رشته ها و مشاغلکسب و کار

چرا در مصاحبه کاری، شغل را از دست دادم

مصاحبه کاری مصاحبه شغلی

در مصاحبه های کاری که بسیاری از ما در آن شرکت کرده ایم غالبا قبل از جلسه مصاحبه شغلی، خود را تا جای ممکن آماده حضور در مقابل مصاحبه کنندگان و پاسخ دهی به انواع سوالات متنوع آنها کرده بوده ایم و حتما برای حضور در مصاحبه شغلی بعدی نیز بسیاری از موارد را از قبل تمرین کرده ایم و از دیدگاه خودمان کاملا آماده شده ایم. نکته های بسیار زیادی در متون مختلف در خصوص آمادگی برای مصاحبه کاری و مصاحبه شغلی وجود دارد که با یک سرچ ساده در گوگل قابل حصول است ولی چرا با اینکه از نظر خودمان تمام این موارد را مطالعه کرده ایم و آماده شده ایم هنوز در روز مصاحبه احساس موفقیت در مصاحبه کاری را نداشتیم.

گاها با مقصر دانستن مصاحبه کننده و سازمان مربوطه، عدم تایید در مصاحبه کاری و به دست آوردن شغل مورد نظر را بر گردن آنها می گذاریم ولی اگر حتی این فرض نیز درست باشد آیا باز مشکل به ما بر نمی گردد؟ در هر صورت هدف از انجام مصاحبه این است که افراد مصاحبه کننده و شرکت مورد نظر را قانع نماییم که ما برای شغل مورد نظر بهترین انتخاب هستیم.

آمادگی عمومی برای مصاحبه کاری

در مقاله مصاحبه کاری مصاحبه شغلی، آمادگی برای شغل جدید به تفصیل در خصوص نیازمندیهای عمومی و آمادگی های لازم برای مصاحبه های

کاری صحبت شد و اگر بخواهیم در اینجا به اختصار آنها را دسته بندی کنیم می توانیم موارد زیر را به طور کلی مورد اشاره قرار دهیم:

قبل از مصاحبه

 • آشنایی با شرکت و فرهنگ آن
 • تهیه رزومه خاص برای آن شرکت
 • حضور به موقع برای مصاحبه
 • تسلط بر رزومه کاری نوشته شده
 • ارسال رزومه به همراه یک نامه رسمی و مشخص کردن عنوان نامه
 • پوشش مناسب

حین مصاحبه

 • رعایت ادب و احترام
 • خاموش کردن تلفن همراه
 • در نظر گرفتن همه افراد شرکت از جمله منشی و نگهبان به عنوان اعضای کادر مصاحبه و رعایت الزامات یک قرار رسمی
 • رعایت الزامات زبان بدن در حین مصاحبه
 • عدم چاپلوسی
 • راست گویی و پرهیز از بزرگنمایی
 • ارتباط موثر و دو طرفه با مصاحبه کنندگان
 • حفظ تمرکز و جلوگیری از پراکنده گویی
 • ارائه پاسخ های کامل و دقیق
 • عدم منفی بافی و سعی درارائه وجهه مثبت در نگرش
 • عدم پریشانی در اثر سوالات نامتعارف
 • عدم بدگویی از کارفرمای قبلی

پس از مصاحبه

 • تشکر و قدردانی از زمان تخصیص داده شده
 • گشاده رویی و لبخند

آمادگی ویژه برای مصاحبه شغلی

موارد فوق که بعنوان آمادگی عمومی برای هر مصاحبه کاری ارائه شده است شرط لازم برای انجام مصاحبه می باشد ولی قطعا شرط کافی نیست. بعنوان شروط کافی و یا آمادگی ویژه برای مصاحبه کاری موارد زیر را مورد توجه قرار دهید.

این موارد باید بصورتی مورد نظر قرار گیرد که حداقل چند مورد مورد توجه خاص مصاحبه کننده قرار گیرد.

همراستایی با تخصص

شغل جدید باید در راستای تجربه کاری قبلی باشد و یا مرتبط با زمینه های کاری انجام داده شده باشد. به این معنی که نمی توان صرفا با رعایت موارد عمومی و آمادگی های کلی، یک مصاحبه را برنده شد. بعنوان مثال اگر تخصص قبلی ما بازاریابی است می توانیم برای شغل جدید که شاخه دیگری از بازاریابی است نیز به خوبی موفق باشیم و مصاحبه کاری را برنده شویم. ولی اگر تجربه و تخصص قبلی ما بازاریابی است آنگاه برای مصاحبه شغلی جدید مثلا در حوزه مهندسی ممکن است با مشکل مواجه شویم و بایدسرمایه گذاری بر روی آیتمهای زیر کنیم.

بنابراین اگر تخصص قبلی ما همراستا با مصاحبه جدید نیست نباید تمرکز اصلی خود را بر روی تجربه کاری قرار دهیم.

ارائه صحیح آموزش ها و مهارت های کسب شده

دوره های آموزشی که گذرانده شده است و مهارت هایی که با حضور در جلسات آموزشی و یا یادگیری فردی کسب شده اند می بایست به خوبی ارائه شوند. این دانسته ها اگر به همراه شوق و علاقه شدید همراه باشد می تواند برای مصاحبه کننده نقطه قوت قابل اتکا تلقی شود.

بنابراین اگر به دنبال تغییر فیلد کاری هستید می بایست برای آن سرمایه گذاری منطقی داشته باشید و حضور در مصاحبه شغلی فیلد جدید بدون کسب آمادگی مهارتی و یادگیری های مربوطه بی اثر است. بنابراین نشان دادن آموزش های گذرانده شده برای افراد بدون سابقه کاری و یا افرادی که در حال تغییر حوزه کاری خود هستند بسیار مهم است.

نشان دادن علاقمندی و شوق شدید

خصوصا در مواردیکه با تغییر زمینه کاری مواجه هستیم باید بصورت صحیح شوق و علاقه خود را برای پذیرش مسئولیت و کسب تجربه در زمینه کاری جدید نشان دهیم. اکثر افراد که دارای تجربه کاری نسبتا طولانی ای در یک حوزه می شوند آنگاه از تغییر فیلد کاری به شدت می ترسند و این موضوع بصورت یک کابوس برایشان مطرح است.

اگر به یک مصاحبه کاری مصاحبه شغلی دعوت شده اید حتما تا سطوح مشخصی مورد قبول واقع شده اید لذا از این به بعد به خودتان بر می گردد. شاید نشان دادن صحیح علاقه مندی به کسب یک موقعیت شغلی به همراه سایر ملزومات گفته شده تضمین کننده تایید شدن در مصاحبه باشد.

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس واقعی یکی از موارد بسیار مهم در مصاحبه ها است. قطعا هیچ کس مایل به جذب یک فرد که دارای اعتماد به نفس مناسب نیست نمی باشد و قطعا اعتماد به نفس کاذب نیز کمکی به این موضوع نخواهد کرد.

توجه به این نکته بسیار مهم است که شرکت در یک مصاحبه قدم بسیار بلندی در راستای گرفتن شغل مورد نظر است و از این به بعد یعنی قبولی در مصاحبه به طور مستقیم به خود شخص و رعایت نکته های ذکر شده بر می گردد.

بطور خلاصه باید گفت مصاحبه باید بطور کامل جدی گرفته شود و به هیچ وجه این مرحله را ساده در نظر نگرفت و با آمادگی کامل در آن حضور یافت و از دادن فرصت شغل را به دیگران نسبت نداد و از هر مصاحبه درس گرفت.

همچنین بخوانید:

برچسب ها
نمایش بیشتر

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن