زبان و ادبیاتفرهنگ و هنر

معرفی بهترین کتابهای فلسفه علم

فلسفه علم

این مطلب متناسب با هر سبک یادگیری شامل مقدمه هایی برای افراد مبتدی تا کتاب های کلاسیک فلسفه علم، کتاب هایی را معرفی می کند. لازم به ذکر است که برای سوال بهترین کتابهای فلسفه علم پاسخ واحدی شامل معرفی یک کتاب وجود ندارد. بهترین کتابهای فلسفه علم برای شما بستگی زیادی به سبک یادگیری ترجیحی شما و میزان زمان / انرژی که می خواهید صرف مطالعه کنید، خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر تمایل دارید که کارهای کلاسیک سخت فلسفی را درک کنید، شاید بخواهید با یک معرفی کوتاه و مبتدی شروع کنید. اگر عمق بیشتری را ترجیح می دهید، می توانید معرفی جامع تری را انتخاب کنید یا یکی از آثار کلاسیک را در زمینه فلسفه علم انتخاب کنید.

همچنین لازم به ذکر است که این لیست توصیه های شخصی نیست. توصیه های شخصی کتاب معمولاً بسیار ذهنی، خاص و غیر قابل اعتماد هستند. این فهرست بخشی از مجموعه ای از بیش از 100 لیست بهترین کتابهای فلسفه علم برای مطالعه است که هدف آن تهیه منبع اصلی برای توصیه های کتاب فلسفه است. این لیست ها با جستجوی صدها برنامه درسی دانشگاه، کتابشناسی دائرالمعارف اینترنتی و توصیه های جامعه فلسفی ایجاد شده است. پیوندها به برنامه درسی و سایر منابع استفاده شده برای ایجاد این لیست در منبع این مطلب ارائه شده است. اگر این کتاب های ذکر شده با آنچه شما دنبال می کنید متناسب نیست، پیگیری این پیوندها به شما کمک می کند تا به سرعت طیف گسترده تری از گزینه ها را پیدا کنید.

در اینجا بهترین کتابهای فلسفه علم بدون در نظر گرفتن ترتیب خاصی آورده شده است.

کتاب فلسفه علم مقدمه ای بسیار کوتاه – سمیر اکاشا ویرایش دوم سال 2016

شرح ناشر: به آنچه دانشمندان به ما می گویند چقدر باید ایمان داشته باشیم؟ آیا ممکن است دانش علمی کاملاً “عینی” باشد؟ به راستی، چه چیزی می تواند به عنوان علم تعریف شود؟ در ویرایش دوم کتاب فلسفه علم سال 2016 سمیر اکاشا در این مقدمه بسیار کوتاه، مضامین و نظریه های اصلی فلسفه علم معاصر را بررسی می کند و سوالات جذاب و چالش برانگیزی از این قبیل را بررسی می کند.

از همان آغاز کتاب با مروری اجمالی بر تاریخ علم، سمیر اکاشا ماهیت اعمال بنیادین مانند استدلال، علیت و تبیین را بررسی می کند. وی با نگاهی به انقلاب های علمی و موضوع تغییر علمی، می پرسد که آیا الگوی قابل تشخیصی در تغییر ایده های علمی با گذشت زمان وجود دارد یا خیر و نگرش های واقع گرایان و ضد واقع گرایان نسبت به علم را مورد بررسی قرار می دهد؟ او با در نظر گرفتن علم امروز و سوالات اجتماعی و اخلاقی فلسفی پیرامون علم مدرن به پایان می رساند. این کتاب یکی از بهترین کتابهای فلسفه علم است که در آشنایی دانشجویان و علاقمندان به مباحث فلسفه علم بسیار مفید است.

ترجمه ویرایش سال 2016 کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا توسط نشر دوران منتشر شده است.

نظریه و واقعیت: درآمدی بر فلسفه علم – پیتر گادفری-اسمیت سال 2003

شرح ناشر: علم چگونه کار می کند؟ آیا علم به ما می گوید که جهان “واقعاً” چگونه است؟ چه چیزی آن را از سایر روش های درک جهان متفاوت می کند؟ در کتاب نظریه و واقعیت، پیتر گادفری-اسمیت با مرور یک صد سال بحث درمورد علم، به این سوالات می پردازد. نتیجه این مطالعات مقدمه ای کاملاً در دسترس در موضوعات اصلی فلسفه علم است.

کتاب نظریه و واقعیت که برای دانشجویان مقطع کارشناسی و خوانندگان عمومی و بدون سابقه قبلی در فلسفه در نظر گرفته شده است، این موارد را پوشش می دهد: اثبات گرایی منطقی؛ مسائل استقرا و تأیید؛ نظریه علمی کارل پوپر؛ توماس کوهن و “انقلاب های علمی”؛ دیدگاه های ایمره لاکاتوش، لاری لائودن و پاول فایرابند؛ و چالش های حوزه جامعه شناسی علم، فمینیسم و مطالعات علم. سپس این کتاب با جزئیات بیشتری به برخی از مشکلات و نظریه های خاص، از جمله واقع گرایی علمی، نظریه آلود بودن مشاهدات، تبیین علمی و بیزی گرایی می پردازد. سرانجام گادفری-اسمیت از نوعی طبیعت گرایی فلسفی به عنوان بهترین راه برای حل مسائل اصلی در این زمینه دفاع می کند. …  با توجه به ماهیت این کتاب در مرور مباحث یکصد سال در مورد علم، از بهترین کتابهای فلسفه علم برای مبتدیان است.

فلسفه علم: قرائت های معاصر – یوری بالاشوف و الکس روزنبرگ سال 2001

شرح ناشر: این کتاب گلچین جامع، نوشته های فیلسوفان برجسته فلسفه علم را گردآوری کرده است. هر بخش دارای مقدمه ای با یک مقاله مقدماتی از ویراستاران است، و دانشجویان را به آرامی به سوی موضوع راهنمایی می کند. این متن در دسترس و گسترده، هم از منابع معاصر و هم از منابع قرن بیستم استفاده می کند.

این قرائت ها به عنوان مکمل کتاب درسی الکس روزنبرگ، فلسفه علم: مقدمه ای معاصر (Routledge 2000) طراحی شده اند، اما همچنین می توانند به عنوان یک کتاب مستقل در هر دوره درسی از فلسفه های علم به کار گرفته شود. …

منطق کشف علمی – کارل پوپر سال 1939

شرح ناشر: توسط فیلسوف ای. جی. آیر به عنوان اثری با اصالت و قدرت عالی توصیف شده است، این کتاب انقلابی در تفکر معاصر درباره علم و دانش ایجاد کرد. ایده هایی مانند دکترین افسانه ای “ابطال پذیری” جامعه علمی را شارژ کرد، حتی بر دانشمندان شاغل و همچنین فلسفه پس از جنگ تأثیر گذاشت. این اثر شگفت انگیز در کنار کتاب جامعه باز و دشمنان آن به عنوان یکی از ماندگارترین کتاب های پوپر قرار دارد و حاوی بینش و استدلال هایی است که هنوز هم میل به خواندن آنها تا امروز وجود دارد.

این کتاب های پوپر از بهترین کتابهای فلسفه علم هستند.

ساختار انقلاب های علمی – توماس اس. کوهن سال 1962

توصیف ناشر: یک کتاب خوب شاید قدرت تغییر در نحوه مشاهده جهان را داشته باشد، اما یک کتاب عالی در واقع بخشی از آگاهی روزمره ما می شود، در تفکر ما تا حدی نفوذ می کند که آن را مسلم می دانیم، و فراموش می کنیم که ایده های آن چقدر تحریک کننده و به چالش کشاننده بوده است و هنوز هم هست. کتاب ساختار انقلاب های علمی از این نوع کتاب هاست. هنگامی که برای اولین بار در سال 1962 منتشر شد، این یک واقعه مهم در تاریخ و فلسفه علم بود. پنجاه سال بعد، هنوز درسهای زیادی برای یادگیری دارد.

کوهن با کتاب ساختار انقلاب های علمی، مفاهیم دیرپای پیشرفت خطی علمی را به چالش کشید و معتقد بود که ایده های تحول آفرین از روند روزمره و تدریجی آزمایش و جمع آوری داده ها ناشی نمی شوند بلکه از انقلاب های علمی که لحظاتی است که تفکر پذیرفته شده را دگرگون می کند و ایده های پیش بینی نشده را ارائه می دهد، خارج از “علم عادی” همانطور که وی آن را نامید، اتفاق می افتد. اگرچه کوهن در هنگام حاکمیت فیزیک بر علوم این کتاب را می نوشت، اما ایده های وی در مورد چگونگی نظم انقلاب های علمی در ناهنجاری هایی که با گذشت زمان در آزمایش های تحقیقاتی تجمیع می شوند، هنوز در عصر بیوتکنولوژی آموزنده است.

در ماین مطلب بهترین کتابهای فلسفه علم معرفی گردید و با خواندن این کتابهای مقدمه ای جامع در مورد فلسفه علم در اختیار خواهید داشت.

منبع:

thedailyidea.org

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا