سلامتسلامت و تغذیه

چگونه بفهمیم دیابت نوع 2 داریم

علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع 2

چگونه بفهمیم دیابت نوع 2 داریم ؟ علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع 2 چیست و چگونه زودهنگام آن را تشخیص دهیم. ما همچنین در مورد خطرهایی که این بیماری برای ما ایجاد می کند نیز صحبت می کنیم.

دیابت نوع 2 باعث می شود سطح قند خون فرد بیش از حد بالا رود. شناخت علائم و نشانه های اولیه این بیماری مزمن می تواند فرد را زودتر تحت معالجه قرار دهد که این امر خطر عوارض آن را کاهش می دهد.

دیابت نوع 2 یک بیماری شایع است. یک گزارش معتبر از سال 2017 از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) نشان داد که 30.3 میلیون بزرگسال در ایالات متحده مبتلا به دیابت هستند. در این گزارش همچنین تخمین زده می شود که 84.1 میلیون بزرگسال آمریکایی مبتلا به پیش دیابت هستند.

افراد مبتلا به پیش دیابت قند خون بالاتر از حد طبیعی دارند، اما پزشکان هنوز آنها را دیابت نمی دانند. به گفته منبع معتبرافراد مبتلا به پیش دیابت معمولاً در صورت عدم درمان، در طی 5 سال به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند.

شروع دیابت نوع 2 می تواند تدریجی باشد و علائم در مراحل اولیه خفیف باشد. در نتیجه، بسیاری از مردم ممکن است متوجه نشوند که این شرایط را دارند.

علائم و نشانه های اولیه

چگونه بفهمیم دیابت نوع 2 داریم ؟ علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع 2 می تواند شامل موارد زیر باشد:

1. تکرر ادرار

هنگامی که قند خون زیاد است، کلیه ها سعی می کنند قند اضافی را با فیلتر کردن آن از خون پاک کنند. این می تواند منجر به نیاز فرد به ادرار بیشتر، بخصوص در شب شود.

2. افزایش تشنگی

تکرر ادرار که برای از بین بردن قند اضافی از خون لازم است می تواند منجر به از بین رفتن بدن آب اضافی شود. با گذشت زمان، این می تواند باعث کم آبی بدن شود و باعث شود فرد احساس تشنگی بیشتری نسبت به معمول داشته باشد.

3. همیشه احساس گرسنگی کنید

گرسنگی یا تشنگی مداوم می تواند علائم اولیه دیابت نوع 2 باشد.

افراد مبتلا به دیابت غالباً از مواد غذایی که می خورند انرژی کافی دریافت نمی کنند.

دستگاه گوارش مواد غذایی را به یک قند ساده به نام گلوکز تجزیه می کند، که بدن از آن به عنوان سوخت استفاده می کند. در مبتلایان به دیابت، این گلوکز به اندازه کافی از جریان خون به سلولهای بدن منتقل نمی شود.

در نتیجه، افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اغلب بدون توجه به اینکه اخیراً چه غذایی خورده اند، دائما احساس گرسنگی می کنند.

4- احساس خستگی زیاد

دیابت نوع 2 می تواند بر روی سطح انرژی فرد تأثیر بگذارد و باعث شود احساس خستگی یا خستگی زیاد بکند. این خستگی در نتیجه عدم انتقال قند کافی از جریان خون به سلولهای بدن رخ می دهد.

5 – تاری دید

مقدار زیاد قند در خون می تواند به رگ های خون ریز در چشم آسیب برساند که می تواند باعث تاری دید شود. این تاری دید ممکن است در یک یا هر دو چشم ایجاد شود و ممکن است بیاید و برود.

اگر فردی مبتلا به دیابت بدون درمان بماند، آسیب دیدن این رگ های خونی می تواند شدیدتر شود و ممکن است سرانجام از بین رفتن دائمی  دید رخ دهد.

6. بهبود کند برش ها و زخم ها

مقادیر زیاد قند در خون می تواند به اعصاب و رگ های خونی بدن آسیب برساند، که گردش خون را مختل می کند. در نتیجه، حتی بریدگی ها و زخم های کوچک ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا بهبود یابد. بهبود آهسته زخم خطر عفونت را نیز افزایش می دهد.

7- سوزن سوزن شدن ، بی حسی یا درد در دست ها یا پاها

سطح بالای قند خون می تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد و به اعصاب بدن آسیب برساند. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، این می تواند منجر به درد یا احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست و پا شود.

این بیماری به عنوان نوروپاتی شناخته می شود و در صورت عدم دریافت درمان دیابت خود می تواند با گذشت زمان بدتر شود و منجر به عوارض جدی تر شود.

8 – ایجاد تیرگی در بعضی نقاط پوست

تکه های ایجاد پوست تیره بر روی چین های گردن، زیر بغل یا کشاله ران نیز می توانند نشانه خطر ابتلا به دیابت باشند. این تکه ها ممکن است بسیار نرم به نظر برسند.

این بیماری پوستی به عنوان acanthosis nigricans شناخته می شود.

9- خارش و عفونت قارچی

قند بیش از حد در خون و ادرار مواد غذایی برای قارچها فراهم می کند، که می تواند منجر به عفونت شود. عفونت های قارچی در مناطق گرم و مرطوب پوست مانند دهان، ناحیه تناسلی و زیر بغل مشاهده می شود.

نواحی آسیب دیده معمولاً خارش دارند، اما ممکن است فرد دچار سوزش، قرمزی و درد نیز بشود.

اهمیت تشخیص زودهنگام دیابت 2

حال که با علائم چگونه بفهمیم دیابت نوع 2 داریم آشنا شدیم، خوب است بدانید که تشخیص زودهنگام ذیابت 2 ممکن است به جلوگیری از چه عوارضی در بدن  کمک کند.

شناخت علائم اولیه دیابت نوع 2 باعث می شود فرد زودتر تشخیص و معالجه کند. دریافت درمان مناسب، ایجاد تغییر در شیوه زندگی و کنترل سطح قند خون می تواند سلامت و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی بهبود بخشد و خطر عوارض  آن را کاهش دهد.

بدون درمان، سطح بالای قند خون به طور مداوم می تواند منجر به عوارض شدید و گاه تهدیدآمیزی برای زندگی شود، از جمله:

بیماری قلبی

سکته مغزی

آسیب عصبی یا نوروپاتی

مشکلات پا

بیماری کلیه، که در نتیجه فرد نیاز به دیالیز دارد

بیماری چشم یا از بین رفتن دید

مشکلات جنسی در زنان و مردان

دیابت بدون درمان همچنین می تواند منجر به سندرم غیرتزوتیک هایپرگلیسمیک قند خون (HHNS) شود، که باعث افزایش شدید و مداوم سطح قند خون می شود. یک بیماری یا عفونت معمولاً باعث HHNS می شود که می تواند نیاز به بستری شدن باشد. این عارضه ناگهانی تمایل دارد افراد مسن را تحت تأثیر قرار دهد.

کنترل سطح قند خون برای جلوگیری از برخی از این عوارض بسیار مهم است. هرچه میزان قند خون کنترل نشده باقی بماند، خطر سایر مشکلات بهداشتی بیشتر است.

پارامترهای تحت تاثیر خطر دیابت نوع 2

هر کسی می تواند به دیابت نوع 2 مبتلا شود، اما برخی از عوامل خطر آن را افزایش می دهد. این عوامل خطرزا شامل موارد زیر است:

سن بالای 45 سالگی

سبک یک  زندگی بی تحرک

اضافه وزن یا چاق بودن

خوردن یک رژیم ناسالم

سابقه خانوادگی دیابت

داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سابقه پزشکی دیابت حاملگی، بیماری قلبی یا سکته مغزی

داشتن پیش دیابت

تبار آفریقایی آمریکایی، بومی آلاسکا، اسپانیایی یا لاتین، هندی آمریکایی، آمریکایی آسیایی، تبار بومی هاوایی یا اقیانوس آرام

خلاصه کلام

دیابت نوع 2 یک بیماری شایع است که باعث بالا رفتن قند خون می شود. چگونه بفهمیم دیابت نوع 2 داریم ؟ علائم و نشانه های اولیه می تواند شامل تکرر ادرار، افزایش تشنگی، احساس خستگی و گرسنگی، مشکلات بینایی، بهبودی آهسته زخم و عفونت های قارچی باشد.

هرکسی که علائم و نشانه های احتمالی دیابت را تجربه می کند، باید برای ارزیابی به پزشک مراجعه کند. به خصوص اگر عوامل خطر دیگری برای ایجاد این بیماری را داشته باشد. تشخیص زودهنگام و درمان دیابت نوع 2 می تواند کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد و خطر عوارض شدید را کاهش دهد.

منبع: https://www.medicalnewstoday.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن