اجتماعیپزشکیروانشناسیسلامت

پزشک خوب و ارتباط موثر با بیمار

رابطه پزشک و بیمار (DPR) عنصر اصلی در اصول اخلاقی پزشکی در نظر گرفته شده است. DPR معمولاً زمانی ایجاد می شود كه پزشك از طریق معاینه، تشخیص و درمان به شیوه ای قابل قبول، به نیازهای پزشکی بیمار تمایل داشته باشد. به دلیل این رابطه، پزشک وظیفه ای در قبال بیمار بر عهده می گیرد که به سمت بیماری حرکت کند یا ارتباط را با موفقیت نتیجه برساند. به ویژه، ضروری است كه مراقبت های اولیه پزشکی یک DPR رضایت بخش را ایجاد کند تا مراقبتهای اولیه مربوط به سلامتی را به بیمار ارائه دهد. ارتباط مؤثر پزشك و بيمار اصلی ثابت شده است در درمان.

اصول دینامیک DPR

چندین بررسی پزشکی روشهای ایجاد رابطه بین پزشک و بیمار را پوشش داده است. برخی از ویژگی های اساسی که برای حفظ DPR سالم مهم هستند را با  جزئیات بیشتر در زیر ملاحظه می فرمایید:

ارتباطات

مهارت های ارتباطی خوب برای ایجاد DPR ضروری است. مطالعات نشان داده است كه ارتباط مؤثر پزشك و بيمار منجر به تاثيرات متعدد بر جنبه هاي مختلف سلامتی می گذارد، از جمله:

  • بهبود وضعیت پزشکی، عملکردی و عاطفی بیماران
  • انطباق بهتر بیمار با معالجه پزشکی
  • حرکت کامل و صحیح بیمار به سمت خدمات بهداشتي و درماني
  • خطرات کمتر از جانب سوء رفتار پزشکی

همدلی دکتر

 همدلی برای اطمینان از کیفیت DPR بسیار مهم است. این امر به پزشک این امکان را می دهد تا علائم و نیازهای بیماران را درک کند. مطالعات حاکی از آن است که همدلی پزشک باعث بهبود اثر درمانی و کیفیت زندگی بیمار می شود.

اعتماد

اعتماد به پزشكان به بیماران این امکان را می دهد كه در مورد مسائل سلامتی خود به طور مؤثر بحث كنند. توسعه اعتماد بیمار را قادر می سازد تا از راهنمایی پزشک پیروی کند، که در نتیجه باعث بهبود سلامتی می شود.

رضایت آگاهانه

 این مبتنی بر استدلال اخلاقی و حقوقی استقلال بیمار (استقلال در تصمیم گیری) است. در رابطه با اعتماد، پزشک باید با بیمار و خانواده او صادق باشد تا ارزیابی واقعی از احتمالات نتیجه مطلوب و نامطلوب را به همراه درمان پیشنهادی ارائه دهد.

مرزهای حرفه ای

این مربوط به هرگونه رفتار از طرف پزشک است که حدود روابط حرفه ای یا مرز تخلف را زیر پا بگذارد. به عنوان مثال، جهت احترام به مرزهای حرفه ای بین پزشک و بیمار باید از رفتارهای زیر جلوگیری کرد:

  • معاینه بیمار در حالت ناصحیح به دلیل راحتی پزشک
  • تحمیل کردن اطلاعات شخصی به بیمار

بیماران نیز به نوبه خود به نشانه احترام، باید از تماسهای تلفنی مکرر و مراجعه غیر برنامه ریزی شده به پزشکان خودداری کنند.

مدلهای DPR

چهار مدل برای نزدیک شدن به DPR وجود دارد

رویکرد پدرانه

 در این مدل، پزشک به طور کلی بر پرسش و پاسخ مسلط است و انتظار می رود بیمار بدون سؤال از آن پیروی کند. در اینجا، پزشک به عنوان پشتیبان عمل می کند، زیرا او به طور مستقل وضعیت سلامتی بیمار را بدون رضایت شخص دیگر ارتقا می بخشد. این مدل خود مختار DPR معمولاً در مواقع اضطراری مورد حمایت قرار می گیرد، زیرا اخذ رضایت از بیمار در چنین شرایطی می تواند وضعیت پزشکی وی را تغییر دهد.

مدل آموزنده

 به این مدل، مدل مصرف کننده نیز گفته می شود. در اینجا ، پزشک با تعریف اطلاعات فنی مناسب درباره معالجات احتمالی ارائه شده برای بیمار و اجرای مداخله انتخابی بیمار، به عنوان یک متخصص فنی عمل می کند. در این مدل، بیمار وظیفه تصمیم گیری در مورد وضعیت پزشکی خود را بر عهده دارد. این نوع مدل در مراکز پزشکی بیمار محور، انجام می شود.

مدل تفسیری

 در این مدل پزشک با توضیح و تفسیر وضعیت پزشکی مناسب بیمار، نقش مشاور را بازی می کند. پزشک رضایت بیمار را بدست می آورد و از تصمیم گرفته شده توسط بیمار استفاده می کند.

الگوی مشورتی

 در رویکرد DPR مشورتی، پزشک معلم یا دوست نسبت به بیمار خود است. پزشک اقدامات درمانی را اعلام کرده و بیمار خود را از اقدامات پزشکی با ارزش تر متقاعد می کند. رضایت بیمار برای اجرای درمان نیز بسیار مهم است.

خاتمه DPR

موقعیت های بی شماری ممکن است منجر به خروج پزشک و پایان دادن به DPR شود. این رابطه ممکن است وقتی به پایان برسد که:

  • پزشک به این نتیجه برسد که بیمار به مراقبت از متخصصان مختلف احتیاج دارد
  • عدم حضور پی در پی قرار ملاقات توسط بیمار
  • پزشک به دلیل ملیت، مذهب و دلایل دیگر از معالجه خودداری می کند
  • غفلت بیمار از مراقبت های فوری حرفه ای و بدون ایجاد تمهید برای ادامه چنین مراقبت (ترک توسط بیمار)

تأثیر DPR در تخصص پزشکی

سلامتی مزمن

 پزشکانی که به خوبی ارتباط برقرار می کنند و بیماران مبتلا به بیماری های مزمن را معالجه می کنند، توانایی بیمار در مدیریت بیماری خود را بطور مستقل با رعایت نکات پزشکی بهبود می بخشند. به عنوان مثال، بیماران طبق توصیه پزشک فشار خون خود را مونیتور می کنند و به رژیم های درمانی پزشک پایبند می مانند تا اختلالات سلامتی مانند فشار خون بالا و دیابت را مدیریت کنند.

روانپزشکی

 DPR به نتایج درمانی خوبی در زمینه روانپزشکی کمک می کند. رابطه روانپزشک با بیمار روانی، بیمار را قادر می سازد تا از طریق ارتباط بهتر با آنها بر علائم روحی غلبه کنند. مطالعات نشان داده اند که علائم روانپزشکی در بیماران HIV با حفظ امید بیمار و دادن اطلاعات کافی در مورد این بیماری و معالجه درمان می شود.

امروزه در بعضی جاها شیوه هایی مانند فساد در صنعت مدیریت بهداشت، نابرابری در ارائه خدمات درمانی و رشد نادرست بیمه درمانی باعث شده است تا رابطه پزشک و بیمار تغییر کند. غلبه بر این عوامل به احیای این رابطه آسیب دیده کمک می کند.

همچنین بخوانید:

آیا خواص درمانی سنگ ها اثبات شده است

آنتی اکسیدان و خواص ضد سرطان

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا