تغذیه و رژیم غذاییسلامت و تغذیه

50 میوه عجیب و شگفت انگیز که تا به حال ندیده اید(قسمت دوم)

قسمت دوم بررسی 50 میوه عجیب و شگفت انگیز در اینجا ارائه می شود. در قسمت اول به بررسی 25 میوه پرداخته شد و در اینجا به 25 میوه دیگر می پردازیم.

26-آکیوت، میوه درخت آناتو   Achiote

اسم دیگر آن آناتو است. نوعی چاشنی به رنگ نارنجی و رنگ آمیزی مواد غذایی است که از دانه های درخت آشیوت بومی مناطق گرمسیری از مکزیک تا برزیل حاصل می شود. اغلب برای انتقال رنگ زرد یا نارنجی به غذاها، اما گاهی به دلیل عطر و طعم آن نیز استفاده می شود.

27-گرنادیا   Grenadia

Passiflora ligularis ، که معمولاً به عنوان گرانادیلا شیرین یا گرنادیا معروف است، یک گونه گیاهی از جنس Passiflora است. این گیاه به عنوان گرانادلا در بولیوی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، مکزیک و پرو شناخته می شود.

28-میوه آنونا Sweetsop یا Custard Apple یا Sugar Apple

پرمصرف ترین گونه آنونا و بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا و هند است.

29-میوه پالمیرا   Palmyra Fruit

این میوه (میوه پالمیرا) 10 سانتی متر (3.9 اینچ) تا 18 سانتی متر (7.1 اینچ) قطر دارد ، دارای پوسته سیاه است و در خوشه ها متولد می شود.

بومی قاره هند و آسیای جنوب شرقی از جمله نپال ، هند ، بنگلادش ، سریلانکا ، کامبوج ، لائوس ، برمه ، تایلند ، ویتنام ، مالزی ، اندونزی و فیلیپین است. طبق گزارش ها ، در پاکستان ، سوکوترا و بخش هایی از چین طبیعی شده است.

30-سیب چوبی   Wood Apple

Limonia acidissima تنها گونه موجود در جنس یکنواخت Limonia است. نامهای رایج این گونه ها در انگلیسی شامل سیب چوب و فیل-سیب است.

31-  سیب ستاره ای   Star Apple یا  Breast Milk Fruit

بومی آنتیل بزرگ و هند باختر است. این میوه به مناطق دشت آمریکای مرکزی گسترش یافته است و اکنون در مناطق استوایی از جمله جنوب شرقی آسیا رشد کرده است. به سرعت رشد می کند و به 20 متر ارتفاع می رسد.

32-  مار میوه  Snake Fruit یا  salak

سالاک نوعی درخت نخل بومی جاوا و سوماترا در اندونزی است. این گیاه در مناطق دیگر اندونزی به عنوان یک محصول غذایی کشت می شود ، و طبق گزارش ها در بالی ، لمبوک ، تیمور ، مالوکو و سلاووسی صورت می گیرد.

33-چیکو  Sapodilla یا Chico Fruit

معمولاً به عنوان sapodilla ، sapota ، chikoo ، naseberry یا niperpero شناخته می شود ، درختی طولانی مدت و همیشه سبز بومی جنوب مکزیک ، آمریکای مرکزی و کارائیب است.

34-  فی جوآ  Feijoa یا Guavasteen یا  Pineapple Guav

گونه ای از گیاه گلدار در خانواده myrtle ، Myrtaceae – بومی مناطق ارتفاعات جنوب برزیل ، شرق پاراگوئه ، اروگوئه ، شمال آرژانتین و کلمبیا است. این گیاه به طور گسترده ای به عنوان یک درخت زینتی و برای میوه های آن کشت می شود.

35-میوه میمون   Lakoocha

در شمال شرقی هند شناخته می شود ، یک گونه درخت گرمسیری همیشه سبز از خانواده Moraceae است. در سراسر شبه قاره هند و آسیای جنوب شرقی توزیع می شود.

36-لیمو ترش اسپانیای   Spanish Lime

لیمو اسپانیایی (Melicoccus bijugatus) بومی کلمبیا ، ونزوئلا ، غرب هند و باهاما است. در مناطق گرمتر فلوریدا با درختانی که در Palm Beach و بیشتر فلوریدا جنوبی رشد می کنند رشد می کند.

37-Passion Fruit پاشن فروت

بومی برزیل، پاراگوئه و آرژانتین است. به دلیل میوه شیرین و دانه ای آن، در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری به صورت تجاری کشت می شود.

38-Rose Apple سیب گلی

Syzygium jambos درختی است که از جنوب شرقی آسیا منشأ گرفته و بطور گسترده در جاهای دیگر پرورش می یابد، به عنوان یک درخت زینتی و میوه ای معرفی شده است.

39-توت فرنگی سفید یا توت فرنگی آناناسی  (Pineberry)

توت‌فرنگی است با مزۀ شبیه آناناس ، رنگ سفید و تخم های قرمز است که در آوریل ۲۰۰۹ در آلمان به عموم معرفی شد. این میوه ترکیبی از توت‌فرنگی ساحلی آمریکای جنوبی و توت‌فرنگی ویرجینیای آمریکای شمالی است. رنگ این میوه از سفید تا نارنجی کمرنگ متفاوت است، بسیار خوشبو است و کمی مزه‌ی آناناس دارد.

40-توت موزی

این نوع توت را گاها توت پاکستانی نیز می نامند ولی منشاء اصلی این توت کشور چین است. توت موزی از گونه های کمیاب توت در ایران می باشد که به دلیل شکل ظاهری آن شبیه موز بوده و به توت موزی مشهور است این درخت در تمامی نقاط کشور قابل کاشت میباشد. اندازه‌ی توت موزی نسبت به توت سفید بزرگتر است و گاها به ۱۵سانتی متر میرسد. میوه ی نارس آن سبز یا زرد کم رنگ و هنگام رسیدن قرمز تیره یا ارغوانی میشود. طعم میوه شیرین است. 

41-توت معجزه گر (Miracle berry)

Synsepalum dulcificum گیاهی است که به دلیل داشتن توت خاص آن شناخته می شود که هنگام خوردن باعث می شود که غذاهای ترش بعد از آن طعم شیرین داشته باشند. این اثر ناشی از میراکولین است.

42-موز قرمز (Red banana)

موز قرمز گروهی از انواع موز با پوست قرمز- بنفش است. بعضی از آنها از موز معمولی کوچکتر هستند و برخی دیگر بسیار بزرگتر می باشند.

43-تارماریلو (Tamarillo)

تاماریلو بومی آندهای اکوادور ، کلمبیا ، پرو ، شیلی ، آرژانتین و بولیوی است.

44-بیریبا  (Biriba)

Rollinia deliciosa گونه ای از گیاهان گلدار در خانواده کاستارد-سیب ، Annonaceae است كه بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی است. این میوه به دلیل میوه های خوراکی آن ، که معمولاً به عنوان biribá یا شکر-سیب وحشی شناخته می شود ، در سراسر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان کشت می شود.

45-برد فروت  (Breadfruit)

Breadfruit (Artocarpus altilis) گونه ای از درختان گلدار در خانواده توت و جکفروت (Moraceae) است که نشات گرفته از گینه نو ، جزایر مالوکو و فیلیپین است.

46-لیموی انگشتی استرالیایی (Australian finger lime)

Citrus australasica ، لیموترش یا لیمو خاویار استرالیا ، یک درختچه جنگلهای نیمه باران نیمه گرمسیری دشت و جنگلهای بارانی در منطقه مرزی ساحلی کوئینزلند و نیو ساوت ولز ، استرالیا است. این میوه دارای میوه های خوراکی است که به عنوان یک محصول جدید تجاری جدید در حال توسعه است.

47-کاپواچو (Cupuaçu)

Cupuaçu ، یک درخت جنگل بارانی گرمسیری است که به کاکائو مربوط می شود. در سراسر حوزه آمازون معمول است ، در جنگل های کلمبیا ، بولیوی و پرو و در شمال برزیل کشت می شود.

48-گواوا (Guavas)

این درختچه بومی آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی، پرو، برزیل و مکزیک است. 

49-میوه کامو کامو (camu camu)

گیاه “کامو کامو” درختی کوچک و پرشاخ و برگ، بومی جنگل های بارانی آمازون در پرو و برزیل است که حدود 3 تا 5 متر طول داشته و میوه هایی گیلاس مانند به رنگ قرمز-ارغوانی تولید می کند. این گیاه ارتباط خویشاوندی نزدیکی با جابوتیکابا (Myrciaria cauliflora) و گواوا (Myrciaria floribunda) دارد

50-میوه لوکوما (Lucuma)

Puteria lucuma گونه ای از درخت در خانواده Sapotaceae است که برای میوه خود یعنی Lucuma کشت می شود. این میوه بومی پرو و اکوادور است.

قسمت اول این پست را از لینک زیر بخوانید:

50 میوه عجیب و شگفت انگیز که تا به حال ندیده اید( قسمت اول)

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا