اجتماعیمهارت ارتباط

چگونه می توان خشم را کنترل کرد ؟

10 نکته برای مهار خشم

آیا وقتی کسی جلوی شما را در ترافیک می گیرد، از سرتان دود بلند می شود ؟ آیا وقتی کودک شما از همکاری امتناع می کند فشار خون شما بالا می رود؟ عصبانیت یک احساس طبیعی و حتی سالم است،  اما کنار آمدن با آن به روشی مثبت هم مهم است. عصبانیت کنترل نشده می تواند بر سلامتی و روابط شما تأثیر بگذارد. چگونه می توان خشم را کنترل کرد ؟

حفظ خلق و خو خود می تواند چالش برانگیز باشد. از نکات ساده مدیریت خشم  اتخاذ زمان وقفه تا استفاده از عبارات من – برای کنترل خود بایستی استفاده کنید.

10 نکته برای مهار خشم

چگونه می توان خشم را کنترل کرد ؟ آیا برای کنترل خشم خود آماده هستید؟ با در نظر گرفتن این 10 نکته مدیریت خشم خود را شروع کنید.

1. قبل از صحبت کردن فکر کنید

در عصبانیت لحظه ای، به راحتی می توان چیزی را گفت که بعدا پشیمان خواهید شد. چند لحظه افکار خود را قبل از گفتن هر چیزی متمرکز کنید. به دیگران هم اجازه دهید که در این وضعیت همین کار را انجام دهند.

2. هنگامی که آرام شدید، عصبانیت خود را ابراز کنید

به محض اینکه به وضوح فکر می کنید ، آشفتگی خود را به روشی ادعایی، اما غیرتهاجمی بیان کنید. نگرانی ها و نیازهای خود را به روشنی و مستقیم، بدون آسیب رساندن به دیگران یا تلاش برای کنترل آنها بیان کنید.

3. چند حرکت ورزشی انجام دهید

فعالیت بدنی می تواند به کاهش استرس که باعث عصبانیت شما می شود، کمک کند. اگر احساس می کنید عصبانیت در حال افزایش است، به پیاده روی سریع یا دویدن بروید. مدتی را صرف انجام سایر فعالیت های بدنی که دوست دارید بکنید.

۴- یک وقفه یا زمان استراحت بگیرید

گرفتن وقفه یا یک زمان استراحت کوتاه، فقط برای بچه ها نیست. به خودتان استراحت های کوتاهی در طول روزهایی که استرس زا هستند بدهید. چند لحظه آرامش ممکن است به شما کمک کند احساس آمادگی بهتری برای رسیدگی به آنچه پیش رو دارید، بدون تحریک و عصبانیت بدهد.

5- راه حل های ممکن را مشخص کنید

به جای اینکه به آنچه شما را عصبانی کرده است، تمرکز کنید، برای حل مسئله مورد نظر تلاش کنید. آیا اتاق کثیف فرزند شما را دیوانه می کند؟ در را ببند. آیا شریک زندگی شما هر شب برای شام دیر می آید؟  برنامه وعده های غذایی را عوض کنید یا موافقت کنید که چند بار در هفته تنها غذا بخورید. به خود یادآوری کنید که عصبانیت هیچ چیز را برطرف نمی کند و فقط ممکن است باعث وخیم ترشدن شرایط  شود.

6. از عبارت من استفاده کنید

برای جلوگیری از انتقاد یا سرزنش که فقط ممکن است تنش را افزایش دهد از عبارات من برای توصیف مشکل استفاده کنید. قابل احترام و خاص باشید. به عنوان مثال، بگویید: من ناراحت هستم که شما در جمع کردن ظرفها به من کمک نمی کنید به جای اینکه بگویید شما هیچ وقت کارهای خانه را انجام نمی دهید.

7. کینه به دل نگیرید

بخشش ابزاری قدرتمند است. اگر به خشم و احساسات منفی دیگر اجازه می دهید احساسات مثبت را کنار بزنند، ممکن است خودتان  را با  تلخی یا احساس بی عدالتی بلعیده باشید. اما اگر بتوانید کسی را که شما را خشمگین کرده است ببخشید ، ممکن است هر دو از اوضاع بیاموزید و رابطه خود را تقویت کنید.

8- برای آزاد کردن تنش از شوخ طبعی استفاده کنید

باز شدن چهره  می تواند به کاهش تنش کمک کند. از شوخ طبعی استفاده کنید تا با آنچه شما را عصبانی می کند مواجه شوید و احتمالاً عمل غیرمنطقی از شما سر نزند. از طعنه زدن اجتناب کنید.  این امر می تواند احساسات را آزرده کند و اوضاع را بدتر کند.

9. مهارت های آرامش ذهن را تمرین کنید

هنگامی که خلق و خوی شما شعله ور می شود، مهارت های آرام کردن  ذهن خود را به کار بگیرید. تمرین های  تنفس عمیق را انجام دهید. صحنه ای آرامش بخش را تصور کنید یا یک کلمه یا عبارت آرام بخش را تکرار کنید مانند سخت نگیر. همچنین ممکن است به موسیقی گوش دهید. در یک ژورنال بنویسید یا چند حرکت یوگا انجام دهید. هر کاری برای تهییج آرامش در خود انجام دهید.

10- بدانید چه زمانی به دنبال کمک باشید

یادگیری کنترل عصبانیت هر از گاهی برای همه یک چالش است. اگر به نظر می رسد عصبانیت از کنترل خارج شده است ، درمورد مسائل خشم کمک بخواهید در غیر این صورت باعث می شود کارهایی را انجام دهید که از آن پشیمان شده یا به اطرافیان خود آسیب برسانید.

منبع : https://www.mayoclinic.org

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا