اجتماعیکسب و کارمهارت ارتباط

کتاب الکترونیکی یا کتاب دیجیتال

کتاب الکترونیکی یا کتاب دیجیتال

تعریف کتاب الکترونیکی

منظور از چاپ کتاب الکترونیکی یا کتاب دیجیتال، نشر کتاب توسط فایل الکترونیکی است که معمولا توسط فایل های پی دی اف (PDF) صورت می پذیرد و برای این نوع نشر تمام مجوزهای لازم مانند نشر کاغذی نیاز است و فقط چاپ کاغذی انجام نمی شود و توزیع این کتابها در فروشگاه ها و کتابفروشی های الکترونیکی انجام می شود. توجه به این نکته ضروری است که کتاب می تواند از ابتدا بصورت الکترونیکی منتشر شود و آنچه که در حال حاضر در ایران معمول است و از روی نسخه کاغذی اقدام به تولید نسخه دیجیتال می شود به نوعی بازنشر کتاب کاغذی در بستر دیجیتال است.

کتابهای دیجیتال قابلیت بارگزاری بسیاری از ترفندها را بروی خود دارند که جذابیت آنها را بسیار بیشتر از کتابهای کاغذی می نماید و این قابلیتها از عکس و ویدئو شروع می شود و تا همراه داشتن انواع نرم افزارها و قابلیتها که در صفحات مختلف کتاب الکترونیکی پیوست شده اند می تواند ادامه یابد.

مقایسه کتاب دیجیتال و کتاب چاپی

مزایای کتاب دیجیتال یا الکترونیکی

  1. سرعت تهیه: تهیه کتاب در حال حاضر با سختی هایی همراه است که با توجه به شلوغی و ترافیک شهرها باعث صرف زمان می شود. همچنین جستجوی کتابخانه ها و بررسی موجودی آنها مرحله دیگری از یافتن کتاب کاغذی است. کتاب دیجیتال بسیار سهل الوصول است و براحتی با چند کلیک قابل دستیابی است. بنابراین سرعت بالا در تهیه کتاب دیجیتال مزیتی غیر قابل انکار است.
  2. قیمت: به دلیل عدم نیاز به کاغذ، چاپ و … قیمت کتاب الکترونیکی بسیار پایینتر از کتاب الکترونیکی است
  3. فضای مورد نیاز جهت نگهداری: نگهداری کتاب خصوصا با توجه به کوچک شدن خانه ها معضل بزرگی است که افراد در بسیاری از شهر های بزرگ با آن مواجه می شوند. بنابراین اگر فضا پارامتر محدود کننده باشد، کتاب الکترونیکی مزیت بسیار زیادی ایجاد می کند.
  4. قابلیتهای گرافیکی: استفاده از قابلیت های گرافیکی و عوامل اثرگذار در ظواهر کتاب های دیجیتالی به راحتی امکانپذیر است و هزینه های زیادی را تحمیل نمی نماید.
  5. غلط های نگارشی: با توجه به نرم افزارهای متعدد امکان کنترل غلط های نگارشی  و همچنین بازخورد به نویسنده و امکان ارائه نسخه جدیدتر و رفع اشکالات به راحتی امکانپذیر است.
  6. امکان اضافه کردن یادداشتها و یا مارک کردن بخش هایی از متن در بخش های مختلف کتاب الکترونیکی بسیار مفید است.
  7. محیط زیست و حفظ درختان: نکته مهمی که بخصوص امروزه، امتیاز خوبی برای کتاب های الکترونیکی محسوب می شود حذف کاغذ است که به حفظ درختان کمک زیادی می کند.

مزایای کتاب چاپی

  1. عدم نیاز به تجهیزات: کتابهای چاپی را به راحتی می توان در هر محلی استفاده کرد و دستگاه الکترونیکی برای خواندن کتاب دیجیتال محدودیتی است برای افرادی که علاقه به مطالعه کتاب در محیطهای دور از امکانات معمول هستند.
  2. راحتی در استفاده: برخی از افراد در هنگام استفاده طولانی مدت از کتابهای الکترونیکی دچار خستگی در چشم می شوند و برخی از افراد به دلایل مختلف از جمله عادت، در استفاده از کتابهای الکترونیکی با سختی مواجه می شوند. این موضوع مزیت کتابهای چاپی برای گروهی از افراد محسوب می گردد.

تمایل به سمت کتابهای الکترونیک با توجه به گروه های سنی مختلف متفاوت است و فایلهای الکترونیکی، بسیار مورد توجه نسل جدید می باشد. در خصوص کتاب های صوتی که مبحث متفاوتی است وبسایت “چند نقطه” در مقاله دیگری به آن می پردازد.

مزایای کتاب الکترونیکی برای مولف:

مزیت اصلی که برای نشر کتاب در بستر دیجیتال برای مولف متصور است هزینه های بسیار پایین آن است. این بستر بسیاری از مولفین جوان را قادر ساخته است که بدون نگرانی زیاد از پرداخت هزینه های قابل توجه برای نشر کتاب خود قادر به انتشار مطالب خود باشند. البته ممکن است نگرانی از کپی شدن کتاب در فضای مجازی دغدغه جدیدی برای مولف باشد که با تغییر دیدگاه کتاب خوان ها در کشورهای مختلف به همراه قوانین حمایتی از مولف تا حدودی این مشکل را برطرف می نماید.

بطور کلی با پیشرفت گوشی های همراه هوشمند و نیز تبلتها، که همیشه همراه افراد می باشد و با توجه به اینکه نسل جدید با تجهیزات الکترونیکی عجین شده اند، استفاده از کتاب های الکترونیکی می تواند راه را برای استفاده هر چه بیشتر از کتاب باز کند.

همچنین بخوانید:

نکات مهم مهارت های ارتباطی

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا