تغذیه و رژیم غذاییسلامتسلامت و تغذیه

محصولات تراریخته غذایی

محصولات تراریخته غذایی

محصولات تراریخته غذایی از سالها پیش وارد چرخه غذایی بشر گردیده اند. تحقیقات در این خصوص به بیش از پنجاه سال پیش بر می گردد ولی اولین نمونه های تولید شده محصولات تراریخته در سال 1993 توسط کشور چین تولید شد. این محصول توتون بود و با هدف مقاومت به ویروس موزاییک تولید گردید و همچنین در سال 1996 محصول پنبه تراریخته با هدف مقاومت به آفت بال پولکدار توسط آمریکا تولید شد. محصولات تراریخته به حوزه های دارویی و پزشکی نیز وارد شده اند و در حال حاضر تولیدات زیادی از محصولات تراریخته در سطح جهانی وجود دارد.

با وجود تولیدات متنوع محصولات تراریخته، این محصولات با سوالات جدی ای نیز روبرو شده اند و همچنان مخالفان و موافقان با ذکر دلایلی به این بحث بسیار حساس می پردازند.

تراریخته چیست

محصولات تراریخته که در کشاورزی و یا سایر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرند به محصولاتی گفته می شود که با تغییر  DNA آن‌ها با استفاده از روش‌های مهندسی ژنتیک، آنها را در مقابل بعضی از اثرهای محیطی مقاوم می سازند این محصولات به دلیل اینکه آفت ها، سموم شیمیایی و یا سایر عوامل محیطی اثر کمی بر آنها دارند تولیدات انبوهی را ارائه می دهند.

کشورهای تولید کننده

به گفته عضو هیات علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران، از میان ۲۶ کشور دنیا که در حال کشت محصولات تراریخته هستند ۱۹ کشور در حال توسعه حدود ۹۹.۶ میلیون هکتار از سطح زیرکشت این محصولات و ۷ کشور پیشرفته نیز ۸۵.۵ میلیون هکتار را به خود اختصاص داده اند.

۵ کشور آمریکا، برزیل، آرژانتین، کانادا و هند عمده تولید محصولات تراریخته را در اختیار دارند، سطح زیرکشت محصولات تراریخته در آمریکا ۷۲.۹ میلیون هکتار، در برزیل ۴۹.۱ میلیون هکتار، در آرژانتین ۲۳.۸ میلیون هکتار، در کانادا ۱۱.۶ میلیون هکتار و در هندوستان ۱۰.۸ میلیون هکتار برآورد می شود. هم‌‌اکنون حدود 99 درصد محصولات دستکاری شده ژنتیکی که بصورت تجاری در دنیا کشت می‌شوند شامل چهار قلم سویا، ذرت، پنبه و کلزاست.

مزایای محصولات تراریخته

  1. افزایش راندمان تولید محصول
  2. افزایش و بهبود خواص محصول
  3. افزایش مقاومت در برابر آفات
  4. افزایش همخوانی با شرایط محیطی
  5. تثبیت محصول و یکنواختی آن
  6. کمک به کاهش مصرف آب

آیا محصولات تراریخته مضر هستند

بطور کلی پس از مرور اسناد و مدارکی که طرفداران و مخالفان محصولات تراریخته ارائه می دهند، نتیجه گیری می شود که محصولات تراریخته و محصولات ارگانیک از لحاظ اثر بر سلامتی افراد با توجه به اطلاعات موجود تفاوتی ندارند ولی آنچه نگرانی هایی را به دنبال داشته است آن است که ممکن است برخی از اثرات این محصولات با گذشت زمان و البته با پیشرفت های علمی مشخص گردد.

یکی از مواردی که در مقالات علمی به آن پرداخته می شود امکان آلرژی زایی این محصولات می باشد. همچنین ممکن است اثراتی را بر نسل آینده بشری به جای بگذارد که پس از طی سالها و مشاهده نتایج بر نسلهای آینده می توان مشاهده نمود.

یکی دیگر از دلایل مخالفان محصولات تراریخته به تاثیرات احتمالی کاشت این محصولات بر روی محیط زیست اشاره دارد. اشاره آنها نیز به ممنوعیت کاشت این محصولات در اروپا است با وجودیکه مصرف این محصولات را آزاد اعلام نموده اند.

تاییدیه های محصولات فراریخته در جهان

سازمان‌های مهم مختلفی مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سازمان خواروبار جهانی (FAO)، اداره‌ی ایمنی غذایی اتحادیه‌ی اروپا (EFSA)، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، سازمان حفاظت محیط‌زیست آمریکا (EPA)، انجمن سلطنتی پزشکی انگلستان، آکادمی ملی علوم آمریکا و استانداردهای غذایی استرالیا و نیوزلند و در کشور ایران نیز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان غذا و دارو سلامت محصولات تراریخته‌ی موجود در بازار را تأیید کرده‌اند. 

قوانین مربوط به محصولات تراریخته

در سال 2000 توافق‌نامه‌ای بین 130 کشور در سازمان تجارت جهانی مبنی بر برچسب‌زنی این گروه از محصولات غذایی امضاء شد. در حال حاضر هر کشوری با توجه به ارزیابی های خود، قوانین مشخصی در خصوص محصولات غذایی تراریخته وضع نموده است و بعنوان مثال استفاده از این محصولات در اروپا آزاد است و قرارگیری برچسب بر روی بسته بندی ها الزامی شده است.

نتیجه گیری

بطور کلی محصولات تراریخته همچنان از دیدگاه بشر ناشناخته باقی مانده اند و اثرات آنها بر نسل های آینده همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد. از طرف دیگر با توجه به اینکه کمبود محصولات غذایی بعنوان چالشی برای آینده مطرح است لذا تحقیقات بیشتر بر روی این حوزه می تواند راهگشای آینده باشد

همچنین بخوانید:

حقایقی درباره نان

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا