رشته ها و مشاغلکسب و کار
موضوعات داغ

21 نکته مصاحبه کاری موفق : چگونه یک حس عالی ایجاد کنیم

بهترین نکات مصاحبه شغلی موفق

در طول مراحل مصاحبه استخدامی ( مصاحبه شغلی ) خود برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق این نکات طلایی را در نظر بگیرید:

 • با تحقیق در مورد شرکت و مصاحبه کنندگان شروع کنید.
 • پاسخهای خود را در مورد سؤالات متداول مصاحبه کاری تمرین کنید.
 • توضیحات شغل را دوباره بخوانید.
 • برای پاسخ به سؤالات از روش STAR استفاده کنید.
 • برای تمرین جواب دادن به سوالات مصاحبه کاری ، از دوستان خود استفاده کنید.
 • لیستی از معرف ها را تهیه کنید.
 • با مثال هایی از کار خود آماده شوید.
 • شب قبل، مصاحبه کاری خود را برنامه ریزی کنید.
 • سؤالات هوشمندانه را برای مصاحبه کنندگان آماده کنید.
 • نسخه هایی از رزومه ، دفترچه یادداشت و قلم خود را همراه داشته باشید.
 • 15 دقیقه زودتر از مصاحبه حضور یابید.
 • حس عالی اولیه را ایجاد کنید.
 • با هر کسی که با آنها روبرو می شوید با احترام رفتار کنید.
 • رفتار و زبان بدن خوب را تمرین کنید.
 • با اصالت و مثبت بودن برنده شوید.
 • به سؤالات پرسیده شده پاسخ صحیح دهید.
 • پاسخهای خود را به مهارتها و موفقیتهای خود برگردانید.
 • پاسخ های خود را مختصر و متمرکز نگه دارید.
 • درباره کارفرمایان قبلی خود صحبت منفی نکنید.
 • در مورد مراحل بعدی سؤال کنید.
 • بعد از مصاحبه نامه تشکر شخصی ارسال کنید.

شما مصاحبه شغلی برنامه ریزی شده ای در پیش دارید – تبریک ! اکنون زمان آماده سازی برای یک مصاحبه کاری موفق است، ما شما را کمک می کنیم.

در زیر، مروری بر چگونگی انجام مصاحبه کاری موفق به همراه بحث جزئی تری پیرامون هر نکته ارائه می دهیم. مصاحبه شغلی را بعنوان یکی از مراحل بسیار مهم در فرآیند استخدام شدن در نظر بگیرید.

نکاتی برای قبل از مصاحبه کاری

در روزهای قبل از مصاحبه شغلی، وقت خود را برای انجام موارد زیر اختصاص دهید:

1- با تحقیق در مورد شرکت و مصاحبه کنندگان شروع کنید.

 حصول اطلاعات کلیدی در مورد شرکتی که با آنها مصاحبه می کنید می تواند به شما کمک کند با اطمینان وارد مصاحبه شوید. با استفاده از وب سایت شرکت، پست های شبکه های اجتماعی و مطالب منتشر شده در مطبوعات، درک کاملی از اهداف شرکت و اینکه چگونگی سوابق شما می تواند شما را تبدیل به گزینه مناسب نماید، بدست آورید.

2- پاسخهای خود را در مورد سؤالات متداول مصاحبه کاری تمرین کنید.

پاسخ خود را برای سؤالات متداول مصاحبه کاری آماده كنید: “درباره خودتان به من بگویید؟ چرا شما به این سمت در این شرکت علاقمند هستید؟” ایده این است که به سرعت ارتباط برقرار کنید که چه کسی هستید و چه ارزشی را برای شرکت و سمت خود به ارمغان می آورید – این موضوع می تواند مانند یک آسانسور شما را از بقیه رقبا بالاتر ببرد.

3- توضیحات شغل را دوباره بخوانید.

ممکن است بخواهید آن را پرینت کنید و مهارت های خاصی را که کارفرما به دنبال آن است را هایلایت کنید. به مثالهایی از کارهای گذشته و فعلی خود بیاندیشید که مطابق با این الزامات هستند.

4- برای پاسخ به سؤالات از روش STAR استفاده کنید.

آماده باشید تا در خصوص گذشته کاری، هنگامی که شما از مهارت خاصی استفاده می کردید مورد سوال قرار گیرید. از روش STAR (موقعیت ، وظایف ، اقدامات و نتایج ) برای بیان پاسخ استفاده کنید.

5- برای تمرین جواب دادن به سوالات مصاحبه کاری ، از دوستان خود استفاده کنید.

در واقع تمرین کردن پاسخ ها با صدای بلند روشی فوق العاده مؤثر برای آماده شدن است. آنها را به خودتان بگویید یا از یک دوست بخواهید که از طریق سؤالات و پاسخ ها کمک کند. با گفتن کلمات اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد.

6- لیستی از معرف ها را تهیه کنید.

 مصاحبه کنندگان شما ممکن است از شما بخواهند لیستی از معرف ها را قبل یا بعد از مصاحبه خود ارسال کنید. تهیه لیست معرفهای آماده شده قبل از درخواست، می تواند به شما کمک کند به سرعت این مرحله را انجام دهید تا در روند استخدام به جلو بروید.

7- با مثال هایی از کار خود آماده شوید.

در طی مصاحبه، به احتمال زیاد از شما درباره کار خاصی که در رابطه با موقعیت کاریتان انجام داده اید، سؤال می شود. پس از بررسی توضیحات شغلی، به کارهایی که در مشاغل گذشته، کلوپ ها یا موقعیت های داوطلبانه انجام داده اید، فکر کنید که نشان می دهد تجربه و موفقیت در انجام کارهای مورد نیاز آنها را دارید.

8- سؤالات هوشمندانه را برای مصاحبه کنندگان آماده کنید.

 مصاحبه خیابانی دو طرفه است. کارفرمایان انتظار دارند که شما از آنها سؤال بپرسید: آنها می خواهند بدانند که شما به طور جدی در مورد آنچه که می خواهید در آنجا کار کنید فکر کرده اید. در اینجا سؤالاتی وجود دارد که ممکن است بخواهید از مصاحبه کننده بپرسید:

“آیا می توانید برخی از مسئولیت های روزانه این کار را توضیح دهید؟”

“خصوصیات فردی که در این نقش برای موفقیت نیاز است را چگونه توصیف می کنید؟”

“اگر من در این موقعیت بودم، چگونه عملکرد من اندازه گرفته می شد؟ چند وقت یکبار؟”

“این تیم با کدام بخش ها بطور منظم کار می کند؟ این بخش ها به طور معمول چگونه همکاری می کنند؟ این روند به چه شکلی است؟ “

“چالش هایی که در حال حاضر در این سمت با آن روبرو هستید چیست؟”

نکاتی در حین انجام مصاحبه کاری

بعد از زمان گذاشتن برای آماده سازی، با تمرین این نکات می توانید در روز مصاحبه یک مصاحبه کاری موفق داشته باشید:

9- شب قبل، مصاحبه کاری خود را برنامه ریزی کنید.

اگر قبل از مصاحبه با شرکت کاریابی صحبت می کنید، می توانید در مورد نوع لباس در محل کار از آنها سؤال کنید و متناسب با آن لباس خود را انتخاب کنید. اگر کسی را برای سؤال کردن ندارید، در باره شرکت تحقیق کنید تا آنچه را که مناسب است یاد بگیرد.

10- نسخه هایی از رزومه، دفترچه یادداشت و قلم خود را همراه داشته باشید.

حداقل 5 نسخه از رزومه خود پرینت بگیرید در صورتیکه مصاحبه کننده های متعدد وجود دارند. دستاوردهای خاص را روی نسخه خود برجسته کنید که می توانید به راحتی به آنها مراجعه کرده و در مورد آنها بحث کنید. یک قلم و دفترچه کوچک را همراه داشته باشید. برای یادداشت برداری آماده شوید، اما در تلفن همراه هوشمند یا سایر دستگاه های الکترونیکی یادداشت برداری نکنید. اطلاعات را بنویسید تا بتوانید در یادداشتهای تشکرآمیز خود به این جزئیات مراجعه کنید. تا حد امکان تماس چشمی را حفظ کنید.

11- 15 دقیقه زودتر از مصاحبه حضور یابید.

برنامه خود را طوری هماهنگ کنید که بتوانید 10-15 دقیقه زودتر برسید. مسیر خود را به محل مصاحبه مشخص کنید تا مطمئن شوید که به موقع می رسید. یک تمرین عملی را هم در نظر بگیرید. اگر در حال استفاده از حمل و نقل عمومی هستید، در صورت وجود تاخیر یا بسته شدن مسیر، برنامه ای برای مسیر جایگزین داشته باشید.

نکته: وقتی زود می رسید ، از زمان اضافی برای مرور محل کار استفاده کنید.

12- حس عالی اولیه را ایجاد کنید.

 چیزهای کوچک را فراموش نکنید کفش های خود واکس بزنید، مطمئن شوید که ناخن های شما تمیز و مرتب است و لباس های خود را برای سوراخ ها، لکه ها، موهای حیوان خانگی و نخ کش شدگی ها بررسی کنید. زبان بدن با اعتماد به نفس و لبخند در تمام طول مصاحبه را فراموش نکنید.

13- با هر کسی که با آنها روبرو می شوید با احترام رفتار کنید.

 این شامل افراد حاضر در مسیر و پارکینگ ، پرسنل نگهبانی و منشی ها است. با همه افرادی که نمی شناسید رفتار مناسب کنید و به عنوان مدیر به آنها احترام بگذارید. حتی اگر اینگونه نباشند، ممکن است کارفرمای بالقوه شما از آنها بازخورد بخواهد.

14- رفتار و زبان بدن خوب را تمرین کنید.

از لحظه ورود به ساختمان با اطمینان و زبان بدن خوب رفتار کنید. با شانه های صاف بنشینید و بلند شوید. قبل از مصاحبه، نفس عمیق بکشید و به آرامی بازدم کنید تا احساس اضطراب را مدیریت کنید و اعتماد به نفس را بیشتر کنید. مصاحبه شونده ابتدا باید دست خود را دراز کند تا دست بدهد. بایستید، فرد را با نگاه مستقیم نگاه کنید و لبخند بزنید. یک دست دادن خوب باید محکم باشد اما انگشتان نفر مقابل را خیلی فشار ندهد.

15- با اصالت و مثبت بودن برنده شوید.

 اصیل بودن در طول مکالمات مصاحبه می تواند به کارفرمایان کمک کند تا به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند. نشان دادن مثبت بودن با لبخند و زبان بدن مناسب می تواند مصاحبه را روشن و سازنده نماید.

16- به سؤالات پرسیده شده پاسخ صحیح دهید.

 اگرچه می توانید مهارتها و موفقیتهای خود را بزرگ کنید، اما مصاحبه گرها صداقت را طراوت بخش و قابل احترام می دانند. روی نقاط قوت کلیدی خود متمرکز شوید و اینکه چرا سابقه کاری شما باعث می شود که شما به طور منحصر به فردی برای این موقعیت شغلی مناسب باشید.

17- پاسخهای خود را به مهارتها و موفقیتهای خود برگردانید.

 با هر سؤالی که به آن پاسخ می دهید، مهم است که سوابق کاری خود را با ارائه مثال هایی از راه حل ها و نتایجی که به دست آورده اید ، به کار مرتبط کنید. از هر فرصتی برای رجوع به الزامات ذکر شده در توضیحات شغلی استفاده کنید.

18- پاسخ های خود را مختصر و متمرکز نگه دارید.

 وقت شما با هر مصاحبه کننده محدود است، بنابراین مراقب زمان باشید. تمرین پاسخ های شما از قبل می تواند به تمرکز شما کمک کند.

19- درباره کارفرمایان قبلی خود صحبت منفی نکنید.

 شرکت ها می خواهند افرادی را که بر شرایط سخت غلبه می کنند استخدام کنند. اگر نسبت به شغل فعلی خود احساس دلسردی می کنید، روی صحبت کردن درباره آنچه از آن تجربه بدست آورده اید و کارهایی که می خواهید بعدا انجام دهید، تمرکز کنید.

نکاتی برای بعد از مصاحبه کاری

هنگامی که مصاحبه به پایان رسید، با انجام موارد زیر بهترین شانس را برای داشتن یک مصاحبه کاری موفق به خود بدهید:

20- در مورد مراحل بعدی سؤال کنید.

 پس از مصاحبه شما، مناسب است از مصاحبه کننده، مدیر مربوطه و یا مسئول استخدام در مورد آنچه در آینده باید انجام شود بپرسید. این به احتمال زیاد می تواند یک ایمیل پیگیری با نتایج حاصله از مصاحبه شما، نیازمندیهای اضافی مانند یک لیست معرف ها و یا یک مصاحبه دیگر باشد.

21- بعد از مصاحبه نامه تشکر شخصی ارسال کنید.

یادداشتهای تشکرآمیز برای هر مصاحبه کننده ارسال کنید. کارت ویزیت هر شخصی را که در طی مصاحبه با آنها صحبت می کنید بخواهید تا بتوانید به طور جداگانه با یک ایمیل تشکرآمیز پیگیری کنید. اگر صبح مصاحبه کردید، ایمیل های پیگیری خود را در همان روز ارسال کنید. اگر بعد از ظهر مصاحبه کرده اید، صبح روز بعد خوب است. با استفاده از یادداشتهایی که در طول مکالمات برداشته اید، اطمینان حاصل کنید که هر ایمیل با سایرین متمایز است. این رمز یک مصاحبه کاری موفق است.

نکات کاربردی بسیار زیادی را در بهترین کتاب مدیریت سال 2020 می یابید. خواندن این کتاب برای تسلط یافتن بر توانایی های فردی در حوزه شغلی اکیدا توصیه می شود.

منبع:

https://www.indeed.com

همچنین بخوانید:

رزومه ، مصاحبه کاری ، شغل

چرا در مصاحبه کاری، شغل را از دست دادم

مصاحبه کاری، آمادگی برای شغل جدید

معرفی کتاب به دنیای مدیریت خوش آمدید

نمایش بیشتر

‫11 نظرها

 1. باسلام و عرض خسته نباشید
  مطالب شما را در خصوص مصاحبه کاری و مصاحبه شغلی خواندم و بدون اغراق می توانم بگویم که یکی از وب سایتهایی هستید که این امر را بطور کامل و از جهات مختلف مورد بررسی قرار داده اید.
  آنچیزی که به نظر این حقیر آمد آن است که مصاحبه های کاری در ایران مانند بسیاری از کشورها نیست و عملا فرآیند جذب نیرو و استخدام در شرکت های ایران با بسیاری از اما و اگرها وابسته است.
  اینکه بتوانید در یک شرکت مورد نظرتان به مصاحبه کاری دعوت شوید خودش نیاز به هفت خوان رستم دارد. البته مطلب شما در خصوص آگهی استخدام که الحق کامل بود را نیز خواندم. ولی با همه وجود ضمن سپاسگذاری از زحمات شما در نگارش این همه اطلاعات مفید، هنوز اعتقاد دارم که مصاحبه های کاری و پیدا کردن شغل و موقعیت شغلی در ایران علاوه بر موارد ذکر شده توسط شما نیازمند رابطه نیز هست.
  مصاحبه کاری البته صرفا یکی از این مراحل پیچیده است
  باز هم ممنون

  1. سلام ممنون از توجه جنابعالی

   مصاحبه های استخدامی ایران قطعا تفاوتهایی با جهان دارد ولی آشنایی با نکات مربوطه بی تاثیر نیست.
   در نظر بگیرید که در یک مصاحبه کاری حداقل بخشی از سوالات را می دانید و استرس مربوطه کمتر خواهد شد.

   آشنایی با سوالات مصاحبه کاری و شغلی باعث تسلط بیشتر می شود

   ممنون

 2. به جرات می تونم بگم تا به حال در مورد مصاحبه استخدامی مطلبی اینقدر جامع ندیده بودم. از اینکه زحمت کشیدید و این مطلب بسیار خوب را گذاشتید متشکر.
  میشه گفت مصاحبه کاری با ارزشترین مرحله در جذب شدن است. در این وضعیت بازار کار باید برای مصاحبه کاری آماده شویم.

  ممنون

 3. توی مطالبی که در مورد مصاحبه کاری و استخدامی خواندم ، این مطلب بهترین بود. از منبع معتبر و قابل اعتمادی هم هست. خسته نباشید

  1. شما لطف دارید.
   سعی می کنیم در مورد مصاحبه کاری و شغلی تا حد توان مطلب مفید بنویسیم. اعتقاد داریم که در شرایط جاری، بسیاری از جوانان به این نوع مطالب نیاز دارند.
   از شما متشکریم

 4. به نظرم مصاحبه کاری در ایران خیلی معنی و مفهوم درستی نداره. یه جورایی بیشتر شرکتها فقط در شرایط خاصی است که مصاحبه کاری و استخدامی واقعی برگزار می کنند. ولی با همه این احوالات چه میشه کرد…

 5. مطلب خوبیه ممنون که در سایت شما اینقدر مطلب در مورد مصاحبه شغلی و استخدامی وجود داره

  تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا