پزشکیسلامت و تغذیه

ویتامین C و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا

آیا ویتامین C باعث تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا می شود

ویتامین C بسیار بعید است که به افراد در مقابله با ویروس کرونا جدید کمک کند. برای درک صحیح ارتباط ویتامین C و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا خواندن این مطلب علمی توصیه می شود. پاسخ بسیاری از سوالات در خصوص ارتباط سیستم ایمنی بدن و ویتامین C یا ویتامین ث و ویروس کرونا در این مقاله ارائه می گردد.

در هنگام ابتلا به سرماخوردگی ، افراد زیادی آب پرتقال و مکمل های ویتامین C را در تلاش برای “تقویت” سیستم ایمنی بدن خود استفاده می کنند. اما مکمل های ویتامین C در بیشتر افراد از سرماخوردگی جلوگیری نمی کند ، و حتی شواهد کمتری نیز وجود دارد که نشان دهد در برابر SARS-CoV-2 ، ویروسی که باعث COVID-19 می شود ، مصونیت ایجاد می نماید. بنابراین می توان گفت مطابق مستندات زیر ویتامین C و تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر ویروس کرونا دارای مدارک و شواهد علمی نیست.

افسانه ویتامین ث

ویتامین C ، که به اسید آسکوربیک نیز معروف است ، پس از دو بار که برنده جایزه نوبل ، لینوس پائولینگ ، مزایای فرض شده این ماده را در یک سری کتاب منتشر کرد ، به عنوان یک ماده مغذی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شناخته شد. پائولینگ ادعا كرد كه مصرف دوزهای زیاد ویتامین C نه تنها می تواند از سرماخوردگی جلوگیری كند ، بلكه به رفع بیماریهای شدیدتر مانند سرطان و بیماری های قلبی نیز كمك كند.

از زمانی که پائولینگ کتاب های خود را در دهه 1970 منتشر کرد ، ادعاهای جسورانه تر وی تاکنون مورد بررسی علمی قرار نگرفته است. با این حال ، تحقیقات اخیر ( طبق بررسی سال 2013 بر روی چندین مطالعه ) نشان می دهد که مکمل های ویتامین C موجب کاهش مدت زمان سرماخوردگی در جمعیت عمومی می شود .

این بررسی نشان داد که مکمل های ویتامین C که در طول سرماخوردگی مصرف می شود ، می تواند مدت زمان بیماری را در بزرگسالان 8٪ و در کودکان 14٪ کاهش دهد. از نظر عملی این بدان معنی است که مکمل ویتامین C می تواند مدت سرماخوردگی را تقریباً یک روز کوتاه کند. شرکت کنندگان در هر مطالعه ویتامین C را برای دوره های مختلف بعنوان مکمل مصرف کردند ، اما به طور کلی ، دوز روزانه حداقل 200 میلی گرم بود.

ویتامین C و جلوگیری از بیماری

چندین مطالعه مروری، افراد تحت فشارهای شدید جسمی ، از جمله دوندگان ماراتن و سربازان آموزش دیده در قطب شمال را شامل شده است. در بین این افراد ، افرادی که ویتامین C مصرف کردند ، تقریباً نصف افرادی که مکمل ویتامین ث دریافت نکرده بودند، سرما خوردند. اما در جمعیت عمومی ، این مکمل ها از سرماخوردگی جلوگیری نمی کنند.

به همین ترتیب ، هیچ مدرکی حاکی از این نیست که مکمل های ویتامین C می تواند به جلوگیری از COVID-19 کمک کند ، دکتر ویلیام شافنر ، استاد داروهای پیشگیری و بیماری های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت در تنسی ، به نیویورک تایمز گفت:

” اگر مزیتی وجود داشته باشد ، بسیار متوسط خواهد بود. “

بعضی از دانشمندان در حال آزمایش این موضوع هستند که آیا ویتامین C – اگر در یک دوز به اندازه کافی زیاد مصرف شود – می تواند علائم را کاهش داده و حال بیماران COVID-19 را بهبود بخشد . محققان در بیمارستان ژونگنان دانشگاه ووهان در ماه فوریه یک آزمایش بالینی را بر روی 140 بیمار انجام دادند تا متوجه اثر دوزهای بالای ویتامین C تزریقی وریدی شوند، آنها بررسی می کنند که آیا ویتامین C  می تواند عفونت ویروسی را بهتر از دارونماها درمان کند. گروه آزمایش دو بار در روز به مدت هفت روز تزریق می کنند که هر تزریق حاوی 12 گرم ویتامین C است (توصیه روزانه برای یک مرد بالغ تنها 90 میلی گرم است.)

تست در ماه سپتامبر به اتمام می رسد ، و طبق نتایج ClinicalTrials.gov ، هنوز نتیجه ای در دسترس نیست. در همین حال ، دانشمندان چینی ده ها آزمایش بالینی دیگر را نیز انجام داده اند و همه چیز را از آنتی ویروس ها گرفته تا آنتی بادی های درمانی گرفته تا داروهای سنتی چینی آزمایش می کنند.

فراتر از سرماخوردگی

اگرچه مکمل ها نمی توانند از سرماخوردگی جلوگیری کنند ، ویتامین C همچنان برای سلامتی شما مهم است. براساس گزارش سال 2017 در ژورنال Nutrients ، این ماده نقش اساسی در بدن انسان دارد و از عملکرد سیستم ایمنی طبیعی پشتیبانی می کند.

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند ، به این معنی که رادیکال های آزاد ایجاد شده توسط متابولیسم طبیعی بدن و در معرض عوامل تنش زای محیطی ، از جمله اشعه ماوراء بنفش و آلودگی هوا را خنثی می کند. رادیکال های آزاد ذراتی را شارژ می کنند که در صورت عدم کنترل می توانند به سلول ها ، بافت ها و مواد ژنتیکی آسیب وارد کنند و در نتیجه باعث التهاب مضر شوند.

براساس گزارش سال 2017 ، علاوه بر متوقف كردن رادیكالهای آزاد ، ویتامین C به فعال كردن چندین آنزیم كلیدی در بدن ، كه به سنتز هورمون ها و ساخت كلاژن ، پروتئین سختی كه در پوست و بافت های ارتباطی یافت می شود ، کمک می کند. این هورمون ها به کنترل پاسخ سیستم قلبی عروقی به عفونت های شدید کمک می کنند ، در حالی که کلاژن پوست را در برابر آسیب تقویت می کند.

ویتامین C و ایمنی بدن

با توجه به کشت سلولی و مطالعات بالینی ، ویتامین C ممکن است غشاهای چربی موجود در پوست و بافت ارتباطی را تقویت کرده و از این طریق اندام هایی مانند ریه ها را از عوامل بیماری زا محافظت کند. گزارش منتشره در سال 2017 می گوید ، وقتی عفونت به بدن نفوذ می كنند ، ویتامین C به هدایت سلولهای ایمنی به نام نوتروفیل ها به محل عفونت كمك می كند و از این سلول ها در برابر رادیكال های آزاد دفاع می كند.

به طور خلاصه ، بدن به ویتامین C تکیه می کند تا ضمن تحمل کمترین آسیب ، پاسخ ایمنی مؤثر را ایجاد کند. با این وجود ، بدن نمی تواند ویتامین C خود را درست کند و مواد مغذی را به طور مؤثر ذخیره کند ، زیرا ویتامین محلول در آب یک بار مصرف می شود و در ادرار دفع می شود. بهترین راه برای رفع نیاز روزانه شما ، مصرف میوه ها ، سبزیجات و غذاهای غنی از ویتامین است.

دوز توصیه شده به سن ، جنس ، بارداری و وضعیت شیردهی بستگی دارد ، اما به طور کلی به مردان بالغ توصیه می شود حداقل روزانه 90 میلی گرم (میلی گرم) مصرف کنند ، و زنان بالغ حداقل 75 میلی گرم مصرف کنند. طبق گفته NIH ، افرادی که سیگار می کشند باید 35 میلی گرم به مقدار توصیه شده خود اضافه کنند ، زیرا در اثر سیگار کشیدن بدن ویتامین C موجود را کاهش می دهد.

توجه داشته باشید که مقادیر زیاد ویتامین C ، بیش از حد روزانه 2000 میلی گرم ، می تواند باعث تهوع ، اسهال و درد شکم در بسیاری از افراد شود. علاوه بر این ، مردانی که در گذشته سنگ کلیه داشته اند و نتیجه آزمایشات ، اگزالات بالا را نشان می دهد ، از مصرف مکمل ویتامین C خودداری کنند ، زیرا این ماده ممکن است تشکیل آن دسته از سنگ ها را تقویت کند

اعتیاد به تقویت کننده های سیستم ایمنی

در حالی که مکمل های ویتامین C خطر کمی برای مصرف کنندگان ایجاد می کند ، سایر محصولات به اصطلاح ” تقویت کننده سیستم ایمنی ” می توانند مضر باشند.

از زمان شروع شیوع COVID-19 در ایالات متحده ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و کمیسیون تجارت فدرال (FTC) تاکنون نامه هایی هشداردهنده به هفت شرکت برای فروش محصولات تقلبی صادر کرده اند که قول درمان ، معالجه یا جلوگیری از عفونت ویروسی را داده اند. “جو سیمونز” رئیس FTC در بیانیه ای گفت: “این نامه های هشدار دهنده فقط مرحله اول هستند.” “ما آماده هستیم تا علیه شرکتهایی که برای این نوع کلاهبرداری ها بازاریابی کنند ، اقدامات اجرایی را انجام دهیم.”

به گفته دکتر مارک مالیگان: توجه داشته باشید که هیچ مدرکی نشان نمی دهد که سایر مکمل های تقویت کننده سیستم ایمنی – مانند روی ، چای سبز یا اکیناسه – به جلوگیری از عفونت های SARS-CoV-2 کمک می کنند مالیگان گفت: “من برای این منظور هزینه کردن پول برای مکمل ها را توصیه نمی کنم.”

جولی استفانسکی ، متخصص تغذیه رژیم غذایی و سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی ، به واشنگتن پست گفت: ” پزشکی هنوز دقیقا نمی داند چگونه بر سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد.”

FDA مکمل های غذایی را مانند داروهای پزشکی تایید نمی کند.

خوشبختانه ، در مورد ویتامین C ، مکمل ها به طور معمول باعث عوارض جانبی مضر نمی شوند ، مگر اینکه زیاد مصرف شوند. این مطلب در خصوص ویتامین C و تقویت سیستم ایمنی بدن را برای دوستان و آشنایان هم ارسال نمایید.

منبع:

https://www.livescience.com

همچنین بخوانید:

توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای بیماری ویروس کرونا

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

علائم ویروس کرونا ، راههای پیشگیری و درمان آن

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا