اجتماعیتربیت کودک

10 شیوه موثر در تربیت و آموزش کودک

تربیت و آموزش کودک

آکادمی اطفال آمریکا، شیوه موثر در تربیت و آموزش کودک را پیشنهاد می کند که به طور مؤثر به کودکان می آموزد که رفتار خود را مدیریت کنند و ضمن رشد سالم، از آسیب در امان بمانند. این شیوه موثر در تربیت و آموزش کودک شامل مراحل زیر است:

1- نشان بدهید و بگویید

کودکان اشتباه و درستی را با کلمات و عکس العمل آرام یاد می گیرند. رفتارهایی را که دوست دارید در فرزندانتان مشاهده کنید، برایش مدل سازی کنید.

2- محدودیت ها را تعیین کنید

 قوانینی روشن و منسجم داشته باشید که فرزندان شما می توانند از آنها پیروی کنند. حتماً این قوانین را با عباراتی متناسب با سن آنها، برایشان توضیح دهید.

3- توضیح عواقب کار

با آرامش و قاطعانه عواقب کار آنها را اگر درست رفتار نکنند، برایشان توضیح دهید.  به عنوان مثال، به او بگویید که اگر اسباب بازی های خود را جمع نکند، شما آنها را برای بقیه روز کنار می گذارید و به او نمی دهید. آنچه را به عنوان قانون می گذارید دنبال کنید. پس از چند دقیقه تسلیم آنها نشوید. اما به یاد داشته باشید، هرگز چیزی را که فرزندتان واقعاً به آن نیاز دارد ، مانند وعده غذایی ، را از او به عنوان تنبیه نگیرید.

4- به حرف آنها درست گوش دهید

 گوش دادن مهم است. قبل از کمک به حل مسئله،  به فرزندتان اجازه دهید  موضوع را کامل بگوید. مواقعی که کودک رفتاری نادرست دارد ، مثلا کودک شما حسادت می کند را ببینید. با فرزند خود در مورد این موضوع صحبت کنید نه اینکه فقط نتیجه گیری کنید.

5- به آنها توجه کنید

 قدرتمندترین ابزار برای نظم و انضباط مؤثر،  توجه و تقویت رفتارهای خوب است. به یاد داشته باشید، همه کودکان توجه والدین خود را می خواهند.

6- خوبی ها را بگویید

 كودكان باید بدانند كه چه كاری بدی انجام می دهند  و چه كاری خوب انجام می دهند. به رفتارهای خوب آنها توجه کنید و به آن اشاره کنید. کارهای خوب آنها را ستایش و از تلاشهای خوب آنها قدردانی کنید. دقیق باشید (به عنوان مثال : “وای ، تو کار خوبی انجام دادی و اسباب بازیهاتو جمع کردی”)

7- بدانید چه موقع پاسخ ندهید

تا زمانی که کودک شما کاری خطرناک انجام نداده و برای رفتار خوب توجه زیادی را به خود جلب می کند ، نادیده گرفتن رفتار بد می تواند راهی مؤثر برای متوقف کردن آن باشد. نادیده گرفتن رفتار بد همچنین می تواند عواقب طبیعی اعمال خود را به کودکان بیاموزد. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما به طور هدفمند شیرینی های خود را بیندازد ، دیگر شیرینی دیگری برای خوردن نخواهد داشت. اگر اسباب بازی خود را پرتاب کند و بشکند ، دیگر نمی تواند با آن بازی کند. طولی نمی کشد که او یاد می گیرد شیرینی های خود را رها نکند و با اسباب بازی های خود به دقت بازی کند.

8- برای مشکلات آماده باشید

 برای موقعیت هایی برنامه ریزی کنید که کودک شما ممکن است در رفتار خود مشکل داشته باشد. آنها را برای آینده و نحوه رفتاری که از آنها می خواهید آماده کنید.

9- تغییر رفتار بد

 بعضی اوقات بچه ها به دلیل اینکه حوصله شان سر رفته و یا راه بهتری نمی دانند بد رفتاری می کنند. راه دیگری را برای آنچه فرزندتان بایستی انجام دهند به آنها بیاموزید.

10- یک وقفه بدهید

 یک وقفه، زمانی که یک قانون خاص نقض شود می تواند مفید باشد. این ابزار نظم و انضباط بهترین کار را می کند.  با هشدار دادن به کودکان که اگر آنها متوقف نشوند، وقت خود را هدر می دهند. به آنها در چند کلمه کوتاه و با کمترین احساسات، اشتباهشان را یادآوری کنید. آنها را از وضعیت قبل خارج کنید. طول مدت زمان (1 دقیقه به ازای هر سال سن خوب است). شما  فقط می توانید بگویید: به یک زمان استراحت برو و وقتی احساس کردی آماده و تحت کنترل هستی  برگرد. این استراتژی، می تواند به کودک در یادگیری و تمرین مهارت های مدیریت خود کمک کند. این شیوه موثر در تربیت و آموزش برای کودکان و نوجوانان بزرگتر نیز مناسب است.

منبع: https://www.healthychildren.org

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا