رشته ها و مشاغلکسب و کار

معرفی خود در مصاحبه کاری

اولین سوالی که در هر مصاحبه کاری پرسیده می شود این است که خود را معرفی کنید. در این پست می خواهیم به شما بگوییم چگونه معرفی خود در مصاحبه کاری را، انجام دهید.

1. با تحقیق در مورد شرکت و مصاحبه کنندگان خود شروع کنید.

 2. لباس مناسب برای مصاحبه بپوشید

3. از حواس پرتی جلوگیری کنید و تماس چشمی برقرار کنید.

4- با اعتماد به نفس و راحت باشید.

5- از زبان بدن آگاه باشید.

6. برای آنچه می خواهید بگویید آماده باشید.

7. معرفی خود را با یک دوست تمرین کنید.

8- نمونه های زیر را دنبال کنید.

معمولا برداشت اولیه به سرعت انجام می شود. در طی مصاحبه کاری ، ممکن است چندین بار مجبور باشید که خود را معرفی کنید: در محل پذیرش ، اولین مسئول استخدام ، مدیر استخدام و مصاحبه کننده های بالقوه اضافی. چند راهنما وجود دارد که می توانید در مورد نحوه معرفی خود در هر موقعیت مصاحبه کاری از آن پیروی کنید.

برای کمک به شما در پیمودن این روند ، ما با معرفی بهترین شیوه ها در هنگام معرفی خود در مصاحبه کاری، شروع خواهیم کرد و نمونه ها و نکاتی را نیز همراه آن می آوریم.

بهترین راه های معرفی خود در مصاحبه کاری

قبل از مصاحبه

هنگامی که برای اولین بار وارد ساختمان می شوید که مصاحبه شغلی در آنجا برگزار می شود ، ممکن است لازم باشد با پذیرش وارد شوید. جلو بروید و خود را با نام کامل، زمان مصاحبه و عنوان شغلی که برای آن مصاحبه می کنید، معرفی کنید.

 این کار می تواند سریع و ساده باشد ، مانند :

 سلام ، نام من مکس تیلور است. من برای مصاحبه شغلی ساعت 11 برای سمت مدیر برنامه،  اینجا هستم.

 پس از ورود به سیستم، ممکن است از شما خواسته شود منتظر بمانید تا استخدام کننده یا یک نماینده دیگر برای دیدار شما بیایند.

 آداب و معیار خوب این است که از خارج کردن تلفن خود برای گذر زمان در زمان انتظار خودداری کنید.

اگر نشسته اید، بازوهای خود را روی بازوها یا دامان خود قرار دهید. پاهای شما می توانند روی زمین باشد یا از مچ روی هم باشند.

وقتی شخصی برای ملاقات شما آمد، بایستید و در حالی که خود را معرفی می کنید او را دنبال کنید.

• لبخند بزنید و محکم اما نه بیش از حد محکم دست بدهید.

• خود را با نام کامل خود و با اعتماد به نفس معرفی کنید.

• وقتی آنها خود را معرفی می کنند، پاسخ دهید که از ملاقات آنها خوشوقت هستید و نامشان را با صدای واضح تکرار کنید.

اگر قبل از مصاحبه شغلی با این شخص از طریق تلفن یا ایمیل صحبت کرده اید ، می توانید مانند چیزی مانند این بگویید:

خوشحالم که شما را بصورت حضوری ملاقات می کنم.

 وقتی صحبت می کنید، لبخند بزنید و به چشم آنها نگاه کنید. از اینجا ، این شخص ممکن است شما را مستقیماً به اتاق مصاحبه راهنمایی کند. اگر این شخص به جای مصاحبه با شما فقط شما را به سمت اتاق راهنمایی می کند ، حتما قبل از جدا شدن تشکر کنید.

در طول مصاحبه

به طور معمول شما در یک اتاق نشسته اید و صبر می کنید تا مصاحبه کننده شما بیاید. شاید بخواهید از این زمان استفاده کنید تا قلم و کاغذ خود را برای یادداشت بردارید ، یک آب بنوشید و یکی دو نفس عمیق بکشید تا بدن شما را آرام کند. هنگامی که مصاحبه کننده شما وارد اتاق شد ، با اعتماد نفس بایستید و از او استقبال کنید.  در حالیکه با لبخند با او دست می دهید نام خود را بگویید.

این احتمال وجود دارد که مصاحبه کننده شما از سمتی که در آن درخواست داده اید مطلع باشد و رزومه شما را دیده باشد. با این وجود ، شما باید توضیحی کوتاه تهیه کنید تا مطمئن شوید که آنها می دانند شما کی هستید و برای چه پستی درخواست می کنید. چیزی مثل این:

بسیار خوشحالم که با شما ملاقات کنیم تا در مورد پست مربوطه با گروه شما صحبت کنم.

پس از معرفی، می توانید نسخه ای از رزومه خود را به آنها بدهید، اگر قبلاً این نسخه را نداشته باشند. به احتمال زیاد با اینگونه رفتاری، فضای گفتگو و مصاحبه دلپذیرتر خواهد شد به خصوص اگر آنها یک روز شلوغ کاری داشته اند. اگر مکالمه را شروع کردند ، اجازه دهید خودشان، آن را به پیش ببرند.

 اگر کمی سکوت وجود دارد ، نترسید که خودتان جلسه را هدایت کنید

به سرعت خلاصه ای از سوابق حرفه ای و علاقه خود به شغل درخواستی را بیان کنید. در اینجا مثالی وجود دارد که شخصی که متقاضی موقعیت طراحی گرافیک است ممکن است از آن استفاده کند:

من یک طراح گرافیک با بیش از پنج سال تجربه در ایجاد وب سایت زیبا و منحصر به فرد هستم که باعث می شود زمان کاربران با یک برند،  لذت بخش تر شود. من مشتاقانه منتظر تقویت مهارت های مدیریتی خود هستم و امیدوارم با  تیمی برای خودم داشته باشم.  

یکی از سؤالات متداول مصاحبه ای که ممکن است در ابتدا از شما سؤال شود ، این است که در مورد خودتان بگویید

داشتن یک طرح درونی یا کتبی مفید است.  اما از خواندن آن به طور مستقیم برای گفتگوها خودداری کنید. این طرح می تواند  شما را درپاسخگویی ها راهنمایی کند.  آن را مختصر و متمرکز در مورد اینکه چرا پیشینه شما به بهترین وجه مناسب برای این فرصت شغلی است، آماده کنید.

آمادگی پیش از موعد می تواند به آرامش اعصاب شما کمک کند

 بنابراین برخی تحقیقات در مورد شرکت و در صورت امکان مصاحبه کننده خود انجام دهید. این کار شما را در بقیه مکالمه راهنمایی می کند. خود را با تمرین آماده کنید تا به سؤالات هوشمندانه پاسخ دهید و سؤالات محکم و آگاهانه از خود بپرسید نمونه آنچه که حدس می زنید از شما پرسیده خواهد شد. با ارائه خود به عنوان فردی با دانش و با اعتمادبه نفس به کارفرمایان بالقوه خود نشان می دهید که شما انتخاب مناسبی برای این فرصت شغلی هستید.

در حین مکالمات ، بهتر است یادداشت برداری کنید.

شما می توانید برای پرسیدن هر سؤالی در انتهای مصاحبه به این یادداشت ها مراجعه کنید. می توانید هنگام پیگیری پس از مصاحبه ، به آنها رجوع کنید تا به آنها نشان دهید که مورد توجه شما بوده اند و برای زمانی که با آنها گذاشته اید ارزش قائل هستید.

مصاحبه کننده  نه تنها می خواهد شخصی را که برای نقش آفرینی واجد شرایط باشد ، استخدام کند ، بلکه کسی را می خواهد که واقعا کارکند و با فرهنگ شرکت آنها همگون باشد. همانطور که به سؤالات آنها پاسخ می دهید و برای سؤال از آنها خود را آماده می کنید ، به یاد داشته باشید که خودتان باشید و شخصیت واقعی خود را نشان دهید.

 به یاد داشته باشید که گاهی نفس بکشید و مکالمه را یکسره انجام ندهید.

مناسب است برای جمع آوری افکار خود مکث کنید  و قبل از شروع جواب دادن بگویید، اجازه دهید یک لحظه در مورد آن فکر کنم،. در واقع ، این می تواند یک سیگنال مثبت به مصاحبه کننده شما بفرستد که شما در ارائه بهترین پاسخ ممکن برای آنها وقت می گذارید.

پس از مصاحبه کاری

پس از معرفی خود در مصاحبه کاری، هیچ شروعی بدون خداحافظی کامل نیست. پس از پایان مصاحبه، مصاحبه کننده خود را دنبال کنید: وقتی ایستاد بایستید ، دوباره دست دهید و با لبخند از آنها بخاطر وقتشان تشکر کنید. می توانید چند جمله را بیان کنید که مکالمه را با یک یادداشت مثبت پایان دهید ، مانند:

• دیدار با شما باعث افتخار من بود ، از اینکه وقتتون را در اختیار من قرار دارید متشکرم 

• از گفتگوی عالی با شما سپاسگزارم ، امیدوارم که از بقیه روزهایتان لذت ببرید.

• شنیدن اطلاعات بیشتر در مورد نقش شما در اینجا بسیار عالی بود ، امیدوارم در آینده با هم در ارتباط باشیم.

اگر چندین دور مصاحبه دارید ، آماده باشید تا با مصاحبه کننده بعدی خود ملاقات کنید، مراحل فوق را تکرار کنید.

پس از مدتی که برای پردازش و مرور یادداشت های مصاحبه وقت گذاشتید، یادتان باشد که یادداشت های پیگیری به موقع را ، چه از طریق ایمیل و چه به صورت دست نوشته برای مصاحبه کنندگان خود ارسال کنید.

بعضی اوقات استخدام کننده ها، ایمیل مصاحبه کننده را دریافت نمی کنند، بنابراین حتماً کارت ویزیت آنها را درخواست کنید و به آنها پیام تشکر بخاطر مصاحبه بفرستید. اگر یادداشت هایی را با دست ارسال می کنید ، راهی آسان برای ارسال آنها به مصاحبه کنندگان این است که آن را به آدرس دفتر آنها در حالی که نام شخص مصاحبه کننده زیر آن است بفرستید.

نکات معرفی خود در مصاحبه کاری

در اینجا چند مورد اضافی وجود دارد که شامل ظاهر و طرز فکر شما می شود که می تواند شما را برای معرفی موفقیت آمیز از قبل آماده کند.

 1- لباس مناسب بپوشید

ظاهرتان هنگام ملاقات با شخص جدید نقش مهمی ایفا می کند. انتخاب اینکه چه چیزی را در مصاحبه بپوشید ، تا حدودی نشان دهنده این است که شما چه کسی هستید. دفاتر مختلف دارای کد لباس های مختلف هستند ، بنابراین قبل از مصاحبه شغلی خود تحقیقاتی در مورد فرهنگ شرکتی که مصاحبه دارید،  انجام دهید.

به عنوان مثال مصاحبه با یک مشاور مالی،  احتمالاً به لباس رسمی تری نسبت به یک مشاور فنی نیاز دارد. اگر مطمئن نیستید ، از قبل با استخدام کننده یا دفتر آنها تماس بگیرید و سؤال کنید. این نشان می دهد که شما به جزئیات توجه می کنید و برای ایجاد احساس درست اهمیت می دهید. اینجا نکاتی وجود دارد:

  • خودتان باشید

آنچه می پوشید بخشی از شخصی است که هستید ، بنابراین از آن استفاده کنید تا درست ارتباط برقرار کنید.

  • تمرکز خود را حفظ کنید

برای اطمینان از اینکه مصاحبه کننده های شما به مکالمه شما توجه نشان می دهند ، از وسایل حواس پرت کننده مانند جواهرات عجیب و غریب یا چاپهای شلوغ پرهیز کنید.

  • راحت باشید

.حرفه ای بودن به این معنا نیست که باید ناراحت باشید ، مطمئن باشید هنگام خروج از خانه در لباس خود احساس خوبی دارید.

 2- آنچه را می خواهید بگویید آماده کنید

وقتی بررسی کردید،  اولین لحظات صحبت کردن خود در معرفی کاری را برنامه ریزی کنید. هنگامی که شروع به معرفی شفاهی خود می کنید اعتماد به نفس به همان اندازه مهم است .  بنابراین همان اصولی را که در شروع صحبت با شخص مورد نظرتان گفته شد، اعمال کنید.

برای ایجاد یک پایه محکم ، با جسارت نام خود را بیان کنید. از صحبت کردن نترسید ، شما بایستی از اینكه مردم مجبور شوند برای شنیدن نام شما تلاش كنند یا مجدداً آن را بپرسند اجتناب کنید. یک صدای نیرومند نشان می دهد که شما اعتماد به نفس دارید ، برای فرصت شغلی هیجان زده هستید و می خواهید به زمان آنها احترام بگذارید.

واضح به نظر می رسد ، اما مطمئن باشید که نام مصاحبه شونده را یاد می گیرید و به یاد می آورید ، استرس می تواند باعث شود که جزئیات راحت تر از ذهن شما فرار کند. در معرفی خود، نام آنها را گوش دهید و تکرار کنید تا هنگام انجام مکالمه به خاطر بیاورید.

مثلا:

مصاحبه کننده: سلام ، اسم من مکس است.

شما:  مکس ، خوشحالم که شما را ملاقات کردم ، نام من سام است.

 3- مواظب زبان بدن خود باشید

مهم است که ارتباط غیر کلامی را به خاطر داشته باشید. وقتی در طول مصاحبه با افراد ملاقات می کنید ، ویژگی هایی را که می خواهید زبان بدن شما نشان دهند را به یاد بیاورید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید اعتماد به نفس برقرار کنید ، شانه های خود را به عقب ، چانه و سینه خود را بالا نگه دارید. برقراری ارتباط چشمی در هنگام معرفی خود ، یک روش خوب دیگر است.  نشان دادن اینکه قادر به برقراری ارتباط خوب با همکاران احتمالی آینده خود هستید به مصاحبه گرانی که درگیر گفتگو با آنها هستید،  بسیار مفید است.

نکته: در مورد چگونگی حضور خود در حین معرفی مطمئن نیستید؟ برای آشنایی با خود ، از جمله لباس ، زبان بدن ، حتی دست دادن خود ، آن را با یک دوست یا عضو خانواده خود تمرین کنید. آینه نیز یک ابزار تمرینی عالی است.

شما به احتمال زیاد در زندگی خود صدها نفر را ملاقات کرده اید ، و یک مصاحبه شغلی شامل همان آداب و معیارهایی است که هنگام ملاقات با شخص جدیدی از آنها استفاده می کنید. مصاحبه کنندگان شما یک هم تیمی خوب می خواهند استخدام کنید همان اندازه که شما می خواهید در تیم آنها باشید.  این بدان معنی است که آنها می خواهند شما موفق شوید. هنگام معرفی خود در مصاحبه کاری  بعدی ، اعتماد به نفس داشته باشید ، از قبل آماده باشید و با  لبخند به پیش بروید.

منبع: https://www.indeed.com

همچنین بخوانید: سوالات متداول در مصاحبه کاری (1) و سوالات متداول در مصاحبه کاری (2)

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن