اجتماعیتربیت کودک

هوش هیجانی در کودکان

هوش هیجانی در کودکان با مشکلات یادگیری و تمرکز

در نگاهی اجمالی هوش هیجانی (EI) توانایی هوشمندی در مورد احساسات است.  می تواند به کودکان با مشکل یادگیری و تمرکز کمک کند تا چالش های خود را مدیریت کنند. راهکارهایی وجود دارد که می توانید برای رشد هوش هیجانی در کودکان با مشکلات یادگیری و تمرکز انجام دهید.

این سناریو را در نظر بگیرید: فرزند شما در حال انجام تکالیف ریاضی است. او به جای فریاد زدن و تسلیم شدن ، به شما می گوید که چقدر ناامید شده و از شما درخواست کمک می کند.  یا این یکی: دوست فرزند شما اخبار ناراحت کننده ای دریافت می کند و برنامه های خود برای تفریح با فرزندتان را لغو می کند. فرزند شما درک می کند چرا دوستش نمی تواند بیاید و برنامه های دیگری برای خود می ریزد.

این پاسخها ممکن است خیلی  مهم به نظر نرسد. اما آنها نشانه ای از مجموعه مهمی از مهارت ها هستند که به عنوان هوش هیجانی شناخته می شوند. این نوع هوش با آزمایش های ضریب هوشی IQ اندازه گیری نمی شود. با این وجود ، به ما در نبرد با چالش ها و پاسخ دادن به موقعیت ها بسیار موفقیت آمیز است. همچنین به ما کمک می کند تا با افراد اطراف خود ارتباط مثبتی برقرار کنیم.

هوش هیجانی در کودکانی که دارای مشکل یادگیری و توجه هستند، می تواند خیلی خوب کمک کند. در عین حال ، برخی از مشکلات یادگیری و تمرکز باعث می شود که برخی از کودکان نتوانند این مهارت را توسعه دهند. درباره EI و اینکه چگونه می توانید به فرزندتان در ایجاد این توانایی کلیدی کمک کنید ، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

هوش هیجانی چیست

EI توانایی درک احساسات خود ما و افراد دیگر است. EI شامل توانایی توجه کردن ، درک و چگونگی عمل کردن در مقابل احساسات می شود.

مفهوم EI ، چندین دهه است که وجود دارد. این موضوع توسط کتاب ، هوش هیجانی  در سال 1995 که چرا هوش هیجانی می تواند از ضریب هوشی اهمیت بیشتری داشته باشد ، محبوب شد.  نویسنده ، روانشناس دانیل گلمن ، توضیح داد که EI دارای پنج بخش اساسی است.

خودآگاهی

فرد می داند که در یک زمان خاص چه احساسی دارد. او می فهمد که چگونه روحیه او بر دیگران تأثیر می گذارد.

خودتنظیمی

 او می تواند نحوه پاسخ دادن به احساسات خود را کنترل کند. او عواقب احتمالی را قبل از اقدام به هر کاری در نظر می گیرد.

انگیزه

 او می تواند علیرغم احساسات منفی یا گیج کننده که ممکن است داشته باشد ، اهداف خود را تحقق بخشد.

همدلی

 او می تواند درک کند که دیگران چه احساسی دارند.

مهارتهای اجتماعی

 او می تواند روابط خود را با دیگران مدیریت کند. او می داند که چه نوع رفتارهایی واکنش مثبت دیگران را بهمراه دارد.

چرا هوش هیجانی در کودکان دارای مشکلات یادگیری و تمرکز، مهم است

به چالش های روزانه فرزندتان بیاندیشید. کارهایی که برای همسالانش آسان است ممکن است برای او دشوار باشد. او ممکن است سخت درس بخواند اما به نمرات ضعیف کسب کند.  او ممکن است از مشکلات یادگیری خجالت بکشد و بترسد که درخواست کمک کند.

یکی از نقش های مهم EI شکل دادن به نحوه پاسخگویی به چالش ها است. در کودک با مشکلات یادگیری و تمرکز، تقویت هوش هیجانی مانند GPS است که می تواند به او کمک کند تا مسیر خود را در مورد رفع موانع و به سوی موفقیت بپیماید. این امکان را به او می دهد تا موقعیت ها را بزرگتر کند ، آنها را در چشم انداز قرار دهد و راه هایی برای حل آنها بیابد.

نحوه عملکرد با هوش هیجانی

پنج عاملی که EI را تشکیل می دهند به کودک کمک می کنند تا به بهترین نتیجه برسد.

در زیر مثالی از اینکه کودک وقتی در تلاش برای انجام تکالیف ریاضی است چگونه  می تواند عمل کند آورده شده است تا موضوع را بهتر متوجه شوید:

با بکارگیری هوش هیجانی

• او متوجه می شود که ناامید شده است.
• او به سرعت نتیجه فریاد زدن یا پرتاب کتاب خود را روی زمین می داند.
• او روش بهتری برای پاسخ دادن ارائه می دهد. توضیح می دهد که چه احساسی دارد.
• او می خواهد دوباره تلاش کند ، علی رغم اینکه ناامید شده ، زیرا می داند که در دراز مدت چه بدست می آورد.
• او از شما کمک می خواهد.
• شما کمی بیش از حد فشار می آورید ، اما او می فهمد چون به واقع اهمیت می دهید و می خواهید به او کمک کنید تا موفقیت پیدا کند.
• او می گوید باید با سرعت کندتری پیش برود و دوست دارد كه این كار را دوباره خودش انجام دهد.
• روز بعد ، او بعد از کلاس منتظر می ماند و به معلم خود بگوید که مسئله را نفهمیده است.

بدون هوش هیجانی

 نتیجه ممکن است کاملا متفاوت باشد. در اینجا چگونگی نمایش سناریوی دیگر آورده شده است:

  • او دقایقی که بر روی یک مساله گیر کرده است ، مداد خود را از ناامیدی به زمین می اندازد.
  • وقتی شما به کمک او می آیید سر شما فریاد می زند.  فکر می کند شما واقعاً در آنجا هستید که سر او نق بزنید.
  • او از اتاق خارج می شود و هرگز بر نمی گردد تا دوباره امتحان کند. او هیچ نکته ای در آن نمی بیند.
  • روز بعد در کلاس ریاضی به بچه ای که در کنار او نشسته است می گوید که تکلیف احمقانه بود.
  • وقتی معلم از دانش آموزان می خواهد تا تکلیف خود را نشان دهند ، او می گوید که تکلیف خود را انجام نداده است. او بعد از کلاس به او نمی گوید که با مشکل روبرو شده است و درخواست کمک نمی کند.

چرا بعضی از کودکان اغلب با هوش هیجانی کشمکش دارند

بسیاری از کودکان که دارای مشکل یادگیری و تمرکز هستند با هوش هیجانی مشکلی ندارند. در حقیقت برخی ازآنها EI بالایی هم دارند. اما مشکل EI بعضی اوقات می تواند نشانه اولیه این باشد که کودک دارای مشکل یادگیری یا تمرکز است.

ممکن است کودک مبتلا به ADHD نشانه های اجتماعی را از دست بدهد زیرا توجه به اندازه کافی برای انتخاب آنها نمی کند. کودک مبتلا به اختلال پردازش شنوایی ممکن است آنچه را که دیگران به او می گویند نادرست تفسیر کند.  و كودكی كه دارای ناتوانی در یادگیری غیر کلامی است ، ممكن است به هیچ وجه نشانه های اجتماعی را نفهمد.

چگونه می توانید به کودک خود کمک کنید

خبر خوب درباره EI این است که با کمک و تمرین کودک شما می تواند به مرور زمان آن را تقویت کند. حتی اگر وی در این زمینه به دلیل مشکلات یادگیری و تمرکز ضعیف باشد هم صادق است. فقط ممکن است او برای رسیدن به هدف زمان طولانی تری لازم داشته باشد.

بسیاری از مدارس برنامه هایی برای یادگیری احساسات اجتماعی و عاطفی (SEL) ارائه می دهند که به بچه ها می آموزد از احساسات آگاهی داشته و به طور مؤثر روی آنها رفتار کنند.

کارهایی وجود دارد که می توانید برای تقویت هوش هیجانی در کودکان دارای مشکلات یادگیری و تمرکز در خانه انجام دهید

در مورد چالش ها صحبت کنید

 از او بخواهید وقتی که با چیزی دست و پنجه نرم می کند، بگوید چه حسی دارد. نامی را بر روی احساسات او بگذارید: غمگین ، عصبانی ، گیج شده و غیره. سپس از او بپرسید که چرا احساسی را که تازه از او نام برده است احساس می کند.

روی استراتژی ها کار کنید

فکرهای ناگهانی او ممکن است کاری متفاوت انجام بدهد تا نتیجه متفاوتی بدست آورد. کنترل احساسات به منظور فکر کردن به راه حلها،  بخش بزرگی از EI است.

به دیگران کمک کن

از فرزندتان بخواهید در مراقبت از افراد نیازمند،  به عنوان راهی برای ایجاد همدلی به شما بپیوندد. شما می توانید به یک خیریه بپیوندید ، یا هنگامی که غذا را به یک همسایه بیمار می دهید ، او شما را همراهی کند.

هوش هیجانی به نقاط قوت کلیدی دیگر بسیاری گره خورده است. بیاموزید که چگونه می توانید با کار کردن بر روی عزت نفس و مهارت های اجتماعی، هوش هیجانی در کودکان دارای مشکلات یادگیری و تمرکز را تقویت کنید و فرزند خود را توانمند کنید.

منبع : https://www.understood.org

همچنین بخوانید: هوش هیجانی چیست

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا