اجتماعیبهره وریزبان و ادبیاتفرهنگ و هنرکسب و کار

کتاب روانشناسی پول

درس های همیشگی در مورد ثروت ، طمع و شادی

کتاب روانشناسی پول در سال 2020 توسط مورگان هاوزل تالیف شد و بهترین کتاب در زمینه پول و امور مالی است. این کتاب به همه افرادی که می خواهند تصمیمات بهتری در مورد پول و امور مالی بگیرند توصیه های بی نظیری ارائه کرده است. خواندن این کتاب ارزشمند به تمام افرادی که می خواهند در امور مالی موفقیت های بیشتری کسب کنند و خواهان پولدار شدن هستند توصیه می گردد. این کتاب در مدت کوتاهی که منتشر شده است به عنوان یکی از پرفروش ترین کتاب ها در مورد پول و امور مالی شده است. معرفی کتاب روانشناسی پول را در این مطلب بخوانید. این کتاب توسط نشر دوران منتشر شده است و چاپ چهارم آن نیز توزیع گردیده است.

کتاب روانشناسی پول مورگان هاوزل

کتاب روانشناسی پول و نویسنده آن

مسائل مالی زندگی افراد را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از ما با تصمیمات بد مالی ای که می گیریم نه تنها آینده خودمان بلکه آینده عزیزان مان را نیز با مشکلاتی جدی مواجه می کنیم. مورگان هاوزل با سابقه بسیار زیاد در بازارهای مالی و بورس و به عنوان نویسنده وال استریت ژورنال و مشاوری با تجربه در امور مالی، دیدگاه عمیق خود را در این کتاب ارزشمند به همه ی ما ارائه داده است. خواندن این کتاب به تمام افرادی که مایل اند تصمیمات مالی بهتری بگیرند جدا توصیه می شود.

مورگان هاوزل دو بار برنده «جایزه بهترین در تجارت» از انجمن ویراستاران و نویسندگان تجاری آمریکایی، برنده «جایزه سیدنی نیویورک تایمز» و دو بار نامزد نهایی «جایزه جرالد لوب برای روزنامه نگاری برجسته تجارت و مالی» شده است.

ترجمه کتاب روانشناسی پول اثر مورگان هاوزل یا مورگان هوسل توسط نشر دوران منتشر شده است. این کتاب توسط حسین عزیز طائمه و سودابه خادمی ترجمه شده است.

کتاب روانشناسی پول مورگان هاوزل
کتاب روانشناسی پول

نظر دیگران در مورد کتاب روانشناسی پول مورگان هاوزل :

مشاهدات هازل موفقیت های روزانه را دو برابر می کند: این مشاهدات نکاتی را ارائه می دهند که قبلاً نشنیده اید و همچنین حس ایجاد می کنند.

 • هوارد مارک، مدیر و رئیس هیئت مدیره شرکت اوکتری کپیتال و نویسنده کتاب مهم ترین چیز و تسلط بر چرخه بازار

***

کتاب روانشناسی پول یکی از بهترین و اصیل ترین کتاب های مالی در طی سالیان طولانی است.

 • جیسون زویگ، وال استریت ژورنال

***

مورگان هاوزل از نویسندگان نادری است که می تواند مفاهیم پیچیده را به داستان هایی جذاب و قابل هضم برگرداند. روانشناسی پول کتابی کوتاه و جذاب است که هم دانشی را در اختیار ما قرار می دهد تا بفهمیم چرا تصمیمات مالی بدی می گیریم و هم ابزارهایی را برای تصمیمات بهتری گرفتن در اختیار ما قرار می دهد. 

 • آنی دوک، نویسنده کتاب، تفکر در ریسک ها

***

کتاب روانشناسی پول سرشار از ایده های جالب و نکات مهم عملی است. به زبان ساده، خواندن این کتاب برای هر کسی که دوست دارد با پول خود بهتر کار کند ضروری است. همه ی افراد باید نسخه ای از این کتاب را داشته باشند.

–  جیمز کلر، نویسنده کتاب پرفروشی با میلیون ها نسخه، عادات اتمی

***

افراد کمی می توانند مانند مورگان هاوزل با این وضوح در مورد امور مالی بنویسند. کتاب روانشناسی پول برای هر کسی که می خواهد تصمیمات عاقلانه تری بگیرد یا زندگی ثروتمندتری را تجربه کند، یک ضرورت است.   

 • دانیل اچ. پینک، نویسنده کتاب های پرفروش منتخب نیویورک تایمز، بزنگاه، انگیزه، و کار انسان فروشندگی است

***

مورگان هاوزل از درخشان ترین نورهای تازه در بین نویسندگان مالی است. او برای همه کسانی که می خواهند در مورد روانشناسی پول بیش تر بدانند در دسترس است. به شدت این کتاب را توصیه می کنم.

-جیمز پی. اوشونسی، نویسنده کتاب آن چه در وال استریت موثر است

چاپ سوم کتاب روانشناسی پول مورگان هاوزل

فهرست کتاب روانشناسی پول :

 پیش گفتار مترجم درباره کتاب روانشناسی پول

مقدمه: بزرگ ترین نمایش روی زمین

فصل اول: هیچ کس دیوانه نیست

فصل دوم: شانس و ریسک

فصل سوم: هرگز کافی نیست

فصل چهارم: شگفتی ترکیب

فصل پنجم: ثروتمند شدن در مقابل ثروتمند ماندن

فصل ششم: فرصت های نادر شما را برنده می کند

فصل هفتم: آزادی

فصل هشتم: دوگانگی مرد در ماشین

فصل نهم: ثروت چیزی است که نمی بینید

فصل دهم: پس انداز پول

فصل یازدهم: قابل قبول > منطقی

فصل دوازدهم: شگفتی

فصل سیزدهم: فضای خطا

فصل چهاردهم: شما تغییر می کنید

فصل پانزدهم: هیچ چیز رایگان نیست

فصل شانزدهم: شما و من

فصل هفدهم: فریبندگی بدبینی

فصل هجدهم: زمانی که هر چیزی را باور می کنید

فصل نوزدهم: همه چیز در یک قاب

فصل بیستم: اعترافات

ضمیمه: تاریخچه طرز فکر مصرف کننده های آمریکایی

روانشناسی پول
بهترین کتاب مالی و پولی

بخش هایی از هر فصل را برای آشنایی بیشتر با کتاب بخوانید:

فصل اول: هیچ کس دیوانه نیست

تجارب پولی شخصی تان شاید 0.00000001٪ از آن چه در جهان اتفاق افتاده را تشکیل دهد، اما این تجربه کم احتمالا 80٪ نحوه فکرتان به عملکرد جهان است.

اجازه دهید مساله ای را توضیح دهم. شاید باعث احساس بهتری در مورد کارهایی که با پول تان انجام می دهید و قضاوت کم تر درمورد آن چه دیگران با پول شان انجام می دهند شود. 

مردم برخی کارهای احمقانه را با پول شان انجام می دهند. اما هیچ کس دیوانه نیست.

این نکات را باید در نظر داشت: افراد از نسل های مختلف، توسط والدین مختلفی که درآمد و ارزش های متفاوتی داشته اند، در مناطق مختلف جهان، در اقتصادهای متفاوت متولد شده اند، بازارهای مختلف کاری را با انگیزه های مختلف و درجات مختلف شانس تجربه می کنند و درس های بسیار متفاوتی می آموزند.

فصل دوم: شانس و ریسک

هیچ چیزی به آن خوبی و بدی که به نظر می رسد نیست.

شانس و ریسک مانند خواهر و برادر هستند. این دو واقعیت بیان می کنند که هر نتیجه ای در زندگی توسط نیروهایی غیر از تلاش فردی نیز هدایت می شوند.

شانس و ریسک هر دو واقعیاتی بیان کننده این هستند که هر نتیجه ای در زندگی توسط نیروهایی غیر از تلاش فردی نیز هدایت می شوند. آن ها آن قدر شبیه به هم هستند که نمی توانید به یکی اعتقاد داشته باشید بدون این که به دیگری احترام بگذارید. هر دو اتفاق می افتند زیرا جهان پیچیده تر از آن است که اجازه دهد 100٪ اقدامات تان باعث ایجاد 100٪ نتایج تان شود.

آن ها توسط یک چیز هدایت می شوند: شما در بازی با هفت میلیارد نفر دیگر و بی نهایت بخش های متحرک، یک نفر هستید. تأثیر اتفاقی حاصل از اعمال خارج از کنترل شما، می تواند نتیجه بیش تری از آن چه آگاهانه انجام می دهید در پی داشته باشد.

فصل سوم: هرگز کافی نیست

هنگامی که افراد ثروتمند کارهای احمقانه انجام می دهند

آن ها برای به دست آوردن پولی که نداشتند و نیاز نداشتند، آن چه را که داشتند و نیاز داشتند، به خطر انداختند. و این احمقانه است. این کار کاملا احمقانه است. اگر چیزی را که برای شما مهم است برای چیزی که برای شما مهم نیست به خطر بیندازید، منطقی نیست.

هیچ دلیلی برای به خطر انداختن آن چه که شما دارید و نیاز دارید برای آن چه ندارید و نیاز ندارید وجود ندارد.

فصل چهارم: شگفتی ترکیب

81.5 میلیارد دلار از ثروت خالصِ 84.5 میلیارد دلاری وارن بافِت بعد از سن شصت و پنج سالگی اش به دست آمد. ذهن ما برای هضم چنین چیز بی منطقی آماده نشده است.

بیش از 2000 کتاب به چگونگی ثروتمند شدن وارن بافِت اختصاص یافته است. بسیاری از آن ها فوق العاده هستند. اما تعداد کمی به ساده ترین واقعیت توجه کافی دارند: ثروت وارن بافِت فقط به دلیل سرمایه گذار خوب بودن او نیست، بلکه او از وقتی که به معنای واقعی کلمه کودک بود، سرمایه گذاری خوب بود. 

وارن بافِت سرمایه گذاری خارق العاده است. اما اگر تمام موفقیت او را به سرمایه گذاری زیرکانه اش ربط دهید، یک نکته اساسی را از دست خواهید داد. رمز واقعی موفقیت او سرمایه گذاری خارق العاده اش به مدت سه چهارم قرن بوده است. اگر او در دهه 30 سالگی خود شروع به سرمایه گذاری کرده بود و در دهه 60 سالگی بازنشسته شده بود، افراد کمی نام او را شنیده بودند. 

فصل پنجم: ثروتمند شدن در مقابل ثروتمند ماندن

سرمایه گذاری خوب لزوما به معنی تصمیمات خوب گرفتن نیست. بلکه در مورد تداوم به جای گیج شدن است.

میلیون ها راه برای ثروتمند شدن وجود دارد و کتاب های زیادی در مورد چگونگی دستیابی به ثروت نوشته شده است. اما تنها یک راه برای ثروتمند ماندن وجود دارد: ترکیبی از صرفه جویی و پارانویا (ترس و شک شدید). و این موضوع  مهمی است که در مورد آن به اندازه کافی بحث نمی کنیم.

اگر مجبور باشم موفقیت در پول را در یک کلمه خلاصه کنم، آن «بقا» است.

سرمایه داری سخت است. اما بخشی از دلیل اش این است که به دست آوردن پول و نگه داشتن پول دو مهارتی متفاوت هستند. به دست آوردن پول مستلزم ریسک کردن، خوش بین بودن و قرار دادن خود در آن شرایط است. اما نگه داشتن پول چیزی برخلاف ریسک پذیری را نیاز دارد. این به تواضع و فروتنی نیاز دارد و ترس از این که آن چه ساخته اید با همان سرعت از شما گرفته شود. این مستلزم صرفه جویی و پذیرش این است که حداقل بخشی از آن چه که شما ایجاد کرده اید به شانس مرتبط است، بنابراین نمی توان به موفقیت گذشته اعتماد کرد تا به طور نامحدود تکرار شود.

فصل ششم: فرصت های نادر شما را برنده می کند 

شما می توانید نصف زمان ها اشتباه کنید و با این حال ثروتمند شوید

هر چیزی که عظیم، سودآور، معروف یا تأثیرگذار است، نتیجه ای از رویدادی نادر است – رویدادی نامحتمل با احتمال یک درهزار یا یک در میلیون. و بیش تر توجه ما به چیزهای عظیم، سودآور، معروف یا تأثیرگذار است. وقتی بیش تر مواردی که ما به آن توجه می کنیم ناشی از اتفاقی نادر است، فرصت های نادر و قدرتمند بودن شان به راحتی  دست کم گرفته می شود.

به یاد داشته باشید، فرصت های نادر همه چیز را به حرکت در می آورند.

فصل هفتم: آزادی

بالاترین سودی که از پول به دست می آورید کنترل زمان است

اوج ثروت، داشتن این توانایی است که بتوانید هر روز صبح بیدار شوید و بگویید «امروز می توانم هر کاری را که می خواهم انجام دهم».

مردم برای شادتر شدن می خواهند ثروتمندتر شوند. شادی به دلیل تفاوت افراد موضوع پیچیده ای است. اما اگر برای شادی عامل مشترکی وجود داشته باشد – عامل جهانی برای شادی – خواست مردم برای کنترل زندگی شان است. 

توانایی انجام آن چه که می خواهید، هر زمانی که می خواهید، با هر کسی که می خواهید، تا زمانی که می خواهید، غیر قابل قیمت گذاری است.

این بالاترین سودی است که پول به شما می دهد.

فصل هشتم: دوگانگی مرد در ماشین

هیچ کس به اندازه خود شما تحت تأثیر دارایی تان قرار نمی گیرد

این تشخیص ظریفی است که مردم به طور کلی آرزو می کنند مورد احترام و تحسین دیگران قرار گیرند، و استفاده از پول برای خرید چیزهای فانتزی ممکن است کم تر از تصورتان برای تان احترام به ارمغان آورد. اگر احترام و تحسین هدف شماست، مراقب نحوه جستجوی آن باشید. فروتنی، مهربانی و همدلی احترام بیش تری نسبت به مدل ماشین تان برای شما به ارمغان می آورد. 

فصل نهم: ثروت چیزی است که نمی بینید

خرج کردن پول به منظور نشان دادن پول تان به دیگران سریع ترین راه برای کم تر پول داشتن است.

برای تعریف تفاوت بین ثروتمند و پول دار باید مراقب باشیم. چیزی فراتر از لغت شناسی است. ندانستن این تفاوت، منشاء تصمیمات پولی نادرستِ زیادی است.

پول داری داشتن درآمد جاری است. شخصی که با اتومبیل 100000 دلاری رانندگی می کند تقریباً پول دار است، زیرا حتی اگر ماشین را با بدهی خریداری کرده باشد، برای پرداخت اقساط ماهانه به سطح معینی درآمد نیاز دارد. مانند کسانی که در خانه های بزرگ زندگی می کنند. تشخیص افراد پول دار کار سختی نیست. آن ها غالباً برای شناخته شدن تلاش بسیار زیادی می کنند.

اما ثروت پنهان است. ثروت درآمد خرج نشده است. ثروت انتخابی است که هنوز برای خرید بعدی استفاده نشده است. ارزش آن در ارائه دادن انتخاب ها، انعطاف پذیری و رشد است تا در آینده قادر به خرید چیزهای بیش تری باشید. 

فصل دهم: پس انداز پول

پس انداز برای هدفی خاص، فقط در یک جهانِ قابل پیش بینی منطقی است. اما جهان ما قابل پیش بینی نیست. پس انداز مانعی در مقابل توانایی اجتناب ناپذیر زندگی برای شگفت زده کردن تان در بدترین لحظات ممکن است.

یکی دیگر از مزایای پس انداز که به هدف هزینه ای مرتبط نیست، همان چیزی است که در فصل 7 بحث کردیم: به دست آوردن کنترل بر زمان تان.

همه افراد چیزهای ملموس قابل خرید توسط پول را می شناسند. درک چیزهای ناملموس سخت تر است، لذا این موارد مورد توجه قرار نمی گیرند. اما مزایای ناملموس پول نسبت به چیزهای قابل لمسی که اهداف آشکار پس اندازهای مان هستند، بسیار ارزشمندتر اند و می توانند قادر به افزایش شادی تان باشند.

پس انداز بدون هدف هزینه ای، به شما انتخاب ها و انعطاف پذیری، توانایی انتظار و فرصت جهش می دهد. به شما زمان فکر کردن می دهد. به شما امکانی می دهد تا با در نظر گرفتن شرایط مسیرتان را تغییر دهید.

کتاب روانشناسی پول مورگان هاوزل سال 2020
کتاب روانشناسی پول مورگان هاوزل

فصل یازدهم: قابل قبول > منطقی

قابل قبول بودن از فقط منطقی بودن، موثرتر است.

شما صفحه محاسباتی نیستید بلکه یک انسان هستید. کسی که دارای احساس و مستعد اشتباه است.

مدتی طول کشید تا این موضوع را کشف کنم، اما پس از آن متوجه شدم این موضوع از مهم ترین بخش های مسائل مالی است. چیزی همراه آن است که اغلب مورد غفلت قرار می گیرد: در هنگام تصمیم گیری های مالی سعی نکنید فقط منطقی رفتار کنید. سعی کنید کاملا قابل قبول عمل کنید. قابل قبول بودن واقع بینانه تر است و در بلند مدت شانس بیش تری برای پایبندی به آن خواهید داشت، و این همان چیزی است که هنگام مدیریت پول بیش ترین اهمیت را دارد. 

فصل دوازدهم: شگفتی

رایج ترین نقشه ی تاریخ اقتصاد، نقش شگفتی ها است. اشتباه بودن مدل های مان یا پایین بودن هوش مان دلیل اتفاق افتادن شگفتی ها نیست. بلکه به این دلیل است که احتمال دعوای والدین آدولف هیتلر با یکدیگر در شامگاه نه ماه قبل از تولد وی، با احتمال توافق آن ها بر سر بچه دار شدن یکسان بود. به این دلیل پیش بینی فناوری دشوار بود که اگر جوناس سالک ناامید می شد و از تلاش برای یافتن واکسن منصرف می گردید، بیل گیتس ممکن بود بر اثر فلج اطفال بمیرد. این که ممکن بود چاقوی هواپیماربای 11 سپتامبر توسط یک مأمور امنیتی فرودگاه توقیف شود دلیل این بود که ما نتوانستیم رشد وام دانشجویی را پیش بینی کنیم. این تمام چیزهای موجود در مورد آن است.

فصل سیزدهم: فضای خطا

تاریخ مملو از ایده های خوبی است که آن قدر زیاد به کار گرفته شده اند که از ایده های بد قابل تشخیص نیستند. حکمت داشتن فضای خطا، به معنی تصدیق عدم اطمینان، تصادفی بودن و شانس – ناشناخته ها – است که بخش همیشگی زندگی هستند. تنها راه تعامل با آن ها، افزایش دادن فاصله مابین آن چه فکر می کنید اتفاق می افتد و آن چه می تواند اتفاق بیفتد است به طوری که هم چنان قادر به جنگیدن در روزهای بعدی باشید.

فضای خطا امکان تحمل طیف وسیعی از نتایج احتمالی را به شما می دهد، و به شما اجازه می دهد تا برای مدت زمان کافی خود را حفظ کنید تا احتمالات سوددهی یک نتیجه ی با احتمال کم به نفع شما شود. بزرگ ترین دستاوردها به ندرت اتفاق می افتند، هم به این دلیل که اغلب اتفاق نمی افتند و هم به این دلیل که به زمان برای ترکیب شدن نیاز دارند. بنابراین شخص دارای فضای خطای کافی در قسمتی از استراتژی مالی اش (پول نقد) که او را قادر به تحمل سختی در چیزی (سهام) می کند نسبت به شخصی که وقتی اشتباه می کند از بین می رود یا به پایان بازی می رسد یا ژتون های بیش تری وارد می کند، برتری دارد. 

فصل چهاردهم: شما تغییر می کنید

برنامه ریزی طولانی مدت مالی ضروری است. اما همه چیز تغییر می کند – هم دنیای اطراف تان و هم اهداف و خواسته های خودتان. یک نکته مهم وجود دارد، «ما نمی دانیم در آینده چه چیزی منتظر ماست». باید پذیرفت که امروز خود شما هم حتی نمی دانید در آینده چه چیزی خواهید خواست. و در حقیقت تعداد کمی از ما می دانیم. در شرایطی که احتمال تغییر دیدگاه تان نیز در آینده وجود دارد، تصمیم گیری بلند مدت ماندگار دشوار است.   

فصل پانزدهم: هیچ چیز رایگان نیست

مانند هر چیز ارزشمند دیگری، سرمایه گذاری موفق نیز قیمتی دارد. اما واحد پول آن دلار و سنت نیست. قیمت آن عدم ثبات، ترس، تردید، عدم اطمینان و حسرت است. تا هنگامی که در زمان واقعی با آن ها روبرو نشوید به راحتی فراموش می شوند.

عدم توانایی تشخیص این که سرمایه گذاری بهایی دارد، ما را وسوسه می کند تا چیزی را بدون پرداخت قیمت اش به دست آوریم. که مانند سرقت مغازه به ندرت ختم به خیر می شود.

فصل شانزدهم: شما و من

درک این نکته که سایر سرمایه گذاران اهداف متفاوتی نسبت به ما دارند دشوار است، زیرا اعتقاد عمیقی در روانشناسی عدم این درک است که افراد معقول می توانند دنیا را نسبت به شما از دریچه های متفاوتی ببینند. افزایش قیمت ها سرمایه گذاران را طوری ترغیب می کند که بهترین بازاریاب ها هم آرزوی آن را دارند. آن ها مانند دارویی اند که سرمایه گذاران آگاه به ارزش را به خوش بین هایی مشتاق تبدیل می کند و توسط افراد دیگری که بازی متفاوتی نسبت به آن ها دارند از واقعیت شان دور می شوند.  

فصل هفدهم: فریبندگی بدبینی

دلایل معتبری وجود دارد که چرا در هنگام تعامل با پول بدبینی وسوسه برانگیز است. فقط کمک می کند آن ها را بشناسیم تا مطمئن شویم آن ها را خیلی بعید در نظر نمی گیریم.

بخشی از آن غریزی و اجتناب ناپذیر است.

فصل هجدهم: زمانی که هر چیزی را باور می کنید

سرمایه گذاری از تنها زمینه هایی است که فرصت پاداش های فوق العاده روزانه را فراهم می کند. مردم طوری فریب های مالی را باور می کنند که هرگز مثلاً فریب های پیش بینی آب و هوا را باور نمی کنند زیرا پاداش پیش بینی صحیح آن چه هفته آینده در بورس اتفاق می افتد در دنیایی متفاوت از پاداش پیش بینی آفتابی یا بارانی بودن هوا در هفته آینده انجام می شود.

وقتی نسبت به بخشی از چگونگی کارکرد جهان کور هستم، ممکن است نسبت به این که چرا بورس این طور رفتار می کند، کاملاً دچار سوء تفاهم شوم به شکلی که به من اعتماد به نفس بیش از حد نسبت به توانایی ام برای دانستن آن چه در آینده اتفاقی می افتد بدهد. بخشی از دلیل دشواری پیش بینی بورس و اقتصاد این است که شما تنها کسی در جهان هستید که عملکرد جهان را مانند عملکرد شما می بیند.

وقتی به دلایلی که من حتی نمی توانم آن را درک کنم تصمیمی می گیرید، ممکن است کورکورانه شما را دنبال کنم و تصمیمی بگیرم که برای شما درست و برای من فاجعه بار باشد. در نتیجه همان طور  که در فصل 16 دیدیم، این نحوه تشکیل حباب است.

فصل نوزدهم: همه چیز در یک قاب

وقتی همه کارها درست پیش می روند سعی کنید فروتن باشید و در صورتی که اشتباه پیش می روند بخشش / شفقت داشته باشید. زیرا اتفاقات هرگز به اندازه ای که به نظر می رسند خوب یا بد نیستند. جهان بزرگ و پیچیده است. شانس و ریسک هم واقعی اند و هم تشخیص شان دشوار است. هنگام قضاوت درباره خودتان و دیگران نیز همین طور عمل کنید. قدرت شانس و ریسک را بپذیرید و در این صورت برای تمرکز بر روی چیزهایی که واقعا می توانید آن ها را کنترل کنید شانس بیش تری خواهید داشت. همچنین شانس بیش تری برای پیدا کردن نقش صحیح الگوها خواهید داشت.

فصل بیستم: اعترافات

اصول اساسی ای وجود دارند که باید به آن ها پایبند ماند – این در امور مالی و پزشکی درست است – اما تصمیمات مهم مالی با صفحات محاسباتی یا کتاب های درسی گرفته نمی شوند. آن ها سر میز شام گرفته می شوند. اغلب این تصمیمات با هدف دستیابی به حداکثر بازدهی اتخاذ نمی شوند، بلکه برای کاهش احتمال ناامیدی همسر و فرزندان گرفته می شوند. جمع بندی این عوامل در نمودارها یا فرمول ها دشوار و از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. آن چه برای شخصی مفید است ممکن است برای شخص دیگری مفید نباشد.

ضمیمه: تاریخچه طرز فکر مصرف کننده های آمریکایی

برای درک روانشناسی مصرف کننده های مدرن و نیز درک این که احتمالا بعدا چه طور رفتار می کنند، باید بدانید چه گونه به این جا رسیده اند.

اگر در سال 1945 به خواب می رفتید و در سال 2020 از خواب بیدار می شدید، دنیای اطراف تان را نمی شناختید.

عملاً میزان رشد اقتصادی در این دوره بی سابقه است. اگر میزان ثروت در نیویورک و سانفرانسیسکو را می دیدید شوکه می شدید. اگر آن را با فقر شهر دیترویت مقایسه می کردید شوکه می شدید. اگر قیمت خانه ها، شهریه دانشگاه ها و خدمات بهداشتی را می دیدید شوکه می شوید. اگر طرز فکر قشر متوسط آمریکایی ها ​​در مورد پس اندازها و بطورکلی خرج کردن ها را می دیدید شوکه می شدید. و اگر سعی می کردید به روایتی معقول از چگونگی وقوع آن ها فکر کنید، حدس می زنم کاملا اشتباه می کردید. زیرا مشهود نیست و قابل پیش بینی نبود. 

آن چه از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون در آمریکا رخ داده است، داستان مصرف کننده های آمریکایی است. این داستان به توضیح طرز فکر امروز مردم در مورد پول کمک می کند.

کتاب روانشناسی پول دارای بیست فصل و یک ضمیمه است که هر قسمت این کتاب مانند یک دوره درسی کامل است.

کتاب روانشناسی پول مورگان هاوزل
کتاب مورگان هاوزل

نام انگلیسی کتاب روانشناسی پول: 

The Psychology of Money : Timeless lessons on wealth, greed, and happiness

نام نویسنده:

مورگان هاوزل  Morgan Housel

 ترجمه این کتاب توسط نشر دوران منتشر شده است.

 مترجم: حسین عزیزطائمه ، سودابه خادمی

نشر: دوران

سال انتشار: اسفند 1399

چاپ: چهارم

نویسنده این کتاب آلمانی است و نام او مورگان هاوزل است. اما در سایت هایی اسم ایشان را مورگان هاسل نوشته اند. البته سایت هایی نیز مورگن هاسل یا مورگان هوسل و یا مورگن هوسل و مورگن هازل نوشته اند. در هر صورت کتاب روانشناسی پول را حتما بخوانید. کتاب فروشی دیدآور این کتاب را بصورت آنلاین و حضوری توزیع می کند. ترجمه این کتاب منتشر شده توسط نشر دوران دارای ترجمه ی بسیار شیوا و روان است. اکثر افرادی که این ترجمه را خوانده اند آن را یکی از بهترین ترجمه ها در سال های اخیر می دانند.

کتاب روان شناسی پول در مدت کوتاهی به چاپ چهارم رسید.

لینک به سایت فروش کتاب روانشناسی پول در آمازون

همچنین بخوانید:

معرفی کتاب به دنیای مدیریت خوش آمدید

کتاب پنج حرکت بعدی شما : تسلط بر هنر استراتژی کسب و کار

نمایش بیشتر

‫67 نظرها

 1. این کتاب روانشناسی پول محشره.
  داشتم دنبال کتاب انگلیسی آن می گشتم و ممنون که معرفی کردید. بی نظیره
  فقط اسم نویسنده محل اختلاف است: مورگان هاسل یا مورگن هازل یا مورگان هاوزل یا مورگان هوسل ؟
  اسمش هر چی که هست واقعا کتاب روانشناسی پول عالیه البته من انگلیسی اش را نصفه و نیمه خواندم. منتظر اومدن این کتاب هستم.
  بازم ممنون

  1. بله دقیقا درست می فرمایید.شاید کتاب روانشناسی پول در این حوزه مشابهی نداشته باشد. در سایت آمازون هم از پرفروش ترین کتاب های سال است.
   این که چنین کتاب های تراز اولی سریع ترجمه و دسترس قرار می گیرند واقعا مثبت است. حتما تمام افرادی که در حوزه مالی و بورس فعالیت می کنند باید این کتاب را بخوانند

 2. این کتاب روانشناسی پول مگه ترجمه اش هم داره میاد؟؟ فکر نمی کردم این قدر سریع ترجمه اش بیاد. در مسائل مالی عالیه. خیلی خوشحال شدم که این کتاب داره میاد.
  مورگان هاسل نابغه است واقعا

 3. واقعا کتاب روانشناسی پول عالیه
  خیلی خوبه که ترجمه شد
  کتاب روانشناسی پول مورگن هازل خیلی متفاوته و جذاب

 4. ممنون که این کتاب عالی را معرفی کردید و قسمتهایی از تمام بخش های این کتاب را هم نوشته بودید. واقعا فکر می کنم که این کتاب روانشناسی پول پرفروش ترین کتاب در بین کتابهای پولی و مالی است. به هر حال ممنون

 5. روانشناسی پول مبحث جالبیه و اغلب نادیده گرفته میشه. این کتاب روانشناسی پول هم عالیه که معرفی کردید. ممنون از معرفی کتابهای عالی

  1. واقعا روانشناسی پول بحث جالبی است و اخیرا مورد توجه قرار گرفته است.
   حتما کتاب روانشناسی پول را چند بار بخوانید

 6. چقدر از این کتاب تعریف و تمجید در سایتها نوشته اند. خیلی مشتاق شدم که کتاب روانشناسی پول را بخوانم. ممنون

  1. احتمالا پرفروشترین کتاب پولی و مالی میشه. به ندرت می توان کتابی با این محتوای عالی یافت خصوصا در بین کتابهای مالی و پول

 7. کتاب روانشناسی پول نوشته هاوزل کتاب خیلی خوب و جالبیه. من اصل کتابش را توی آمازون دیدم رنک خیلی خوبی داره و جزو 200 کتاب پرفروش آمازونه
  من که کتابش را دیدم و به همه توصیه می کنم حالا که ترجمش آمده حتما بخونن. ارزش خوندن را داره. به زبانی ساده و شیوا واقعا نحوه رفتار ما با پولمون را شرح داده. حتی درباره حباب های بازار بورس و سرمایه به خوبی صحبت کرده. اگه زودتر این کتاب را می خوندم شاید بعضی اشتباهات را توی بورس انجام نمی دادم.
  به نظرم حتما بخونید
  ممنون از اطلاع رسانیتون که این کتاب خوب را معرفی کردید.

 8. واقعا ممنون
  چند وقتی بود دنبال ترجمه ی این کتاب روانشناسی پول می گشتم. از معرفی این کتاب واقعا عالی ممنون

 9. بی شک بهترین کتاب در زمینه پول و بورس و مسائل مالی است. عالیه که کتاب روانشناسی پول ترجمه شد. ممنون

 10. من می خواستم کتاب انگلیسی روانشناسی پول مورگان هاوزل را دانلود کنم و دیدم که ترجمه هم شده. ذوق زده شدم. ممنون

 11. دیروز این کتاب روانشناسی پول را خریدم و چند فصلش را سریع خوندم. واقعا کتاب خوبیه. ممنون از معرفی این کتاب خوب و پر مغز

 12. من این کتاب روانشناسی پول را از سایت دیدآور خریداری کردم. به نظرم خیلی خوب ترجمه شده و متن شیوا و روانی داره. ترجمه خوب و دقیق خیلی مهمه. انتشارات کتاب هم پارامتر مهمیه. انتشارات خوب هر کتابی را چاپ نمی کنند. انتشارات دوران، از انتشارات خوب در زمینه کتب روانشناسی است. خود کتاب روانشناسی پول هم به نظرم عالی بود.
  به خصوص صحبت هاش در مورد نحوه رفتار آدم ها با پول و گفته هاش در مورد سرمایه گذاری پول. این جمله اش که” وارد بازی دیگران نشوید” به نظرم جمله ای است که بایستی با طلا نوشت. این کتاب را به تمامی افرادی که در بورس تازه کارن توصیه می کنم. بهتون این هشدار را می ده که وارد بازی دیگرانی که تارگتشون با شما فرق داره نشید و زندگیتون را نبازید بلکه بازی خودتون را بکنید و نکات آموزنده دیگر……

 13. این کتاب اعجوبه را یک بار خوندم و دارم برای بار دوم می خونم. واقعا بی همتا است. عجب ترجمه ی شیوا و روان و خوبی داره. نشر دوران واقعا کتاب هاش ممتاز هستند. راستش با خوندن کتاب روانشناسی پول دیدگاهم نسبت به مسائل مالی کاملا عوض شد. من که لذت بردم و به همه توصیه می کنم که این کتاب عالی را بخوانند. بازم ممنون

 14. نثر این ترجمه واقعا شیوا است و تا به حال کتابی اینقدر فصیح و روان ندیده بودم. واقعا ترجمه حرفه ای و بی نقصی داره. خیلی خوشم اومد و تشکر از معرفی این کتاب ارزشمند
  ممنون

  1. قطعا ترجمه کتاب بسیار مهم است و در مورد ترجمه این کتاب یکی از بارزترین نکات آن ترجمه بسیار روان و خوب آن است. البته کتاب روان شناسی پول مورگان هاوزل از لحاظ محتوایی هم بی نقص و عالی است و این ترجمه ممتاز هم مکمل آن شده است

 15. قطعا بهترین کتاب مالی شخصی است. خیلی کتاب خوب و عالی و جذابی است. چیزهایی در این کتاب نوشته شده که اصلا فراموش نمیشه. بهترین کتاب است

 16. عجب ترجمه ی خاصی داشت. واقعا بی نظیر و عالی بود. این کتاب برای من خیلی خوب بود و به نظرم بهترین کتاب پولی است. بیخود نیست که یکی از پرفروش ترین کتابها شده. ممنون

   1. سلام همراه گرامی
    از کتاب فروشی حضوری و آنلاین دیدآور می توانید کتاب روانشناسی پول را تهیه فرمایید. کتابفروشی دیدآور کتاب های نشر دوران را نیز ارائه می کند.
    با تشکر

 17. عجب کتاب پر مغزی
  راستش پس از خواندن کامنتها کتاب روانشناسی پول را تهیه کردم و باورم نمیشد اینقدر خاص و خوب باشه. دیدم دوستان دیگه به ترجمه ی خیلی خوب این کتاب اشاره کرده بودند. ترجمه ی این کتاب واقعا عالی و ممتاز بود. ممنون

 18. این کتاب عالی را خواندم خیلی خوب بود. به نظرم بهترین کتاب برای پولدار شدن است. راهکارهایی که ارائه می دهد برام کاربردی بود. ممنون

  1. ممنون از نظر ارزشمند شما
   این کتاب برای کسب ثروت و پولدار شدن خیلی کمک کننده است. خصوصا برای محیط ایران کاملا مناسبه

 19. من این کتاب رو ملاحظه‌ کردم یکی از بهترین کتاب های مالی است و واقعا در موضوع کتاب موفقیت یکی از بهترین کتاب هاست

 20. کسانی که قصد دارند به موفقیت مالی برسند به یک کتاب مالی یا کتاب پولی یا کتاب موفقت خوب نیاز دارند این کتاب یکی از بهترین کتاب هاست که هر کسی باید آن را بخواند. من این کتاب را خواندم و از آن لذت بردم.

 21. خیلی کتاب خوبی در زمینه موفقیت پولی است. به نظرم در کتابهایی که تا به حال خونده بودم در زمینه پول و مسائل مالی حرف نداره. من که خوندنش را توصیه می کنم و البته خودم بعد از خوندن این کتاب به دوستم هدیه دادم.

 22. من ترجمه منتشر شده توسط نشر دوران را گرفتم و خواندم ، واقعا ترجمه اش بی نظیره و بسیار روان و زیبا ترجمه شده. به نظرم کتاب بسیار خوبیه

 23. مورگان هاوزل جدا نویسنده ای باهوش و با استعداد است. در زمینه هوش مالی و مدیریت پول اگر علاقمندید کتابی عالی است. بسیاری از نکات کلیدی را در مورد پول و ثروتمند شدن با ظرافت بیان می کنه. البته ترجمه ی خیلی خیلی روان و زیبایی هم داره. نشر دوران الحق کتاب های خوبی منتشر می کنه. ممنون

 24. از کتاب روانشناسی پول خیلی خوشم اومد. مخصوصا بعضی از فصلهای خیلی جالبش مثل سود مرکب یا ترکیب و نیز پولدار شدن و پولدار ماندن. به نظرم کتاب جالبیه و حتما همه افرادی که می خواهند در حوزه پول و امور مالی موفق باشند باید بخوانند. ترجمه خیلی خوبی داشت و واقعا روان و بی نقص بود. ممنون

 25. وقتی اسم این کتاب روانشناسی را دیدم برام عجیب بود. چون ارتباط کتاب روانشناسی و کتاب پول را نمی فهمیدم.
  ولی با خواندن کتاب روانشناسی پول مورگان هاسل واقعا از عمق نگاه نویسنده متعجب شدم.
  ضمنا ترجمه های زیادی از این کتاب به بازار آمده ولی واقعا ترجمه نشر دوران بی نظیره
  ممنون

 26. نویسنده این کتاب واقعا مغز متفکری در زمینه پول و موفقیت پولی است. مورگان هوسل کتاب عالی را نوشته البته اسم کتاب The psychology of money است

  1. کتاب psychology of money توجمه شده توسط حسین عزیز طائمه و سودابه خادمی توسط فروشگاه دیدآور عرضه می شود.

   ترجمه این کتاب روان و دقیق است

 27. یک سوال؟
  کتاب the psychology of money چندین ترجمه شده است و برای خرید این کتاب دچار سردرگمی شدم. به نظر شما کدام ترجمه بهتر است و کدامیک را بخرم؟
  لطفا راهنمایی کنید که کدام ترجمه کتاب روانشناسی پول بهتر است؟

  1. سلام دوست عزیز و همراه با دقت
   برای اینکه متوجه شویم کدام ترجمه بهتر است راه های زیادی وجود دارد که اگر برایتان مهم باشید می توانید از همه ی این راه ها و یا چندین راه استفاده کنید:

   1- بهترین راه برای انتخاب یک ترجمه خوب، مقایسه با متن زبان اصلی است. البته این راه سخت و زمان بر است. البته می توان فقط بخش هایی از کتاب اصلی را با ترجمه مقایسه کرد.
   2- استفاده از نظرات دیگران و افرادی که ترجمه را خوانده اند است. قطعا توصیه دیگران یکی از راه های موثر و کابردی است.
   3- توجه به انتشارات کتاب. یکی از نکاتی که در ایران بسیار بسیار مهم است انتشاراتی است که کتاب ترجمه شده را منتشر کرده است. شاید توجه به انتشارات راه حل سریع و ایمنی باشد.
   4- توجه به نام مترجم و جستجوی نام مترجم در گوگل و یا بررسی سوابق مترجم
   5- خواندن نمونه ای از کتاب. البته باید توجه داشت که بعضی از ترجمه ها بدون رعایت اصل امانت در ترجمه ، فقط طاهر روان را رعایت می کنند و متاسفانه ترجمه تطابق قابل قبولی با اصل کتاب ندارد.

   به طور کلی وب سایت چند نقطه در معرفی کتاب ها سعی در بررسی دقیق موارد فوق الذکر می نماید. بنابراین می توانید اطمینان داشته باشید که کتاب های معرفی شده توسط وب سایت چند نقطه تمام موارد فوق را دارا می باشند.

 28. خریدم و خواندم. واقعا ممنون که این کتاب خوب و زیبا را معرفی کردید.
  چقدر مفاهیم پول قشنگ توضیح داده شده
  بازم تشکر

 29. استاد مسیح جوادی و بسیاری از اساتید برجسته این کتاب روانشناسی پول را توصیه کردند و همین امروز رفتم و هر طور شده خریدم. همین چندین صفحه را که خواندم واقعا عالی بود. عجب ترجمه عالی و روانی داره. ممنون

 30. دنبال این ترجمه می گشتم و مدتی بود که موجود نبود، تا اینکه تونستم چاپ دوم آن را تهیه کنم. ممنون

 31. بخش معرفی کتاب شما را خیلی دوست دارم. به ندرت اینطوری کامل یک کتاب مورد بررسی کامل قرار می گیره. لطفا معرفی کتاب را ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا