دانستنی های تکنولوژیعلوم و تکنولوژی

مهندسی معکوس چیست ؟

مهندسی حرفه ای است که در طراحی، ساخت، ایجاد و نگهداری محصولات، سیستم ها و ساختارها درگیر است. در یک سطح بالاتر، دو نوع مهندسی وجود دارد: مهندسی رو به جلو و مهندسی معکوس. مهندسی رو به جلو، فرآیند سنتی حرکت از انتزاعات سطح بالا و طراحی های منطقی به سمت پیاده سازی فیزیکی یک سیستم است. در برخی شرایط ، ممکن است یک قسمت فیزیکی وجود داشته باشد ولی هیچ جزئیات فنی از جمله نقشه ها، لیست قطعات و اجزاء یا داده های مهندسی مانند خواص حرارتی و الکتریکی وجود نداشته باشد. فرآیند تکثیر یک جزء موجود، قطعه فرعی یا محصول، بدون کمک گرفتن از نقشه ها و اسناد یا مدل رایانه ای آن قطعه یا محصول، به عنوان مهندسی معکوس شناخته می شود.

تجزیه  و تحلیل

Reverse engineering را می توان به عنوان فرآیند تجزیه و تحلیل یک سیستم در نظر گرفت:

 • شناسایی اجزای سیستم و روابط متقابل آنها
 • ایجاد بازنمایی های سیستم به شکل دیگری یا در سطح بالاتری از انتزاع
 • ایجاد ارائه فیزیکی سیستم

Reverse engineering در زمینه های متنوعی مانند مهندسی نرم افزار، سرگرمی، خودرو، محصولات مصرفی، ریز تراشه ها، مواد شیمیایی، الکترونیک و طراحی های مکانیکی بسیار رایج است. به عنوان مثال، هنگامی که یک ماشین جدید به بازار می آید، تولید کنندگان رقیب ممکن است یک ماشین را خریداری کرده و آن را تفکیک کنند تا یاد بگیرند که چگونه ساخته شده و چگونه کار می کند.

یک شرکت شیمیایی ممکن است از مهندسی معکوس برای غلبه بر یک اختراع در فرآیند ساخت رقیب استفاده کند. در مهندسی عمران، نقشه های پل و ساختمان از موفقیت های گذشته کپی برداری می شود بنابراین احتمال خرابی فاجعه بار کمتر خواهد بود. در مهندسی نرم افزار، یک منبع کد خوب غالباً مرجعی برای منبع کد خوب دیگری است.

ابزار لازم

در برخی شرایط ، طراحان با استفاده از خاک رس، گچ ، چوب یا فوم لاستیکی به ایده های خود شکل می دهند، اما برای امکان ساخت قطعه به مدل نقشه CAD نیاز است. از آنجا که محصولات از نظر شکلی بنیادی تر می شوند، طراحی در CAD ممکن است چالش برانگیز یا غیرممکن باشد. هیچ تضمینی برای نزدیک بودن مدل CAD به مدل فیزیکی وجود ندارد. مهندسی معکوس راه حلی برای این مسئله ارائه می دهد زیرا مدل فیزیکی منبع اطلاعات برای مدل CAD است. این فرآیند همچنین به عنوان تبدیل بخش به CAD شناخته می شود.

کاهش زمان

دلیل دیگر مهندسی معکوس فشرده سازی زمان تولید محصول است. در بازار جهانی به شدت رقابتی، تولیدکنندگان دائما به دنبال روش های جدید برای کوتاه کردن زمان تولید جهت رساندن محصول جدید به بازار هستند. توسعه سریع محصول (RPD) به فناوری ها و تکنیک های توسعه یافته اخیر اشاره دارد که به تولیدکنندگان و طراحان در تأمین خواسته های کاهش زمان تولید محصول کمک می کند. به عنوان مثال، شرکت های تزریق قالب باید ابزار را به شدت کاهش دهند و زمان توسعه را از بین ببرند. با استفاده از مهندسی معکوس، یک محصول یا مدل سه بعدی را می توان به سرعت در قالب دیجیتال ارائه داد، مجدداً مدل سازی کرد و برای نمونه سازی سریع / ابزار کاری یا تولید سریع صادر نمود.

دلایل انجام مهندسی معکوس

در زیر دلایلی برای مهندسی معکوس یک قطعه یا محصول آورده شده است:

 • سازنده اصلی یک محصول آن محصول را مجددا تولید نمی کند
 • اسناد ناکافی از طرح اصلی وجود دارد
 • سازنده اصلی دیگر وجود ندارد، اما مشتری به محصول نیاز دارد
 • اسناد اصلی طراحی گم شده است یا هرگز وجود نداشته است
 • برخی از ویژگی های بد یک محصول باید بهبود طراحی شوند. به عنوان مثال، سایش بیش از حد نیاز به بهبود محصول دارد
 • تقویت ویژگی های خوب یک محصول بر اساس استفاده طولانی مدت از محصول
 • برای تجزیه و تحلیل ویژگی های خوب و بد محصول رقبا
 • برای کشف راه های جدید برای بهبود عملکرد و ویژگی های محصول
 • برای به دست آوردن روش های معیار رقابتی برای درک محصولات رقبا و تولید محصولات بهتر
 • مدل CAD اصلی برای پشتیبانی از اصلاحات یا روشهای فعلی تولید کافی نیست
 • تأمین کننده اصلی قادر به تهیه قطعات یدکی نیست و یا مایل نیست
 • سازندگان تجهیزات اصلی یا تمایلی به تأمین قطعات تعویضی ندارند و یا برای این قطعات که انحصاری شده اند، هزینه های بسیار زیادی می خواهد
 • برای به روزرسانی مواد منسوخ شده یا فرایندهای تولید قدیمی با فناوری های روز و ارزان تر

هزینه های مهندسی معکوس

Reverse engineering با به دست آوردن ابعاد فیزیکی، ویژگی ها و خصوصیات ماده، تکثیر یک قسمت موجود را امکان پذیر می کند. قبل از اقدام به مهندسی معکوس، برای توجیه پروژه های مهندسی معکوس، باید تجزیه و تحلیل چرخه عمر و تحلیل هزینه / سود به خوبی برنامه ریزی شود. مهندسی معکوس معمولاً تنها درصورتی مقرون به صرفه است که اقلامی که باید مهندسی معکوس شوند، سرمایه گذاری بالایی را نشان دهند و یا هدف از تولید مقادیر بسیار زیاد آن باشد. اگر قطعه کاملاً مورد نیاز باشد و برای یک سیستم حیاتی باشد، ممکن است مهندسی معکوس بخشی را که حتی اگر مقرون به صرفه نباشد، امتحان کند.

قطعات مکانیکی

مهندسی معکوس قطعات مکانیکی شامل بدست آوردن داده های موقعیت سه بعدی توسط ابر نقطه ای با استفاده از اسکنرهای لیزری یا سی تی اسکن (CT) است. نشان دادن هندسه قطعه با نقاط سطح، اولین قدم در ایجاد تکه های سطح پارامتریک است. یک مش بندی خوب از ابر نقطه ای با استفاده از نرم افزار مهندسی معکوس ایجاد می شود. مش بندی خوب، منحنی های NURBS یا سطوح NURBS را برای پالایش، تجزیه و تحلیل و تولید مسیرهای ابزار برش برای CAM به بسته های CAD صادر می شوند. سرانجام، CAM قسمت فیزیکی را تولید می کند.

می توان گفت که مهندسی معکوس با محصول آغاز می شود و از طریق فرایند طراحی در جهت مخالف کار می کند تا به تعریف محصول برسد. با این کار، تا آنجا که ممکن است اطلاعات مربوط به ایده های طراحی که برای تولید یک محصول خاص استفاده شده است، کشف می گردد.

منبع:

https://www.npd-solutions.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا