دانستنی های تکنولوژیعلوم و تکنولوژی

موارد استفاده بنزن

بنزن چیست ؟

در زبان عامیانه فارسی و به دلیل تشابه اسمی گاها بنزن با بنزین اشتباه گرفته می شود. بنزن یک ترکیب شیمیایی آلی با فرمول شیمیایی C6H6 است. مولکول بنزن از شش اتم کربن تشکیل شده است که در یک حلقه با یک اتم هیدروژن متصل به هر یک از آنها بوجود آمده است. از آنجا که تنها حاوی اتمهای کربن و هیدروژن است ، بنزن به عنوان هیدروکربن طبقه بندی می شود. موارد استفاده بنزن در صنعت بسیار زیاد است ولی یک ماده شیمیایی پر خطر محسوب می شود.

بنزن یک ماده شیمیایی است که در نتیجه سوخت ناقص محصولات طبیعی ایجاد می شود. در آتشفشان ها ، آتش سوزی های جنگل ، دود سیگار ، بنزین و نفت خام یافت می شود. ممکن است بی رنگ یا زرد روشن باشد و بسیار اشتعال پذیر است. طبق نظر اداره ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا ، این ماده سرطان زا است.

موارد استفاده بنزن

تولید تایر / لاستیک

بنزن در تولید تایر و لاستیک استفاده می شود. تولید کنندگان از محصولات حاوی بنزن به عنوان حلال در مراحل مختلف تولید استفاده می کنند. چسبهایی که برای اتصال زیره به کفش استفاده می شوند حاوی بنزن هستند. کارگرانی که در این خطوط تولید کار می کنند ، بیشتر در معرض خطر عوارض ناشی از استنشاق بخارات بنزن به صورت روزانه هستند.

چاپ / رنگ

یکی از موارد استفاده بنزن در محصولاتی است که در صنعت چاپ برای تمیز کردن و نگهداری تجهیزات چاپ استفاده می شود. علاوه بر این ، جوهرهایی که در چاپ استفاده می شود اغلب حاوی بنزن است. بنزن ماده تشکیل دهنده انواع محصولات رنگ مانند رنگ های لایه زیری و بالایی ، لاک ، رنگ اسپری ، درزگیر و غیره است. بیشتر این محصولات حاوی یک حلال حاوی بنزن هستند که تا زمانی که برای استفاده آماده شوند ، آنها را به صورت مایع نگه می دارد. این محصولات توسط مصرف کنندگان و همچنین نقاشان حرفه ای و افرادی که در مغازه های تعمیر بدنه اتومبیل کار می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

نفت / روغن / آسفالت

پالایشگاه های نفت و روغن محصولاتی را تولید می کنند که حاوی بنزن هستند ، مانند بنزین ، روغن و نفت سفید. آنها همچنین روغن هایی تولید می کنند که از نفت خام تهیه می شوند. این محصولات توسط کارگران تعمیر و نگهداری ، تکنسین های لوله و برق استفاده می شوند. بنزن همچنین در تولید آسفالت که توسط شرکت های بام و سنگ فرش استفاده می شود ، نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

مواد شیمیایی / پلاستیک

از پرکاربردترین موارد استفاده بنزن در ساخت محصولات شیمیایی و پلاستیک است. مانند رزین ها ، چسب ها و محصولات مصنوعی مانند نایلون ، استایرن و استروفوم است. مواد شیمیایی تولید شده از بنزن شامل مواد شوینده ، حشره کشها ، علف کش ها ، سموم دفع آفات و رنگها می باشد. برخی از نمونه محصولات خاص حاوی بنزن عبارتند از: Bonide Grass، Weed and Vegetation Killer، Ortho Weed-B-Gone و Formula M 62 Insecticide.

تعمیر اتومبیل

در تأسیسات تعمیرگاهی اتومبیل از تمیزکننده هایی که حاوی بنزن هستند برای تمیز کردن قطعات مانند سیستم های هیدرولیک ، اجزای سیستم سوخت و ترمزها استفاده می شود. این حلال های حاوی بنزن ، گریس موجود در این قسمت ها را حل می کنند و به فلز آسیبی نمی رسانند. آنها همچنین از روان کننده هایی استفاده می کنند که حاوی بنزن هستند. مثالهای آن شامل این موارد است: WD 40 ، پاک کننده Gumout Carb ، Liquid Wrench and Champion N/F 4 Way Penetrating Oil.

در معرض بنزن قرار گرفتن

قرار گرفتن در معرض بنزن با آسیب رساندن به DNA شما می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. مقادیر زیاد می تواند منجر به مسمومیت با بنزن شود. علائم این بیماری شامل سردرد ، سرگیجه ، گیجی ، خواب آلودگی ، لرزش و بیهوشی است. در سطح بسیار بالا می تواند منجر به مرگ شود. عوارض طولانی مدت علاوه بر سرطان ، به دلیل تأثیر آن بر مغز استخوان و خون می تواند شامل خونریزی بیش از حد و کم خونی شود. OSHA قوانین ایمنی را برای محیط کار ایجاد کرده است تا در معرض بنزن قرار گرفتن را کاهش دهد.

منبع:

https://sciencing.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن