تغذیه و رژیم غذاییسلامتسلامت و تغذیه

پروبیوتیک ها برای سلامتی بدن

در مورد پروبیوتیک ها بیشتر بدانید

پروبیوتیک ها باکتری های زنده و مخمرهایی هستند که برای ما، به ویژه برای دستگاه گوارش مان مفید هستند. ما معمولاً این باکتری ها را به عنوان میکروب هایی می شناسیم که باعث بیماری می شوند. اما بدن ما مملو از باکتری های خوب و بد است. پروبیوتیک ها اغلب باکتری های “خوب” یا “مفید” خوانده می شوند زیرا به سلامت روده کمک می کنند.

پروبیوتیک ها را می توانید در مکمل ها و برخی غذاها مانند ماست پیدا کنید. اغلب پزشکان آنها را برای کمک به مشکلات گوارشی پیشنهاد می کنند.

انواع پروبیوتیک ها

بسیاری از انواع باکتری ها به عنوان پروبیوتیک طبقه بندی می شوند. آنها مزایای مختلفی دارند، اما بیشتر آنها از دو گروه زیر هستند. از پزشک خود در مورد اینکه کدام یک می تواند به شما بهتر کمک کند سوال کنید.

لاکتوباسیلوس

این باکتری رایج ترین پروبیوتیک است. این باکتری در ماست و سایر غذاهای تخمیر شده یافت می شود. انواع مختلف آن می توانند به بهبود اسهال کمک کنند و ممکن است به افرادی که نمی توانند لاکتوز، قند شیر را هضم کنند، نیز کمک نمایند.

بیفیدوباکتریوم

آن را می توانید در برخی از محصولات لبنی پیدا کنید. این باکتری ممکن است به کاهش علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و برخی بیماری های دیگر کمک کند.

ساکارومیس بولاردی

مخمری است که در پروبیوتیک ها یافت می شود. به نظر می رسد برای مقابله با اسهال و سایر مشکلات گوارشی مفید باشد.

پروبیوتیک ها چه می کنند؟

از جمله اینکه پروبیوتیک ها با تأثیر بر اعصابی که حرکت روده را کنترل می کنند، به ارسال غذا از طریق روده کمک می کنند. محققان هنوز در تلاشند تا بفهمند کدام پروبیوتیک برای برخی مشکلات سلامتی بهترین است. برخی از بیماری های رایجی که آنها می توانند درمان کنند:

  • سندرم روده تحریک پذیر
  • بیماری التهابی روده (IBD)
  • اسهال عفونی (ناشی از ویروس، باکتری یا انگلی)
  • اسهال ناشی از آنتی بیوتیک ها

سایر مزایا

همچنین برخی تحقیقات نشان می دهد که آنها برای مشکلاتی در سایر قسمت های بدن نیز مفید هستند. به عنوان مثال، برخی از افراد می گویند که به آنها در موارد زیر کمک کرده اند:

  • شرایط پوستی ، مانند اگزما
  • سلامت ادرار و واژن
  • جلوگیری از آلرژی و سرماخوردگی
  • بهداشت دهان و دندان

منبع:

https://www.webmd.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا