دانستنی های تکنولوژیعلوم و تکنولوژی

چرا آب اقیانوس ها شور است

چرا آب دریاها و اقیانوسها شور است درحالیکه آب اکثر دریاچه ها شور نیستند

آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا آب اقیانوس ها شور است ؟ آیا تعجب نکرده اید که چرا آب اکثر دریاچه ها شور نیستند؟ در این مقاله بررسی می کنیم که چه چیزی باعث شور شدن اقیانوس ها شده است و چرا سایر منابع آبی از ترکیب شیمیایی متفاوتی برخوردار هستند.

بطور خلاصه چرا آب اقیانوس ها شور است ؟

  • اقیانوس های جهان دارای شوری نسبتاً پایدار و در حدود 35 قسمت در هزار (PPT) هستند. نمک اصلی شامل کلرید سدیم حل شده ، سولفات منیزیم ، نیترات پتاسیم و بی کربنات سدیم است. در آب ، اینها بصورت کاتیونهای سدیم ، منیزیم و پتاسیم و آنیونهای کلرید ، سولفات ، نیترات و کربنات هستند.
  • دلیل شور بودن دریا این است که آنها بسیار قدیمی هستند. گازهای ناشی از آتشفشانها که در آب حل می شوند ، آب را اسیدی می کنند. اسیدها مواد معدنی را از گدازه حل کرده و یون ها را تولید می کنند. در حال حاضر نیز یونهای حاصل از صخره های فرسایش یافته با تخلیه رودخانه ها به دریاها، وارد اقیانوس می شوند.

عدم شوری دریاچه

  • در حالی که برخی از دریاچه ها بسیار شور هستند ولی برخی از آنها طعم شوری ندارند زیرا حاوی یون های کمی از سدیم و کلرید (نمک خوراکی) هستند. بعضی از دریاچه ها رقیق تر هستند زیرا آب آنها به سمت دریا تخلیه می شود و توسط آب باران تازه یا سایر نزولات آسمانی جایگزین می شوند.

چرا آب دریاها و اقیانوسها شور است

اقیانوس ها مدت زمان طولانی ای وجود داشته اند ، بنابراین برخی از نمک ها در زمانی که گازها و گدازه های حاصل از افزایش فعالیت آتشفشانی در حال فوران بودند به آب اضافه شدند. دی اکسید کربن که از اتمسفر در آب حل می شود اسید کربنیک ضعیفی تشکیل می دهد که مواد معدنی را حل می کند. با حل شدن این مواد معدنی ، یونها تشکیل می شوند و این باعث شور شدن آب می گردد. زمانیکه آب از اقیانوسها تبخیر می شود ، نمک آن باقی می ماند. همچنین رودخانه ها به درون اقیانوس ها تخلیه می شوند و یون های اضافی را از صخره هایی که توسط نهرها و رودخانه ها مورد فرسایش قرار گرفته اند را به همراه می آورند.  

پایداری شوری اقیانوس ها

شور بودن اقیانوس یا شوری آن تقریباً 35 قسمت در هزار نسبتا پایدار است. برای اینکه درک کنیم که این چه مقدار نمک است ، جالب است بدانید که تخمین زده می شود اگر تمام نمک را از اقیانوس ها بیرون آورده و آن را روی زمین پهن کنید ، نمک لایه ای به عمق بیش از 500 فوت (166 متر) تشکیل می دهد. ممکن است فکر کنید که اقیانوس با گذشت زمان به طور فزاینده ای شور می شود ، اما بخشی از دلیل آن که این اتفاق نمی افتد این است که بسیاری از یون های موجود در اقیانوس ها توسط ارگانیسم هایی که در اقیانوس زندگی می کنند مصرف می شوند. عامل دیگر ممکن است تشکیل مواد معدنی جدید باشد. بنابراین جواب سوال چرا آب اقیانوس ها شور است را متوجه می شویم و اینکه چرا این شوری نسبتا پایدار است.

شوری دریاچه ها

دریاچه ها آب خود را از نهرها ، رودخانه ها و نزولات آسمانی می گیرند. دریاچه ها با زمین در تماس هستند. پس چرا شور نیستند؟ جالبه که بدانیم بعضی از دریاچه ها شور هستند! بعنوان مثال می توان از  دریاچه نمک بزرگ و دریای مرده نام برد. دریاچه های دیگر ، مانند دریاچه های بزرگ ، پر از آبی هستند که حاوی بسیاری از مواد معدنی می باشند ، اما با این وجود طعم شوری ندارند. چرا این طور است؟ تا حدودی به این دلیل است که آب اگر حاوی یون سدیم و یونهای کلرید باشد ، طعم نمک می دهد. اگر مواد معدنی مرتبط با دریاچه حاوی سدیم زیادی نباشند ، آب خیلی شور نخواهد بود. یکی دیگر از دلایل عدم شوری دریاچه ها این است که آب اغلب دریاچه ها برای رسیدن به دریا سفر می کنند. طبق مقاله ای در Science Daily ، قطره ای از آب به همراه یونهای مرتبط با آن حدود 200 سال در یكی از دریاچه های بزرگ باقی می مانند. از طرف دیگر ، ممکن است یک قطره آب و نمکهای آن برای 100 تا 200 میلیون سال در اقیانوس باقی بمانند.

دریاچه ها

رقیق ترین دریاچه جهان Lae Notasha است که در نزدیکی آبشار Oregon در اورگان ایالات متحده واقع شده است. هدایت الکتریکی آن در حدود 1.3 تا 1.6 uS cm-1 است ، و بی کربنات به عنوان آنیون غالب آن است. در حالی که یک جنگل دریاچه را احاطه کرده است ، به نظر می رسد حوضه آبریز به طور قابل توجهی به ترکیبات یونی این آب کمک نمی کند. از آنجا که آب بسیار رقیق است ، این دریاچه برای مونیتورینگ آلودگی های جوی ایده آل است.

پاسخ این سوال که چرا آب اقیانوس ها شور است و چرا اکثر دریاچه ها شور نیستند را در این مقاله مختصر مورد بررسی قرار دادیم.

منبع:

https://www.thoughtco.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا