رشته ها و مشاغلکسب و کار

12 نکته و ترفند برتر مصاحبه استخدامی

نکات طلایی مصاحبه استخدامی

مصاحبه استخدامی می تواند فرصتی برای فروش خود به یک کارفرمای بالقوه در نظر گرفته شود. اگرچه این توصیف ممکن است اندکی اغراق آمیز باشد ، اما از بعضی جهات درست است. مصاحبه كنندگان در حال ارزیابی دقیق شما هستند ، مهارتهاي شما را ارزيابي مي كنند ، صلاحيت هاي شما را ارزيابي مي كنند و سعي مي كنند ببينند شما حائز بهترين شرايط براي سازمان آنها هستيد يا خیر.

راه هایی وجود دارد که می توانید به آنها اطمینان دهید تا کارفرما شما را به عنوان یک نامزد قوی برای شغل در نظر بگیرد.

نکات و ترفندهایی برای مصاحبه استخدامی موفق

در اینجا نکات و ترفندهایی ارائه می شود که به شما کمک می کند مصاحبه استخدامی عالی داشته باشید.

1- قبل از مصاحبه استخدامی در مورد شرکت تحقیق کنید

قبل از مصاحبه در خصوص شرکت تحقیق کنید. مدیران استخدام کننده متوجه جدیت فرد در مورد آن موقعیت شغلی می شوند وقتی که یک نامزد وقت لازم برای تحقیق در مورد شرکت صرف کرده باشد .

نکته: در طول مصاحبه ، سعی کنید بر اساس آنچه که در جستجوها پیدا کرده اید ، سؤالاتی درباره شرکت بپرسید.

تحقیقات بوسیله موتورهای جستجو می تواند اطلاعات ارزشمندی را در مورد بیشتر شرکت ها در اختیار قرار دهد. تمام تلاش خود را برای یافتن نظرات کارمندان و مشتریان در سایت هایی مانند Glassdoor.com و یا لینکدین انجام دهید.

برای شرکت های نوپا ، سعی کنید بفهمید سرمایه گذاران و شرکا چه کسانی هستند و همچنین تاکنون چقدر سرمایه جمع آوری کرده اند. توجه داشته باشید که شغل های استارت آپ ها ممکن است طولانی مدت نباشد (در صورت عدم موفقیت کسب و کار استارت آپ) ، اما ورود به یک شرکت سودآور می تواند برای شما در نهایت سودآور باشد.

2- برای لباس پوشیدن خود برنامه ریزی کنید

برداشت اول در مصاحبه استخدامی مهمترین قدم است. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی بپوشید ، قبل از زمان مصاحبه در خصوص لباس معمول در آن شرکت تحقیق کنید. شرط اطمینان، پوشیدن لباس حرفه ای ، توجه به نظافت ، رنگ های آرامش بخش و لوازم جانبی مطابق عرف است.

اگر به طور جدی به دنبال شغل هستید ، چند لباس مصاحبه را از قبل آماده کنید. این امر به شما کمک می کند تا از استرس آنچه در آخرین لحظه می خواهید بپوشید جلوگیری کند.

3- تکنیک ها و پاسخ های مصاحبه را تمرین کنید

کارفرمایان سعی می کنند مصاحبه شوندگان را با سؤال های سخت در مورد سازگاری آنها و دیدن نحوه برخورد آنها تحت فشار قرار دهند. انتظار سؤالاتی در مورد تجربیات کاری ، لحظات استرس زا ، تصمیم گیری های دشوار و جایگاهی که خود را در طی چند سال آینده در آنجا می بینید ، داشته باشید.

برخی از سؤالات متداول مصاحبه استخدامی را تمرین کنید. اگر نسبت به مصاحبه بیش از حد عصبی هستید ، با یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود نقش مصاحبه کننده و مصاحبه شونده را بازی کنید. لباس مصاحبه ای را که تازه انتخاب کردید بپوشید ، تا بخشی از احساس آن را تجربه کنید.

در حالی که هیچ کس نمی خواهد فردی را که به طور مکانیکی عمل می کند ، استخدام کند ، اما احساس آمادگی می تواند به شما کمک کند احساس اعتماد به نفس کافی داشته باشید. در عوض ، این می تواند شما را قادر به یادآوری بهتر جزئیات مربوط به شغل قبلی برای مصاحبه پیش رو کند.

نکته: چند نسخه از رزومه خود را همراه داشته باشید ، هم به شما برای یادآوری کمک می کند و هم به افرادی که با آنها مصاحبه می کنید ، می توانید ارائه دهید.

برای بسیاری از افراد ، تنها راهی که در مصاحبه ها خوب عمل کنند ، انجام تعداد زیاد مصاحبه است. اگر این مسئله در مورد شما صدق کند ، ممکن است به نفع شما باشد که حتی در مشاغلی که خیلی برایتان جذاب نیست نیز به مصاحبه بروید. با این حال به هیچ وجه نباید مصاحبه کننده بفهمد که شما به آن شغل اهمیتی نمی دهید. اگر خودتان را در جایگاه مصاحبه کننده تصور کنید آنگاه می توانید مصاحبه ای عالی در شغل مورد علاقه خود داشته باشید. البته بعید هم نیست که پس از انجام یک مصاحبه به آن کار علاقمند هم شوید.

4- برای سؤالات مصاحبه رفتاری آماده شوید

کارفرمایان از مصاحبه رفتاری برای کاوش در دستاوردهای گذشته و پیش بینی عملکرد آینده استفاده می کنند. سؤالات رفتاری مواردی است که به مصاحبه کننده بینشی در خصوص شخصیت و هوش هیجانی شما در محیط کار می دهد.

این سؤالات شایستگی ها و مهارتهای اصلی متقاضیان را مشخص می کنند ، بنابراین تهیه پاسخ برای مطابقت مهارتهای شما با نیازهای کارفرما ضروری است. روی دستاوردهای گذشته متمرکز شوید که توانایی های شما در رهبری ، کار تیمی ، حل مسئله ، حل تعارض و یادگیری از شکست را برجسته می کند.

5- یک لحظه توقف کنید

اگر استرس دارید و یک اتاق استراحت وجود دارد که می توانید قبل از مصاحبه استخدامی از آن استفاده کنید ، توقف کنید و چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید. دست های خود را بشویید و خشک کنید تا تعرق کف دست ها را به حداقل برسانید.

اگر شما اهل قهوه یا سیگار هستید یا قبل از مصاحبه وعده غذایی میل کرده اید ، از قرص نعناع استفاده کنید یا قبل از شروع مصاحبه دندان های خود را مسواک بزنید.

6- زود برسید ، اما نه خیلی زود

5-10 دقیقه زودتر برای مصاحبه خود حاضر شوید. کارفرمایان خوب از دقت بالایی برخوردار هستند و اگر حتی یک دقیقه دیر وارد شوید ، احتمالاً یک برداشت اولیه ضعیف از شما خواهند داشت. رسیدن بیش از 10 دقیقه زودترمی تواند فشار بیش از حد به مصاحبه شونده وارد کند ، به خصوص اگر در طول روز تعدادی مصاحبه دیگر نیز داشته باشید.

نکته : اگر با محلی که مصاحبه شما در آنجا است، ناآشنا هستید ، در صورت گمشدن به خود زمان زیادی بدهید تا از استرس رهایی یابید.

عجله بر عملکرد مصاحبه شما تأثیر منفی می گذارد ، بنابراین اگر فکر می کنید ممکن است دیر شده باشد ، با آنها تماس بگیرید تا آنها را از اوضاع مطلع کنید. اگر بهانه ای معقول داشته باشید ، بیشتر کارفرمایان درک خواهند کرد و حتی ممکن است پیشنهاد زمان مجدد بدهند.

7- از زبان بدن خود آگاه باشید

به یاد داشته باشید اعتماد به نفس خود را نشان دهید – سر خود را بالا نگه دارید ، صاف و مستقیم بایستید ، یک لبخند جزئی داشته باشید و آرام باشید. خود را با یک لبخند ، یک دست دادن نسبتاً محکم و یک رفتاری آرام و با اعتماد به نفس معرفی کنید.

به دیگران سلام کنید و اگر با بیش از یک نفر مصاحبه می کنید ، مدیر مصاحبه کننده را برای نشستن یا رفتن به اتاق دیگری دنبال کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا آنجا که ممکن است از تعامل لذت ببرید. رفتار خود را همیشه حرفه ای نگه دارید.

نشانه های ارتباط غیر کلامی و زبان بدن بخش عمده ای از تصوراتی است که شما ایجاد می کنید. برای مثال ، یک دست دادن ضعیف ، عدم اقتدار را نشان می دهد. یک نگاه برگرداندن نشانگر عدم اعتماد و عدم تمایل به کار است. با نشستن صاف و خم شدن کمی به جلو در صندلی خود می توانید اعتماد به نفس خود را نشان دهید. ارتباط چشمی را با مصاحبه کننده بدون زل زدن به وی حفظ کنید.

نکته: اگر چندین نفر در مصاحبه استخدامی حضور دارند ، توجه خود را به فردی که از شما سؤال می کند متمرکز کنید.

8- یادداشت بردارید

برای یادداشت برداری در طول هر مصاحبه ، یک دفترچه یادداشت و قلم همراه داشته باشید. این یک روش مؤثر برای نشان دادن علاقه شما به شغل و توجه شما به جزئیات است. همچنین این امکان را به شما می دهد که اگر با عصبی بودن یا تماس چشمی مبارزه می کنید ، گاهی نیز بتوانید به پایین بنگرید.

نسبت به احتمال اینکه مصاحبه کننده با توجه به یادداشت برداری شما احساس راحتی کند ، حساس باشید. زیرا صنایع خاص و بسیار رقابتی ممکن است تحت پوشش مصاحبه شغلی ، جاسوسانی را به سمت رقبا بفرستند. بنابراین ، بهتر است قبل از بیرون آوردن دفترچه خود و یادداشت برداری از آنها اجازه بگیرید.

 9- درباره حقوق یا مزایا سؤال نکنید

در اولین مصاحبه خود در مورد حقوق و دستمزد صحبت نکنید ، مگر اینکه کارفرما آن را مطرح کند. اگر آنها پرسیدند که در محل کار فعلی چقدر دریافتی دارید، آنگاه برای حقوق و دستمزد یک محدوده و یا یک عدد معین ارائه کنید. در صورت لزوم ، می توانید ذکر کنید که احساس می کنید صحبت در مورد حقوق زود است. آنچه در مصاحبه اول از همه چیز مهمتر است ، ایجاد حس سازگاری بین شما و شرکت است.

در مورد مزایا سؤال نکنید مگر اینکه مصاحبه کننده موضوع را مورد سؤال قرار دهد و هرگز اضافه کاری را مورد سوال قرار ندهید ، حتی برای اینکه میل خود را به کار در ساعات اضافی نشان دهید. مصاحبه كننده تقریباً همیشه به این نکته توجه خواهد داشت كه شما در مورد اضافه کاری و کسب درآمد بیشتر به این روش سؤال كرده اید ، و آنها ممكن است در عزم شما برای كارآمدی در ساعات عادی كار مشكوك شوند.

10- همیشه صادق باشید

دروغ نگویید. اگر از کار قبلی اخراج شده اید یا خاتمه قرارداد یافته اید. حقیقت آن احتمالاً قبل از استخدام شما آشکار خواهد شد.

اخطار: اگر دروغ بگویید و با این دروغ، موقعیت شغلی را اخذ کنید ، هنگامی که حقیقت روشن شود ، آینده شما در آن شرکت به خطر می افتد.

با حقایق به بهترین شکل ممکن پاسخ دهید. بدون مخفی کاری و مطمئن ، دلایل معتبر برای هر بخشی از تاریخ اشتغال خود که به آن افتخار نمی کنید ارائه دهید.

اگر اخراج شده اید ، بیان کنید که عملکرد شما در آن تصمیم دخیل نبوده است و می توانید از شرکتی که شما را اخراج کرده است ، مرجع ارائه دهید. اگر خاتمه قرارداد یافته اید یا اخراج شده اید ، می توانید از یک عبارت نرم تر مانند “اجازه رفتن گرفتن” استفاده کنید. بر مهارت ها و شایستگی های شغلی که در حال حاضر دارید تمرکز کنید. مراجع و توصیه نامه ها کمک اساسی در این بخش می کند.

11- سؤالاتی برای پرسیدن داشته باشید

مصاحبه استخدامی تحقیق در مورد تجربه ، دستاوردها و سازگاری شما با فرهنگ شرکت است. اما همچنین فرصتی برای شماست که دریابید آن شرکت مناسب برای شماست یا خیر. با پرسیدن سؤالات صحیح می توانید مهارتهای هوش و ارتباطات خود (گوش دادن فعال) را نشان دهید. مثالها عبارتند از:

برخی از چالش های پیش روی شرکت چیست؟

شرکت را طی پنج تا 10 سال آینده کجا می بینید؟

موفقیت برای شما و شرکت چه معنی ای دارد؟

کارمندان قبلی در این سمت چه کارهایی انجام داده اند؟

من معتقدم که برای این شرکت بسیار مناسب هستم آیا چیز دیگری وجود دارد که بتوانم برای رفع هرگونه شبهه انجام دهم؟

12- پیگیری پس از مصاحبه

ایده خوبی است که پیگیری مصاحبه در طی 24 ساعت پس از آن صورت پذیرد. ارسال ایمیل به هر مصاحبه کننده یا اگر می خواهید جلوه ای ماندگار ایجاد کنید ، یک کارت تشکر کتبی ارسال کنید.

در ایمیل یا نامه ، از مصاحبه کننده بخاطر وقتی که برایتان گذاشته است تشکر کنید ، علاقه خود را دوباره به این فرصت شغلی تکرار کنید ، و یکی از موضوعات را از یادداشت های خود ذکر کنید که بخشی از محورهای اصلی مورد نظر مصاحبه کننده را نشان دهد.

نحوه مصاحبه استخدامی عالی

در مورد اینکه ممکن است عصبی شوید، حس عصبی بودن نکنید

بیشتر مصاحبه کنندگان می دانند که کسانی که با آنها مصاحبه می کنند عصبی هستند. کارفرمایان می خواهند ببینند که شما چگونه تحت فشار پاسخ می دهید ، نه اینکه وقتی تحت هیچ فشاری نیستید چقدر خوب رفتار می کنید.

گفتگو داشته باشید

هر کس در اتاق مصاحبه یک انسان است. هرکدام از شما خواسته ها ، نیازها و ترس هایی را دارید. تمام تلاش خود را برای آرامش ، گوش دادن دقیق و مشارکت در مذاکراتی که توسط مصاحبه کننده هدایت می شود، کنید. هرچه کارهای بیشتری برای آمادگی قبل از مصاحبه انجام داده باشید ، می توانید در هنگام مصاحبه استخدامی راحتتر باشید.

مصاحبه ها با تمرین بهبود می یابند

برای بسیاری از افراد ، تنها راه برای اینکه در مصاحبه ها خوب عمل کنند ، انجام تعداد بسیار زیاد مصاحبه است. اگر شما هم جزء آن افراد هستید ، هرچه مصاحبه بیشتری انجام دهید ، بهتر است.

منبع:

https://www.thebalancecareers.com

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا