کسب و کارمدیریت

مدیریت دانش

چرا مدیریت دانش برای موفقیت شرکت شما مهم است

مدیران هر روز با یک جریان تقریباً ثابت از داده ها بمباران می شوند. این حجم زیاد از داده ها باعث افزایش روز افزون اهمیت مدیریت دانش می شود. سه دلیل مهم که چرا مدیریت دانش فعال برای موفقیت یک شرکت مهم است عبارتند از: 1) قابلیت های تصمیم گیری را تسهیل می کند . 2- با ایجاد روال یادگیری ، سازمان های یادگیر ایجاد می کند . 3) تغییرات فرهنگی و نوآوری را تحریک می کند.

1- قابلیت های تصمیم گیری را تسهیل می کند

داده ها می توانند اطلاعات زیادی را در اختیار مدیران قرار دهند اما پردازش مقادیر زیاد اطلاعات می تواند در راستای دستیابی به تصمیمات با کیفیت بالا باشد. شورای اجرایی شرکت GE نمونه ای از چگونگی اجرای سیستم مدیریت دانش یک شرکت برای کمک به مدیران در کاهش درهم ریختگی اطلاعات ، به اشتراک گذاری اطلاعات و بهبود تصمیم گیری است.

این شورای اجرایی شرکت از روسای چهارده کسب و کار اصلی GE تشکیل شده است و جلسات دو روزه برای به اشتراک گذاشتن بهترین روش ها ، تسریع در پیشرفت و بحث در مورد موفقیت ها ، شکست ها و تجربیات به وجود آمد . درحالیکه اطلاعات بیش از حد یا نیاز به دانش افراد سایر قسمتهای شرکت برای تصمیم گیری می تواند امتیازی برای مدیران باشد ، ولی با راه اندازی سیستم های مدیریت دانش می توان تصمیمات بهتر و آگاهانه تری را باعث شود.

2- با ایجاد روال یادگیری ، سازمان های یادگیر ایجاد می کند

دیوید گاروین (2000) در کتاب خود با عنوان ” یادگیری در عمل: یک راهنمایی برای قراردادن سازمان یادگیرنده در مسیر کار ” می گوید: “برای پیشرفت به جلو ، اغلب باید ابتدا به عقب نگاه کنیم”. برنامه بررسیهای عملی ارتش ایالات متحده (AARs) نمونه ای از یک سیستم مدیریت دانش است که با ساختن روال یادگیری به ارتش در ساختن یک سازمان یادگیری کمک کرده است.

این فرهنگی ایجاد کرده است که همه به طور مداوم،  خود ، واحدها و سازمان خود را ارزیابی می کنند و به دنبال راه هایی برای بهبود هستند. تیم های ارتش پس از هر فعالیت یا رویداد مهم ، تکالیف را بررسی می کنند ، موفقیت ها و شکست ها را شناسایی می کنند ، و دفعه بعد به دنبال راه هایی برای عملکرد بهتر می گردند. این رویکرد برای گرفتن یادگیری از تجربه، دانش را ایجاد می کند که از آن پس می توان برای ساده سازی عملیات و بهبود فرایندها استفاده کرد.

3- تغییرات فرهنگی و نوآوری را تحریک می کند

مدیریت فعال دانش سازمانی همچنین با تشویق جریان آزاد ایده ها می تواند تغییر فرهنگی و نوآوری را تحریک کند. به عنوان مثال ، برنامه فرآیند تغییر شتاب GE شامل توسعه مدیریت ، رهبری واحدهای تجاری و کارگاه های تخصصی است. فرآیند تغییر شتاب نه تنها ” انتقال آخرین دانش به مدیران جدید و آینده ” را در نظر گرفت بلکه با گفتگوی باز، ارزش را در شرکت القاء می کند و تغییرات فرهنگی را تحریک می نماید. در این محیط کسب و کار پیچیده و جهانی ، این نوع برنامه های مدیریت دانش می توانند به مدیران در پذیرش تغییر کمک کرده و ایده ها و بینش را ترغیب کنند ، که اغلب به نوآوری منجر می شود ، حتی برای صاحبان مشاغل محلی و خانوادگی.

منبع:

https://www.forbes.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا