پزشکیسلامتسلامت و تغذیه

15 علائم سرطان که بایستی بدانید

برخی علائم می تواند نشانه سرطان باشد که با تشخیص آن می توانید به خود کمک کنید. علائمی مانند تغییرات پوستی، سرفه خشک، خونریزی غیرعادی و غیره می توانند علائم و نشانه های سرطان باشند که بایستی توسط دکتر چک و بررسی گردند. 15 علائم سرطان که بایستی بشناسید.

1- تغییرات در پوست شما

ایجاد لکه جدیدی روی پوست شما یا آن که سایز، شکل یا رنگ آن تغییر کند می تواند نشانه سرطان پوست باشد. مورد دیگر لکه ای است که مانند بقیه لکه های بدن شما به نظر نمی رسد. اگر علائم غیر معمول دارید، به پزشک خود مراجعه کنید تا پوست شما را بررسی کند. پزشک معاینه را انجام می دهد و ممکن است از آن نمونه برداری کند تا نگاه دقیق تری به سلول های سرطانی داشته باشد.

2- سرفه خشک مداوم

اگر سیگار نمی کشید، احتمال کمی وجود دارد که سرفه مداوم نشانه سرطان باشد. این سرفه ها معمولاً در اثر ترشحات گلو ، آسم، رفلاکس اسید یا عفونت ایجاد می شود. اما اگر سرفه شما از بین نرود یا حاوی خون باشد  به خصوص اگر سیگاری هستید به پزشک خود مراجعه کنید. او ممکن است مخاط از ریه های شما را آزمایش کند یا از طریق اشعه X قفسه سینه برای تشخیص سرطان ریه استفاده کند.

3- تغییرات سینه

بیشتر تغییرات پستان، سرطان نیست. با این حال، این مهم است که به پزشک خود در مورد آنها بگویید و او آن را بررسی کنید. در مورد هرگونه توده، تغییرات نوک پستان یا ترشحات، قرمزی یا ضخیم شدن یا درد در سینه خود به پزشک اطلاع دهید. او آزمایش می کند و ممکن است یک ماموگرافی، MRI یا ممکن است بیوپسی را پیشنهاد کند.

4- نفخ

ممکن است به دلیل رژیم غذایی یا حتی استرس، احساس سنگینی و نفخ داشته باشید. اما اگر بهتر نشود یا شما دچار خستگی ، کاهش وزن یا کمردرد هستید، آن را چک کنید. نفخ مداوم در زنان ممکن است نشانه ای از سرطان تخمدان باشد. پزشک شما می تواند معاینه لگن را انجام دهد تا علت آن را جستجو کند.

5- مشکلات ادرار

بسیاری از آقایان هنگامی که پیر می شوند مشکل ادراری دارند مانند احتیاج به دستشویی بیشتر یا ادرار کم. معمولاً این علائم نشانه ی بزرگ شدن پروستات است اما می تواند به معنای سرطان پروستات هم باشد. برای معاینه به پزشک مراجعه کنید و چه بسا یک آزمایش خون خاص به نام تست PSA انجام دهید.

6- تورم غدد لنفاوی

شما این غدد کوچک و لوبیا شکل را در گردن، زیر بغل و سایر نقاط بدن خود دارید. هنگام تورم آنها اغلب به این معنی است که شما با عفونتی مانند سرماخوردگی یا گلودرد مبارزه می کنید. برخی از سرطانها مانند لنفوم و لوسمی نیز می توانند باعث این نوع تورم شوند. برای مشخص کردن علت با پزشک خود صحبت کنید.

7- دیدن خون در ادرار و مدفوع

اگر بعد از رفتن به توالت خون را مشاهده کردید، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. مدفوع خونین به احتمال زیاد از وریدهای متورم و ملتهب به نام بواسیر ناشی می شود، اما این احتمال وجود دارد که بتواند سرطان روده بزرگ باشد. خون در ادرار شما ممکن است مشکلی مانند عفونت دستگاه ادراری باشد، اما ممکن است نشانه سرطان کلیوی یا مثانه باشد.

8- تغییرات بیضه

اگر متوجه یک توده یا تورم در بیضه های خود شده اید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. توده بدون درد شایعترین علامت سرطان بیضه است. هرچند گاهی اوقات، ممکن است یک مرد احساس سنگینی در شکم یا ناحیه زیرشکم خود داشته باشد یا فکر کند که بیضه های او بزرگتر احساس می شود. پزشک معاینه فیزیکی منطقه را انجام می دهد و ممکن است از اسکن التراسونیک استفاده کند تا بررسی کند آیا تومور یا مشکل دیگری وجود دارد یا خیر.

9- مشکل در بلع

سرماخوردگی، ریفلاکس اسید یا حتی برخی داروها، بلعیدن سریع را سخت می کند. اگر مشکل با گذشت زمان یا همراه با آنتی اسیدها بهتر نشده، به پزشک خود مراجعه کنید. بلع مشکل نیز می تواند نشانه ای از سرطان در گلو یا لوله بین دهان و معده شما باشد که به آن مری گفته می شود. پزشک معاینه و آزمایشاتی مانند اشعه ایکس باریم انجام می دهد که در آن شما یک مایع گچی مانند را قورت می دهید تا گلو خود را،  با وضوح بیشتری روی تصویر نشان دهد.

10- خونریزی غیر معمول واژن

خونریزی که بخشی از دوره معمول پریود شما نیست، می تواند علل زیادی داشته باشد، مانند فیبروم یا حتی برخی از انواع کنترل تولد. اما اگر بین دوره ها، بعد از رابطه جنسی خونریزی دارید یا ترشحات خونین دارید به پزشک خود بگویید. پزشک احتمالا بخواهد سرطان رحم، گردن رحم یا مهبل را چک کند. حتماً به او اطلاع دهید که آیا بعد از یائسگی خونریزی می کنید. این طبیعی نیست و باید فوراً بررسی شود.

11- مسائل مربوط به دهان

از بوی بد دهان تا آفت، بیشتر تغییرات در دهان شما جدی نیست. اما اگر لکه های سفید و یا قرمزی در دهان دارید که بعد از چند هفته بهبود نمی یابد به خصوص اگر سیگار می کشید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است نشانه سرطان دهان باشد. موارد دیگری که باید به دنبال آن باشید: توده ای در گونه، مشکل در حرکت دادن فک یا درد دهان است.

12- کاهش وزن

البته شما می توانید هنگام تغییر نحوه غذا خوردن یا ورزش کردن لاغر شوید. همچنین می توانید در صورت داشتن موارد دیگری مانند استرس یا مشکل تیروئید نیز کاهش وزن اتفاق بیفتد. اما طبیعی نیست که بدون هیچ تغییری، چهار و نیم کیلو  یا بیشتر از دست بدهید. این احتمال وجود دارد که می تواند اولین علامت سرطان لوزالمعده، معده، مری، ریه یا نوع دیگری از سرطان باشد.

13- تب

تب معمولاً چیز بدی نیست. گاهی اوقات این فقط نشانه آن است که بدن شما در حال مبارزه با عفونت است. همچنین می تواند یک عارضه جانبی برخی داروها باشد. اما موردی که از بین نرود و دلیل مشخصی نداشته باشد می تواند نشانه ای از سرطان خون مانند لوسمی یا لنفوم باشد

14- سوزش معده یا سوء هاضمه

تقریباً همه این احساس سوزش را گاهی اوقات، اغلب به دلیل رژیم غذایی یا استرس دارند. اگر تغییر در شیوه زندگی مؤثر نباشد و سوء هاضمه شما متوقف نشود، ممکن است پزشکتان بخواهد برخی از آزمایشات را برای جستجوی علت انجام دهد. این می تواند نشانه ای از سرطان معده باشد.

15- خستگی

بسیاری از چیزها می توانند شما را بسیار خسته کنند و اکثر آنها جدی نیستند. اما خستگی یکی از علائم اولیه برخی سرطانها مانند سرطان خون است. برخی از سرطانهای روده بزرگ و معده می توانند باعث افت فشار خون شوند که شما نمی توانید آن را ببینید و این باعث می شود احساس خستگی شدید کنید. اگر مدت زیادی است احساس خستگی مفرط می کنید و استراحت کمکی نمی کند، با پزشک خود صحبت کنید.

https://www.webmd.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا