اجتماعیسلامت

مدیتیشن اسکن بدن

با مدیتیشن اسکن بدن از استرس رها شوید

با این تکنیک مدیتیشن خود را از استرس رها کنید. هنگامی که احساس استرس می کنید ، استرس را در بدن خود تحمل می کنید . اغلب ما این موضوع را نمی دانیم! وقتی واقعاً استرس داریم ، ممکن است احساس ناراحتی جسمی داشته باشیم اما آن را در ذهن خود احساس نکنیم. مدیتیشن اسکن بدن روشی است که می تواند روزانه یا حتی چند بار در روز انجام شود و به شما کمک می کند تا بدن و ذهن خود را از استرس رها کنید.

مدیتیشن اسکن بدن به دلیل جنبه های پاکسازی ذهن برای آرامش بدن و رفع تنش مزایای جسمی و روانی مطلوبی دارد. تسکین تنش در بدن می تواند منجر به کاهش سطح استرس و کاهش واکنش نسبت به استرس های آینده شود که به نوبه خود می تواند منجر به تنش بدنی کمتری در نتیجه استرس شود.

به این ترتیب ، این نوع مدیتیشن می تواند برای شکستن چرخه تنش جسمی و روانی تأثیر گذار باشد. به همین دلیل ، مدیتیشن اسکن بدن بسیار مفید و مؤثر است و می تواند به شما کمک کند از نظر روحی و جسمی آرام باشید و هنگام تنش زیاد به حالت آرامش خود بازگردید.

 هم اکنون مدیتیشن اسکن بدن را امتحان کنید

راحت باش

در یک مکان راحت بنشینید و بدن خود را کاملاً آرام کنید. نیازی نیست که دراز بکشید. سعی کنید در موقعیتی قرار بگیرید که به اندازه کافی راحت باشد. بگذارید تنفس شما کند شود و تنفس را از شکم خود شروع کنید ، اجازه دهید شکم شما گسترش یابد و با هر نفس منقبض شود. اگر متوجه شدید شانه های شما با هر نفس بالا و پایین می رود ، بیشتر روی نفس کشیدن از شکم تمرکز کنید ، گویی که یک بادکنک در هر نفس پر و خالی می شود.

توجه کنید که تنش در چیست

با شروع از سر خود ، آگاهی خود را از بدن خود را بالا ببرید. هنگام تمرین مدیتیشن اسکن بدن ، متوجه هر تنشی که احساس می کنید ، باشید. آیا احساس سفتی در شانه ها ، پشت ، گردن یا هر جای دیگر دارید؟ احساس درد ، هوشیاری ، کسالت چطور ؟ آیا  احساس تمرکز انرژی در اطراف منطقه خاصی از بدن خود دارید؟ ممکن است بخواهید از بالای سر خود شروع کنید و به طور منظم روی هر ناحیه از بدن خود در مسیر پایین تمرکز کنید – پوست سر ، گوش ، گونه ، گردن ، شانه ها ، قفسه سینه ، و غیره. – و واقعاً دقت کنید در هر ناحیه چه حسی دارید. این امر با تمرین آسانتر می شود تا جایی که با تلاش بسیار کمی قادر به انجام این کار خواهید بود.

صفر در مناطق پرتنش

اگر متوجه احساسات ناراحت کننده ای شدید ، روی آن تمرکز کنید. تصور کنید تنش در قالب تنفس از بدن شما خارج می شود و در هوا تبخیر می شود. (برای بسیاری از مردم این احساس ابتدا شدیدتر می شود و با ادامه مدیتیشن اسکن بدن و حفظ تمرکز ، این احساس از بین می رود.) آگاهی خود را در مورد آن احساس برای مدتی حفظ کنید ، فقط در حال حاضر باشید. اگر می خواهید آن منطقه را کمی ماساژ دهید. وقتی احساس آمادگی کردید حرکت کنید.

ادامه دهید و نفس بکشید

بعد از شروع کار با سر ، به سمت گردن و فراتر از آن حرکت کنید. و این مراحل مدیتیشن را تکرار کنید. توجه کنید که آیا هرگونه گرفتگی ، درد و فشار وجود دارد؟ روند کار را ادامه دهید. به مناطقی که درگیر تنش هستند ، توجه کنید ، تنفس کنید و در کنار احساسات باشید. در صورت تمایل به آرامی گردن خود را ماساژ دهید. بگذارید انرژی کم شود و ماهیچه های شما شل تر شوند.

تمام بدن خود را اسکن کنید

این تمرین را با هر قسمت از بدن خود ادامه دهید ، از سر به انگشتان پا حرکت کنید. توجه داشته باشید که چه احساس می کنید. تنفس کنید، مدیتیشن کنید، ماساژ دهید و استراحت کنید. این به شما کمک می کند تنش در بدن را آزاد کنید ، و در آینده از آن آگاه تر باشید تا بتوانید آن را  آزاد کنید.

نکات

مدیتیشن اسکن بدن را هر زمان که احساس تنش داشتید یا چندین بار در طول روز تمرین کنید.

اگر وقت زیادی ندارید ، می توانید  خلاصه ای  از این مدیتیشن را فقط با نشستن و مشاهده هر مکانی در بدن که تنش دارید انجام دهید. با تمرین منظم مدیتیشن اسکن بدن آسانتر می شود.

مدیتیشن اسکن بدن می تواند باعث افزایش آگاهی بدن ، آگاهی از استرس و آرامش شود. آن را اغلب تمرین کنید. همچنین می توانید برای آزاد سازی استرس و تنش در بدن از آن استفاده کنید. آرامش پیشرونده عضلات ، تمرینات تنفسی یا تمرینات تجسم ا امتحان کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا