اینترنت و امنیتفناوری و اطلاعات

موتورهای جستجو برتر

10 موتور جستجوی برتر جهان

محبوب ترین و بهترین موتورهای جستجو جهان کدام هستند؟ علاوه بر گوگل و بینگ ، موتورهای جستجو دیگری نیز وجود دارند که شاید چندان شناخته شده نباشند اما هنوز هم روزانه میلیون ها نتیجه جستجو را ارائه می دهند.

ممکن است برای بسیاری از افراد تعجب آور باشد اما گوگل تنها موتور جستجو موجود در اینترنت نیست! در حقیقت ، تعدادی موتورهای جستجوگر وجود دارند که می خواهند تاج و تخت گوگل را از آن خود کنند ، اما هیچکدام از آنها در حال حاضر آماده نیستند که حتی یک تهدید برای گوگل ایجاد نمایند.

گوگل همچنان محبوب ترین

آمارهای اخیر (به روز شده سپتامبر 2019) ، نشان می دهد که گوگل محبوب ترین موتور جستجو در سراسر جهان با سهم خیره کننده 81.5٪ بازار است.

گوگل محبوب ترین موتور جستجو با سهم خیره کننده 81.5٪ از بازار در مقایسه با سهم 5.29٪ متعلق به موتور جستجوی رتبه دوم یعنی بینگ است . با این وجود موتورهای جستجو دیگری نیز وجود دارند که ارزش ارزیابی دارند و اینجا 10 موتور جستجو برتر در را ارائه می دهیم.

لیست 10 موتور جستجو محبوب جهان

  • Google
  • Bing
  • Yahoo
  • Baidu
  • Yandex.ru
  • DuckDuckGo
  • Ask.com
  • AOL.com
  • WolframAlpha
  • Internet Archive

طبق آمارهای netmarketshare ، statista و statcounter ، 5 موتورهای جستجوگر برتر دنیا با توجه به سهم بازار عبارتند از: گوگل ، بینگ ، یاهو ، بایدو و یاندکس.

سهم بازار موتورهای جستجو

Google بهترین موتور جستجوگر با سهم بازار جهانی بین 81.5٪ تا 92.96٪ است.

سهم بازار بینگ بین 2.34٪ تا 5.29٪ است. این سهم موتور جستجو بینگ را به عنوان بهترین موتور جستجوی جایگزین برای Google قرار می دهد.

سهم بازار یاهو بین 1.64٪ و 2.04٪ است.

بایدو بین 0/92 تا 9/37 درصد سهم بازار جهانی را دارد اما محبوب ترین موتور جستجوی چین است.

Yandex ، محبوب ترین موتور جستجوگر روسیه دارای سهم بازار جهانی بین 0.47٪ تا 0.83٪ است.

سهم بازار DuckDuckGo بین 0.28٪ تا 43/0٪ است.

Google

نیازی به معرفی بیشتر نیست. غول موتور جستجو با اختلاف خیره کننده 76٪ از مقام دوم بینگ، مقام اول را در جستجو برای خود دارد.

Google در همه کشورها و در همه انواع دستگاه ها (دسک تاپ ، موبایل و تبلت) بر بازار مسلط است.

آنچه گوگل را به محبوب ترین و قابل اعتمادترین موتور جستجو تبدیل کرده است ، کیفیت نتایج جستجوی آن است. Google از الگوریتم های پیشرفته ای برای ارائه دقیق ترین نتایج به کاربران استفاده می کند. بنیانگذاران گوگل ، لری پیج و سرگئی برین این ایده را به دست آوردند که وب سایت های ارجاع شده توسط سایر وب سایت ها از سایرین مهمتر هستند و بنابراین مستحق رتبه بالاتری در نتایج جستجو می باشند.

با گذشت سالها ، الگوریتم رتبه بندی گوگل با صدها عامل دیگر (از جمله یادگیری ماشین) غنی شده است و هنوز هم گوگل مطمئن ترین راه برای پیدا کردن دقیق آن چیزی است که شما در اینترنت جستجو می کنید.

Bing

بینگ تلاش مایکروسافت برای به چالش کشیدن گوگل در جستجو است ، اما با وجود این تلاش ها ، آنها هنوز هم نتوانستند کاربران را متقاعد کنند که موتور جستجوی آنها می تواند یک جایگزین مطمئن برای Google باشد.

سهم بازار موتورهای جستجو آنها همیشه زیر 6٪ است ، حتی باوجودیکه بینگ موتور جستجوی پیش فرض روی رایانه های شخصی ویندوزی است.

بینگ از موتورهای جستجوی قبلی مایکروسافت (MSN Search, Windows Live Search, Live Search) سرچشمه گرفته است و طبق رتبه الکسا ، رتبه 30 وب سایت پر بازدید در اینترنت را دارد.

Yahoo

یاهو یکی از محبوب ترین ارائه دهندگان ایمیل است و موتور جستجوی وب آن با میانگین 2٪ سهم بازار ، رتبه سوم جستجو را دارد.

از اکتبر 2011 تا اکتبر 2015 ، جستجوی یاهو به طور انحصاری توسط بینگ انجام شد. در اکتبر سال 2015 یاهو با گوگل برای ارائه خدمات مرتبط با جستجو توافق کرد و تا اکتبر 2018 ، نتایج یاهو هم توسط گوگل و هم بینگ تأمین شد. از اکتبر سال 2019 ، جستجو یاهو! بار دیگر به طور انحصاری توسط بینگ ارائه می شود.

یاهو همچنین موتور جستجوی پیش فرض مرورگرهای Firefox در ایالات متحده است (از سال 2014).

پورتال وب یاهو بسیار محبوب است و به عنوان 11 وب سایت پر بازدید از طریق اینترنت (طبق الکسا) رتبه بندی می شود.

Baidu

بایدو در سال 2000 تأسیس شد و محبوب ترین موتور جستجوی چین است. سهم بازار آن به طور پیوسته در حال افزایش است و مطابق با ویکی پدیا ، بایدو در هر ماه میلیاردها پرس و جو را جستجو می کند. هم اکنون در رده بندی های الکسا در رتبه 4 قرار دارد.

اگرچه بایدو در سراسر جهان قابل دسترسی است ، اما فقط به زبان چینی موجود است.

Yandex.ru

با توجه به الکسا ، Yandex.ru جزء 30 وب سایت مشهور در اینترنت با رتبه بندی 4 در روسیه است.

Yandex خود را به عنوان یک شرکت فناوری معرفی می کند که محصولات و خدمات هوشمند تولید می کند که با یادگیری ماشینی کار می کنند. براساس ویکی پدیا ، Yandex بزرگترین موتور جستجوی روسیه را با حدود 65٪ سهم بازار در آن کشور اداره می کند.

DuckDuckGo

طبق آمار ترافیک DuckDuckGo ، آنها به طور متوسط 47 میلیون جستجو در روز انجام می دهند اما هنوز هم سهم کلی بازار آنها به طور مداوم زیر 0.5 درصد است.

بر خلاف آنچه اکثر مردم معتقدند ، DuckDuckGo فهرست جستجوی خود را ندارد (مانند گوگل و بینگ) اما آنها نتایج جستجوی خود را با استفاده از منابع متنوعی تولید می کنند.

به عبارت دیگر ، آنها داده هایی برای خود ندارند اما به منابع دیگری (مانند Yelp, Bing, Yahoo, StackOverflow ) وابسته هستند تا بتوانند به سؤالات کاربران پاسخ دهند.

این یک محدودیت بزرگ در مقایسه با Google است که مجموعه ای از الگوریتم ها را برای تعیین بهترین نتایج از تمام وب سایت های موجود در اینترنت دارد.

از دیدگاه مثبت ، DuckDuck Go دارای رابط کاربری تمیزی است ، کاربران را ردیابی نمی کند و پر از تبلیغات نیست.

Ask.com

قبلاً با نام Ask Jeeves شناخته می شد ، Ask.com تقریباً 0.42٪ از سهم جستجو را دارد. ASK بر اساس قالب سوال / پاسخ است که در آن اکثر سوالات توسط کاربران دیگر پاسخ داده می شوند یا در قالب نظرسنجی قرار دارند.

همچنین از قابلیت جستجوی کلی نیز برخوردار است اما نتایج بدست آمده نسبت به گوگل یا حتی بینگ و یاهو فاقد کیفیت هستند.

AOL.com

مطابق netmarketshare ، AOL مشهور و قدیمی هنوز در بین 10 موتور جستجوگر با سهم بازار نزدیک به 0.05٪ قرار دارد.

شبکه AOL شامل بسیاری از وب سایتهای معروف مانند engadget.com ، techchrunch.com و huffingtonpost.com است. در 23 ژوئن 2015 ، AOL توسط Verizon Communications خریده شد.

Wolframalpha

WolframAlpha با تمام موتورهای جستجو متفاوت است. آنها آن را به عنوان یک موتور دانش محاسباتی تبلیغ می کنند که می تواند برای تعدادی از مباحث، حقایق و داده هایی را به شما ارائه بدهد.

می تواند انواع محاسبات را انجام دهد ، به عنوان مثال ، اگر “وام 2000” را به عنوان ورودی وارد کنید ، مبلغ وام ، بهره پرداخت شده و غیره را بر اساس تعدادی از فرضیات محاسبه می کند.

Internet Archive

archive.org موتور جستجوی بایگانی اینترنت است. می توانید از آن استفاده کنید تا دریابید که یک وب سایت از سال 1996 تا بحال چگونه تغییر کرده است. اگر می خواهید تاریخچه یک دامنه را ردیابی کنید و بررسی کنید که چگونه طی سالها تغییر کرده است ، این یک ابزار بسیار مفید است.

این 10 موتور جستجو جزو بهترین موتورهای جستجو امروز در اینترنت هستند.

این لیست به هیچ وجه کامل نیست و مطمئناً در آینده تعداد بسیار دیگری نیز ایجاد می شوند اما تا آنجا که به مکان های اول مربوط می شود ، گوگل و بینگ مقام های پیشرو را برای سالهای آینده حفظ می کنند.

منبع:

HomePage

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا