زبان و ادبیاتفرهنگ و هنر

کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا ویرایش 2016

کتاب معتبر و ارزشمند فلسفه علم توسط پرفسور سمیر اکاشا تالیف شده است و توسط انتشارات آکسفورد منتشر شده است. اولین نسخه یا ویرایش این کتاب در سال 2002 به بازار کتاب قدم نهاد و مورد توجه علاقمندان به حوزه فلسفه قرار گرفت. سمیر اکاشا یا اگر بخواهیم درست بگوییم سمیر عکاشه استاد فلسفه علم در دانشگاه بریستول است. عکاشه همچنین عضو فرهنگستان بریتانیا و رئیس انجمن فلسفه علم اروپا است. موضوعات مورد علاقه فلسفه زیست‌شناسی، پرسش‌های بنیادی و مفهومی مرتبط با نظریه تکامل، به‌ویژه مساله سطح انتخاب است. ویرایش جدید کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا توسط نشر دوران منتشر شده است.

کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا ویرایش 2016

برای اینکه محققان عزیز با کتاب های این استاد فرزانه بیشتر آشنا شوند اسامی این کتابها را به زبان انگلیسی در سطور زیر معرفی می کنیم:

Samir Okasha

Philosophy of Science: A Very Short Introduction , First Edition 2002

Evolution and the Levels of Selection , 2006

Evolution and Rationality: Decisions, Co-operation and Strategic Behaviour , 2012

Philosophy of Science: A Very Short Introduction , Second Edition 2016

Agents and Goals in Evolution , 2018

Philosophy of Biology: A Very Short Introduction , 2019

ترجمه های کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا

کتاب فلسفه علم ویرایش 2002 سمیر اکاشا در ایران دو بار توسط دو نشر مختلف و با ترجمه افراد متفاوت منتشر گردیده است. این ترجمه ها به قرار زیر می باشند:

انتشارات فرهنگ معاصر – فلسفه علم – ترجمه هومن پناهنده – سال 1387

شرکت سهامی کتابهای جیبی وابسته به انتشارات امیرکبیر – درآمدی بر فلسفه علم – ترجمه ابوالفضل حقیری قزوینی – سال 1388

این دو ترجمه از ویرایش سال 2002 کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا هستند. هر یک از این ترجمه ها دارای ویژگی های خاصی هستند که برخی از آنها را ذکر می نماییم:

ترجمه هومن پناهنده دارای نثری روان است اما به دلیل توجه زیاد به روان بودن نثر گاها خواندن کتاب را با مشکلاتی روبرو می کند. شاید بتوان گفت توجه خاص به استفاده از کلمات معادل پیچیده فارسی خواندن این کتاب را نسبتا سخت می نماید ولی به هر حال از لحاظ شیوایی نثر و دقت ترجمه قابل توجه است.

ترجمه ابوالفضل حقیری قزوینی توجه بیشتری به حفظ امانت در ترجمه کرده است اما بعضا دارای خطاهایی در ترجمه است و شاید اگر از این اشتباهات بگذریم می توان گفت نثری متوسط و ترجمه ای متوسط دارد ولی با وجودیکه نثر آن زیبا و فنی نیست قطعا قابل فهم و مفید است.

کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا مورد توجه تمام دوستداران فلسفه قرار گرفته است و به عنوان یکی از منابع دانشگاهی مورد استفاده دانشجویان قرار می گیرد. البته خواندن این کتاب به تمام افرادی که مایل به آشنایی با فلسفه علم هستند اکیدا توصیه می گردد.

کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا
کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا

ویرایش سال 2016 کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا

به دلیل اینکه از انتشار ویرایش اول این کتاب در سال 2002 سال ها گذشته بود و حوزه های جدید در علم ظهور پیدا کرده بود لذا پرفسور سمیر اکاشا اقدام به تالیف ویرایش جدید این کتاب در سال 2016 کرد. در ویرایش جدید این کتاب تغییرات اساسی ایجاد شده است و نسبت به ویرایش قبلی دچار تغییرات عمده ای شده است.

تغییرات عمده ویرایش تازه کتاب فلسفه علم

اگر تغییرات اصلی این ویرایش جدید را بررسی کنیم می توان به سر فصل های زیر اشاره کرد. البته شایان ذکر است تمام بخش های کتاب دچار تغییراتی (حذف یا اضافه) شده اند. اما در سطور زیر فقط سر فصل هایی ذکر شده اند که کاملا و اساسا تغییر یا اضافه شده اند:

در فصل دوم این کتاب با عنوان استنتاج علمی، دو بخش اضافه شده است. استنتاج علیتی – قانون شرطی سازی ضمنابخشی با عنوان احتمال و استنتاج علمی نیز تقریبا به طور کامل با تغییرات اساسی بازنویسی شده است.

در فصل ششم با عنوان مسائل فلسفی فیزیک، زیست شناسی و روان شناسی بخشی با عنوان ” گونه زیستی چیست؟ ” اضافه شده است. البته قبلا بخشی با نام مسئله طبقه بندی زیست شناختی وجود داشت اما دچار تغییرات اساسی شده است.

ترجمه کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا ویرایش 2016

قابل ذکر است همانطورکه بر روی جلد این ویرایش جدید درج شده است این کتاب کاملا به روز رسانی شده است و قطعا تغییراتی بسیار زیاد نسبت به ویرایش سال 2002 دارد. بنابراین خواندن این کتاب به تمام علاقه مندان این حوزه توصیه اکید می شود.

ترجمه کتاب فلسفه علم ویرایش جدید و کاملا به روز شده سال 2016 توسط نشر دوران چاپ و روانه بازار کتاب شده است و در حال حاضر در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. کتاب فروشی آنلاین دیدآور که محل آن نیز روبروی درب اصلی دانشگاه تهران است این کتاب را توزیع می نماید. این کتاب توسط حسین عزیز طائمه و سودابه خادمی ترجمه شده است.

بهترین کتابهای موفقیت و ثروت

نمایش بیشتر

‫18 نظرها

 1. خیلی خوبه
  نسخه تازه کتاب سمیر اکاشا چند سال بود آمده بود ولی ترجمه نشده بود. خیلی ممنون که ترجمه ویرایش جدید این کتاب عالی فلسفه علم را خبر دادید. ممنون

 2. کتاب فلسفه علم ویرایش سال 2002 را قبلا خوانده ام و واقعا مشتاق خواندن ویرایش سال 2016 هستم. خبر بسیار خوشحال کننده ای بود که ویرایش تازه کتاب سمیر اکاشا هم د حال ترجمه است.

 3. کتاب انگلیسی این ویرایش جدید کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا را خوانده بودم و تغییرات اساسی ای نسبت به ویرایش قبلی داشت. واقعا بر روی این ویرایش خیلی کار کرده است و نشان می دهد که با علم روز جلو رفته است. مشتاقانه منتظر چاپ شدن ترجمه ی این ویرایش جدید کتاب فلسفه علم هستم

 4. کتاب بسیار خوبیه و به عنوان یکی از منابع امتحان دکترای فلسفه علم نیز توصیه شده است. سمیر اکاشا این کتاب را واقعا ساده و با دقت بسیار زیادی نوشته. به نظرم کتابی است که تمام افراد علاقمند به فلسفه علم حتما خوانده اند و ویرایش جدید این کتاب هم حتما خیلی جالبتر و بهتر است.
  کلا از نوشته های سمیر اکاشا خیلی خوشم میاد

 5. ممنون از معرفی کتابهای خیلی خوب. کتابهای قبلی که معرفی کرده بودید را خواندم. این کتاب فلسفه علم اما حوزه علاقه من است. قبلا ویرایش قبلی کتاب فلسفه علم را خوانده بودم و خیلی خوب شد که ترجمه ویرایش تازه این کتاب هم اومد. نشر دوران هم کتابهای خوبی منتشر می کنه . ممنون از معرفی ویرایش جدید کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا

 6. ویرایش قبلی کتاب فلسفه علم را که خوانده بودم تا مدتها جملات آن را حفظ بودم. خیلی خوبه که ویرایش جدید کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا هم ترجمه شد. سپاس

 7. می بخشید که شاید یک مسئله را می گم که شاید خیلی با این مطلب مرتبط نباشه.
  من همیشه به شهر کتاب سر می زنم و جالبه که جدیدا خرید کتاب در کتابفروشی های معتبر خیلی زیاد شده. راستش برعکس این موضوع را توقع داشتم چون قیمت کتاب هم خیلی زیاد شده است.
  به هر حال خوشحالم که کتابخوانی در ایران خیلی بیشتر از قبل شده است.

 8. فلسفه علم حوزه واقعا قشنگیه. من از خواندن کتابهای در این زمینه خیلی لذت می برم. کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا ویرایش قبلی را خوانده بودم. حتما این ویرایش جدید را هم می خوانم. ممنون

 9. کتابهای فلسفه علم زیادی را خوانده ام و در این زمینه مطالعاتی کرده ام. قطعا کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا و مخصوصا ویرایش جدید آن را به علاقمندان توصیه می کنم. به نظر برای جوانان هم هر چند سخت است ولی مفید است. به هر حال آشنایی با روند توسعه علم و روش های تفکر در فلسفه علم مطرح می شود و جذاب است

  1. ممنون از اظهار نظر شما
   ویرایش سال 2016 کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا نسبت به ویرایش سال 2002 دچار تغییرات زیادی شده است

 10. این کتاب فلسفه علم واقعا کتاب بسیار خوبیه. هفته پیش این کتاب را خواندم و لذت بردم. به نظرم نسبت به ویرایش قبلی کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا خیلی بهتر شده است.

 11. جالبه که سمیر اکاشا آنقدر معروفه که در ویکی پدیا هم صفحه برایش درست شده است. مطلب زیر را از ویکی پدیا کپی کردم. البته کتاب فلسفه علم سمیر اکاشا ویرایش سال 2016 هم در ویکی پدیا آمده است.

  سمیر عکاشه
  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
  سَمیر عَکّاشه (یا به‌اشتباه: اُکاشا) استاد فلسفهٔ علم در دانشگاه بریستول است. عکاشه همچنین عضو فرهنگستان بریتانیا و رئیس انجمن فلسفه علم اروپا است.[۱] موضوعات مورد علاقه او در فلسفهٔ زیست‌شناسی، پرسش‌های بنیادی و مفهومی مرتبط با نظریه تکامل، به‌ویژه مساله سطح انتخاب است.

  او برای نوشتن کتاب فرگشت و سطوح انتخاب (۲۰۰۶) برندهٔ جایزهٔ لاکاتوش شد.

  آثار
  Evolution and the Levels of Selection (OUP 2006)
  Philosophy of Science: A Very Short Introduction (OUP 2002)
  Philosophy of Science: A Very Short Introduction (OUP 2016)
  Philosophy of Biology: A Very Short Introduction (OUP 2019)

  فلسفه علم، سمیر اکاشا، هومن پناهنده (مترجم)، ناشر: فرهنگ معاصر (۱۳۸۷)
  درآمدی بر فلسفه علم، سمیر اکاشا، ابوالفضل حقیری قزوینی (مترجم)، ناشر: امیرکبیر، کتابهای جیبی (۱۳۸۹)
  فلسفهٔ زیست‌شناسی، سمیر عکاشه، کاوه فیض‌اللهی (مترجم)، ناشر: نشر نو (۱۳۹۹)
  فلسفه علم ویرایش جدید سال ۲۰۱۶، سمیر اکاشا، حسین عزیزطائمه ، سودابه خادمی (مترجم)، ناشر: نشر دوران (۱۴۰۰)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا