فرهنگ و هنرهنر و معماری

پرداخت شیشه

شیشه، همراه همیشگی ما در زندگی است که با اشکال، فرم ها و رنگهای مختلف وجود دارد.  شیشه علاوه بر عبور نور، شفافیت و درخشندگی،  نقشی حفاظتی داشته و امکانات بی پایانی را در معماری مدرن فراهم می سازد .اما شناخت نحوه پرداخت آن از قبیل تغییرات ایمنی، رنگ و برشکاری از ویژگی های مهمی هستند که در طراحی داخلی و نمای ساختمان حائز اهمیت هستند. در متن حاضر به شیوه های مختلف پرداخت شیشه بصورت کاربردی در صنعت ساختمان می پردازیم.

ایمن سازی شیشه

شیشه بعلت ترد بودن در مقابل ضربه و خمش آسیب پذیر است.  ایمن سازی آن در عناصری که خطر ریزش دارند یا در ارتفاع ساختمان نصب میگردند یا ویترین مفازه و فضاهای تجاری را تشکیل میدهند بسیار ضروری است. ایمن سازی شیشه حتی بخشی از الزامات آتش نشانی برای طراحی ساختمان ها محسوب میشوند.

 روش های ایمن سازی شیشه در برابر ضربه و تغییرات حرارت و تحمل بار شامل موارد زیر هستند.

افزایش تحمل بار و تغییر ساختار شکست شیشه

لمینیت کردن شیشه بمعنای استفاده از یک لایه رزین یا PVB دو لایه شیشه

استفاده از انواع ویندو فیلم ها

سکوریت کردن

  • افزایش تحمل کشش وبخصوص بارهای خمشی
  • ایمنی بیشتر به خاطر ساختار شکست
  • افزایش مقاومت در برابر تشعشع حرارتی تا 200 درجه سانتیگراد در مقایسه با 40 درجه ی شیشه آنیل
  • حفظ تحمل بار با گذ شت زمان و شرایط محیطی

با توجه به اینکه شیشه بعلت ترد بودن در مقابل ضربه و خمش آسیب پذیر است، ایمن سازی آن در عناصری که خطر ریزش دارند یا در ارتفاع ساختمان نصب میگردند یا ویترین مفازه و فضاهای تجاری را تشکیل میدهند بسیار ضروری و حتی بخشی از الزامات آتش نشانی برای طراحی ساختمان ها محسوب میشوند. روش های ایمن سازی شیشه در برابر ضربه و تغییرات حرارت و تحمل بار شامل موارد زیر هستند.

افزایش تحمل بار و تغییر سانتار شکست شیشه

لمینیت کردن شیشه

بمعنای استفاده از یک لایه رزین یا PVB دو لایه شیشه

استفاده از انواع ویندو فیلم ها

تغییر رنگ شیشه

تغییر رنگ شیشه توسط افزودنی های آهن، مس و کبالت ایجاد می گردد. نحوه تشخیص تغییر رنگ شیشه بدین شکل است که در برخی موارد به علت استفاده از دو محموله متفاوت از مواد اولیه امکان بروز تغییر رنگ در محصولات وجود دارد. سنجش طیف رنگ توسط تجهیزات مربوطه و طبق استانداردهای تدوین شده بسیار حائز اهمیت می باشد.

بعلاوه در برخی موارد شیشه های لمینیت نیز با قرار گرفتن در برابر نور آفتاب دچارتغییر رنگ می گردند. رنگ های شاخص شیشه شامل سه رنگ قرمز، سبز و آبی است.

green – iron or chromium oxide

red – copper oxide or gold oxide

blue – cobalt oxide

کیفیت پرداخت لبه های شیشه

کیفیت لبه ها به صورت زیر می باشد:

1- برش شده

2-تیزی گرفته شده ( با سنباده زنی)

3- سنگ دیاموند زبر

4- سنگ دیاموند نرم

5- پولیش

میز برش CNC

میزهای برش CNC با قابلیت دریافت نقشه های کد، همچنین نصب انواع نیش آلماس و امکان تنظیم فشار مورد نیاز فرآیند برشی دقیق و با کیفیت را مهیا می نمایند.

انواع تجهیزات لبه کاری(دیاموند ایستاده)

ماشین های پرداخت لبه ایستاده یا عمودی که در هر نوبت تنها یک ضلع از شیشه را پرداخت می نمایند. این ماشین ها عموما برای شیشه هایی با سایز کوچک یا متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

پرداخت شیشه، ماشین لبه کاری شیشه

انواع تجهیزات لبه کاری (ماشین های دبل ادجر)

این ماشین ها امکان پرداخت دو لبه موازی شیشه به صورت همزمان را فراهم می نمایند. شیشه های ساختمانی و صنعتی با سایزهای متوسط تا بزرگ با دقت قابل قبول هندسی و کیفیت لبه قابل تولید می باشد.

ماشین لبه کاری شیشه

انواع شکل دهی لبه های شیشه

سوراخکاری

با استفاده از مته های الماس مخصوص، سوراخکاری شیشه ها میسر می گردد. در این فرآیند حجم زیادی از آب یا کولانت جهت خنک کاری مورد نیاز می باشد.  معمولا در انتهای این مته ها قطعه ای با نام کونیک جهت ایجاد خزینه در لبه سوراخ قرار می گیرد. عموما استفاده از مته برای ایجاد سوراخ با قطر بیش از 100 میلیمتر مناسب نمی باشد.

انواع اشکال خاصی که عمدتا در کناره های شیشه جهت اتصال و بستن یراق آلات طراحی می گردند به عنوان جاساز شناخته می شوند. برای ایجاد این جاسازها انواع متنوعی از ماشین های CNC عمودی بکار گرفته می شوند.

پرداخت شیشه، سوراخکاری

جهت درآوردن جاساز از انواع روتر دیاموند و برای پرداخت لبه های جاساز از سنگ های دیاموند انگشتی در قطرهای مختلف استفاده می گردد.

پرداخت شیشه، سوراخکاری
برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن