سلامتسلامت و تغذیه

ناخن ها درباره سلامتی چه می گویند

آیا می دانید ناخن های شما می توانند سرنخی از سلامت کلی شما را نشان دهند؟ وجود سفیدی، زردی، کبودی، یا برخی از موج ها یا برجستگی ها در ناخن ممکن است نشانه ای از بیماری در بدن باشد. مشکلات در کبد، ریه ها و قلب می تواند در ناخن های شما ظاهر شود. این مطلب را بخوانید تا بدانید ناخن ها درباره سلامتی چه می گویند و چه اسراری را می توانند فاش کنند.

ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند، ناخن رنگ پریده

ناخن های رنگ پریده

ناخن های رنگ پریده درباره سلامتی چه می گویند . ناخن های بسیار رنگ پریده گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری جدی مانند:

  • کم خونی
  • نارسایی احتقانی قلب
  • بیماری کبد
  • سوء تغذیه
ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند ، ناخن سفید

ناخن های سفید

اگر رنگ ناخن ها بیشتر سفید و دارای رینگ های تیره تر هستند، می تواند نشان دهنده مشکلات کبدی مانند هپاتیت باشد. در این تصویر، می بینید که انگشتان نیز زرد هستند، این یکی دیگر از علائم مشکل کبدی است.

ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند ، ناخن زرد

ناخن های زرد

یکی از رایج ترین دلایل زردی ناخن ها عفونت قارچی است. با بدتر شدن عفونت، ممکن است بستر ناخن جمع شده و ناخن ها ضخیم شده و خرد شوند. در موارد نادر، ناخن های زرد می توانند نشان دهنده وضعیت جدی تری مانند بیماری شدید تیروئید، بیماری ریوی، دیابت یا پسوریازیس باشد.

ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند ، ناخن مایل به آبی

ناخن های مایل به آبی

ناخن هایی با رنگ مایل به آبی درباره سلامتی چه می گویند . این حالت می توانند به این معنی باشند که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند. این می تواند نشان دهنده یک مشکل ریوی مانند آمفیزم باشد. برخی از مشکلات قلبی می تواند با ناخن های مایل به آبی همراه باشد.

ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند ، ناخن موج دار

ناخن های موج دار

اگر سطح ناخن موج دار یا حفره دار باشد، ممکن است نشانه اولیه پسوریازیس یا آرتروز التهابی باشد. تغییر رنگ ناخن معمول است. پوست زیر ناخن می تواند به رنگ قهوه ای مایل به قرمز باشد.

ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند ، ناخن شکسته

ناخن های شکسته

ناخن های خشک و شکننده که به طور مکرر شکسته یا شکافته می شوند، به بیماری تیروئید مرتبط هستند. ترک خوردگی یا شکاف همراه با رنگ مایل به زرد به دلیل عفونت قارچی است.

ناخن ها درباره سلامتی چه می گویند ، ناخن شکسته

ناخن پف دار چین خورده

اگر پوست اطراف ناخن قرمز و پف کرده به نظر برسد، این به عنوان التهاب چین خوردگی ناخن شناخته می شود. ممکن است در نتیجه بیماری لوپوس یا دیگر اختلالات بافت همبند باشد. عفونت همچنین می تواند باعث قرمزی و التهاب چین ناخن شود.

ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند ، حطوط تیره زیر ناخن

خطوط تیره زیر ناخن

خطوط تیره زیر ناخن باید در اسرع وقت بررسی شود. بعضی اوقات توسط ملانوم که خطرناک ترین نوع سرطان پوست ایجاد می شود.

ناخن ها درباره سلامتی شما چه می گویند ، ناخن جویده شده

ناخن های جویده شده

جویدن ناخن ها ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی نباشد، اما در برخی موارد نشانه اضطراب مداوم است که می تواند با درمان حل شود. جویدن ناخن با اختلال وسواس فکری هم مرتبط است. اگر نمی توانید اینکار را ترک کنید با پزشک خود مشورت کنید.

ناخن ها فقط بخشی از پازل هستند

اگرچه تغییرات ناخن با بسیاری از شرایط همراه است، اما این تغییرات به ندرت اولین علامت است. بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند مثلا هرکسی که رنگ ناخن سفید دارد هپاتیت ندارد. اگر نگران ظاهر ناخن های خود هستید حتما به پزشک خود یا یک متخصص پوست مراجعه کنید.

https://www.webmd.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن