رشته ها و مشاغلکسب و کار

مصاحبه شغلی و سوالات رفتاری

مصاحبه کاری

در طی مصاحبه شغلی ، به احتمال زیاد سوالات رفتاری نیز از شما پرسیده می شود. در مورد این نوع سوالات در مصاحبه شغلی بیشتر بدانید و رایج ترین سوالات رفتاری را که کارفرمایان در مورد آنها سوال می کنند ، مرور کنید تا وقتی از شما در خصوص نمونه هایی از نحوه رفتار در شرایط مختلف کاری سوال می گردد ، در مورد چگونگی پاسخ دهی صحیح به آنها آمادگی داشته باشید.

چرا سوالات رفتاری در مصاحبه شغلی مهم هستند؟

تکنیک های سوالات رفتاری در مصاحبه شغلی توسط انواع شرکت ها استفاده می شود. برخلاف سوالات مصاحبه شغلی سنتی که از شما می خواهند آنچه را که در یک موقعیت شغلی انجام داده اید توضیح دهید و  یا مهارتهای خود را ارائه دهید ، این نوع سوالات به دنبال نمونه های مشخصی از مهارت ها و تجربیات هستند که مستقیماً به موقعیت شغلی مربوط می شوند.

معمولاً سؤالها با معرفی یک وضعیت پرسیده می شوند ، سؤال می کنند که در گذشته نسبت به موردی مشابه چطور عمل کرده اید و نتیجه آن چه بوده است.

مصاحبه كننده سؤال می کند كه چگونه شما با يك وضعيت برخورد كرده ايد و با توضيح آنچه انجام داده ايد باید پاسخ دهيد. منطق این است که موفقیت شما در گذشته نشانگری مثبت از موفقیت شما در آینده است.

10 نمونه از سوالات رفتاری در مصاحبه شغلی و نمونه هایی از پاسخ

در اینجا سوالات مصاحبه رفتاری رایج ارائه می شود که ممکن است در طی مصاحبه شغلی از شما نیز پرسیده شود. پاسخ ها را مرور کنید و در نظر بگیرید که چگونه می توانید به سوالات پاسخ دهید.

همانطور که در پاسخ های نمونه زیر می بینید ، مهم است که برای نمونه های خاص و موارد مربوطه آماده شده باشید.

در حالی که نیازی به حفظ کردن پاسخ ها ندارید ، این حس را داشته باشید که چه تجربیاتی را می خواهید ارائه دهید و چگونه می توانید آنها را به مصاحبه کننده توضیح دهید. مثال هایتان می بایست واضح و مختصر باشد.

1. در مورد چگونگی عملکرد مؤثر تحت فشار توضیح دهید.

آنچه آنها می خواهند بدانند: اگر برای شغل پر استرس در نظر گرفته شده اید ، مصاحبه کننده می خواهد بداند که چقدر خوب می توانید تحت فشار کار کنید. یک مثال واقعی از نحوه عملکرد تحت فشار در هنگام پاسخگویی ارائه دهید.

مثال

من مشغول کار در یک پروژه کلیدی بودم که قرار بود طی 60 روز تحویل مشتری شود. سرپرست من نزد من آمد و گفت که ما باید آن را سرعت ببخشیم و 45 روزه آماده کنیم ، ضمن اینکه سایر پروژه های خود را نیز به موقع انجام دهیم. آن را برای کارکنان خود توضیح دادم و ما فقط چند ساعت به هر یک از برنامه های خود اضافه کردیم و با به اشتراک گذاشتن بار کاری ، در 42 روز کار را انجام دادیم. البته ، من گروه بزرگی از افراد را داشتم که با آنها کار می کردم ، اما فکر می کنم تخصیص دادن مؤثر کارها توسط من یک مؤلفه اصلی بود که در موفقیت پروژه کمک کرد.

2. چگونه یک چالش را برطرف می کنید؟ مثال بزنید.

آنچه آنها می خواهند بدانند: صرف نظر از شغل شما ، ممکن است کارها اشتباه انجام شود و همیشه به طور معمول فعالیتها جلو نرود. با این نوع سؤال ، مدیر استخدام می خواهد بداند که چگونه در یک شرایط دشوار واکنش نشان می دهید. وقتی پاسخ می دهید ، بر روی چگونگی حل یک وضعیت چالش برانگیز تمرکز کنید.

مثال

یک بار سرپرست من به طور غیر منتظره ای باید از شهر خارج می شد و ما با یک اسپانسر جدید درگیر مذاکرات پیچیده بودیم. من وظیفه داشتم که یک پاورپوینت را دقیقاً از یادداشت هایی که وی به جا گذاشته بود و نیز توضیحات مدیر ایشان، تهیه کنم. ارائه من با موفقیت انجام شد ما حمایت مالی را بدست آوردیم و تیم مدیریت حتی من را برای دریافت جایزه توصیه کرد.

3. آیا تا به حال اشتباه کرده اید؟ چگونه آن را مدیریت کردید؟

آنچه آنها می خواهند بدانند: هیچ کس کامل نیست و همه ما اشتباه می کنیم. مصاحبه شونده بیشتر به این که چه کاری را به هنگام اشتباه انجام داده اید علاقه مند است ، نه به خود اشتباه.

مثال

یک بار هزینه نوع خاصی از عضویت را در باشگاهی که در آن کار می کردم اشتباه به مشتری گفتم. اشتباه خود را برای سرپرست خود توضیح دادم و وی از صداقت من قدردانی کرد. او به من گفت كه حق عضویت از فرد مذکور اخذ نشود. این عضو با وجود اشتباه من به این باشگاه پیوست ، سرپرست من درک کرد و اگرچه احساس گناه از اشتباهم کردم ، اما یاد گرفتم که به جزئیات توجه داشته باشم تا در آینده اطلاعات دقیقی را به مشتری ارائه دهم.

4- مثالی از چگونگی تعیین اهداف خود ارائه دهید.

آنچه آنها می خواهند بدانند: با این سؤال مصاحبه كننده می خواهد بداند چطور شما برنامه ریزی می کنید و اهداف خود را برای رسیدن به آنچه می خواهید تعیین می کنید. ساده ترین راه برای پاسخگویی ارائه دادن نمونه هایی از تعیین موفق هدف است.

مثال

طی چند هفته از شروع اولین کار من به عنوان همکار فروش در یک فروشگاه ، می دانستم که هدف اصلی ام آن است که در صنعت مد باشم. من تصمیم گرفتم که بر روی مسیر رسیدن به عنوان مدیر بخش کار کنم و در آن زمان می توانم به اندازه کافی صرفه جویی کنم تا بتوانم تمام وقت در مدرسه طراحی حضور یابم. من همین کار را کردم و حتی اولین کارم را از طریق کارآموزی که تابستان قبل از فارغ التحصیلی انجام دادم به دست آوردم.

5- مثالی از هدفی که به آن رسیده اید بزنید و بگویید که چگونه به آن دست پیدا کرده اید.

آنچه که آنها می خواهند بدانند: مدیر استخدام علاقه مند است آنچه را که شما برای رسیدن به اهداف خود انجام می دهید بداند و مراحلی را که برای تحقق آنها انجام داده اید.

مثال

وقتی کار خود را برای شرکتی شروع کردم ، می خواستم عنوان کارمند نمونه ماه را بدست آورم. این یک چالش انگیزشی بود و کارمندان آن را جدی نگرفتند ، اما من واقعاً آن محل پارکینگ را که بعنوان جایزه بود می خواستم و نیز تصویرم را بر روی دیوار می خواستم ببینم. من از مسیر عادی خود خارج شدم تا به همکاران ، سرپرستان و مشتریان خود، آنطوریکه می توانستم کمک کنم. من کار و افرادی را که با آنها کار می کردم را دوست داشتم. ماه سوم که آنجا بودم ، این افتخار را کسب کردم. رسیدن به هدفم خوب بود و من واقعاً به سرعت به یک موقعیت مدیریتی در آنجا رسیدم ، فکر می کنم به دلیل نگرش مثبت و پشتکار من بود.

6. نحوه اجرای تصمیمی را که اتخاذ کرده اید ولی عمومی نیست را بیان کنید.

آنچه آنها می خواهند بدانند: بعضی اوقات مدیریت باید تصمیمات دشواری اتخاذ کند ، و همه کارمندان از اجرای سیاست جدید خوشحال نیستند. اگر برای یک موقعیت شغلی که نیاز به تصمیم گیری دارد مصاحبه می کنید ، مصاحبه شونده می خواهد روش شما را برای اجرای تغییر بداند.

مثال

یک بار ، وقتی سرپرستی به شهر دیگری نقل مکان کرد ، گروهی از کارمندان را به ارث بردم. به آنها اجازه داده شده بود بدون تأیید مدیریت ، شیفت های یکدیگر را پوشش دهند. من ناهماهنگی را دوست ندارم ، جایی که به افراد خاصی فرصت بیشتری از سایرین داده می شود. من سیاستی را اعلام کردم که در آن دستیارم کلیه تغییرات کارمندان را تأیید کند ، تا اطمینان حاصل کنم که هر کسی که اضافه کاری می خواست و در زمان های معینی آزاد بود ، بتواند استفاده کند.

7. مثالی از نحوه کار در یک تیم را ارائه دهید.

آنچه آنها می خواهند بدانند: بسیاری از مشاغل نیاز به کار به عنوان بخشی از یک تیم دارند. در مصاحبه های مربوط به آن موقعیت های شغلی، مدیر استخدام می خواهد بداند شما با دیگران چقدر خوب کار می کنید و با اعضای دیگر تیم چطور همکاری می کنید.

مثال

در آخرین ترم در دانشگاه ، من به عنوان عضوی از تیم تحقیقاتی در بخش تاریخ کار کردم. استاد راهنما در این پروژه مشغول نوشتن کتابی در زمینه توسعه زبان در اروپا در قرون وسطی بود. ما هر کدام به بخش های مختلفی تخصیص داده شده بودیم تا بر روی آن متمرکز شویم و من پیشنهاد کردم قبل از جلسه هفتگی خود با استاد برای بحث در مورد پیشرفت خود به طور مستقل ملاقات کنیم و در صورت بروز هرگونه مشکل، ما به یکدیگر کمک کنیم. استاد واقعاً از نحوه کار ما با یکدیگر قدردانی کردند و همین امر به ساده تر شدن تحقیقات نیز کمک کرد. به دلیل کمکهایی که به او کردیم ماهها قبل از برنامه نسخه نهایی آماده شد.

8- اگر با کسی در محل کار مخالف باشید چه می کنید؟

آنچه آنها می خواهند بدانند: با این سؤال ، مصاحبه كننده به دنبال بینش شما در مورد نحوه برخورد با مسائل در محل كار است. توجه داشته باشید که چگونه یک مشکل را حل کردید یا وقتی یک اختلاف نظر در محل کار وجود داشت آن را حل کردید.

مثال

چند سال پیش ، یک سرپرست داشتم که از من خواست راهی برای برون سپاری بیشتر کارهایی که در بخش من انجام می شد ، پیدا کنم. من احساس می کردم که بخش من طوری است که داشتن کارمندان در محل شرکت تأثیر زیادی در اثربخشی و توانایی آن در ارتباط با مشتریان دارد. این مورد را بطور کامل به او توضیح دادم و او با این برنامه موافقت کرد.

9- نمونه ای از چگونگی ایجاد انگیزه در کارمندان یا همکاران را بگویید.

آنچه آنها می خواهند بدانند: آیا شما مهارت های انگیزشی قوی دارید؟ برای ایجاد انگیزه در تیم خود از چه راهکارهایی استفاده می کنید؟ مدیر استخدام به دنبال نمونه بارز توانایی شما در ایجاد انگیزه در دیگران است.

مثال

من یک بار در شرایطی قرار گرفتم که مدیریت بخش ما توسط کارکنانی با تجربه در یک صنعت کاملاً متفاوت و با هدف به دست آوردن سود بیشتر از خدمات ، به دست گرفته شد. بسیاری از همکاران من در برابر تغییرات گسترده و اعمال شده مقاوم بودند ، اما من بلافاصله برخی از مزایا را تشخیص دادم و توانستم به همکارانم انگیزه بدهم تا روش جدیدی را برای موفقیت فراهم کنیم.

10- آیا با یک وضعیت دشوار روبرو بوده اید؟ چطور؟

آنچه آنها می خواهند بدانند: آیا می توانید در هنگام کار با شرایط سخت روبرو شوید و به خوبی با آن برخورد کنید؟ وقتی مشکلی ایجاد شود ، کارفرما می خواهد بداند که چه کاری انجام می دهید.

مثال

وقتی در یک شرکت کار می کردم ، متوجه شدم که یکی از کارمندان من به داروهای مسکن معتاد شده که پس از عمل جراحی تجویز شده بود. عملکرد وی تأثیر منفی گرفته بود و کمک نیاز داشت. من با او به طور خصوصی صحبت کردم و به او کمک کردم تا یک برنامه درمانی آخر هفته را که تحت پوشش بیمه او بود ، ترتیب دهد. خوشبختانه ، او توانست زندگی خود را به خوبی برگرداند و حدود شش ماه بعد ارتقاء یافت.

سوالات احتمالی

آیا روی چندین پروژه کار کرده اید؟ چگونه اولویت بندی کردید؟

چگونه با شرایط سخت روبرو می شوید؟

وقتی برنامه شما قطع شد ، چگونه آن را مدیریت می کنید؟

اگر با همکارتان مخالف باشید چه می کنید؟

مثالی از زمانی که گوش می کردید یا گوش نمی کردید ارائه دهید.

اگر با رئیس خود مخالف باشید چه می کنید؟

چگونه در صورت بروز اختلافات بین اعضای تیم ، با آن برخورد می کنید؟

مهمترین موفقیت شغلی شما چیست؟ چرا؟

چگونه برای مصاحبه رفتاری آماده شوید

در مورد شرکت و موقعیت شغلی مورد نظر اطلاعات کسب کنید

هرچه در مورد شغل و شرکت بیشتر بدانید ، پاسخ به سوالات مصاحبه آسان تر خواهد بود. قبل از مصاحبه خود ، زمان مناسب برای تحقیق در مورد شرکت صرف کنید و مشخصات شغل را مرور کنید تا حد امکان با موقعیت شغلی آشنا باشید.

مدارک تحصیلی خود را با کار مطابقت دهید

 برای کمک به آماده شدن برای مصاحبه رفتاری ، الزامات شغلی را مرور کنید و لیستی از مهارت های رفتاری را که با آنها ارتباط تنگاتنگ دارید را تهیه کنید.

لیستی از مثالها تهیه کنید

مصاحبه كنندگان با توجه به وظایف خاص شغل ، سوالاتی را آماده می كنند تا تعیین كنند كه آیا نامزد موفق خواهد بود. بدیهی است ، شما می خواهید با استفاده از مثالهای واقعی ، تجربیات خود را با شفاف ترین شکل ممکن ارائه دهید و موقعیت هایی را که در آن موفق بوده اید را برجسته کنید. بیاموزید که چگونه از تکنیک مصاحبه STAR استفاده کنید تا پاسخهای کاملاً فکر شده و کاملی داشته باشید.

برای ارائه داستانی آماده باشید.

ممکن است از شما در خصوص سوالات ذکر شده در بالا سؤال شود ، اما اگر یکسری از داستانها را برای ارائه به مصاحبه کننده آماده کنید ، می توانید به راحتی پاسخ دهید.

چگونه یک حس عالی ایجاد کنیم

 قبل از مراجعه به مصاحبه ، این نکات و راهکارها را برای موفقیت مصاحبه رفتاری مرور کنید. مطمئن باشید که لباس مناسب مصاحبه را بپوشید ، اگر سوالاتی دارید باید از مصاحبه کننده بپرسید و بعد از مصاحبه یک یادداشت تشکر آمیز ارسال کنید.

منبع:

https://www.thebalancecareers.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن