صنعتعلوم و تکنولوژی

6 مرحله روش علمی

روش علمی چیست

روش علمی روشی منظم برای یادگیری درباره دنیای اطراف ما و پاسخ دادن به سؤالات است. تفاوت اصلی بین روش علمی و سایر روشهای کسب دانش ، ایجاد یک فرضیه و سپس تست آن با یک آزمایش است.

مراحل روش علمی

تعداد مراحل ممکن است در نوشته های مختلف بطور متفاوتی بیان گردند. (که عمدتاً به دلیل جدا کردن داده ها و تجزیه و تحلیل به مراحلی جداگانه اتفاق می افتد) . با این حال ، این یک لیست نسبتاً استاندارد حاوی شش مرحله برای روش علمی است :

1- هدف / سوال

سوال بپرسید

2- پژوهش

انجام تحقیقات پیش زمینه

منابع خود را یادداشت کنید تا بتوانید به منابع استناد نمایید. در عصر تکنولوژی ، بسیاری از تحقیقات شما ممکن است بصورت آنلاین انجام شود. برای بررسی منابع ، به انتهای مقاله ها بروید. حتی اگر نمی توانید به متن کامل یک مقاله منتشر شده دسترسی پیدا کنید ، می توانید برای دیدن خلاصه آزمایشها ، چکیده را مشاهده کنید.

با کارشناسان یک موضوع مصاحبه کنید، هرچه بیشتر درباره یک موضوع آگاهی داشته باشید ، تحقیقات شما آسان تر می شود.

3- فرضیه

یک فرضیه را پیشنهاد کنید. این نوعی حدس پرورش یافته درباره آنچه انتظار دارید است. فرضیه توضیحی است که برای پیش بینی نتیجه آزمایش بکار می رود. معمولاً فرضیه بصورت علت و معلول نوشته می شود. همچنین ، ممکن است رابطه بین دو پدیده را توصیف کند. یک نوع فرضیه، فرضیه تهی است یا فرضیه عدم تفاوت. این یک نوع فرضیه آسان برای آزمایش کردن است زیرا فرض می کند که تغییر متغیری خاص هیچ تاثیری در نتیجه نخواهد داشت. در واقعیت ، شما احتمالاً انتظار تغییر را دارید ، اما رد یک فرضیه ممکن است مفیدتر از پذیرش آن باشد.

4- آزمایش

برای تست فرضیه خود یک آزمایش را طراحی و اجرا کنید. آزمایش یک متغیر مستقل و متغیر وابسته دارد. شما متغیر مستقل را تغییر داده و کنترل می کنید و تأثیر آن را روی متغیر وابسته ثبت و ضبط می کنید. مهم است که فقط یک متغیر را برای یک آزمایش تغییر دهید بجای اینکه سعی کنید اثر چندین متغیر را در یک آزمایش با هم ببینید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید اثرات شدت نور و غلظت کود را بر سرعت رشد یک گیاه آزمایش کنید ، باید به دنبال دو آزمایش جداگانه باشید.

5- داده ها / تجزیه و تحلیل

 مشاهدات را ثبت نمایید و مفهوم داده ها را تجزیه و تحلیل کنید. اغلب ، جدول یا نمودار اطلاعات را تهیه خواهید کرد. داده هایی را که فکر می کنید بد هستند یا از پیش بینی های شما حمایت نمی کنند ، را دور نریزید. برخی از شگفت انگیز ترین اکتشافات در علم به دلیل این که اطلاعات اشتباه به نظر می رسید بدست آمده اند! پس از در اختیار داشتن داده ها ، ممکن است شما نیاز به انجام یک تحلیل ریاضی برای تایید یا رد فرضیه خود داشته باشید.

6- نتیجه  گیری

نتیجه بگیرید که آیا فرضیه خود را می پذیرید یا رد می کنید. نتیجه آزمایش صحیح یا غلط وجود ندارد ، بنابراین هر نتیجه ای خوب است. قبول فرضیه لزوماً به معنای صحیح بودن آن نیست! بعضی اوقات تکرار یک آزمایش ممکن است نتیجه متفاوتی بدهد. در موارد دیگر ، یک فرضیه ممکن است نتیجه را پیش بینی کند ، اما ممکن است نتیجه گیری ناصحیحی را کسب کنید. نتایج خود را مورد بحث قرار دهید. نتایج ممکن است بصورت یک گزارش آزمایشگاه ارائه شود یا به صورت رسمی به صورت مقاله چاپ شود. چه فرضیه را بپذیرید و چه نپذیرید ، احتمالاً چیزی راجع به موضوع یاد گرفته اید و ممکن است بخواهید فرضیه اصلی را تجدید نظر کنید یا یک آزمایش جدید را برای آینده برنامه ریزی نمایید.

چه زمانی هفت مرحله روش علمی وجود خواهد داشت ؟

گاهی اوقات روش علمی با هفت مرحله به جای شش انجام می شود. در این مدل ، اولین قدم از روش علمی ، مشاهدات است. در حقیقت ، حتی اگر به طور رسمی مشاهدات را انجام ندهید ، برای پرسیدن سوال یا حل یک مسئله به تجربیات قبلی در مورد موضوع فکر می کنید.

مشاهدات رسمی نوعی طوفان فکری است که می تواند به شما در یافتن ایده و شکل گیری فرضیه کمک کند. موضوع خود را در نظر بگیرید و همه چیز را در مورد آن ثبت کنید. شامل رنگ ها ، زمان بندی ، صداها ، درجه حرارت ، تغییرات ، رفتار و هر چیز دیگری که جالب و چشمگیر به نظر برسد.

متغیرها در روش علمی

هنگامی که شما یک آزمایش را طراحی می کنید ، متغیرها را کنترل و اندازه گیری می نمایید. سه نوع متغیر وجود دارد:

  • متغیرهای کنترل شده: شما می توانید به اندازه دلخواه متغیرهای کنترل شده داشته باشید. اینها بخش هایی از آزمایش هستند که شما سعی می کنید در طول آزمایش ثابت نگه دارید تا در آزمایش شما تداخلی ایجاد نکنند. نوشتن متغیرهای کنترل شده ایده خوبی است زیرا به تجدید آزمایش شما کمک می کند ، که قطعا در علم مهم است! اگر در تکرار نتایج از یک آزمایش به آزمایش دیگر مشکل دارید ، ممکن است یک متغیر کنترل شده وجود داشته باشد که فراموش شده است.
  • متغیر مستقل:  این متغیری است که شما کنترل می کنید.
  • متغیر وابسته: این متغیری است که شما می سنجید. به این متغیر وابسته گفته می شود زیرا به متغیر مستقل بستگی دارد.

منبع:

https://www.thoughtco.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن