رشته ها و مشاغلکسب و کار

20 نکته اساسی مصاحبه کاری

مصاحبه کاری و استخدامی

آیا می خواهید مصاحبه کاری موفق و عالی داشته باشید و موقعیت شغلی ارائه شده را تصاحب کنید؟ در این مطلب 20 نکته مهم برای مصاحبه کاری موفق و استخدام شدن را مرور می کنیم. مصاحبه کاری قطعا یکی از مراحل بسیار مهم در استخدام شدن است و توجه ویژه را می طلبد.

1- تحقیق در مورد صنعت و شرکت

یک مصاحبه کننده ممکن است از شما بپرسد که چگونه موقعیت شرکت آنها را در این صنعت بررسی کرده اید ، برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق باید بدانید رقبای شرکت چه کسانی هستند ، مزایای رقابتی آن چیست و چگونه باید به بهترین شکل پیش بروند. به همین دلیل از تلاش برای تحقیق دقیق در مورد انواع صنایع مختلف خودداری کنید. به جای آن ، جستجوی شغل خود را فقط روی چند صنعت خاص متمرکز کنید.

2- “امتیاز برتر” خود و دلایلی که شما آن شغل را می خواهید بیان کنید

آماده شوید تا در هر مصاحبه ای سه تا پنج نکته اصلی برتری خود را ارائه دهید ، مانند مواردی که شما را به عنوان بهترین کاندیدای شغل معرفی می کند. یک نمونه از هر نقطه برتری را بصورت از قبل آماده شده داشته باشید (” من مهارت های ارتباطی خوبی دارم. به عنوان مثال ، من یک گروه را بطور کامل ترغیب کردم تا …”). و آماده باشید تا به مصاحبه كننده بگویید كه چرا آن شغل را می خواهید – از جمله آنچه شما را در مورد آن شغل علاقه مند کرده است ، چه مزیتی برای شما دارد که آن شغل را ارزشمند یافته اید و چه توانایی هایی نیاز دارد که قبلا گذرانده اید. اگر یک مصاحبه کننده فکر نکند که شما واقعاً علاقه مند به آن شغل هستید ، برایش مهم نیست که چقدر خوب هستید!

3- نگرانی ها و شرایط مصاحبه کننده را پیش بینی کنید

همیشه تعداد کاندیداهای بیشتری از موقعیت های شغلی موجود وجود دارد. بنابراین مصاحبه كنندگان به دنبال راه هایی برای غربالگری افراد هستند. خود را در جایگاه ایشان قرار دهید و از خود بپرسید که چرا نباید شما را استخدام کنند (“من این را ندارم” ، “من آن نیستم” و غیره). سپس دفاعیه خود را آماده كنید: “من می دانم كه شما ممكن است فكر كنید كه من به دلیل [شرایط آنها] بهترین فرد برای این جایگاه نیستم. اما باید بدانید که [دلایلی که مصاحبه کننده نباید بیش از حد نگران باشد]. ” با ارائه این نکات و رفع نگرانی مصاحبه کننده، یک مصاحبه کاری موفق را رقم خواهید زد.

4- برای سؤالات متداول مصاحبه آماده شوید

هر کتاب و مقاله با عناوینی مثل “چگونه مصاحبه کاری داشته باشیم” ، لیستی از ” سؤالات متداول مصاحبه ” دارد. (ممکن است تعجب کنید که این مصاحبه ها چقدر طولانی هستند ، که این تعداد سؤالات متداول وجود دارد!) بنابراین چگونه آماده می شوید؟ یک لیست مرتبط را انتخاب کنید و با توجه به سن و وضعیت خود (در مورد فارغ التحصیلی ، جستجوی کارآموزی تابستانی) در مورد سؤالاتی که احتمالاً با آنها روبرو خواهید شد ، فکر کنید. سپس پاسخهای خود را آماده كنید تا در مصاحبه واقعی در مورد این سوالات با لکنت مواجه نشوید.

5- سوالات خود را برای مصاحبه آماده كنید

با چند سوال هوشمندانه به مصاحبه بروید تا دانش خود را از شرکت و همچنین قصد جدی خود نشان دهید. مصاحبه كنندگان همیشه سؤال می كنند كه آیا سؤالی دارید ، و مهم نیست كه چه چیزی می پرسید ، شما حتما باید یك یا دو سوال را آماده داشته باشید. اگر بگویید “نه ، نه واقعاً” ، او ممکن است نتیجه بگیرد که شما اصلا علاقه مند به شغل یا شرکت نیستید. یک سوال همه منظوره خوب این است که ” اگر می توانستید کاندیدای ایده آل را برای این سمت طراحی کنید ، آن فرد چگونه بود ؟”

اگر در حال انجام یک سری مصاحبه با آن شرکت هستید ، می توانید با هرکسی که ملاقات می کنید ، از برخی سؤالات آماده شده خود استفاده کنید (برای مثال ، “فکر می کنید بهترین چیز در مورد کار کردن در اینجا چیست؟” و ” چه نوع فردی دوست دارید این جایگاه را پر کند؟ “) سپس ، در طول هر مصاحبه سعی کنید به یک یا دو سوال دیگر فکر کنید. ارتباط دو طرفه یکی از کلدهای انجام مصاحبه کاری موفق است.

6- تمرین ، تمرین ، تمرین

باید آماده باشید که به سوالاتی مانند “چرا باید شما را استخدام کنیم؟ ” پاسخ مناسب دهید. پاسخ گفتن آن با صدای بلند و با اطمینان مانند یک چالش است. اولین باری که این کار را امتحان می کنید ، به نظر گیج و آشفته می رسید ، هر چقدر هم که فکر کنید در ذهن خودتان واضح است! 10 بار دیگر این کار را انجام دهید تا احساس کنید که شمرده و صاف به نظر می آید.

اما هنگامی که با یک استخدام کننده “در صحنه هستید” نباید تمرین کنید. قبل از مصاحبه ، تمرین کنید. بهترین راه برای تمرین چیست؟ با دو دوست بنشینید و با یکدیگر مصاحبه کنید: یک نفر به عنوان ناظر عمل کند و “مصاحبه شونده” هم از ناظر و هم از “مصاحبه کننده” بازخورد بگیرد. به مدت چهار یا پنج دور تمرین کنید ، و نقش های خود را تغییر دهید. ایده دیگر (اما قطعاً در درجه دوم) این است که پاسخ خود را ضبط کرده و دوباره آن را پخش کنید تا ببینید که در کجا باید بهبود یابید. هر کاری که انجام می دهید ، اطمینان حاصل کنید که تمرین شما از صحبت کردن با صدای بلند تشکیل شده است. تمرین دوباره جواب در ذهن شما باعث بهبود آن نمی شود.

7- در 5 دقیقه اول موفقیت کسب کنید

برخی مطالعات نشان می دهد مصاحبه کننده ها در پنج دقیقه اول مصاحبه، ذهن خود راجع به نامزدها را جمعبندی می کنند – و سپس بقیه مصاحبه را صرف جستجوی مواردی می کنند تا آن تصمیم را تأیید کنند! پس در این پنج دقیقه چه کاری می توانید انجام دهید تا از از دروازه عبور کنید و مصاحبه کاری موفق  داشته باشید؟ با انرژی و اشتیاق وارد شوید و از زمان تخصیص داده شده توسط مصاحبه کننده ابراز قدردانی کنید. (به یاد داشته باشید: او ممکن است آن روز نامزدهای بسیاری را دیده باشد و ممکن است از این روند خسته شده باشد. بنابراین انرژی وارد کنید!)

همچنین ، با یک نظر مثبت در مورد شرکت شروع کنید – چیزی مانند ، “من واقعاً مشتاقانه منتظر این جلسه بوده ام (نه” مصاحبه “). فکر می کنم [شرکت] در [زمینه یا پروژه خاصی] کارهای بزرگی انجام می دهد ] ، و من واقعاً از احتمال مشارکت در این پروژه ها هیجان زده هستم. “

8- در همان سمت مصاحبه کننده قرار بگیرید

بسیاری از مصاحبه كنندگان مصاحبه کننده را بصورت مخالف می بینند: نامزدها سعی می كنند پیشنهادی را از مصاحبه كننده اخذ كنند و وظیفه مصاحبه كننده این است كه جلوی آن را بگیرد. کار شما این است که این “جنگ ” را به رابطه ای تبدیل کنید که در آن ، شما هر دو در یک طرف هستید. شما می توانید چیزی ساده بگویید ، ” خوشحالم که فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت شما دارم و همچنین اینکه شما درباره من اطلاعات بیشتری داشته باشید ، نتیجتا مشخص شود که این تطابق خوب خواهد بود یا نه. همیشه فکر میکنم که بدترین چیزی که می تواند رخ دهد این است که در شغلی استخدام شوم که برای کارفرما اشتباه باشد – و لذا هیچ کس خوشحال نخواهد شد! “

9-  مدعی باشید و مسئولیت مصاحبه را بر عهده بگیرید

بعضا به غیر از تلاش برای مودب بودن ، بعضی از نامزدهای مدعی در طی مصاحبه های شغلی بیش از حد منفعل می شوند. اما ادب با انفعال برابر نیست. مصاحبه مانند هر مکالمه دیگر است – این رقصی است که در آن شما و یک شریک با هم حرکت می کنید ، هر دو به دیگری پاسخ می دهند. اشتباه نکنید که فقط در آنجا بنشینید و منتظر مصاحبه کننده باشید تا از جایزه نوبل شما که برنده شده اید سؤال کند. این وظیفه شماست که اطمینان حاصل کنید که او می داند نقاط کلیدی برتری شما چیست. برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق نیاز است خود را به خوبی به نمایش بگذارید.

10- برای پاسخگویی به سوالات غیرقانونی و نامناسب آماده باشید

سؤالات مصاحبه در مورد نژاد ، سن ، جنسیت ، مذهب ، وضعیت تأهل و گرایش جنسی ، نامناسب و در بسیاری از مناطق غیرقانونی است. با این وجود ، ممکن است شما یک یا چند مورد از آنها را دریافت کنید. در این صورت ، دو گزینه دارید. شما به سادگی می توانید با یک سؤال پاسخ دهید (“مطمئن نیستم که این به درخواست استخدام من ارتباط داشته باشد”) ، یا می توانید بصورت “سؤال پشت سوال” پاسخ دهید: ” نمی دانم که چه وقت تصمیم به بچه دار شدن خواهم گرفت ، اما اگر شما می خواهید بدانید که آیا من برای مدت طولانی کار خود را ترک خواهم کرد ، می توانم بگویم که من به حرفه خودم بسیار متعهد هستم و صراحتا می گویم که این کار را ترک نخواهم کرد. “

11- نقاط برتری خود را روشن کنید

اگر درختی در جنگل بیفتد و کسی نیست که آن صدا را بشنود ، آیا صدایی ایجاد کرده است؟ از همه مهمتر ، اگر برتری خود را در طی مصاحبه شغلی بیان کنید و مصاحبه کننده آن را نفهمد ، آیا شما امتیاز گرفتید؟ در مورد این سوال ، پاسخ واضح است: نه! بنابراین برتری های خود را زیر مکالمات مبهم و ناروشن مخفی نکنید. در عوض ، به مصاحبه کننده بگویید که ابتدا نقطه برتری شما چیست و سپس مثال آن را بیان کنید.

12- مثبت فکر کنید

هیچ کس فرد همیشه شاکی را دوست ندارد ، بنابراین در طول مصاحبه روی تجربیات منفی تمرکز نکنید. حتی اگر مصاحبه کننده از شما سؤال کند ، “کدام دوره ها را کمتر از همه دوست داشته اید؟” یا “در مورد شغل قبلی چه چیزی را کمتر دوست دارید؟” جواب سوال را ندهید یا به طور خاص تر ، آنطور که از شما خواسته شده است جواب ندهید. درعوض ، مثلاً بگویید ، “خوب ، در واقع من در همه کلاسهایم چیزی را که دوست داشتم پیدا کردم. به عنوان مثال ، اگرچه من [کلاس] را بسیار سخت دیدم ، اما این واقعیت را دوست داشتم که [نکته مثبت در مورد کلاس] “یا” من [کار قبلی] را کمی دوست داشتم ، گرچه اکنون می دانم که واقعاً می خواهم به [شغل جدید] بپردازم. “

13- با یک یادداشت مثبت خاتمه دهید

اگر یک فروشنده نزد شما بیاید و محصول خود را به نمایش گذارد ، سپس از زمانی که برایش گذاشته اید تشکر کند و برود، چه اشتباهی کرده است؟ او از شما درخواست نکرد که آن را بخرید! اگر به پایان مصاحبه رسیدید و فکر می کنید واقعاً آن کار را دوست دارید ، آن را بخواهید! به مصاحبه کننده بگویید که شما واقعاً این شغل را دوست دارید – بگویید که قبل از مصاحبه در مورد آن هیجان زده بودید و اکنون حتی بیشتر هیجان زده شده اید ، و مطمئنید که دوست دارید در آنجا کار کنید. اگر در پایان جستجوها برای کاندیدای مناسب، دو نامزد به یک اندازه خوب باقی مانده باشد- شما و شخص دیگری – مصاحبه کننده فکر خواهد کرد که شما احتمالاً پیشنهاد را قبول خواهید کرد ، و بنابراین ممکن است تمایل بیشتری برای ارائه پیشنهاد به شما داشته باشید.

مثال

حتی بهتر ، آنچه را که درباره خودتان آموخته اید و نیز از ارزیابی شغلی مسیر کاریتان استفاده کنید تا توضیح دهید که چرا فکر می کنید این شغل برای شماست: “من ارزیابی دقیق در حرفه خودم انجام داده ام و می دانم که به شدت به این کار علاقمند هستم. (یکی یا دو تا از مهمترین مضامین علاقه شغلی خود را بیان کنید) . در صورتیکه اشتباه می کنم لطفا من را تصحیح کنید – به نظر می رسد که این موقعیت به من اجازه می دهد تا آن علایق را ابراز کنم. من همچنین می دانم که بیشترین انگیزه را دارم [ دو یا سه تا از مهمترین انگیزه های تان را با توجه به ارزیابی مسیر شغلی تان بیان کنید] ، و من این حس را دارم که اگر خوب عمل کنم ، می توانم این مزیت ها را در این شغل کسب کنم.

سرانجام ، من می دانم که قویترین توانایی های من اینها [دو یا سه توانایی قوی شما از ارزیابی مسیر شغلی] هستند، و می بینم که توانایی هایی که شما برای این موقعیت بیشترین نیاز را دارید جزء این توانایی ها هست. “اگر این نکته را دنبال کنید: الف) از شما در خصوص شغل سوال خواهد شد (ب) از شما می خواهند که توضیح دهید چرا فکر می کنید با این شغل کاملا مطابقت دارید (ج) میخواهند توانایی های فکری و بلوغ خود را نشان دهید ، و (د) وضعیت را به دست خواهید گرفت. قوی ترین “خاتمه” ممکن را ایجاد خواهید کرد- و این ارزش زیادی دارد! به این طریق یک پایان خوب و یک مصاحبه کاری موفق داشته اید.

14- یک کپی از رزومه خود را برای هر مصاحبه بیاورید

هنگام مراجعه به هر مصاحبه ، یک نسخه از رزومه خود را همراه داشته باشید. اگر مصاحبه کننده نسخه خود را اشتباه آورده باشد و یا فراموش کرده باشد، آنگاه می توانید نسخه اضافی خود را بیرون بیاورید و آن را تحویل دهید ، ضمنا در وقت صرفه جویی می کنید

15- نگران نباشید که مصنوعی به نظر بیایید

برخی از افراد نگران هستند که اگر جواب های خود را دوباره تکرار کنند ، در طول مصاحبه مصنوعی به نظر می رسند. نگران نباشید اگر به خوبی آماده باشید ، صاف و ماهر به نظر می رسید ، نه مصنوعی.

16- از سؤال “به من درباره خودت بگو” حداکثر استفاده را كنید

بسیاری از مصاحبه كنندگان مصاحبه را با این سؤال آغاز می كنند که درباره خودتان توضیح دهید.

پس چگونه باید پاسخ دهید؟ می توانید به داستانی بپردازید که در کجا بدنیا آمده اید ، والدینتان چه کاری انجام می دهند ، چند برادر و خواهر و سگ و گربه دارید و این ممکن است اشکالی نداشته باشد. اما آیا ترجیح می دهید مصاحبه کننده بنویسد که چه نوع سگی دارید؟ – یا چرا شرکت باید شما را استخدام کند؟

در پاسخ به این سؤال با سؤالاتی مثل این جواب دهید: “خوب ، بدیهی است که من می توانم در مورد بسیاری از چیزها برای شما تعریف کنم ، و اگر آنچه را که مد نظر دارید را فراموش کردم ، لطفاً به من اطلاع دهید. اما سه چیز فکر می کنم برای شما مهم تر است که درباره من بدانید، [برتری های تان را بگویید ]. اگر دوست دارید می توانم روی آن موارد کمی توضیح دهم. ” مصاحبه كنندگان هميشه خواهند گفت ، “مطمئناً ، جلو بروید.” سپس می گویید ، “خوب ، در مورد نکته اول ، [مثال خود را بگذارید]. و هنگامی که من برای [شرکت] کار می کردم ، من [مثلاً یک برتری دیگر].” و غیره . این استراتژی به شما امکان می دهد تا 10-15 دقیقه اول مصاحبه را بر روی تمام نقاط برتری کلیدی خود تمرکز کنید. سؤال “به من درباره خودت بگو” یک فرصت طلایی برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق است. آن را از دست ندهید!

17- با زبان بدن درست صحبت کنید

لباس مناسب بپوشید ، تماس چشمی برقرار کنید ، محکم دست دهید ، حالت خوبی داشته باشید ، واضح صحبت کنید و عطر یا ادکلن با بوی تند نزنید! بعضی اوقات مکان های مصاحبه اتاق های کوچکی هستند که ممکن است فاقد گردش هوا باشند. با زبان بدن خوب آشنا شوید.

18- برای مصاحبه های رفتاری آماده باشید

امروزه یکی از رایج ترین سبک های مصاحبه این است که از افراد می خواهند تجاربی را که قبلا داشته اند و رفتارهایی را که شرکت فکر می کند برای یک موقعیت شغلی خاص مهم است را توصیف کنند. ممکن است از شما خواسته شود در مورد زمانی صحبت کنید که تصمیم غیر عمومی ای گرفتید و میزان استقامت بالایی نشان دادید ، یا مثلاً تصمیمی تحت فشار زمان و با اطلاعات محدود گرفتید. مقاله مرتبط با مصاحبه رفتاری را مطالعه نمایید.

مرحله 1 پیش بینی رفتارهایی است که احتمالاً مدیر استخدام به دنبال آن است. مرحله 2 شناسایی حداقل یک نمونه از زمان نشان دادن هر رفتار است. مرحله 3 تهیه یک داستان برای هر نمونه است. بسیاری از افراد استفاده از روش STAR (موقعیت ، وظایف ، اقدامات و نتایج)  را به عنوان الگویی برای ارائه داستان توصیه می کنند. مرحله 4 تمرین برای گفتن داستان است. همچنین ، مطمئن شوید که قبل از مصاحبه با این نوع قالب ، رزومه خود را مرور کنید ؛ این می تواند به شما کمک کند نمونه هایی از رفتارهایی را که از قبل پیش بینی نکرده اید به خاطر بسپارید.

19- ارسال یادداشت های تشکر

بعد از هر مصاحبه یادداشت تشکرآمیزی بنویسید. بسته به ترجیحات مصاحبه کنندگان ، یادداشت را بر روی کاغذ تایپ کنید یا آنها را از طریق ایمیل بفرستید. یادداشت های خود را با مراجعه به مواردی که شما و مصاحبه کننده در مورد آن بحث کرده اید ، سفارشی سازی کنید.

برای نوشتن یک یادداشت تشکرآمیز ، شما باید بعد از هر مصاحبه وقت بگذارید تا مواردی راجع به آنچه مصاحبه کننده بیان کرده است ، بیاد بیاورید.

20- تسلیم نشوید

اگر مصاحبه بدی برای شغلی داشته اید که واقعاً فکر می کنید مناسب شما بوده است ، تسلیم نشوید! یادداشت بنویسید ، ایمیل بفرستید ، یا با مصاحبه کننده تماس بگیرید تا به او اطلاع دهید که فکر می کنید ارائه ضعیفی انجام داده اید و اینکه چرا فکر می کنید این شغل مناسب شما است. مجدداً آنچه را که می توانید به شرکت ارائه دهید را تکرار کنید و بگویید که می خواهید فرصتی برای مشارکت داشته باشید. این که آیا این استراتژی به شما شانس جدیدی می دهد یا خیر، بستگی به شرکت و شما دارد. اما مطمئناً یک چیز وجود دارد: اگر سعی نکنید ، شانس شما دقیقاً صفر است. بارها این روش جواب داده است و شما نیز این شانس را از خود نگیرید.

کلام آخر

اگر 20 استراتژی فوق را دنبال کنید ، به همان اندازه کاندیداهایی که یک مصاحبه کننده تاکنون دیده است ، آماده خواهید شد. بنابراین برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق این موارد را بارها مرور کنید و تمرین نمایید.

منبع

https://www.experisjobs.us

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن