سلامت

چرا بعضی ها را پشه ها بیشتر نیش می زنند؟

برخی از افراد می توانند در تمام تابستان در خارج ازخانه بنشینند و از نیش پشه در امان باشند. اما برخی دیگر را پشه ها دائم نیش می زنند. تحقیقات ثابت کرده است که پشه ها ترجیح می دهند افرادی را که می خواهند از آنها خون بگیرند انتخاب کنند. جری باتلر، دکترا و استاد برجسته دانشگاه فلوریدا می گوید از هر 10 نفر یک نفر برای پشه ها بسیار جذاب است. این موضوع بیشتر مربوط به محدوده ی شیمیایی نامرئی هوا ی اطراف ما است. پشه ها با استفاده از غریزه و اندام های حسی  خود این منظره را می گیرند و قربانی خود را پیدا می کنند.

مسئله است این است پشه ها برای غذا، خون نمی خورند. در حقیقت، فقط پشه های ماده، افراد را نیش می زنند زیرا به پروتئین های خون انسان نیاز دارند تا تخمک های مناسب ایجاد کنند و نوزادان بیشتری تولید کنند.

85 درصد احتمال اینکه ما از پشه گزیده شویم ناشی از ژنتیک است.

بنابراین چرا برخی از افراد نسبت به بقیه بیشتر در معرض گزش پشه هستند؟ ببینید کدامیک از پارامترهای زیر را دارید؟

1-گروه خونی O

از نظر متافورمی، بعضی از گروه های خونی ازبقیه شیرین تر هستند. یک مطالعه نشان داد افرادی که خون تیپ O دارند 83٪ بیشتر احتمال گزش دارند. افرادی که گروه خونی نوع A دارند، به احتمال زیاد طعمه پشه نخواهند شد. در حالی که افراد گروه خونی B در میانه هستند.

بعلاوه، 85٪ از افراد،  سیگنالهایی از گروه خونی شان ترشح می کنند، در نتیجه طعمه آشكارتری برای پشه ها هستند.

2-سایز شما بزرگ است

این مربوط به میزان متابولیک شما یا میزان دی اکسید کربن (CO2) است که در اثر سوختن انرژی از بدن شما آزاد می شود. جئوپ ون لون، محقق در دانشگاه واژنینگن در هلند می گوید: پشه ها خود را به سمت پالس های دی اکسید کربن متمرکز می کنند. سپس در خلاف جهت باد به سمتی که غلظت های دی اکسید کربن بیشتری نسبت به هوای طبیعی موجود دارد، پرواز می کنند. پشه ها از CO2 به عنوان وسیله اصلی شناسایی اهداف استفاده می کنند و در واقع می توانند CO2 را تا فاصله 50 متری دورتر حس کنند!

افراد بزرگتر تمایل به بازدم بیشتر و تولید دی اکسید کربن بیشتری دارند. به همین دلیل پشه ها ترجیح می دهند بیشتر به بزرگسالان مراجعه کنند. همچنین مردان به دلیل بزرگتر بودن بدن و گرمای نسبی بیشتر در معرض ابتلا به نیش پشه ی بیشتر از خانمها هستند. افراد چاق یا دارای اضافه وزن  نیز برای پشه ها اولویت دارند.

3-آیا حامله هستید

طبق مطالعه ای که در آفریقا انجام شده است، زنان باردار نسبت به همسالان غیر باردار خود دو برابر پشه جذب می کنند. دلیل آن اینست مقدار بیشتری CO2 را دفع می کنند. در حقیقت، یک مطالعه در سال 2002 نشان داد كه زنان درماه های آخر حاملگی 21٪  CO2 بیشتر از زنان غیر باردار دفع می كنند. در نتیجه باعث می شود كه بیشتر مورد توجه پشه ها قرار گیرند.

4-ورزش می کنید

پشه ها به اسید لاکتیک جذب می شوند. اسید لاکتیک ترکیبی است که توسط بدن، بعد از عرق کردن تولید می شود. از این رو احتمالاً در صورتی که فقط برای اجرای برنامه خارج شده باشید یا یک تمرین را در سالن ورزش انجام دهید، مستعد نیش پشه هستید.

وان لون می گوید: باکتریها ترشحات غدد عرق ما را به ترکیباتی فرار تبدیل می کنند. این ترکیبات از طریق هوا منتقل می شوند و به سیستم بویایی پشه ها می رسد.

این دسته از مواد شیمیایی پیچیده هستند که  شامل بیش از 300 ترکیب مختلف می شوند.  این مواد بر اساس تنوع ژنتیکی و محیطی ، از فردی به فردی دیگر متفاوت است.

علاوه بر این، بدن به دلیل افزایش میزان متابولیسم بدن بعد از فعالیت شدید یا ورزش شدید، افزایش دما را نیز تجربه می کند. گرما بدن شما را برای پشه ها جذاب تر می کند.

5- نوشیدنی های الکلی

نوشیدن الکل میزان متابولیک و دمای بدن شما را بالا می برد که برای پشه ها بسیار جذاب است.

6-پوشیدن لباس قرمز یا تیره

جدا از بو، پشه ها نیز به چشم خود تکیه می کنند تا طعمه خود را بشناسند. قرمز و همچنین رنگ های تیره مانند سیاه و آبی شما را به یک هدف اصلی تبدیل می کند.

دکتر جاناتان دای،  پزشک و متخصص پشه ها در دانشگاه فلوریدا می گوید:  پشه ها حتی در  باد ملایم نیز در پروازمشکل دارند و بنابراین خود را نزدیک سطح زمین نگاه می دارند. رنگ های تیره از هم متمایز هستند، در حالی که سایه های روشن در هم می آمیزند.

7- برخی از عناصر شیمیایی بدن شما در واقع به دنبال پشه هستند

افرادی که مقدار اضافی اسید خاصی (به عنوان مثال اسید لاکتیک ، اسید اوریک) و یا غلظت بیشتری از استروئیدها و کلسترول در سطح پوست خود تولید می کنند، تمایل به جذب پشه دارند. این لزوماً به این معنی نیست که پشه ها روی کسانی که کلسترول بالایی دارند طعمه می زنند. در عوض، این افراد به طور طبیعی کلسترول را سریعتر از سایرین متابولیزه و پردازش می کنند. محصولات جانبی آن روی سطح پوست آنها باقی می ماند.

دانشمندان فکر می کنند مهمترین پارامتری که پشه ها با آن شخص را انتخاب می کنند، ترکیبات شیمیایی تولید شده توسط کلنی های میکروب هایی هستند که روی پوست ما زندگی می کنند.

یک مطالعه در سال 2011 در مجله PLOS ONE نشان داد، مردان با تنوع بیشتر میکروب های پوستی تمایل به دریافت نیش کمتری نسبت به مردان با میکروب های پوستی متنوع کمتر دارند.

در مقابل ، در این مطالعه ، مردانی که میکروبهای متنوعی دارند ، تمایل داشتند که باکتریهای سودوموناس و واریووراکس را روی پوست خود داشته باشند. ما کنترل زیادی روی میکروبیومهای موجود در پوست خود نداریم.

از طرف دیگر، مطالعه ای که توسط دانشکده بهداشت و بهداشتی و گرمسیری لندن انجام شده است، نشان داد افرادی که کمتر دچار گزش ناشی از نیش پشه می شوند، به نظر می رسد که بوی متفاوتی برای  پشه ها دارند.  تقریباً گویی که یک ماده دفع کننده طبیعی تولید می کنند. خیلی خوش شانسی!

منبع:

https://www.livescience.com/

https://says.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن