اجتماعیمهارت ارتباط

10 راهکار بهبود برای تغییر شرایط زندگی

بهبود شرایط زندگی

تغییر، یک چیز ثابت در زندگی ما است. فقط نگاهی به اطراف بیندازید، چند ماه پیش چه کسی می دانست که مجبور می شویم به دلیل شیوع ویروس کرونا همیشه در خانه بمانیم و همه سفرها و رویدادها را لغو کنیم؟  ما نمی توانیم از تغییر جلوگیری کنیم. هر چه بیشتر در برابر آن مقاومت کنیم، زندگی سخت تر می شود. بنابراین به جای اجتناب از آن، بپرسید: چگونه زندگی خود را تغییر دهم؟ برای تغییر شرایط زندگی چه کارهایی باید انجام دهم؟

به من اعتماد کنید، این را می دانم زیرا در تغییر شرایط زندگی مهارت زیادی داشته ام. ما توسط تغییرات احاطه شده ایم و این تنها چیزی است که بیشترین تأثیر را در زندگی ما دارد. تغییر در مقاطعی از زندگی به شما  می رسد. هیچ اجتنابی وجود ندارد زیرا شما را پیدا می کند، شما را به چالش می کشد و شما را مجبور می کند در شرایط زندگی خود تجدید نظر کنید.

انتخاب تغییر

تغییر می تواند در نتیجه یک بحران، در نتیجه انتخاب یا به صورت تصادفی وارد زندگی ما شود. در هر حالت، همه ما مجبور به انتخاب هستیم که یا تغییر را بپذیریم یا خیر؟ من معتقدم همیشه بهتر است تغییرات را در زندگی خود با انتخاب ایجاد کنیم تا اینکه مجبور شویم.

با این حال نمی توانیم از وقایع غیر منتظره (بحران) در زندگی خود جلوگیری کنیم زیرا این حوادث هستند که رضایت ما را در زندگی به چالش می کشند. هنگامی که این رویدادهای چالش برانگیز را تجربه می کنیم، آنچه می توانیم کنترل کنیم، نحوه انتخاب پاسخ به آنها است. این قدرت انتخاب ماست که ما را قادر می سازد تغییرات مثبت را در زندگی خود اعمل کنیم. عمل کردن به قدرت انتخاب، فرصت بیشتری برای تغییر شرایط زندگی به سمت بهتر شدن به ما می دهد. هرچه فرصت بیشتری برای تغییر در زندگی خود ایجاد کنیم زندگی ما کامل تر و شادتر می شود.

بنابراین، چگونه تغییر شرایط زندگی را انجام دهیم؟ در این مطلب 10 راهکار ارائه می شود که می توانید برای تغییر شرایط زندگی به سمت بهتر شدن به کار گیرید:

1- معنی زندگی را پیدا کنید

مدتی را صرف تلاش برای تفکیک آنچه در زندگی شما مهم است و چرا مهم است، کنید. چه چیزی است که می خواهید در زندگی خود به دست آورید؟ رویاهای شما چیست؟ چه چیزی شما را خوشحال می کند؟ اهمیت هدف داشتن در زندگی را به یاد داشته باشید، در غیر این صورت ممکن است زندگی همراه با بدبختی داشته باشید. معنای شما از زندگی به شما هدف می دهد و چگونگی زندگی شما را تعیین می کند. بدون معنی، بقیه زندگی خود را بدون داشتن جهت، تمرکز و هدف با سرگردانی درون زندگی سپری خواهید کرد.

2- یک تابلوی رویا ایجاد کنید

وقتی بچه بودیم، هر روز خیال پردازی می کردیم. در رویا پردازی و مجسم کردن آن کسی که هنگام بزرگ شدن می شدیم، مهارت داشتیم. معتقد بودیم همه چیز ممکن است. با بزرگتر شدن، توانایی رویاپردازی را از دست دادیم. رویاهای ما پنهان شدند و در آن زمان احساس کردیم دستیابی به آرزوهایمان غیرممکن است. یک تابلوی رویا راهی عالی برای ماست تا دوباره به رویاهای خودمان ایمان پیدا کنیم. دیدن هر روز رویاهایمان روی تخته رویاها، رویاهای ما را به زندگی می آورد. رویاهای ما واقعی می شوند و ما به امکانپذیری دستیابی به این رویاها، اعتقاد پیدا می کنیم.

3- برای رسیدن به رویاهایتان هدف تعیین کنید

وقتی دانستید چه چیزهایی در زندگی تان مهم هستند و رویای شما چه چیزهایی را برایتان می خواهد، باید وارد عمل شوید و اهداف بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت خود را تعیین کنید. عمل به این اهداف شما را قادر می سازد به آرزوهای خود برسید.

به یاد داشته باشید ممکن است اهداف شما تغییر کند. همیشه در تعیین و دستیابی به اهداف خود انعطاف پذیر باشید زیرا همه چیز در زندگی تغییر می کند و اهداف شما باید منعکس کننده این تغییرات باشد. این قدم های کوچک زندگی است که انگیزه ایجاد تغییر در زندگی شما را بوجود می آورد.

4- پشیمانی را کنار بگذارید

پشیمانی فقط شما را از زندگی بازمی دارد. پشیمانی اتفاقاتی در گذشته است و اگر تمام وقت خود را به فکر گذشته باشید حال و آینده خود را از دست خواهید داد. شما نمی توانید کاری را که در گذشته انجام داده اید یا انجام نداده اید تغییر دهید، بنابراین آن را رها کنید. تنها چیزی که اکنون بر آن کنترل دارید این است که چگونه می خواهید زندگی فعلی و آینده خود را ادامه دهید.

من تعداد زیادی پشیمانی داشتم که من را در زندگی عقب نگه می داشت. با “تمرین بالون” روبرو شدم و برای همیشه از پشیمانی خلاص گردیدم. این تمرین چیست؟ کار ساده ای است. هر تعداد بادکنک که می خواهید را به هوا بفرستید. روی هر بالون یک پشیمانی بنویسید و اجازه دهید بادکنک دور شود. همانطور که بالون به آسمان می رود برای همیشه از آن پشیمانی خداحافظی کنید. یک تمرین ساده و قدرتمند که جواب می دهد و می تواند باعث تغییر شرایط زندگی شما شود.

5- سعی کنید کارهای واقعاً ترسناک انجام دهید

این کار در این مورد است که شما انتخاب می کنید از منطقه راحتی خود خارج شوید و از منظر دیگری محدودیت ها را ببینید. سخنرانی در میان جمع یکی از ترسناک ترین کارهایی است که هرکسی می تواند انجام دهد. من از سخنرانی در میان جمع به شدت می ترسیدم، با این حال، می دانستم که می خواهم سخنران انگیزشی شوم. بنابراین برای غلبه بر ترس از سخنرانی، به Toast Masters پیوستم.

اولین سخنرانی من وحشتناک بود، زانوهایم می لرزیدند، عرق می ریختم و نمی توانستم تکان بخورم. اما این کار را انجام دادم و احساس انجام این سخنرانی، حتی اگر وحشتناک بود برایم عالی بود. من این کار را ادامه دادم و اکنون به عنوان سخنران انگیزشی امرار معاش می کنم. هنوز وقتی می خواهم سخنرانی کنم عصبی هستم اما این یک عصبی بودن هیجان انگیز است و آن را دوست دارم.

لیستی از کارهای ترسناک که دوست دارید انجام دهید اما خیلی از آنها می ترسید تهیه کنید. برنامه ای برای آنها تنظیم کنید و سپس اقدام کنید. هرگز از انجام کارهای ترسناک دست نکشید زیرا اگر این کار را انجام دهید زندگی شما تبدیل به راحت طلبی و خوش گذرانی می شود.

6- زندگی متعادل را شروع کنید

سلامتی ما همیشه ثابت باقی نمی ماند. با افزایش سن، وضعیت جسمی، عاطفی و روحی ما تغییر می کند. با این وجود آنچه می توانیم کنترل کنیم این است که چگونه ذهن و بدن خود را تغذیه کنیم. زندگی متعادل و سالم، ما را در برابر تغییرات جسمی مقاومت می سازد. ورزش بهترین راهی است که می توانیم در آن به نگرشی مثبت و خوش بینانه نسبت به زندگی دست پیدا کنیم.

داشتن یک زندگی سالم و متعادل و همراه با ورزش زیاد، انتخاب سبک زندگی است که بدون شک زندگی شادتر و راضی کننده تر و با موفقیت را به شما ارائه می دهد.

7- با ترس خود روبرو شوید

نادیده گرفتن ترس ها آسان است و امیدواریم که آنها از بین بروند. متأسفانه، اینطور نیست. اگر می خواهید زندگی خود را تغییر دهید، یاد بگیرید بر ترس خود غلبه کنید تا دیگر این ترس ها نتوانند شما را کنترل کنند. ترس های ما فقط افکار در ذهن ما هستند که واقعی نیستند اما با گذشت زمان به این باور رسیده ایم که واقعیت دارند.

این ترس های ما در زندگی است که مانع ادامه زندگی ما می شوند. ما می دانیم که ترس ما چه زمانی زندگی ما را کنترل می کند زیرا احساس ناخشنودی، نارضایتی و عدم موفقیت می کنیم. وقتی با ترس روبرو شدیم، قدرت خود برای انتخاب چگونگی زندگی کردن خود را پس می گیریم و وقتی این کار را انجام دهیم زندگی خود را برای همیشه تغییر می دهیم.

8- خودتان را بپذیرید

تنها کسی که قصد تغییر شرایط زندگی شما را دارد خود شما است! و برای ایجاد این تغییر باید خودتان را دوست داشته باشید. در زندگی شما زمان هایی وجود خواهد داشت که با طرد شدن روبرو خواهید شد و افرادی وجود خواهند داشت که شما را به آن اندازه دوست ندارند. پذیرفتن اینکه چه کسی هستید و دوست داشتن خود، به شما کمک می کند تا در زندگی خود پیش بروید.

پایین آوردن همیشگی خودتان و آرزوی بهتر شدن فقط شما را به ناخوشایندی و نارضایتی در زندگی می رساند. شجاعت خود را پیدا کنید، خود را دوست داشته باشید و قدم بردارید و یک کار دیوانه وار انجام دهید. نگران چیزی که دیگران فکر می کنند و یا اینکه آیا کار درستی است نباشید. در قلب خود اگر احساس خوبی دارید، به آن عمل کنید و حرکت کنید تا زندگی را که دوست دارید خلق کنید.

9- در لحظه زندگی کنید

بسیاری از ما تمایل داریم فکر کنیم که در سمت دیگر چمن ها سبزتر هستند. غالباً، وقتی به آن طرف حصار می رسیم درمی یابیم که اینطور نیست. انگیزه تغییر زندگی ما ناشی از اشتیاق ما به خوشبختی است. ما غالباً آنقدر مشغول تمرکز بر روی خوشبختی خود هستیم که لذت واقعی زندگی در آن لحظه را از دست می دهیم. آرزوی ما برای داشتن خوشبختی در زندگی فقط یک آرزو برای شرایطی در آینده است نه در امروز. ما با تمام مشکلات و نارضایتی های خود بسیار فرسوده می شویم و زیبایی ارزشمند آن لحظه را از دست می دهیم.

نشستن در ساحل و خوردن بستنی با بهترین دوست یا شریک زندگی خود، لحظه خوشبختی است. تقدیر و نشان دادن قدردانی به صورت روزانه، تجربه کردن شادی در لحظه است. کمک به نیازمندان شادی و نشاط را برای ما به همراه دارد. این همه چیزی است که زندگی در لحظه در مورد آن است. به این دلیل که بیش از حد مشغول تمرکز بر روی جستجوی خوشبختی هستید، این لحظات را از دست ندهید.

10- لذت یادگیری را تجربه کنید

هر وقت چیز جدیدی یاد می گیرید، دانش بیشتری کسب می کنید و با دانش بیشتر اعتماد به نفس بیشتری کسب می نمایید. یادگیری به ما کمک می کند تا در شرایط جدید سازگارتر و انعطاف پذیرتر باشیم. یادگیری ما را تشویق می کند که در تفکر خود خلاقیت و ابتکار بیشتری داشته باشیم و از این رو با چیزهای ناشناخته راحت تر باشیم.

خواندن کتاب یک روش عالی برای یادگیری ما است. برای در آغوش گرفتن لذت یادگیری، هرگز مطالعه را متوقف نکنید و همیشه به دنبال کسب دانش بیشتر باشید. یادگیری به زندگی ما معنا می بخشد و این همان چیزی است که زندگی ما را ارزشمند می کند. شما باید انتخاب کنید که چگونه می خواهید زندگی خود را تغییر دهید. انتخاب عمل به این 10 مورد بی شک زندگی شما را برای همیشه تغییر می دهد.

منتظر چه چیزی هستید؟ این 10 راهکار بهبود برای تغییر شرایط زندگی را امتحام کنید

منبع:

https://www.lifehack.org

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا