تاپ ، شبکه ، مجازی سازی یا سایر مؤلفه ها نیاز دارد.

مدیر برنامه: نقش این شخص در تهیه و مدیریت یک برنامه تجاری با ارزش بالا مانند ( ( Exchange  متمرکز است.

توسعه دهنده: این شخص یا تیم ، کدهایی را برای برنامه هایی می نویسند و یا تست و به روز رسانی می کنند تا نیازمندیهای سازمان یا مشتری را برآورده نمایند.

معمار: این شخص عملکردهای IT را برای پشتیبانی از شرکت به بهترین وجه مورد بررسی و تغییر قرار می دهد.

منبع:

https://searchdatacenter.techtarget.com/

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن