پزشکیسلامت و تغذیه

چطور از شیمی درمانی برای درمان سرطان استفاده می شود؟

شیمی درمانی استفاده از هر دارویی برای معالجه هر نوع از بیماری است. اما برای اکثر افراد ، کلمه شیمی درمانی به معنای داروهایی است که برای معالجه سرطان استفاده می شود. اغلب به آن “داروی شیمی درمانی” گفته می شود.

جراحی و پرتودرمانی سلولهای سرطانی را در یک ناحیه خاص از بین می برد ، می کشد یا به آنها آسیب می زند ، اما شیمی درمانی می تواند بر کل بدن اثر کند. این بدان معنی است که شیمی درمانی می تواند سلول های سرطانی را که در قسمت هایی از بدن و بسیار دور از تومور اصلی (اولیه) گسترش یافته اند را نیز بکشد.

اهداف درمان به روش شیمی درمانی

اگر پزشک شما شیمی درمانی را برای معالجه سرطان شما توصیه کرده است ، درک اهداف درمان هنگام تصمیم گیری در مورد درمان، مهم است. سه هدف اصلی برای شیمی درمانی در مواجهه با سرطان وجود دارد:

 • درمان
 • کنترل
 • تسکین

درمان سرطان

در صورت امکان ، از شیمی درمانی برای معالجه سرطان استفاده می شود ، به این معنی که سرطان از بین می رود – بطور کامل نابود می شود و بر نمی گردد.

اکثر پزشکان از کلمه “درمان” استفاده نمی کنند مگر به عنوان یک امکان یا قصد. بنابراین ، پزشک ممکن است هنگام انجام معالجه درمانی که احتمال درمان سرطان فرد را دارد ، آن را به عنوان روشی با قصد درمانی توصیف کند.

اگرچه ممکن است هدف درمان باشد اما هیچ تضمینی وجود ندارد و ممکن است کامل عمل نکند. دانستن اینکه آیا سرطان یک فرد واقعاً درمان شده است ، سالها طول می کشد.

کنترل سرطان

اگر درمان امکان پذیر نباشد ، ممکن است هدف کنترل این بیماری باشد. شیمی درمانی برای کوچک کردن تومورها و یا جلوگیری از رشد و گسترش سرطان استفاده می شود. این می تواند به فرد مبتلا به سرطان کمک کند که احساس بهتری داشته و طولانی تر زندگی کند.

در بسیاری موارد ، سرطان کاملاً از بین نمی رود ، بلکه به صورت یک بیماری مزمن کنترل می شود و مانند بیماری قلبی یا دیابت کنترل می گردد. در موارد دیگر ، به نظر می رسد سرطان حتی برای مدتی از بین رفته است ، اما انتظار می رود که دوباره برگردد. سپس دوباره شیمی درمانی مجدد داده می شود.

تسکین درد سرطان

همچنین می توان از شیمی درمانی برای کاهش علائم ناشی از سرطان استفاده کرد.در این صورت به آن شیمی درمانی تسکینی یا تسکین دهنده گفته می شود.

هنگامی که سرطان در مرحله پیشرفته قرار دارد ، به این معنی که تحت کنترل نیست و از جایی که شروع شده به قسمت های دیگر بدن ، گسترش یافته است ، ممکن است هدف بهبود کیفیت زندگی باشد و یا اینکه به فرد کمک کنیم احساس بهتری داشته باشد. به عنوان مثال ، شیمی درمانی ممکن است برای کوچک کردن توموری ایجاد شود که باعث درد یا فشار می شود.

این مهم است که بدانید هر درمانی که برای کاهش علائم یا بهبود زندگی استفاده می شود ، مراقبت تسکینی نامیده می شود. به عنوان مثال ، درمان های ضد تهوع یا داروهای ضد درد تسکین دهنده هستند و در تمام مراحل درمانی قابل استفاده هستند. هنگامی که شیمی درمانی به عنوان یک روش تسکین دهنده استفاده می شود ، گیج کننده است ، زیرا در بیشتر موارد برای درمان یا کنترل سرطان کاربرد دارد. اما وقتی با هدف بهبود زندگی استفاده می شود ، شیمی درمانی به صورت مراقبت تسکینی می شود.

برنامه ریزی درمان های شیمی درمانی

شما و پزشک سرطان ، که به عنوان انکولوژیست شناخته می شود ، تصمیم می گیرید چه دارویی یا ترکیبی از داروها را دریافت کنید. پزشک شما دوزها ، نحوه مصرف داروها ، و تعداد دفعات و مدت زمان درمان را انتخاب می کند. همه این تصمیمات به نوع سرطان بستگی دارد ، در کجا وجود دارد ، چقدر بزرگ است و اینکه چگونه عملکرد طبیعی بدن و سلامت کلی شما را تحت تأثیر قرار داده است.

سرطان را می توان با یک داروی شیمی درمانی منفرد درمان کرد ، اما اغلب از چندین دارو به ترتیب خاص یا در ترکیب های خاص استفاده می شود (به نام شیمی درمانی ترکیبی). داروهای مختلفی که به روشهای مختلفی کار می کنند می توانند با هم کار کنند تا سلولهای سرطانی بیشتری را از بین ببرد. همچنین می تواند به کاهش احتمال مقاومت در برابر یک داروی شیمیایی خاص نیز کمک کند.

گاهی اوقات شیمی درمانی تنها درمانی است که شما نیاز دارید. بیشتر اوقات ، شیمی درمانی با جراحی یا پرتودرمانی یا هر دو مورد استفاده می شود.

در این موارد:

 • شیمی درمانی ممکن است برای کوچک کردن تومور قبل از عمل یا پرتودرمانی استفاده شود. شیمی درمانی مورد استفاده در این روش ، درمان نئو ادجوانت نامیده می شود.
 • ممکن است بعد از عمل یا پرتودرمانی برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقیمانده استفاده شود. شیمی درمانی مورد استفاده در این روش ، درمان کمکی نامیده می شود.
 • در صورت بازگشت سرطان ممکن است با سایر روش های درمانی استفاده شود.

تعیین اینکه کدام داروهای شیمی درمانی استفاده شود

در بعضی موارد ، بهترین انتخاب دوز و برنامه برای هر داروی شیمی درمانی مشخص است ، و بیشتر پزشکان همان روش درمانی را توصیه می کنند. در موارد دیگر ، ممکن است در مورد بهترین روش درمانی برای مبتلایان به انواع خاص و مراحل سرطان ، کمتر اطلاعات وجود داشته باشد. در این موارد ، پزشکان مختلف ممکن است داروهای مختلفی را با برنامه های مختلف انتخاب کنند.

عواملی که باید در انتخاب داروهای مورد استفاده در نظر بگیرند عبارتند از:

 • نوع سرطان
 • مرحله سرطان (تا چه حد گسترش یافته است)
 • سن بیمار
 • سلامت کلی بیمار
 • سایر مشکلات سلامتی جدی (مانند بیماری های قلبی ، کبدی یا کلیوی)
 • انواع درمان سرطان که در گذشته ارائه شده است

پزشکان این عوامل را به همراه اطلاعات منتشر شده در مجلات پزشکی و کتابهای درسی که نتایج بیماران مشابه را که تحت درمان با شیمی درمانی قرار گرفته اند ، در نظر می گیرند.

تعیین دوزهای شیمی درمانی

اکثر داروهای شیمی درمانی داروهایی قوی هستند که از نظر ایمنی و اثربخشی دوز ، دامنه نسبتاً باریکی دارند. مصرف مقدار کمی از دارو به خوبی سرطان را درمان نمی کند و مصرف زیاد آن ممکن است عوارض جانبی خطرناکی برای زندگی ایجاد کند. به همین دلیل پزشکان باید دوزهای داروهای شیمی درمانی را بسیار دقیق محاسبه کنند.

بسته به نوع دارویی که باید به شما داده شود ، روشهای مختلفی برای تعیین دوزهای شیمی درمانی وجود دارد. بیشتر داروهای شیمی درمانی با مقیاس میلی گرم (mg) اندازه گیری می شوند.

دوز کلی ممکن است براساس وزن بدن فرد به کیلوگرم باشد (1 کیلوگرم معادل 2/2 پوند است). به عنوان مثال ، اگر دوز استاندارد دارو 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم (10 میلی گرم در کیلوگرم) باشد ، فردی با وزن 110 پوند (50 کیلوگرم) 500 میلی گرم (10 میلی گرم در کیلوگرم ضربدر 50 کیلوگرم) دریافت می کند.

برخی از دوزهای داروهای شیمی درمانی بر اساس سطح بدن (BSA)  تعیین می شوند که با استفاده از قد و وزن محاسبه می شوند. BSA در متر مربع (متر مربع) بیان می شود.

تعیین دوز برای داروها و افراد خاص

از آنجا که بدن کودکان داروها را به طور متفاوتی پردازش می کند ، حتی پس از آنکه BSA در نظر گرفته شود ، دوز برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است. کودکان نیز ممکن است سطح متفاوتی از حساسیت به داروها را داشته باشند. به همین دلایل ، ممکن است دوز برخی از داروها برای افرادی با مشخصات زیر تنظیم مجدد شود:

 • سالخورده هستند
 • از نظر تغذیه ای وضعیت بدی دارند
 • چاق هستند
 • قبلاً داروهای دیگری را مصرف کرده اند یا در حال مصرف آن هستند
 • قبلاً پرتودرمانی را انجام داده اند یا در حال حاضر در حال انجام هستند
 • دارای تعداد سلولهای خون کم هستند
 • بیماری های کبدی یا کلیوی دارند

تعیین برنامه شیمی درمانی (چرخه)

شیمی درمانی معمولاً در فواصل منظم به نام چرخه انجام می شود. یک چرخه ممکن است دوز یک یا چند دارویی باشد که به دنبال آن چند روز یا چند هفته بدون درمان طی می شود. این به سلولهای طبیعی زمان می دهد تا از عوارض دارویی خلاصی یابند. بعضی اوقات ، ممکن است دوز معینی برای تعداد روز مشخصی داده شود ، یا به مدت چند روز و به دنبال آن یک دوره استراحت انجام شود. بعضی از داروها وقتی به طور مداوم در طی تعداد مشخصی از روز انجام می شوند بهتر عمل می کنند.

هر دارویی طبق برنامه ای انجام می شود که بیشترین فعالیت ضد سرطانی را داشته و عوارض جانبی آن را به حداقل برساند. اگر بیش از یک دارو استفاده شود ، برنامه درمانی می گوید که چند بار و دقیقاً چه زمانی باید هر دارو داده شود. تعداد چرخه های داده شده ممکن است قبل از شروع درمان ، بر اساس نوع و مرحله سرطان ، تصمیم گیری مجدد شود. در بعضی موارد ، این تعداد انعطاف پذیر است و چگونگی تاثیر آن بر روی سرطان و سلامت کلی فرد را نیز در نظر می گیرند.

تغییر دوز و برنامه شیمی درمانی

در بیشتر موارد ، موثرترین دوزها و برنامه های دارویی برای درمان سرطانهای خاص با آزمایش آنها در آزمایشات بالینی یافت شده است.  در صورت امکان مهم است  که، دوره کامل شیمی درمانی ، دوز کامل و چرخه ها را طبق برنامه نگه دارید. این به فرد بهترین شانس را می دهد تا از درمان بیشترین بهره را ببرد.

همچنین ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که عوارض جانبی جدی نیاز به تنظیم مجدد برنامه شیمی درمانی (دوز و / یا برنامه) داشته باشد تا به شما زمان بهبودی دهد. بعضی اوقات ، داروهای مکمل به شما کمک می کنند تا بدن تان سریع تر بهبود یابد. مهم این است که داروی شیمی درمانی کافی برای از بین بردن سلولهای سرطانی بدون ایجاد مشکلات جدی دیگر تجویز شود.

منبع:

https://www.cancer.org

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن