اجتماعیتربیت کودک

15 سوال از کودک تا ذهن شان را هدایت کنیم

سوالات مفیدی که از کودکان باید پرسید

به عنوان یک پدر و مادر دوست داشتنی ، مهم است که در فرزندانتان طرز فکر و نگرش درست القا نمایید. طرز فکر و نگرش تعیین می کنند که فرزند شما چگونه جهان را تعبیر می کنند. و پرسیدن مناسب سوال از کودک باعث می شود رفتارهایی ایجاد شود که باعث ایجاد تغییر مثبت می شوند و همچنین امکان استفاده بهینه از منابع موجود را فراهم می آورند.

همانطور که گفته شده است ، جایی که ذهن می رود ، انرژی جاری می شود.

یكی از راههای ترغیب كودكان برای ایجاد ذهنیت مثبت و تمرین آن ، گفتگوی صادقانه با آنها و پرسیدن سوالات هدایت کننده است. اینطور نیست که به آنها بگویید چه کنند؟ بلکه این سوالات در مورد توضیح ارزش زندگی مثبت برای آنها و ساختن بهترین ها از آنچه در گذشته داشته اند است.

سوال از کودک

این سؤالات متفکرانه را از فرزندان خود بپرسید تا صحبت کردن را در آنها ترغیب کنید و به آنها در ایجاد یک ذهنیت سالم کمک نمایید. همچنین برخی از این سؤالات به شما کمک می کند تا رابطه خود را با فرزندان تقویت کنید و با آنها پیوند برقرار نمایید ، ضمن اینکه آنها را بهتر می شناسید.

1- فکر می کنی کدام پنج کلمه بهترین توصیف شماست؟

این سوال از کودک آنها را به سمتی كه خودشان را بهتر بشناسند و تصوری از آنچه دیگران در مورد آنها دارند را داشته باشند هدایت می کند. این به کودک شما یک قاب مرجع می دهد که در آن در دنیای کوچک خود می ایستد ، و این مهم است برای شکل دادن به تصویر مناسب از خودش.

2- چه کاری را دوست داری که باعث می شود احساس خوشبختی کنی؟

برخی از کودکان خواهند گفت بازی های ویدئویی باعث می شود احساس خوشبختی کنند ، که در واقع خوب است. مطالعات اخیر نشان می دهد که در واقع مزایای روانشناختی زیادی در بازی وجود دارد. بازی حتی همسران را به هم نزدیک می کند اگر در کنار هم بازی کنند.

نکته این سؤال از کودک این است که توجه کودک شما را به سمت چیزهایی سوق می دهد که باعث خوشبختی او می شود. و چشمان خود را به این واقعیت باز می کند که می تواند به طور فعال انتخاب کند تا زمان سپری شده در فعالیت هایی را افزایش دهد که باعث خوشحالی او می گردد. بطور امیدوارانه ای این امر به او یاد می دهد تا فعالیت ، سرگرمی و حتی مشاغلی را دنبال کند که او را بعداً در زندگی شادتر کند.

3- در مورد چگونگی اینکه چطور به دیگران آموزش بدهی، چه می دانی؟

این سؤال از کودک در مورد آموزش بچه ها است که زندگی صرفا همه چیز درمورد شما ، منافع شخصی شما و آنچه می توانید از دیگران بدست آورید نیست. زندگی در مورد همه ما است و کاری که می توانیم برای کمک به یکدیگر انجام دهیم.

این سوال به فرزند شما کمک می کند احساس قدرت و ارزشمندی کند. به او یادآوری می کند که او ویژه است و چیزی برای ارائه دارد. وقتی کودک شما احساس ویژه ای می کند و می داند چیزی برای ارائه دارد ، اعتماد به نفس و عزت نفس را ایجاد می کند ، و همچنین یادگیری را ترغیب می کند.

4- شگفت انگیزترین / بدترین چیزی که تا به حال برای شما اتفاق افتاده است چیست؟

همه زندگی آفتاب و رنگین کمان نیست ، همچنین همه آن تاریکی و عذاب هم نیست. زندگی ترکیبی از تجربیات خوب و بد است ، و این چیزی است که آن را بسیار هیجان انگیز می کند.

بچه ها باید این واقعیت را زود درک کنند تا از لحاظ ذهنی برای زندگی آماده شوند. این سوال از کودک در مورد هدایت کردن این نوع  آگاهی است. این کمک می کند تا کودک شما (از تجربه خودش) درک کند که چیزهای بد برای همیشه دوام ندارند.

خورشید همیشه بعد از طوفان می درخشد و آفتاب احساس خوبی می دهد. شما همچنین می توانید بینش ارزشمندی در مورد مناطقی که می توانید به فرزندتان کمک کنید ، بدست آورید.

5- از بهترین / بدترین اتفاقی که برای شما افتاد ، چه آموختید؟

یک ضرب المثل قدیمی می گوید تجربه بهترین معلم است ، درست است. این مهم است که بچه ها از تجربیات خودشان (چه خوب و چه بد) و همچنین از تجربیات دیگران ، از جمله والدین خود ، درس بگیرند.

این یکی از بهترین راه های پیشرفت و همچنین راهی برای بهترین استفاده در هر موقعیتی است. هنگامی که کودک شما از تجربیات خود درس می گیرد ، به این معنی است که بعید است در آینده همان اشتباهات یا اشتباهات مشابهی را تکرار کند. این سوال از کودک باعث می شود که حس تجربه آموزی کودک را تحریک نماید.

6- از بین همه چیزهایی که شما یاد می گیرید ، فکر می کنید در بزرگسالی چه چیزی مفیدترین باشد؟

این سؤال از کودک جهت یادآوری  برای كودكان است كه یك روز بزرگسالی خواهند بود و باید زندگی خود را به طور هدفمند شروع كنند. این همچنین در مورد حساس نمودن بچه های شما به جایی است که آگاهی آنها را فرا می خواند و در حال حاضر برای رسیدن به آنجا باید چه کاری انجام دهند.

وقتی فرزند شما ارزش آنچه را که می آموزد درک کند و اینکه چگونه می تواند در آینده به او کمک کند ، می تواند به او انگیزه دهد تا از چیزهایی مانند خواندن ، مطالعه و یادگیری لذت ببرد.

7- اگر می توانستید سه سال به عقب برگردید و به دیدار خود جوانترتان بپردازید ، به خودتان چه توصیه ای می کردید؟

این سؤال می تواند باعث ایجاد مکالمه ای سرگرم کننده شود که کمک کند از مسائل و موضوعات گذشته که به کودک شما آسیب رسانده مطلع شوید بعلاوه عادت یادگیری از اشتباهات را در آنها نهادینه کنید. این سؤال از کودک راههای هیجان انگیز را برای گفتگو با بچه های خود در مورد چگونگی کنار آمدن با ناامیدی ها و محرومیتهای زندگی ایجاد می کند .

8- برای چه چیزی بیشتر سپاسگزار هستید؟

این سوال بچه ها را ترغیب می کند تا نعمت های خود را بشمارند و به بخش درخشان زندگی نگاه کنند. این در مورد آموزش بچه ها است که مسائل را بصورت چشم انداز خود در نظر بگیرند ، به اطراف خود نگاه کنند و از آنچه در زندگی دارند قدردانی کنند ، فارغ از اینکه چقدر این موارد کوچک باشند ، از جمله می تواند خانواده ، دوستان ، یک مدرسه خوب و غذا باشد.

این به نوبه خود ، می تواند در شادی کلی کودک شما نقش داشته باشد ، زیرا بین قدردانی و خوشبختی رابطه قوی وجود دارد.

9- به نظر شما آن شخص چه احساسی دارد؟

برای بچه ها آسان است که فقط به احساسات خود بپردازند و غفلت کنند تا آنچه را که دیگران احساس می کنند در نظر بگیرند. با این حال ، برای ایجاد روابط محکم تر و جلوگیری از درگیری های غیر ضروری در زندگی ، مهم است که کودک شما در مورد آنچه دیگران احساس می کنند و همدلی نشان می دهند ، حساس باشند.

جهت توسعه همدلی در او با خواستن از او برای شگفت زده شدن در خصوص احساس فرد دیگری کمکش کنید. کودک شما فقط با توجه به اینکه بیشتر مورد توجه و همدلی قرار بگیرد ، به فردی دلسوزتر ، مفیدتر و شادتر تبدیل می شود. او با فكر كردن به (و اغلب كمك كردن) به دیگران زندگی غنی تر و کامل تری از معنا را در پیش خواهد گرفت.

10- به نظر شما زندگی شما در آینده چگونه خواهد بود؟

این سؤال از کودک همچنین کودکان را راهنمایی می کند تا درباره آینده فکر کنند و برای آن برنامه ریزی کنند. این به فرزند شما کمک می کند تا هنگام بزرگ شدن به آنچه می خواهد باشد فکر کند و اینکه دوست دارد دنیا در زمان بزرگتر شدنش چگونه باشد.

شما به نوبه خود متوجه خواهید شد که فرزند شما به چه سمت و سویی سوق می یابد و خواهید دید که چگونه می توانید به او کمک کنید تا از روی گفتگو پیرامون این سوال ، آن رویا را تحقق بخشد.

11- فکر می کنی کدام یک از دوستانت را بیشتر دوست دارم؟ چرا؟

گروهی که شما دارید تأثیر زیادی در طرز فکر و نگرش شما دارد. اگر همواره افراد منفی را در اطراف خود نگه دارید ، احتمالاً نگرش شما تغییر می کند و منفی می شود. اگر دوستان مثبت خود را حفظ کنید ، خودتان با فکر مثبت برخورد خواهید کرد.

این سؤال را از بچه های خود بپرسید تا بفهمند چه کسانی در میان اطرافیان شان بیشترین تأثیر را در زندگی شان دارند.

12. اگر می توانستید مشهور شوید ، برای چه می خواستید مشهور باشید؟

این سوال از کودک آنها را راهنمایی می کند تا درباره معنای واقعی موفقیت و میراث مورد نظر خود برای باقی گذاشتن فکر کنند. آیا موفقیت در جمع کردن بیشترین پول است یا بیشتر از این؟

دوست دارید مردم شما را به خاطر بسپارند؟ همانطور که فرزند شما به این سؤالات پاسخ می دهد ، خواهید فهمید که شخصیت فرزندتان در حال حرکت به سمت چه کسی است و به عنوان یک الگوی نقش در کودک شما تأثیر می گذارد. این اطلاعات حیاتی برای نظارت بر پیشرفت شخصیت فرزند شما است.

13- چطور دنیا را تغییر می دادید، اگر می توانستید؟

تحقیقات نشان می دهد که پیش بینی تجربیات مثبت بیشتر از خود تجربه ها باعث خوشبختی می شود. هنگامی که فرزند شما به اندازه کافی بزرگ شد که متوجه شود فردا امروز نیست و هر روز جدید فرصتی برای ایجاد یک تغییر مثبت است ، شروع کنید تا به او عادت دهید که در تلاش برای تسکین بیماریها و بهبود امور به روش کوچک خود برای بهتر شدن فردا و جهان به طور کلی عمل کند.

افراد خوشحال کسانی هستند که مشکلات را حل شدنی فرض می کنند و خودشان را به عنوان حل کننده های مؤثر مسئله در نظر می گیرند.

14- چگونه می توانید امروز به کسی کمک کنید؟

از آنجایی که زندگی به طور کلی دردهای زیادی در قالب بیماری ، فقر ، جهل و درد و رنج عاطفی ایجاد می کند ، مهم است که خودمان را به عنوان برادر و خواهر به یکدیگر ارائه دهیم.

و برادری و خواهری به معنای بودن در آنجا برای یکدیگر است. به طور مرتب از فرزندان خود این سؤال را بپرسید تا روحیه سخاوتمندی را در زندگی روزمره خود وارد کنند.

15- اگر می توانستید یک قاعده ای را اجرا کنید که همه مردم دنیا باید از آن پیروی کنند ، چه حکمی را اجرا می کردید؟ چرا؟

این سؤال از کودک توجه کودکان را به خود جلب می کند که ما در جهانی با قوانین و مقرراتی زندگی می کنیم ، که برای اطمینان از نظم و اجرای روان همه چیز، موظف به دنبال کردن آن هستیم. قوانین به معنای مجازات کردن ما نیستند بلکه برای کمک به زندگی بهتر و تعامل با دیگران هستند.

فرزند شما بیشتر از این واقعیت قدردانی خواهد کرد و نسبت به پیروی از قوانین و مقررات صحیح هنگامی که قانون شخصی خود را دارد که به آن اعتقاد دارد مقید خواهد بود.

منبع:

https://www.lifehack.org

همچنین بخوانید:

10 شیوه موثر در تربیت و آموزش کودک

سوالات علمی کودکان

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن