دانستنی های تکنولوژیعلوم و تکنولوژی

7 فناوری برتر سال 2020

فناوری های برتر آینده

ما در میانه انقلاب صنعتی 4.0 هستیم و فناوری سریعتر از همیشه در حال پیشرفت است. شرکت ها و اشخاصی که از برخی از روندهای مهم فناوری برتر پیروی نمی کنند ، خطر عقب ماندن را با خود به همراه دارند. دانستن روندهای اصلی به افراد و کسب و کارها این فرصت را می دهد تا فرصت ها را آماده و به چنگ آورند. بعنوان یک آینده نگر تجارت و فناوری ، وظیفه ما است که به دنبال روندهای آینده باشیم و مهمترین آنها را شناسایی کنم. در این مقاله ، هفت روند قریب الوقوع که همه ما باید در سال 2020 آماده آنها شویم را با شما به اشتراک می گذاریم.

1- هوش مصنوعی بعنوان یک سرویس

هوش مصنوعی (AI) یکی از پیشرفته ترین تحولات فناوری برتر روزگار ما است. همانطور که در کتاب “هوش مصنوعی در عمل” اشاره شده است ، اکثر شرکت ها شروع به بررسی چگونگی استفاده از هوش مصنوعی برای بهبود تجربه مشتری و ساده تر کردن فعالیت های تجاری خود کرده اند. این امر در سال 2020 ادامه خواهد یافت و در حالی که مردم به طور فزاینده ای به کار در کنار هوش مصنوعی عادت می کنند ، طراحی و استقرار سیستم های شخصی سازی شده مبتنی بر هوش مصنوعی یک پیشنهاد گران قیمت برای اکثر مشاغل خواهد بود.

به همین دلیل ، بیشتر برنامه های کاربردی هوش مصنوعی همچنان از طریق ارائه دهنده پلتفرم های as-a-service انجام خواهد شد ، که به ما این امکان را می دهد تا به سادگی داده های خود را وارد کنیم و هزینه الگوریتم ها یا محاسبه منابع را پرداخت کنیم.

در حال حاضر ، این پلت فرم های ارائه شده توسط امثال آمازون ، گوگل و مایکروسافت ، تمایل دارند تا حدودی گسترده و عمومی باشند ، با مهندسی های معمول (که گران است) برای استفاده آنها در کارهای خاصی که یک سازمان ممکن است نیاز داشته باشد. در طول سال 2020 ، شاهد انتخاب های گسترده تری خواهیم بود و مجموعه ای از ارائه دهندگان وجود خواهند داشت که به احتمال زیاد شروع به ارائه برنامه ها و خدمات متناسب تر برای کارهای خاص یا تخصصی خواهند کرد. این بدان معنی است که هیچ شرکتی بهانه ای برای عدم استفاده از هوش مصنوعی نخواهد داشت.

2- شبکه های داده 5G

نسل پنجم اتصال به اینترنت موبایل قصد دارد سرعت بارگیری و بارگذاری فوق العاده سریع و همچنین اتصالات پایدار را در اختیار ما قرار دهد. در حالی که شبکه های داده 5G تلفن همراه برای اولین بار در سال 2019 در دسترس قرار گرفتند ، آنها هنوز هم گران و محدود به کارکردن در مناطق محدود یا شهرهای بزرگ بودند. 2020 احتمالاً سالی خواهد بود که 5G بعنوان یک فناوری برتر پرواز خود را آغاز کند ، با داشتن برنامه های اطلاعاتی مقرون به صرفه تر و همچنین پوشش بسیار بهبود یافته ، به این معنی که همه می توانند در این تفریح شرکت کنند.

شبکه های داده فوق سریع فقط ما را قادر به پخش فیلم ها و موسیقی های با کیفیت بالاتر در هنگام حرکت نمی کنند بلکه افزایش سرعت زیاد بدان معنی است که شبکه های تلفن همراه حتی از شبکه های سیمی که در خانه ها و مشاغل ما کار می کنند قابل استفاده تر خواهند بود. شرکت ها باید پیامدهای تجاری در مورد دسترسی سریع و پایدار به اینترنت در هر نقطه را در نظر بگیرند. پهنای باند زیاد، ماشین ها ، روبات ها و وسایل نقلیه خودکار را قادر می سازد اطلاعات بیشتری را از هر زمان دیگری جمع آوری و انتقال دهد و منجر به پیشرفت در حوزه اینترنت اشیاء و ماشین های هوشمند گردند.

3- رانندگی خودکار

در حالی که ما هنوز در مرحله ای نیستیم که بتوانیم انتظار داشته باشیم به طور عادی با وسایل نقلیه خودکار در سال 2020 به مسافرت بپردازیم و یا حتی این فناوری برتر را ببینیم ، اما بدون شک آنها همچنان به ارائه مقدار قابل توجهی هیجان ادامه خواهند داد.

الون مسک ، رئیس تسلا گفته است که انتظار دارد شرکت او تا سال جاری یک خودروی کاملاً مستقل ایجاد کند و تعداد وسایل نقلیه قادر به کار با درجه استقلال کمتر – مانند ترمز خودکار و تغییر مسیر – به طور قابل ملاحظه ای افزایش می یابند. علاوه بر این ، سایر سیستم های داخل اتومبیل که به طور مستقیم به رانندگی متصل نیستند ، از جمله عملکردهای امنیتی و تفریحی – به طور فزاینده ای به حالت خودکار و وابسته به ضبط و تجزیه و تحلیل داده ها تبدیل می شوند. شرکت خواهر گوگل Waymo به تازگی تست تاکسی های خودکار را در کالیفرنیا به اتمام رسانده است ، جایی که بیش از 6200 نفر را در ماه اول منتقل کرد.

قوانین رانندگی خودکار

این فقط مختص اتومبیل ها نخواهند بود مسلماً حمل و نقل و باربری مستقل تر می شوند و پیشرفت های موجود در این فضا احتمالاً همچنان در سرتاسر سال 2020 ادامه خواهد داشت.

با بالارفتن فناوری برتر رانندگی خودکار ، ما نیز به طور فزاینده ای در مورد اقداماتی که توسط تنظیم کنندگان ، قانون گذاران و مسئولان انجام خواهد شد ، بیشتر خواهیم شنید. تغییر قوانین ، زیرساختهای موجود و نگرشهای اجتماعی احتمالاً قبل از اینکه رانندگی خودکار برای اکثر ما به یک واقعیت عملی تبدیل شود ، لازم است. در طول سال 2020 ، به احتمال زیاد بحث پیرامون رانندگی خودکار در خارج از دنیای فناوری گسترش یابد ، زیرا بیشتر مردم به این فکر رسیده اند که در حال حاضر سؤال در خصوص این فناوری برتر “آیا” به ظهور می رسد نیست، بلکه “چه زمانی” به یک واقعیت تبدیل می شود، است.

4- پزشکی شخصی و پیش بینی شده

در حال حاضر فناوری برتر در حال تغییر مراقبت های بهداشتی با سرعت بی سابقه ای است. توانایی ما برای گرفتن اطلاعات از دستگاههای پوشیدنی مانند ساعتهای هوشمند به ما این امکان را می دهد که حتی قبل از بروز هرگونه علائم ، مشکلات بهداشتی را در افراد پیش بینی و درمان کنیم.

وقتی صحبت از درمان می شود ، رویکردهای شخصی سازی شده تری خواهیم دید. این موضوع همچنین به دقت دارویی نیز اشاره می کند که به پزشکان امکان می دهد تجویز و به کارگیری دارو را با دقت بیشتری به انجام رسانند. با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی استخراج می گردد تا چگونگی تاثیر دارو بر بیماران مختلف را نشان دهد.

اگرچه این ایده جدیدی نیست ، ولی به لطف پیشرفت های اخیر در فناوری برتر، به ویژه در زمینه های ژنتیک و هوش مصنوعی ، درک بیشتری را در مورد چگونگی بهتر و بدتر شدن بدن افراد مختلف برای مقابله با بیماری های خاص و همچنین چگونگی آنها ارائه می دهد. همچنین نشان می دهد که نسبت به انواع مختلف دارو یا درمان چگونه واکنش نشان می دهند.

در طول سال 2020 شاهد کاربردهای جدیدی از پیش بینی مراقبت های بهداشتی و معرفی روشهای درمانی شخصی تر و مؤثرتر برای اطمینان از نتایج بهتر برای بیماران خاص خواهیم بود.

5- دید رایانه ای

به زبان رایانه ، “دید” شامل سیستمهایی است که قادر به شناسایی موارد ، مکانها ، اشیاء یا افراد از تصاویر بصری هستند – که توسط یک دوربین یا سنسور جمع آوری شده اند. این فناوری برتر است که به دوربین تلفن هوشمند شما اجازه می دهد تشخیص دهد قسمتی از تصویر که در حال عکس گرفتن می باشد تصویر یک چهره است و از فناوری شبیه جستجوی تصویر Google قدرت می گیرد.

هرچه در سال 2020 حرکت کنیم ، ابزارها و فناوریهای مجهز به بینایی رایانه ای را که بیش از پیش استفاده می شوند را خواهیم دید. این امر اساس روشی است که اتومبیل های خودکار با آن “می بینند” و مسیر خود را به دور از خطر پیش می برند. خطوط تولید از دوربین های دید کامپیوتری برای تماشای نقص در محصولات یا تجهیزات استفاده می کنند و دوربین های امنیتی نیز بدون نیاز به نظارت می توانند ما را از هر چیز غیر عادی بطور شبانه روزی هشدار دهند.

بینایی رایانه همچنین قابلیت تشخیص چهره را فراهم می کند ، که در سال 2020 چیزهای زیادی را در خصوص آن خواهیم شنید. قبلاً شاهد بودیم که این فناوری در کنترل دسترسی به تلفن های هوشمند ما در مورد FaceID اپل و چگونگی استفاده در فرودگاه دبی برای تأمین راحتی مسافر استفاده می شد. با این حال ، با توجه به اینکه موارد استفاده در سال 2020 رشد خواهند کرد ، ما همچنین بحث بیشتری در مورد محدود کردن استفاده از این فناوری خواهیم داشت زیرا به دلیل پتانسیل آن برای از بین بردن حریم خصوصی و فعال کردن کنترل دولتی است.

6- واقعیت گسترده

Extended Reality یا XR  یک اصطلاح فراگیر است که چندین فناوری برتر جدید و نوظهور را که برای ایجاد تجربیات دیجیتال همه جانبه مورد استفاده قرار می گیرند ، تحت پوشش قرار میدهد. به طور خاص ، این به واقعیت مجازی ، افزوده و مختلط اشاره دارد. واقعیت مجازی (VR) یک تجربه کاملاً همه جانبه را به صورت دیجیتالی فراهم می کند که در آن شما با استفاده از هدست هایی که دنیای واقعی را در هم می آمیزد وارد دنیای رایانه ای می شوید. واقعیت افزوده  (AR) اشیاء دیجیتالی را از طریق صفحه نمایش یا صفحه نمایش تلفن های هوشمند (دنیای واقعی) بر روی دنیای واقعی می پوشاند (مانند فیلترهای اسنپ چت). واقعیت مختلط (MR) افزونه ای به AR است ، به این معنی که کاربران می توانند با اشیاء دیجیتالی قرار داده شده در دنیای واقعی ارتباط برقرار کنند (فکر کنید با استفاده از یک هد ست AR یک پیانو هولوگرافی را که در اتاق خود قرار داده اید بنوازید).

این فناوری ها چند سالی است که وجود دارد اما عمدتاً محدود به دنیای سرگرمی هستند – با استفاده از هدست های Oculus Rift و Vive که جدیدترین نسخه را در بازی های ویدئویی ارائه می دهند ، و ویژگی های تلفن های هوشمند مانند فیلترهای دوربین و بازیهای   Pokemon Go-style نمونه های قابل لمسی از AR را ارائه می دهند.

از سال 2020 انتظار می رود که همه این موارد تغییر کند ، زیرا مشاغل با داشتن امکانات مهیج و جذاب توسط هر دو شکل فعلی XR بوجود می آیند. واقعیت مجازی و افزودنی به طور فزاینده ای برای آموزش و شبیه سازی و همچنین ارائه راه های جدید برای تعامل با مشتریان رواج خواهد یافت.

7- فناوری Blockchain

Blockchain یک روند فناوری برتر مهم است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است ، با این وجود هنوز هم احتمالاً اگر آن را در یک شرکت غیر تکنولوژیکی اظهار کنید ، جذاب خواهد بود. سرانجام سال 2020 می تواند سال تغییر باشد. بلاکچین در اصل یک دفترچه دیجیتالی است که برای ضبط معاملات مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل ماهیت رمزگذاری شده و غیرمتمرکز آن امن است. در طول سال 2019 برخی از مفسران شروع به استدلال كردند كه این فناوری بیش از حد مورد توجه قرار گرفته است و شاید آنقدرها هم كه فكر می شد مفید نباشد. با این وجود ، ادامه سرمایه گذاری توسط FedEx ، IBM ، Walmart و Mastercard در طول سال 2019 احتمالاً شروع به نمایش نتایج در دنیای واقعی خواهد کرد و اگر آنها موفق به اثبات این مورد شوند ، بلاکچین به سرعت توسط شرکت های کوچک نیز به کار گمارده می شود.

و اگر موارد مطابق برنامه ریزی ها پیش برود ، سال 2020 نیز شاهد راه اندازی رمزارز اختصاصی فیس بوک نیز خواهیم بود

اگر مایل به پیگیری این فناوری ها هستید ، مطلب ارزشمند بلاکچین چیست را در وب سایت چند نقطه مطالعه نمایید.

منبع

https://www.forbes.com

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن