دانستنی های تکنولوژیعلوم و تکنولوژی

مقایسه آب نرم و آب سخت

کدام نوع آب سالم تر است؟

احتمالاً اصطلاحات آب نرم و آب سخت را شنیده اید. ممکن است از خود بپرسید که چه عواملی سختی یا نرمی آب را تعیین می کند و آیا نوعی از آب از نوع دیگر سالم تر یا ایمن تر است. اگرچه آب به طور معمول شفاف است، اما حاوی مواد معدنی و شیمیایی است. غلظت برخی مواد معدنی همان چیزی است که سختی آب را معین می کند.

در این مقاله تفاوت بین آب نرم و آب سخت و همچنین نکات مثبت و منفی هر یک از این دو نوع آب و نیز آنچه در مورد نرم نمودن آب لازم است را متوجه می شوید.

تفاوت بین آب نرم و آب سخت چیست؟

سختی آب در درجه اول با مقدار کلسیم و منیزیم موجود در آن تعیین می شود. مقادیر بالاتر این مواد معدنی و سایر مواد معدنی باعث سخت شدن آب می شود. سیستم های نرم کننده آب با کاهش غلظت مواد معدنی از آب کار می کنند. به جای داشتن مقادیر بالاتر کلسیم و منیزیم، آب نرم مقادیر بیشتری از سدیم یا نمک دارد.

چگونه می توان آب نرم و آب سخت را تشخیص داد؟

معمولاً با دیدن آب نمی توانید سخت یا نرم بودن آن را تشخیص دهید. بعضی اوقات احساس آب و آنچه که با قطعات ماشین ظرفشویی یا ماشین لباسشویی شما انجام می دهد می تواند نکته مهمی باشد.

علائم آب سخت عبارتند از:

  • احساس لایه نازکی بر روی دست بعد از شستن دست ها. این حس در نتیجه واکنش صابون با کلسیم و تشکیل باقیمانده صابون ایجاد می شود. اگر آب سخت است ممکن است نیاز به شستشوی طولانی تر دست ها داشته باشید.
  • لکه ها. این موارد می توانند روی لیوان ها و ظروف نقره ای که از ماشین ظرفشویی خارج می شوند، ظاهر شوند. اینها معمولاً رسوبات کربنات کلسیم هستند.
  • لکه های معدنی. این لکه ها هنگام بیرون آمدن از ماشین لباسشویی روی لباس خودنمایی می کنند. لباس ها به دلیل سختی آب می توانند زودتر فرسوده شوند.
  • فشار آب کمتر در خانه. رسوبات معدنی می تواند در لوله ها تشکیل شود، در اصل قطر داخلی لوله ها را کاهش می دهد و جریان آب کاهش می یابد.

علائم آب نرم شامل موارد زیر است:

  • کف زیاد هنگام شستن لباس، ظرف و حتی دست و بدن.
  • لباس هایی تمیزتر، بدون لکه های معدنی و آسیب سایشی کمتر.
  • فشار آب بیشتر در خانه.
  • کمی مزه سدیم در آب آشامیدنی، اگرچه در بسیاری از موارد تفاوت در طعم غیر قابل درک است.

هملنطورکه می بینید آب نرم و آب سخت هر کدام به روش های فوق تا حدی قابل تشخیص هستند.

آیا خطرات سلامتی مرتبط با آب سخت وجود دارد؟

هیچ مشکلی جدی برای سلامتی وجود ندارد. با این حال، آب سخت می تواند به خشکی پوست و مو کمک کند. شستن مداوم مو با آب سخت باعث خارش پوست سر شما می شود. مواد معدنی موجود در آب سخت همچنین می تواند تعادل pH پوست شما را تغییر داده و آن را که به عنوان سدی در برابر باکتری ها و عفونت های مضر عمل می کند را تضعیف کند. افراد مبتلا به اگزما ممکن است به ویژه آسیب پذیر باشند.

اگر مشکلی در خشکی پوست و مو مشاهده کردید، ممکن است بخواهید به دنبال یک سیستم نرم کننده آب برای خانه خود باشید. اگر این امکان وجود ندارد، با یک متخصص پوست در مورد مرطوب کننده ها و محصولات مو که می توانید برای مقابله با اثرات آب سخت استفاده کنید صحبت نمایید.

فواید آب سخت چیست؟

از آنجا که آب سخت حاوی غلظت بالایی از منیزیم و کلسیم است، نوشیدن آب سخت ممکن است به شما در دریافت میزان توصیه شده روزانه این مواد معدنی ضروری کمک کند.

برخی از گمانه زنی ها وجود دارد که نوشیدن آب سخت ممکن است دارای مزایای قلبی عروقی باشد، اما نتیجه قطعی برای پشتیبانی از این ادعا وجود ندارد.

آیا خطرات سلامتی مرتبط با آب نرم وجود دارد؟

اگر رژیم غذایی شما بطور معمول شامل منابع غنی از کلسیم و منیزیم است، در این صورت احتمالاً خطری در نوشیدن آب با غلظت کمتر از این مواد معدنی وجود ندارد.

اگر کمبودهایی در رژیم غذایی شما وجود داشته باشد، مصرف مکمل های مولتی ویتامین یا کلسیم یا منیزیم برای تأمین نیازهای روزانه شما کافی است. نگرانی بزرگتر مربوط به افرادی است که فشار خون بالا دارند و ممکن است به اثرات افزایش فشار خون در نوشیدن آب با محتوای سدیم بیشتر حساس باشند.

همانطور که به برخی از افراد مبتلا به فشار خون بالا توصیه نمی شود که به غذای خود نمک اضافه کنند، به آنها توصیه می شود که از نوشیدن آب آشامیدنی نرم در خانه جلوگیری کنند. همچنین آب نرم سرب را از داخل لوله های آب قدیمی که برای جلوگیری از شسته شدن سرب آماده سازی نشده اند، جذب می کند.

مزایای آب نرم چیست؟

آب نرم برای تمیز کردن ترجیح داده می شود، زیرا تمایل به ایجاد لکه های صابون یا مواد معدنی ندارد.

از آنجا که آب نرم عامل تمیز کننده موثرتر و کارآمدتری است، ممکن است با عدم شستن مجدد لباس یا ظرف و یا عدم دوش گرفتن بیشتر برای داشتن احساس تمیز بودن و شستشوی بهتر، در هزینه آب خود صرفه جویی کنید.

نرم کردن آب چیست؟

یک سیستم نرم کننده آب خانگی با عبور آب سخت از میان یک رزین (یک ماده چسبنده و نامحلول از برخی درختان و گیاهان) که با یون های سدیم دارای بار مثبت پوشانده شده است، کار می کند. اینها مولکولهایی با بار الکتریکی مشخص هستند. اساساً سدیم جایگزین منیزیم و کلسیم در آب می شود.

سیستم های نرم کننده آب نیاز به تعمیر و نگهداری مداوم دارند و باید گلوله های سدیم به آنها اضافه شود تا رزین دارای بار الکتریکی باشد. بعضی از سیستم ها می توانند به جای سدیم از گلوله های پتاسیم استفاده کنند. همچنین سیستمهایی وجود دارند که از آهن ربا، اسید سیتریک یا سایر روشهای کاهش غلظت کلسیم و منیزیم در آب استفاده می کنند. البته استفاده از سیستم های ریورس اسموز برای نرم کردن آب خوردنی نیز معمول است.

آیا نرم کردن آب بی خطر است؟

باکتری ها و قارچ ها می توانند روی رزین سیستم نرم کننده آب ایجاد شوند، بنابراین تمیز کردن و نگهداری تجهیزات برای ایمن نگه داشتن آب ضروری است. نگرانی بیشتر در مورد ایمنی، وجود سدیم اضافی در آب آشامیدنی خانگی است. اگر شما یا کسی در خانه خود از رژیم کم سدیم استفاده می کنید، باید با سازنده سیستم نرم کننده صحبت کنید تا بفهمید چه مقدار سدیم به آب اضافه می شود.

همچنین می توانید سیستمی را پیدا کنید که به جای سدیم از پتاسیم استفاده کند تا آب آشامیدنی شما نرم شود. اگر هنوز نگران سلامتی هستید، با یک متخصص قلب درمورد اینکه چگونه نرم شدن آب می تواند بر فشار خون شما تأثیر بگذارد صحبت کنید.

اگر خانه شما دارای سیستم لوله کشی قدیمی و تصفیه نشده است، بهتر است آب خود را از نظر میزان سرب و سایر آلاینده ها آزمایش کنید. بسیاری از خدمات عمومی آب، نمونه های آب خانگی را با هزینه کم و یا بدون هزینه آزمایش می کنند.

نتیجه نهایی در مورد مقایسه آب نرم و آب سخت

اکثر افراد با خیال راحت می توانند آب نرم و آب سخت بخورند و هیچ عارضه ای ندارند. سطح بالاتر سدیم در آب نرم ممکن است برای برخی افراد نگران کننده باشد، اما با یک سیستم نرم کننده مبتنی بر پتاسیم می توان آن را مدیریت کرد.

اگر سدیم موجود در آب نرم نگران کننده است، می توانید آب بطری بنوشید و از آب نرم منزل خود برای لباسشویی، ظرفشویی و استحمام استفاده کنید.

اگر می خواهید آب خانه خود را نرم کنید، با یک لوله کش در مورد چگونگی تأثیر سیستم جدید بر روی لوله کشی خانه خود صحبت کنید. همچنین درک نیازهای نگهداری یک سیستم نرم کننده آب قبل از خرید یک سیستم مفید است.

منبع:

https://www.healthline.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا