اجتماعیروانشناسیسلامت

5 نوع مدیتیشن ذهن آگاهی

تکنیک های مختلفی برای مدیتیشن ذهن آگاهی وجود دارد که برای تسکین استرس و آرامش استفاده می شود. از روش های سنتی (قرار گرفتن درحالت نشسته و پاکسازی ذهن) گرفته تا انواعی که لزوماً مانند مدیتیشن نیستند (مانند مسواک زدن به دندان یا شستن ظروف) . ما در اینجا 5 نوع مدیتیشن ذهن آگاهی را گردآوری کرده ایم که می توانید امتحان کنید. همه آنها نمونه هایی هستند که از هر آنچه در محیط خود دارید به عنوان ابزاری برای کمک به پایداری ذهن و کاهش استرس استفاده می کنید.

مدیتیشن ذهن آگاهی با کمک صداها

در حالی که بسیاری از مردم بر این باورند که یک محیط آرام برای یک جلسه مدیتیشن موفق بسیار مهم است ، ممکن است احساس کنید تمرکز بر روی صداهای موجود در محیط برای شما مفیدتر است. این می تواند صدای یک کلیک یا چرخش ماشین لباسشویی باشد. هر چه که باشد ، مبدأ قرار دادن تن و کیفیت صدا به قصد تمرکز است. موسیقی همچنین می تواند برای تمرکز  در مدیتیشن ذهن آگاهی مفید باشد. موسیقی همچنین مزایای دیگری مانند انرژی دادن به شما در صبح یا آرامش در شب را به همراه دارد.

مدیتیشن ذهن آگاهی با احساسات

توجه متمرکز و غیر قضاوتی به احساسات جسمی در بدن شما از داخل و خارج – مانند خارش دست ها یا احساس بازدم هنگام ترک سوراخ بینی – می تواند شما را در لحظه کنونی نگاه دارد و منجر به یک تجربه مدیتیشن عمیق شود. اگرچه می توانید از هر مکانی یک تکنیک مبتنی بر احساس را تمرین کنید ، یک رویکرد رایج مدیتیشن وان است.

مدیتیشن ذهن آگاهی با اندیشه ها

اگر در مدیتیشن مبتدی هستید ، یکی از مهمترین موانع ، چالش پاکسازی کامل ذهن است. متوقف کردن جریان پایدار افکار در داخل و خارج ، معمولاً دشوار است.  وقتی برای اولین بار برای مدیتیشن می نشینید ، ممکن است مدت زمانی طول بکشد تا افکارتان ساکت شوند. به همین دلیل است که اغلب بهتر است به جای اینکه با آنها درگیر شوید ، افکاری را که به ذهن شما خطور می کند ، برچسب بزنید. این عمل باعث می شود که آنها راحت تر عمل کنند. به عنوان مثال ، می توانید یک اندیشه را به عنوان “مفید” یا “غیرمفید” نامگذاری کنید ، یا آنها را طبقه بندی کنید ، مانند “داوری” یا “ترس”.

مدیتیشن ذهن آگاهی با نفس كشيدن

تنفس یکی از معدود عملکردهای ثابت زندگی با الگویی ذاتی است ،  نفس کشیدن ، نفس کشیدن – که آن را به ابزاری مفید در مدیتیشن تبدیل می کند. همین عمل آگاهی از نفس نفس فرد می تواند منجر به تنفس عمیق و رضایت بخش از دیافراگم شما شود ، که می تواند باعث آرامش جسمی و عاطفی شود .

مدیتیشن ذهن آگاهی با مزه

هنگام استرس ، مردم غالباً به طور غریزی از سلیقه خود به عنوان یک تسکین دهنده استرس استفاده می کنند ، خواه بدون فکر باشد یا میل به شیرینی  که توسط کورتیزول ایجاد می شود را ارضاء کند. اما حس چشایی می تواند یک مکمل سالم و مؤثر برای تمرینات ذهن آگاهی باشد. می توانید از احساس چشایی خود برای غوطه ور شدن در لحظه فعلی خوردن ، مانند یک مدیتیشن شکلات ، استفاده کنید. تمرکز روی طعم و مزه می تواند روشی لذت بخش و ساده برای کشف ذهن آگاهی و آرامش باشد ، اما همچنین به طور کلی یک روش مؤثر برای غذا خوردن سالم است. اگر شما مستعد پرخوری هستید ، ذهن آگاهی می تواند به شما یاد دهد تا هر وقت احساس راحتی می کنید از هر گونه ناخنک زدن (ریزه خواری) لذت ببرید.

مروری بر 5 نوع مدیتیشن ذهن آگاهی

هر فعالیتی که در آن کاملاً در لحظه کنونی حضور داشته باشید می تواند به عنوان مدیتیشن ذهن آگاهی محسوب شود و هنگامی که به طور منظم تمرین شود ، می تواند مزایای ذهن آگاهی را به زندگی شما منتقل کند. از آنجایی که کلید توسعه یک تمرین ذهن آگاهی قوی ، سازگاری است ، بهتر است تکنیک های متنوعی را امتحان کنید و روش یا روش هایی را پیدا کنید که برای شما بهتر باشد. می توانید مانند این 5 نوع مدیتیشن ذهن آگاهی بررسی شده در این پست ، از هر آنچه در محیط خود دارید استفاده کنید. به یاد داشته باشید که نیازی به تنظیمات فانتزی ندارید . به صداها ، احساسات ، سلیقه ها و ذهن و بدن خود توجه کنید تا به کاهش استرس و افزایش آرامش کمک کنید.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا