اینترنت و امنیتفناوری و اطلاعات

5 نکته مهم در مورد کاربرد اینترنت اشیاء

کاربرد اینترنت اشیاء

در سال 2019 ، کاربرد اینترنت اشیاء (IoT) در زندگی روزمره ما در خانه و محل کار عمیق تر دیده شد. ممکن است این اصطلاح اینترنت اشیاء را بیشتر هم بشنویم و این موضوع به این دلیل است که اینترنت اشیاء از مرحله اولیه خارج شده و به سرعت بخشی از زندگی روزمره ما می شود.

به نظر می رسد به زودی ، تقریباً هر وسیله ای که ما در اختیار داشته باشیم مانند اتومبیل ، تلویزیون ، ساعت ، وسایل آشپزخانه می توانند آنلاین شوند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همچنین در صنعت ، ابزار و ماشین آلات نیز به طور فزاینده ای باهوش و متصل می شوند و داده هایی را تولید می کنند که راندمان را افزایش می دهند و پارادایم های جدید مانند تعمیرات و نگهداری پیش بینی شده را امکان پذیر می سازند تا به جای یک رویا ، به واقعیت تبدیل شوند. در واقع پیش بینی شده بود که تا پایان سال 2019 تعداد 26 میلیارد دستگاه متصل در سرتاسر جهان وجود داشته باشد و کاربرد اینترنت اشیاء روز به روز توسعه یابد.

پنج پیش بینی در مورد کاربرد اینترنت اشیاء

در اینجا پنج پیش بینی در مورد کاربرد اینترنت اشیاء طی 12 ماه آینده ارائه می گردد ، بطوریکه به طور فزاینده ای عادت می کنیم که اینترنت فقط چیزی نیست که با استفاده از رایانه ها و تلفن های هوشمند به آن متصل شویم ، بلکه تقریباً هر چیزی را که می توانیم به آن فکر کنیم بصورت آنلاین و متصل خواهد شد:

مشاغل در مورد IoT جدی می شوند

طبق تحقیقات فورستر ، کسب و کارها باعث تسریع کاربرد اینترنت اشیاء خواهند شد ، به طوری که 85 درصد شرکت ها اجرا و یا برنامه ریزی استقرار IoT را انجام می دهند.

IoT به وضوح مزایای بزرگی را به مشاغل ارائه می دهد. برخی از نمونه ها را در سالهای اخیر دیده ایم شامل مانکن هایی که می توانند با تلفن های هوشمند مشتریان در محیط های خرده فروشی ارتباط برقرار کنند و اطلاعات مربوط به محصولات موجود را به نمایش بگذارند.

با این وجود ، صنعت ساخت رهبری روشنی در مورد استقرار کاربرد اینترنت اشیاء دارد. مشاغل به طور فزاینده ای ارزش را در ماشین آلات متصل خواهند دید که قادر به گزارش کلیه جزئیات پارامترهای عملیاتی و کارایی آن به سایر دستگاههای هوشمند و متصل هستند. تعمیرات و نگهداری پیش بینی شده چیزی است که مدت هاست توسط مبلغان فناوری وعده داده شده است ، اما در حال حاضر فقط توسط بزرگترین شرکتهایی که چندین سال است در IoT سرمایه گذاری های زیادی کرده اند ، حاصل شده است. با درک فزاینده از زمان مفید بودن یا نبودن این راه حل ها ، این موارد وقتی برای سازمان های کوچکتر شروع به اجرایی شدن می کنند ، که بتوانند اطمینان حاصل کنند که سرمایه گذاریهایشان بر می گردد.

دستگاه ها ی بیشتری با صدا ارتباط برقرار می کنند

درست همانطور که اینترنت استاندارد به همه ما صدا داد – کاربرد اینترنت اشیاء نیز به همه چیزهایی که داریم صدا می دهد. ما عادت داریم که از صدای خود برای کنترل وسایل خانگی هوشمند مانند هاب الکسا آمازون یا سیری اپل استفاده کنیم. اما بزودی بقیه دارایی های ما نیز صدای خود را پیدا می کنند. تقریباً تمام تولید کننده های خودرو روی دستیارهای مجازی کار می کنند تا به رانندگان کمک کنند تا با خیال راحت و مطمئن تر وسایل نقلیه را در حالی که پشت فرمان هستند بکار گیرند. و کنترل با صدا (با بازخورد طبیعی) به طور فزاینده گزینه ای برای فناوری صنعتی و سازمانی خواهد شد.

کنترل با صدا از بسیاری جهات معقول است زیرا دستان ما را برای کنترل عملگرهایی که هنوز هم نیاز به ورودی دستی دارند ، آزاد نگه می دارد و چشم ما برای تماشای خطرات آزاد می شود. همچنین رفع بیشتر موانع ارتباط بین انسان و ماشین را ارائه می دهد. ما در ابتدا، کاملاً به برنامه نویسی آنها با کدهای رایانه ای متکی بودیم ، تا قبل از استفاده از رابط های کاربر و محیط های گرافیکی و داشبورد ، که موانع ورود اطلاعات پایین بیاید. شناخت صدا و تولید صدا (که به عنوان پردازش زبان طبیعی شناخته می شود) گام بعدی منطقی برای تولید فناوری است که هر کس بتواند برای کارآمدتر کار کردن یا بهبود زندگی خود استفاده کند. این یکی از مزایای قابل توجه کاربرد اینترنت اشیاء است.

محاسبات بیشتر و حرکت به سمت لبه

محاسبات لبه به الگوریتم هایی گفته می شود که در “لبه” یک شبکه اجرا می شوند – معمولاً در نقطه هایی که شبکه دنیای واقعی را لمس می کند ، مانند سنسورها و دوربین ها.

واقعیت این است که حجم عظیمی از داده های جمع آوری شده توسط این دستگاه ها بی فایده خواهند بود. یک مثال خوب یک دوربین امنیتی است – ممکن است مجبور شود ترابایت ها داده های ویدئویی را به یک سرور مرکزی یا ابری منتقل کند ، اما داده های پر اهمیت تنها چند مگابایت است که فعالیت مشکوک یا غیرقانونی را نشان می دهند.

هنگامی که این دستگاه ها قادر به انجام محاسبات خود باشند ، همه اطلاعات را برای پردازش به فضای ابری انتقال نمی دهند ، و شبکه ها کمتر به دلیل ترافیک قفل می شوند و قدرت محاسباتی بیشتری نیز برای کارهای مهم در دسترس خواهد بود. در مثال بالا ، الگوریتم های تشخیص تصویر در حال اجرا بر روی سخت افزار و نرم افزار نصب شده در دوربین ، فیلم را برای فعالیت مشکوک تجزیه و تحلیل می کنند و فقط داده های مفید ویدیویی برای پردازش و ذخیره به فضای ابری منتقل می شوند.

هوش مصنوعی به طور فزاینده ای توسعه و استقرار IoT را هدایت می کند

هوش مصنوعی (AI) و IoT حوزه های مرتبط فناوری هستند. IoT به دلیل حجم عظیمی از داده هایی که تولید می کند مفید و قدرتمند است. وقتی صدها یا هزاران دستگاه دارید که همه در یک شبکه صنعتی با یکدیگر صحبت می کنند ، تجزیه و تحلیل کوه داده های ایجاد شده فراتر از توانایی انسان ها است. آموزش الگوریتم های یادگیری ماشین برای شناسایی توسط افراد دور از  محل، در داده هایی که می توانند فرصت هایی برای کارآیی را نشان دهند ، یا هشدار اولیه برای یک مشکل آتی را ارائه دهند ، وظیفه اصلی هوش مصنوعی در یک محیط IoT است.

با افزایش اندازه و پیچیدگی شبکه IoT ، آنها به طور فزاینده به پیشرفت های جدید در هوش مصنوعی و یادگیری ماشین وابسته می شوند. هوش مصنوعی همچنین از طریق سیستم های خودکار شناسایی تهدید ، نقش مهمی در حفظ امنیت سیستم های IoT دارد.

شبکه های 5G دامنه و در دسترس بودن اینترنت اشیا را گسترش می دهد

در سال جاری باید شاهد روشن شدن اولین شبکه های 5G برای مصرف کننده باشیم که می تواند تا 20 برابر سریعتر از شبکه های داده تلفن همراه موجود کار کند. کاربرد اینترنت اشیاء بر سرعت و در دسترس بودن سرویس های داده متکی است و امروزه هنوز هم مکان های بسیاری وجود دارد که به دلیل عدم دسترسی به این سرویس ها ، در هنگام ورود به فناوری هوشمند و متصل ، تاریک هستند.

با وجود شبکه های تلفن همراه که حتی سریعتر و پایدارتر از شبکه های کابلی که قبلاً در خانه ها و دفاتر به آنها متصل بودیم ، دامنه پروژه های IoT می تواند به طرز چشمگیری گسترده شود. ایده هایی مانند “شهر هوشمند” – که در آن امکانات رفاهی مدنی در شبکه قرار گرفته و داده های آنالیز شده برای ایجاد محیط های زندگی تمیزتر و کارآمدتر شهری – قابل استفاده تر می شوند. فن آوری مورد استفاده توسط رانندگی خودکار، اتومبیل های مستقل و وسایل نقلیه عمومی حمل و نقل نیز از افزایش پهنای باند در دسترس بهره مند خواهد شد.

در این مقاله با کاربرد اینترنت اشیا در آینده نزدیک آشنا شدیم.

منبع:

https://www.forbes.com/

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا