اجتماعیتربیت کودک

پنج فعالیت و بازی برای تقویت هوش هیجانی اجتماعی در کودک

آیا به دنبال راهی برای کمک به کودک خود در یادگیری و تقویت هوش هیجانی اجتماعی هستید؟ بسیاری از مدارس به بچه ها یاد می دهند که چگونه کارهایی مانند کنار آمدن با احساسات، تعیین اهداف و کنار آمدن با دیگران را انجام دهند. شما نیز می توانید به کودک خود کمک کنید تا روی این مهارت ها در خانه کار کند. در اینجا چند فعالیت برای تقویت هوش هیجانی اجتماعی در کودک آورده شده است که می تواند به کودک شما کمک کند احساسات را مدیریت کرده و روی مهارت های اجتماعی کار کند و در این راه با شما سرگرم نیز شود. در این بازی های یادگیری اجتماعی عاطفی فناوری کمی وجود دارد. همه به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی در برنامه های روزمره شما قرار می گیرند.

1. ستاره دریایی و گردباد

هدف

 کمک به کودکان برای درک میزان انرژی درون خود. هنگامی که آنها می دانند انرژی زیادی دارند، می توانند از مهارت های آرام کردن خود استفاده کنند و یا از یک بزرگسال مورد اعتماد کمک بخواهند.

روش بازی

 از دماسنج یک تصویر تهیه کنید. یک ستاره دریایی در پایین و یک گردباد در بالای آن بکشید. از کودک خود بپرسید آیا مانند یک ستاره دریایی احساس آرامش می کند یا مانند گردباد پر انرژی است؟ هنگامی که کودک شما بیش از حد احساس انرژی می کند، باهم در مورد راه های احساس بیشتر شبیه ستاره دریایی شدن هم فکری لحظه ای کنید. راهی برای تخلیه انرژی کودک پیدا کنید. به عنوان مثال، با انداختن توپ برای یکدیگر می توانید مقداری از این انرژی را آزاد کنید.

سعی کنید این بازی را در ساعات مختلف روز انجام دهید و به کودک خود کمک کنید تا سطح انرژی خود را توصیف کند. به عنوان مثال، اگر اول صبح بازی می کنید، می توانید بگویید: دوست داری راحت بشینی و کارتون تماشا کنی یا شرط می بندم قبل از اینکه صبحانه ام را آماده کنم می توانی پنج بار از پله ها بالا و پایین بروی.

بخاطر داشته باشید

خودآگاهی می تواند در ساختن مهارتی به نام خودتنظیمی به بچه ها کمک کند. خودتنظیمی در مورد مدیریت انرژی درونی شماست. این به بچه ها کمک می کند تا در موقعیت های سخت احساسات و حرکات بدن خود را مدیریت کنند. همچنین به آنها در توجه و یادگیری کمک می کند.

2. وقت لاک پشتی

هدف

 کمک به کودکان برای تمرین کردن مشاهده آنچه در اطرافشان می گذرد. انتخاب علائم اجتماعی به کودکان کمک می کند تا نیازهایشان را برآورده کنند و دیدگاه دیگران را درک کنند.

روش بازی

 وقتی شما و فرزندتان به زمین بازی و مکان های دیگر می روید، مانند لاک پشت به آرامی و با اغراق نگاه کنید. جزئیات آنچه را مشاهده می کنید به نوبت به اشتراک بگذارید: هیچ تابی خالی نیست. یک جا برای سرسره باقی مانده.

به کودک خود کمک کنید تا این مشاهدات را با انتخاب نحوه رفتارش بهم متصل کند. به عنوان مثال، هنگامی که تاب ها شلوغ است، کودک شما ممکن است تصمیم بگیرد که ابتدا روی سرسره برود.

به خاطر داشته باشید

 لازم نیست به لاک پشت بودن تظاهر کنید. می توانید دوربین شکاری یا یک عینک مخصوص خود را بیرون بیاورید تا به شما کمک کند تا بهتر دیده شوید. شما همچنین می توانید نقش من با چشم کوچکم جاسوسی می کنم را بازی کنید. شما و فرزندتان می توانید به نوبت تعاملات اجتماعی را مشاهده کرده و آنها را توصیف کنید تا زمانی که بازیکن دیگر آنچه را مشاهده می کنید پیدا کند.

3. من الان چه کسی هستم؟

هدف

 ایجاد خودآگاهی و کمک به شناسایی نقاط قوت کودک شما. این مهارت ها همچنین می توانند به تصمیم گیری و درک از نگاه دیگران کمک کنند.

روش بازی

 چند کارت شاخص دریافت کنید. از آنها برای ترسیم تصاویری از کودک خود که کار مثبتی انجام می دهد مانند کمک خوب یا معلم خوب بودن استفاده کنید. درباره کارتهای دیگری که کودک شما می تواند بسازد با هم همفکری کنید.

برای کمک به فرزندتان در ایده گرفتن، هر زمان که رفتارهای مثبت فرزند خود را مشاهده کردید، در مورد آن نظر دهید: بیایید برای لحظه ای در مورد آن نقشی که هستی صحبت کنیم.

به خاطر داشته باشید

 بسیاری از خانواده ها سعی می کنند جهت تقویت هوش هیجانی اجتماعی، مهارت های اجتماعی-عاطفی را با اظهار نظر در مورد رفتار منفی آموزش دهند. اما فراموش نکنید که کودک در حال انجام کار خوب آموزش می بیند. تشویق رفتار خوب اغلب منجر به ماندگار شدن آن می شود.

شما می توانید این نوع کارت ها را بخرید یا به صورت آنلاین الگو پیدا کنید. اما بچه ها ممکن است دوست داشته باشند کارت ها را خودشان بسازند.

4- بیا معامله کنیم

هدف

 کمک به بچه ها برای یادگیری سازش. تمرین نحوه دیدن چیزها از دید شخص دیگر می تواند به کودک شما کمک کند تا نیازهای دیگران را در نظر بگیرد.

نحوه بازی

 وقتی شما و فرزندتان نمی توانید با هم توافق کنید، از آهنگ  This Old Man برای خواندن این سطرها استفاده کنید که می گوید: تو آن را می خواهی، من آن را میخواهم. چطور می توانیم هر دو به خواسته خود برسیم؟ سپس راه حل های طوفان مغزی را انتخاب کنید و بهترین ایده را برای همین حالا انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر کودک شما خواستار پختن کلوچه ها در ساعت 8 صبح است، بهترین راه حل این است که دو ساعت صبر کنید تا در هنگام چرت زدن کودک بتوانید پخت کنید.

به خاطر داشته باشید

کودک شما ممکن است در کنار آمدن با ایده مشکل داشته باشد. شما با هم می توانید بهترین ایده های اجرایی را انتخاب کنید و آنها را در یک ظرف مخصوص قرار دهید. دفعه بعدی که به اختلاف برخوردید، همه این ایده ها را بخوانید تا به یافتن بهترین راه حل در حال حاضر کمک کند.

5. به نوبت انجام دادن و قبول مسئولیت

هدف

کمک به توسعه خودآگاهی، تصمیم گیری و دیدن دیدگاه دیگران.

روش بازی

 سنتی شروع کنید که هفته ای یک شب شما و فرزندتان (یا کل خانواده) به نوبت یک شب سرگرم کننده را برنامه ریزی کنید. شما می توانید یک تم را رعایت کنید، مانند انتخاب کدام غذا برای خوردن، فیلم برای تماشا یا بازی. یا انتخاب را کاملاً باز بگذارید و به مسئول اجازه دهید انتخاب کند.

به خاطر داشته باشید

تهیه نمودار با دسته هایی مانند در انتظار نوبت من و آرامش در هنگام انجام کاری که دوست ندارم می تواند کمک  کند. پس از انجام فعالیت، همه را وادار کنید که به خودشان امتیاز بدهند. سپس درمورد آنچه که به خوبی کار کرده و آنچه می خواهند بهبود ببخشند صحبت کنید.

نکات کلیدی در تقویت هوش هیجانی اجتماعی در کودکان

  • بازی های سرگرم کننده و ساده می توانند به بچه ها کمک کنند تا با احساسات کنار بیایند، اهداف خود را تعیین کنند و با دیگران کنار بیایند.
  • خودتنظیمی به بچه ها کمک می کند احساسات و حرکات بدن خود را مدیریت کنند.
  • تحسین و تشویق رفتار خوب اغلب منجر به ماندگاری آن می شود.

منبع: https://www.understood.org

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا