اجتماعیروانشناسیسلامت

محصولات آروماتراپی و فواید آن برای تسکین استرس

تسکین استرس

محصولات آروماتراپی یا رایحه درمانی در سالهای اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است. محصولات آروماتراپی ، شمع های آروماتراپی ، محصولات حمام ، روغنهای ضروری و سایر محصولات که امروزه به طور گسترده ای در دسترس هستند و به عنوان داروهای آرامش بخش نوزادان ، تسکین استرس و تقویت زندگی سالم مورد استفاده قرار گرفته اند. اما آیا آروماتراپی چنین است؟

پژوهش در زمینه محصولات آروماتراپی

تحقیقات نسبتاً کمی در مورد آروماتراپی موجود است. در حالی که مطالعات بیشتری در حال انجام است ، تأثیر برخی از داروهای تسکین دهنده استرس هنوز اثبات نشده است. با این حال ، بسیاری از مطالعات قبلاً فواید آروماتراپی را نشان داده اند.

 برخی از یافته ها در زمینه محصولات آروماتراپی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که آروماتراپی می تواند امواج و رفتار مغز را تغییر دهد.

آروماتراپی باعث کاهش درک استرس ، افزایش میزان قناعت و کاهش سطح کورتیزول ، “هورمون استرس” می شود.

در واقع رایحه درمانی اسطوخودوس باعث کاهش گریه در نوزادان و تقویت خواب در نوزادان و بزرگسالان شده است.

عطرهای مختلف آروماتراپی اثرات متفاوتی در افراد به همراه دارد. (برای مزایای رایحه درمانی از رایحه های مختلف به این مقاله مراجعه کنید.)

یک مطالعه نشان داد که ماساژ آروماتراپی می تواند اثرات مفیدی بر اضطراب و افسردگی داشته باشد.

ماساژ با آروماتراپی اثر تسکین قوی تر و مداوم تری روی  خستگی – به ویژه خستگی ذهنی – نسبت به ماساژ تنها،  فراهم می کند.

به عنوان یک ابزار تسکین استرس

چنین به نظر می رسد که محصولات آروماتراپی اثرات اثبات شده ای به عنوان یک تسکین دهنده استرس نشان می دهند. آروماتراپی ابزاری مناسب برای تسکین استرس است زیرا از عوارض جانبی شناخته شده کمی دارد (اگر وجود داشته باشد) ، می تواند به صورت منفعلانه مورد استفاده قرار گیرد (می توانید اتاق را با رایحه پر کنید و در حالی که مشغول فعالیتهای دیگر هستید و استرس را در این فرآیند تسکین  دهید) و به راحتی از آن استفاده کنید. همراه با سایر کاهش دهنده های استرس (مانند ماساژ یا مدیتیشن) برای افزایش تأثیر تسکین استرس مورد استفاده قرار دهید. محصولات آروماتراپی نیز به طور گسترده ای در دسترس هستند و آروماتراپی را به گزینه ای مناسب تبدیل می کنند.

نحوه استفاده از آروماتراپی برای تسکین استرس

آروماتراپی می تواند به خصوص برای افراد پر مشغله که به تسکینی سریع نیاز دارند، مناسب باشد. در اینجا چند ایده برای استفاده از آروماتراپی آورده شده است:

شمع ها

شمع ها برای آروماتراپی عالی هستند. روشن کردن شمع احتمالاً یکی از ساده ترین راه ها برای معطر کردن اتاق و ایجاد یک حس خوب است ، بنابراین مقداری شمع آروماتراپی بگیرید و بگذارید آنها بسوزند. شمع ها مانند بخور می توانند برای ایجاد فضایی آرامش بخش تر و یا به عنوان نقطه کانونی برای مدیتیشن استفاده شوند. با این حال ، آنها ممکن است عملی تر از برخی از بخورها(عود) باشند زیرا آنها دود زیادی بیرون نمی دهند.

مطمئن باشید که شمع های با کیفیتی استفاده کنید که رایحه آن  به اندازه کافی قوی باشد.

پخش کننده ها

پخش کننده های (دیفیوزرها) آروماتراپی روغنهای اساسی را گرفته و آنها را از طریق هوا تبخیر می کنند. پخش کننده ها عالی هستند زیرا رایحه را کاملا موثر پخش می کنند. اگر می خواهید از آتش سوزی جلوگیری کنید ، استفاده از باتری ها در پخش کننده می تواند از شمع ایمن تر باشند. این یک روش مناسب دیگر برای ایجاد یک فضای آرامش بخش است و بسیاری از آنها نیز بسیار زیبا به نظر می رسند.

محصولات بدن

محصولات بدن آروماتراپی بسیار عالی هستند زیرا رایحه ای را ایجاد می کنند که از شما پیروی می کند اما لزوماً توسط دیگران حس نمی شود (مگر اینکه خیلی نزدیک باشند ، در این صورت احتمالاً متوجه نخواهد شد). می توانید لوسیون آروماتراپی را در تمام پوست خود مالش دهید ، یا روی نقاط نبض را با چند قطره از روغنهای ضروری پوست آغشته کنید و ساعت ها از این رایحه لذت ببرید.

ماساژ

آروماتراپی همراه با ماساژ فواید بیشتری  نسبت به هر استراتژی دیگر به همراه داشت. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که فردی را دارید که ماساژهای آروماتراپی را انجام دهد ، می تواند یک استراتژی عالی و ارزان برای تسکین استرس باشد. اگر اینگونه نباشد ، پرداخت ماساژ از یک متخصص می تواند ارزش هزینه کردن پول را داشته باشد.

مدیتیشن

آروماتراپی می تواند مزایای آرامش مدیتیشن را تقویت کند ، یک نقطه کانونی (بخور مدیتیشن) ایجاد کند و مزایای تسکین دهنده استرس آروماتراپی را ارائه دهد. حتی یک مدیتیشن پنج دقیقه ای می تواند مزایایی به همراه آورد. مدیتیشن بخور آروماتراپی یا مدیتیشن وان آروماتراپی را امتحان کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن