اجتماعیروانشناسیسلامت

مدیتیشن پیاده روی

مدیریت استرس

مدیتیشن یکی از تکنیکهای عالی مدیریت استرس است که مزایای متنوعی به همراه دارد. انواع مدیتیشن از جمله مدیتیشن پیاده روی ، کمک می کنند تا میان خود و عوامل استرس زا،  فضای ذهنی و عاطفی ایجاد کنیم ، به ما امکان می دهند تا قبل از مقابله با موقعیتهای استرس زا ، چشم اندازی از آن  بدست آوریم و یا طاقت مقابله با این عوامل را بدست آوریم. همچنین می تواند افراد را قادر سازد تا با آرام کردن ذهن و بدن ، پاسخ استرس خود را معکوس کنند. این مزایا در دراز مدت ، چند برابر می شوند زیرا تمرین مدیتیشن باعث به وجود آمدن  مقاومت و انعطاف پذیری بیشتر در برابر استرس های آینده می شود.

برای معدودی از افراد مبتدی تمرین مدیتیشن در ابتدا چالش برانگیز است. این باعث می شود که برخی از افراد قبل از شروع کار از این عمل دست بردارند ، زیرا برای ذهن مشغول آنها ، پیدا کردن ارتباط با آن مشکل یا به چالش کشیدن برای کنار آمدن با مشکل سخت و یا بسیار دشوار است. مدیتیشن پیاده روی مزایای مدیتیشن و مزایای ورزش با هم فراهم می کند ، و همچنین یادگیری و تمرین آن آسان است ، در نتیجه یک تکنیک عالی برای افراد تازه وارد در زمینه مدیتیشن است. اگر نشستن مدیتیشن برای شما چالش برانگیز است ، می توانید در زمان پیاده روی به عنوان یک تکنیک مدیتیشن از آن استفاده کنید. برای ماندن در حالت مدیتیشن برای مدت طولانی تر مسیر طولانی تری را پیاده روی کنید.  در هر صورت ، مزایای مدیریت استرس می تواند از یک پیاده روی خوب ناشی شود.

چگونه یک مدیتیشن پیاده روی انجام دهیم

زمانی را یه پیاده روی اختصاص دهید

لباس و کفش راحت بپوشید و زمانی را یه پیاده روی اختصاص دهید. در صورت تمایل می توانید از یک تایمر استفاده کنید.

روی احساساتی که در بدن خود دارید تمرکز کنید

قدم زدن را با سرعت آهسته شروع کنید.  هنگام راه رفتن روی احساساتی که در بدن خود دارید تمرکز کنید. تا زمانی که احساس راحتی داشته باشید ، می توانید پیاده روی با هر سرعتی انجام دهید. بسیاری از افراد سرعت کم را ترجیح می دهند تا واقعاً  هر احساس جسمی که درگیر آن هستند را  بفهمند ، اما پیاده روی سریع نیز می تواند مفید باشد. هیچ راه اشتباهی برای انجام این مدیتیشن وجود ندارد. هنگام راه رفتن ، وزن بدن خود را در کف پاها حس کنید. احساس کنید که بازوهایتان با هر قدم تاب می خورند. اگر فکرهایی به ذهن شما خطور می کند ، به آرامی آنها را رها کنید و تمرکز خود را به آنچه که هنگام راه رفتن احساس می کنید ، تغییر دهید. سعی کنید در لحظه حال بمانید.

همچنین می توانید هنگام راه رفتن روی تنفس خود تمرکز کنید. برای مثال ، سعی کنید هوا را در دو مرحله به داخل کشیده و در دو یا سه مرحله بیرون بدهید. روی هماهنگی تنفس و گام های خود تمرکز کنید. با تکرار مانترا در سر (ذهن) هنگام راه رفتن ، هم زمان با گام ها،  از تکنیک های مدیتیشن مانترا استفاده کنید.

روی آنچه که در حال حاضر اتفاق می افتد تمرکز کنید

اگر تمرکز بر تنفس خود را از دست داده و در غرق در افکار خود شدید ، اشکالی ندارد. به سادگی توجه خود را به تنفس خود تغییر دهید ، همانطور که می خواهید با هر مدیتیشنی انجام دهید. اگر این به شما احساس ناامیدی یا چالش می دهد، می توانید با گوش دادن به موسیقی (موسیقی خاص و بدون شعر) ، مدیتیشن را انجام دهید. موسیقی به شما کمک کند تا روی آنچه که در حال حاضر اتفاق می افتد تمرکز کنید.

مجدداً ، اگر افکار مربوط به کار ، پول ، دعوای امروز صبح یا سایر عوامل استرس زا به سرتان (ذهن تان) راه پیدا کرد، به خاطر اینکه متوجه شدید خود را نوازش کنید و به آرامی توجه خود را به حال خود تغییر دهید . به تمرین مدیتیشن بپردازید. بهتر است این کار را به مدت 30 دقیقه ، چندین بار در هفته انجام دهید ، اما اگر فقط 10 دقیقه یا حتی 5 دقیقه دارید ،  مدیتیشن پیاده روی حتی در دوزهای کوچک نیز می تواند مفید باشد.

نکات مدیتیشن پیاده روی

  • آزمایش! قدم های مختلف ، مانترا های مختلف ، سبک های مختلف تنفس را امتحان کنید و ببینید چه چیزی برای شما بهتر است.
  • بیشتر از مقدار زمانی که می گذرانید به تمرین بپردازید. به عنوان مثال ، مهمتر است که بر روی مدیتیشن پیاده روی خود تعداد مشخصی بار در هفته با مقدار معینی از زمان متمرکز شوید. هنگامی که این یک عادت شد ، می توانید  جلسات را طولانی تر کنید.
  • همچنین ممکن است بخواهید از موسیقی به عنوان یک کانون استفاده کنید. فقط مراقب باشید که در مورد معنی اشعار فکر نکنید. (با این حال ، گوش دادن به موسیقی و ورزش کردن مزایای مدیریت استرس را نیز به همراه دارد!)
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا